BINNENLAND. LEIDEN, 12 Augustus. De heer Wolfson, die weldra als directeur der Nederl. stoombootmaatschappij te Fyenoord zal optreden, heeft in zijne betrekking als directeur der kon. Nederl. grofsmederij alhier, een prachtigen zilveren inktkokermet toepasselijke inscriptie tot aandenken ontvangen van de beambten dier vennootschap, en van de meesters een sierlijken schrijftafel. H. M. de koningin van Zweden en prinses Marie hebben Zaterdag 11. het Rijks Museum van Oudheden, het Rijks Ethnographisch Museum en het Rijks Penningkabi net alhier bezocht. Het //Zondagsblad", waarvan het 2de nummer bij den heer Nijgh te Rotterdam het licht heeft gezien, is zeer gevoelig voor de eer, dat het //Nieuw Leidsch Dag blad" een leading-artikel aan zijne verschijning heeft wil len wijden. Maar, zegt het, //we moeten verklaren, dat we geen syllabe van het artikel van het N. L. D. be grijpen." Nu, dit zal het Zondagsblad met dit blaadje nog wel eens meer gebeuren. Men schrijft ons uitKoudekerk: Zaterdag had bouw man D. J. het ongeluk, dat zijn paard op hol ging. Eene jufvrouw, die met hem medereed, sprong van het rijtuig, doch heeft ernstige wonden bekomen. Na aanstonds met den meesten zorg door den geneesheer E. behandeld te zijn, is zij met een der volksschuiten naar hare woonplaats, Aar- landerveenvervoerd. Men vreest zeer voor 't behoud van haar leven. Te Soeterwoude zal dit jaar geene kermis zijn. Te Alp hen is de bouwmanswoning, bewoond door R., ten gevolge van het broeien van het hooi geheel in de asch gelegd. Boterkaas en inboedel zijn gelukkig ge red. Moge dit vele landbouwers tot waarschuwing strekken om toch toe te zien op hunne hooibergen. De vorstelijke familie zal Donderdag weder naar het Loo vertrekken. De sluiting van de vergadering der Staten-Generaal op Vrijdag a. s. zal plaats hebben in de zaal van de Eerste Kamer. Het orgaan der reactie zegt, dat dit ministerie, door nu reeds de Tweede Kamer te sluiten, toont den waren geest der Grondwet te willen eerbiedigen. Men moet het toch maar weten te vinden. Aan de onzekerheid omtrent het vervangen van Mr. J. A. van Roijen, die als commissaris des konings in de prov. Groningen zijn ontslag had gevraagd, is een einde. Z. M. de koning heeft dat ontslag eervol verleend en met ingang van 1° Oct. in zijne plaats benoemd Mr. L. graaf van Heiden Reinestein. Het muziekkorps van de grenadiers en jagers zal "Woensdag in de officieren-sociëteit te Rotterdam een concert geven. Men zal bij die gelegenheid aan den heer Dunkier en zijn korps een blijk van sympathie geven. De kapel zal door de muzikanten der schutterij en door com- missiën van de Maatsch. voor Toonkunst, de Rotterdamsche Liedertafels, enz. worden ingehaald. Te Amsterdam zal Vrijdag a. s. eene algem. ver gadering plaats hebben van de leden van het Nederlandsch opvoedingshuis te Wassenaar. De heer Krupp, eigenaar van de algemeen bekende ijzer- terij te Essen, is met zijne familie te Scheveningen in het Hotel Garni afgestapt. Woensdag a. s. zullen de vergelijkende examens be ginnen voor de zeer weinige vacatures van surnumerair bij het vak der posterijen. Er moeten zich 40 a 50 jonge lieden hebben aangemeld. De Stoompost meldtdat de nieuwe postzegels waar schijnlijk in de volgende week voor het publiek verkrijg baar zullen worden gesteld; voorts dat die van 20, 30, 40 en 50 cents in verschillende kleuren de laatsten in goud eene nieuwe buste van den koning voeren, en die van 1 cent het rijkswapen. De paus heeft den beroemden Nederlandschen chro molithograaf IJzerdraad een gouden medaille vereerd, voor de vervaardiging van zijn portret in kleurendruk. 's Rijks artillerie stapel- en constructie magazijnen te Delft zijn in de vorige week bezocht door een gene raal, een luitenant-kolonel en een kapitein der Spaansche artillerie, die daartoe opzettelijk in ons land waren ge komen. In Woerden en Amersfoort zijn weder valsche tienstuiverstukken aangehouden. De heer H. l'Amblée te Zaandam heeft, met een pennemes en drie vijltjes, sedert jaren een aantal voor werpen vervaardigddie de bewondering verdienen omdat zij zoo fijn en kunstig bearbeid zijn. Daaronder komen o. a. voor: Het paleis van Amsterdamhet stadhuis te Gro ningen, de St.-Pieterskerk te Rome, eene Russische kerk een kasteel in Nederland enz, enz. Het laatste voorwerp, een vogelkooitje, heeft hij onlangs op 72jarigen leeftijd vol tooid. Dat kabinet is thans te Haarlem op den Stads- Doelen ten toon gesteld tot den 19den dezer. We zouden wel wenschen dat het ook te Leiden eens ter bezichtiging werd gesteld. Het gaat met de zalm vangst zeer goed. Aan het Kralingsche veer werden er van 5 tot 10 Aug. 1344 afgeslagen. Niet minder dan 240 merkwaardige charters en per kamenten zijn uit het archief te Maastricht verloren geraakt of naar elders vervoerd. Wanneer en hoe dat is geschied, is niet bekend, maar in het jaar VII der repu bliek waren zij nog te Maastricht aanwezig. De verdwenen stukken bestaan uit 46 pauselijke bullen, 94 charters of diplomen van keizers, koningen, hertogen, enz. en 4 car- tulariënallen van het meeste belang voor de geschiedenis van Limburg. Er bestaatdoch slechts flauwe hoopdat die charters zich te Parijs bevinden. Men zal pogingen in het werk stellen om deze en andere voor Limburg belangrijke stukken terug te bekomen. Het Geldersche archief, hetwelk krachtens het barrière-tractaat te Roermond wordt bewaard, bevat onder anderen een groot aantal pakketten van cri- mineele processenwaaronder verschillende heksenprocessen van het jaar 1613gehouden aan het hof van Gelderland. Men ziet hieruit hoe wenschelijk het isdat zulke belang rijke documenten met zorg bewaard worden. Vroeger diende de toren te Hilvarenbeek tot bewaarplaats van het archief. Is het wonder, dat het op die wijze zoek raakte. De Parijsche //Presse" beweert, en de //Nord-Deut- sche Allg. Zeit." spreekt tegen, dat door onze regeering een geheim verdrag met Pruisen is geslotenkrachtens hetwelk Nederland in elk geval zijne neutraliteit zou hand haven. Pruisen zou hiervan zijne toetreding tot het Luxem- burgsche protocol afhankelijk hebben gesteld. De Engelsche regeering heeft eene kostbare sextant ten geschenke aangeboden aan den Nederlandschen koop vaardij-kapitein Dooren, die den Eugelschen koopvaardij kapitein Casey het leven heeft gered. Kap. Casey had met zijn schip Jane Lowden schipbreuk geledenen is, na 33 dagen in den mast doorgebracht te hebbendoor den ka pitein Dooren naar den Helder gebrachtwaar hij eenige weken in het hospitaal heeft gelegen. Men meldt dat kap. Casey thans in goeden welstand, hoewel kreupel, te Pad- stowin Cornwalliswoont. Z. M. de koning van Zweden wordt hedenavond in de residentie verwacht. Prins Prederik is naar Rotterdam vertrokken om Z. M. te verwelkomen. Prins en prinses Hendrik worden hedenavond van Soestdijk teruggewacht. BUITENLAND. Men verzekert dat ergens, nog in den loop dezer maand, een groot gedeelte van de correspondentie van Maximiliaan het licht zal zien. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zaterdag des na middags te 5 uren 68°, Wind N. W., des avonds te 8 aren 62°, te 10 uren 57°. Zondag morgen te 5 uren 51°, Z. W., te 8 uren 61°, 's middags te 12 uren 70°, Z. O., te 4 uren 70°, 's namiddags te 5 uren 68°, 's avonds te 8 uren 64°, te 10 uren 60°, N. O. Maandag morgen te 5 uren 58°, te 8 uren 62°, 's middags te 12 uren 77°, te 4 uren 75°. WETENSCHAP EN LETTERKUNDE. De beweriög is niet nieuw dat zich onder een gedeelte van den bo dem in Europeesch Rusland eene groote holte bevindt. Schweizerde direc teur van het observatorium te Moskou, neemt aandat het gouvernement Moskouover eene groote uitgestrektheidop zekere diepte hol isen dat deze ruimte met lucht of water is gevuld. Ofschoon wij voor het bericht niet durven instaan, zoo willen wij toch vermelden, dat er in een palimpsest van de Ambrosiana te Milaan, een geschrift zou gevonden zijn van hooge oudheid, getiteld: De prophetie en de hemelvaart van Mozes". De theoloog Volkmar moet het stuk in Zu rich hebben voorgedragen. In het belang van sterrekundige waarnemingen aan den zuidelijken sterrenhemel heeft de Engelsche regeering aan de observatoriën te Mel bourne, Madras en Kaap de Goede Hoop groote instrumenten en alle ap paraten voor photographische afbeeldingen gezonden. Men hoopt dat deze stations nog eens door telegraafdraden verbonden zullen worden. In de noordwestelijke districten van Britsch-Indië werden in het vo rig jaar 18 verschillende tijdschriften uitgegeven, van welke het voornaam ste 5370 abonnementen telt. Het grootste verschijnt te Lucknow, en wel wekelijks, in afleveringen van 48 bl. 4°, het belangrijkste te Lahore. Als een staaltje hoezeer die tijdschriften zich zeiven in de hoogte steken kan dienen, dat o. a. één zich noemt: -Oceaan van welsprekendheid." Belgie. Belgische bladen verzekeren op nieuw, dat kei zer Maximiliaan gestorven is in de stellige overtuiging dat Charlotte overleden was.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2