Duitschland. In 1844 waren te Jena aan de academie 12 muzenzonendie elkander plechtig beloofdendat zij Saksen. Den 3den dezer is te Dresden het ruiterstand beeld van wijlen koning Friedrich August III onthuld. De koning is den 3den Augustus 1854 overleden. Pruisen. De koning blijft nog eenigen tijd te Ems, begeeft zich vervolgens naar Coblenz en van daar waar schijnlijk naar Ostende. Van de reis naar Kagaz is afgezien. Oostenrijk. Men verzekert dat de onderhandelingen tus- schen Oostenrijk en Kome wegens de herziening van het concordaat door bemiddeling van den kardinaal Kauscher zijn geopend. Frankrijk. Men zegt dat te Lyon een korps van 40,000 man gereed staat, om op te rukken bij het eerste bericht dat te Rome een opstand is uitgebroken. goede of schrale collecte, van den laatsten wil van ster venden. De staat moet voor hen zorgen. BINNENLAND. LEIDEN, 8 Augustus. Z. M. heeft benoemd tot opziener der domeinen in de prov. Z.-Holland li. M. Dirks; voorts pensioen verleend aan R. van Rees, em. hoogl. te Utrecht; aan C. A. Bakker, gew. hoofd-onderw. teSprang; verder benoemd tot apoth. 3de kl. bij den mil. geneesk. dienst in Ned. Indië de kweekelingen der pharmacie S. C. A. Lens en A. J. Reeders. Z. M. heeft de statuten van de Scherpschuttersvereeniginggevestigd alhier, goedgekeurd en de vereenigiug mitsdien als rechtspersoon erkend. Burgemeester en wethouders hebben benoemd voor den tijd van drie jaren tot adjunct-brandmeester aan de stads- spuit N". 3 den heer E. van Dorp, en tot adj.-brandm. aan spuit N°. 7 den heer J. G. Hoefhamer. Men schrijft ons uit Koudekerk: Zooals wij gehoopt hadden, is de heer K. N. Hengeveld, notaris te Hazers- woude, tot lid der provinciale staten gekozen. De vreugde hierover is algemeen. Men verwacht dat de koning van ZwedenZondag of Maandag a. s. op het Huis de Pauw zal aankomen. Vol gens berichten uit Parijs is Z. M. een weinig ongesteld. Door den minister van financiën is uitgemaakt, dat flores cassiae, dat wil, volgens de resolutiezeggen, de zeer jonge vruchtjes van eene kaneelboomsoort in hun vrucht kelk voortaan specerijen zullen zijn. De ministers van binnenl. zaken en van justitie zijn naar Limburg vertrokken. Volgens een te 's-Hage ontvangen bericht uit Lon den van 6 Aug., is de invoer van vee weder in Engeland geoorloofd en wel uit de provinciën Zeeland, Overijsel en Noord-Holland, benoorden het IJ. De gemeente-architect van Delft, de heer C. J. de Bruyn Kops, is door den gemeenteraad van 's-Hage benoemd tot lid der commissie voor het onderzoek der riolen. Als een bewijs wat in Gouda door het bestuur voor het onderwijs wordt gedaankan o. a. dienen, dat aan al de openbare scholen (5 in getal) onderwijs wordt gege ven in de gymnastiek en het teekenen, door de stads teeken en gymnastiekmeesters. Tot opwekking der emulatie, vooral in het teekenen, wordt door de zorg der plaatselijke school commissie op dit oogenblik eene openbare expositie gehou den van het teekenwerk der leerlingen van al de openbare scholen. Dit mag voorzeker een aanbevelenswaard voorbeeld worden genoemd tot opwekking van den ijver en den lust der leerlingen, vooral in een vak, dat later zoovele prak tische toepassingen vindt. Te Am ter dam is opgericht eene onderlinge assu rantie op de staatsloterijmet het doel om aan spelers die nieten trekkeneene vergoeding van 20 tot f 23 uit te keeren. In de vorige week zijn aan het Kralingsche-veer 1262 zalmen afgeslagen. Hit Heerenveen wordt zeer geklaagd over den toestand der veenen ten gevolge der veelvuldige regens. De Zutfensche Cour. heeft aan de rubriek dieven, zakkenrollersenz. eene nieuwe uitbreiding gegevendoor daaraan schoorsteenen" toe te voegen. Zij meldt het volgende uit Groenlo 4 Aug.//Gepasseerden nacht werd alhier een zekeren J. T. ƒ100 (naar men zegt door den schoorsteen) ontstolen." Vóór ruim veertien dagen kwam zekere schipper, wiens vrouw te Gameren te huis behoorde, met een vrij he- vigen wind de rivier de Waal opzeilen. De vrouw was uitermate verheugd zoo nabij hare geboorteplaats te zijn, wijl zij in ruim twee jaar daar niet was geweest. Tegen over het Brakelsche veer gekomen, sloeg de fok van de eene naar de andere zijde van het schipmet dat ongeluk kig gevolg, dat de vrouw overboord sloeg. Hoeveel moeite de schipper ook aanwendde om zijne echtgenoote te redden, alles was te vergeefs. Zij zonk in de diepte weg. Niet een maal mocht hij ze weder zien. In den loop dezer week kwam dezelfde schipper weer voor het veer, naar men zegt, op dezelfde plaats waar zijne vrouw over boord was geslagen. Hier zeilde hij zoo geweldig tegen een ander schip, dat het zijne een zwaar lek bekwam en aanstonds zonk. Men is druk in de weer het te lichten. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag des na middags te 5 uren 67°, Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 58°, ie 10 uren 56°. Donderdag morgen te 5 uren 58°, te 8 uren 62°, 's middags te 12 uren 67°, te 4 uren 68°. BUITENLAND. na verloop van 15 jaren, weder aan de universiteit zou den samenkomen, om elkander hunne levensgeschiedenis te vertellen. Als de een of ander op dat tijdstip verhin derd mocht zijn, moest hij een vertrouwd vriend als plaats vervanger zenden. De samenkomst had werkelijk in 1859 plaats ofschoon er maar 6 aanwezig warenen wat door dezen werd medegedeeld heeft een hunnerAdolph Ewald aan de vergetelheid ontrukt door de uitgave van een boek onder den titel: //Nach fünfzehn Jahren." In den winkel van den horlogemaker Ketter, te Munchenis een horloge ten toon gestelddat zeker het kleinste is, dat er bestaat, zijnde niet grooter dan een silberkreuzer (ongeveer een 10 centstukje.) Het loopt op 10 robijnen en kan als hemdsknoopje gebruikt worden. Men meldt bepaald, dat de verkiezingen voor den rijksraad den 27sten Augustus en de opening van den bondsraad den 15den September zal plaats hebben. De directeur-generaal der Kurhaus-maatschappij en, de heer Van Wellens, is dezer dagen plotseling overleden, terwijl hij bij den koning van Pruisen op audiëntie was. Naar men beweert, was deze heer een ontslagen strafge- vangene, die later langzamerhand in de roulette-wereld opgeklommen was tot den hoogsten rang. Als dir.-gen. der speelbanken te Ems en Wiesbaden trok hij 5 pc. van hare netto-winsten; zijn jaarlijksch inkomen daalde te geener tijd beneden het cijfer van 35,000 fl. en steeg in een niet nader aangeduid jaar tot 62,000 fl. Nogtans werd hij steeds door schuldeischers vervolgd, en is hij niet alleen arm ge storven, maar zijn een aantal kleine burgers, die een blind vertrouwen in hem stelden, door hem geruïneerd. Volgens de Gerichts Zeit." heeft er in het dorp D. het volgende plaats gehadEr was iemand gestorvenen volgens gewoonte luidde de klok en sprak de superinten dent bij de begrafenis eene lijkrede uit, benevens een ge bed voor de familie en den overledene. Kort hierna werd ontdekt dat die man een zelfmoordenaar was geweest, en dus geen eerlijke begrafenis had verdiend. De klok was nu ontwijd en het kerkhof ontheiligd. De kerkeraad be sloot den broeder van den overledene, die het feit ver zwegen hadte veroordeelen 1°. om het lijk te doen op graven en buiten den ringmuur te laten begraven, 2°. om de klok te laten vergieten of 100 thalers boete te be talen. De veroordeelde had het geld niet en nam een amb tenaar van justitie in den arm, die hem zeide, dat hij geen penning behoefde te geven. Toch bood hij den kerkeraad 30 th. aan. Met verontwaardiging werd dit afgewezen onder besluit 1°. dat de predikant het gebed plechtig moest herroepen2°. dat de klepel het onderst boven in de klok moest worden bevestigd en zoo het gelui worden terug- geluid. Dit gebeurde alzoo, niet in de binnenlanden van Afrika, maar in een dorp, gelegen aan den spoorweg tus- schen Berlijn en Keulen, in het jaar 1867. Het feit is door een procesverbaal van het consistorie te Wolfenbuttel bevestigd. Te Berlijn is, in den ouderdom van bijna tweeën tachtigjaren overleden de beroemde philoloog August Böckh die, ofschoon te Karlsruhe geboren en in Baden opgevoed, gedurende zestig jaren in Pruisen voor het hooger onder wijs in de oude letteren werkzaam geweest is. De burgerschap te Homburg heeft in eene geheime zitting de militaire conventie met Pruisen goedgekeurd. Er gaat een adres aan den keizer rond bij de expo santen van de tentoonstelling, om te verzoeken dat het nijverheidspaleis op het Maartveld niet worde afgebroken. De Deensche gezant vertrekt eerst Woensdag naai' Kopenhagen. Het huwelijk van den Deenschen kroonprins met prinses Louise van Zweden schijnt vastgesteld te zijn. Een brief van den heer De Béarndie aan de Fran- sche legatie in Mexico is geattacheerd, bevestigt dat hij door Juarez wordt gevangen gehouden. Wat den heer Dano betreft, deze heeft zich, volgens eene door hem gezonden dépêche, eindelijk ingescheept en zal over New-Tork te- rugkeeren. De leeuwentemmer Charles White te Kochester is aan het einde eener representatie door een leeuw, dien hij

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2