te Eszlingen, die door de jury bekroond werd, is bestemd voor den spoorweg langs den oever van den G-anges, en zal over weinige maanden door de wateren van den heili gen stroom in beweging worden gebracht. Volgens welk een kolossalen maatstaf men alles be rekenen moet, wat met de wereldtentoonstelling te Parijs in verband staat, diene de volgende opgave van 't geen er op één Zondag, in een restauratie-omnibus op het veld van Mars, geconsumeerd werd, namelijk: 2000 pd. rund- vleesch, 400 pd. kalfsvleesch1160 pd. schapenvleesch 120 kippen, 40 hammen, 96 worsten, 400 pd. zuurkool, 24,000 pd. brood en 7000 flesschen wijn. Hierbij dient opgemerkt te worden, dat deze restauratie-omnibus geacht wordt te zijn ingericht voor wie juist niet over ruime mid delen beschikken kunnen. De reform-meeting in Hyde-Park werd door 10,000 personen bijgewoond, en is in volmaakte rust afgeloopen. Lord Bussel's amendement om den census van 10 pd. st. voor personen, die bij anderen inwonen, te hestellen, is aangenomen. ADVERTENTIES BUEGEMEESTEE en WETHÖUDEES van LEYDEN doen te. weten, dat eerlang zal worden overgegaan tot de benoeming van twee Hulponderwijzers aan de open bare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 1ste klasse, voor jongens, als: a. een van de 2de klasse, in het bezit eener acte van bekwaamheid als Hoofdonderwijzer en, bij voorkeur, ook voor de wiskunde, tegen genot eener jaarwedde van ƒ700; b. een lsten van de 3de klasse, met eene acte voor de Fransche taalop eene jaarwedde van 600. Zijdie tot de vervulling van een dezer betrekkingen bevoegd zijn en daarvoor wenschen in aanmerking te ko men, worden uitgenoodigdhunne bewijsstukken van be kwaamheid en goed zedelijk gedrag, vóór of op 10 Augus tus e. k., aan Burgemeester en Wethouders portvrij in te zenden. Burgemeester en Wethouders voornoemd STOFFELS, Weth. 1. B. v. PUTTKAMMEB, Secretaris. Leyden, 30 Julij 1867. BUEGEMEESTEE en WETHOUDEES van LEYDEN doen te weten, dat eerlang zal worden overgegaan tot de benoeming van een lsten Leeraar voor de Nederland- sche taal- en letterkunde, de geschiedenis en geographie, aan de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs, op eene jaarwedde van ƒ1600. Zij, die tot de vervulling dier betrekking bevoegd en ge negen zijn, worden uitgenoodigd, daarvan te doen blijken bij een op zegel geschreven adres, vóór of op 20 Augustus ek., onder overlegging der vereischte getuigschriften, aan Burgemeester en Wethouders portvrij in te zenden. Burgemeester en Wethouders voornoemd STOFFELSWeth. 1. B. v. PUTTKAMMEB, Secretaris. Lbyden, 5 Augustus 1867. Engeland. In het hoogerhuis is de reformbill bij de derde lezing met algemeene stemmen aangenomen. Turkije. De sultan werd Maandag te Butschuk, giste ren te Varna en heden te Konstantinopel verwacht. Bij zijne terugkomst aldaar zullen drie dagen lang feestelijk heden plaats hebben, alsook eene illuminatie en een bal, door den grootvizier te geven. Gbiekenland. Te Athene wordt verhaald, dat op Candia onder de Turken eene samenzwering tegen het leven van Omer Pacha is ontdekt en dat vele arrestatiën hebben plaats gehad. Bumenie. De hospador heeft aan de Europeesche con suls eene audiëntie geweigerd om over het onrecht te spreken, den Joden in zijne staten aangedaan. De hospa dor is een prins van Hohenzollernde Pruisische joden haat paart zich hier dus aan de leer, dat de vorst niet voor zijn volk is. Wat kan het een Pruis schelen of er een tiental Israëlieten worden verdronken! Ameeika. Volgens sommige berichten zouden zoowel de Fransche als de Belgische gezant in Mexico gefusilleerd zijn. I Niet ver van Fort-Larned, in den Noord-Amerikaan- schen staat Nieuw-Mexico, is door de Indianen eene meeren- deels uit katholieke geestelijken bestaande karavaan over vallen, bij welke gelegenheid de bisschop van Santa-Fé met tien zendelingen omgebracht en zes liefdezusters door de Apachen of Comanchen weggevoerd zijn. De bisschop, een Franschmanwas eerst kort geleden met de vermoorde zendelingen en de zusters uit Frankrijk in de unie aange komen. Men vleit zich nog dat dit bericht zal blijken geheel of gedeeltelijk onwaar te zijn. Azie. Ook in het Hemelsche Eijk weet men van ge frankeerde en ongefrankeerde brieven en gebruikt men daartoe gestempelde couverten. Het groene couvert met roode letters draagt het volgende opschrift: //Daar hier voor 10 kopecken betaald zijn, kan deze brief over alle bergen en zeeën gaan." Deze prachtige verklaring betee- kent, dat de brief tot over de grenzen gefrankeerd is. Op een wit couvert met roode letters staat: //Door de betaling van 2 kopecken loopt deze brief tot aan de gren zen en de zeed. w. z. binnenslands gefrankeerd. Het ro zenkleurige couvert met donkerroode karakters behelst: Moge de Hemel den adel en den rijkdom zegenen." Deze formule is het teeken van vrije port voor de ministers en stadhouders der provinciën. INGEZONDEN. Daar de volgende mededeeling, ontleend aan een schrijven uit Delft, misschien niet onbelangrijk i», nu wij hier eene commissie hebben voor de bewaring van voorwerpen van waarde of belangrijk voor de oudheid kunde en de geschiedenis der kunst, *ou ik er gaarne een onderge- ichikt plaatsje voor ingeruimd zien in uw veelgelezen blad. X. De verzameling van Delftsche oudheden, die na de tentoonstelling van 1863 werd aangelegd, is aedert dien tijd belangrijk toegenomen. Wanneer vele particulieren niet liever hunne antiquariacbe schatten onder zich be hielden, zou zij ongetwijfeld veel meer bevatten, dan tot hiertoe het ge val is. Evenwel gaven velen van hunne belangstelling blijk en vereerden menig voorwerp aan de collectie, waarvan de beschrijving later zal ver- achijnen. Eenige voorwerpen, die door ingezetenen van Delft werden ge schonken, wil ik hier opgeven. Goed voorgaan, doet goed volgen, en wanneer het -grijze Delft" hare antiquiteiten tracht te verzamelen en toont hare oude geschiedenis niet te willen begraven of vergeten, zal het Leidsch Atheen" voorzeker niet achterblijven om de - magna facta pa trum in alle opzichten, door de daarvan nog bestaande - monuments" te bewaren en ten toon te stellen, voor eiken - goeden Patriot" nog luider en krachtiger te doen spreken, dan de uitvoerigste beschrijving ooit ver mag te doen. Behalve eenige oude schuttersvaandels hellebaarden en andere voor werpen, die op bovengemelde tentoonstelling aanwezig waren en in den catalogus soo duidelijk mogelijk werden beschreven, hebben de HH. C. Hoekwater, L. A. van Berekel, F. Heukensfeldt, P. van Woerden, K. J. Bottema, om van andere donateurs niet te gewageu, vele, zeer be langrijke voorwerpen geschonken, die het bewijs leveren, dat ook bier te Delft veel verscholen is, waarvan de waarde öf niet geheel gekend öf te gering geschat wordt. Zoo zijn er in de collectie eenige gevelsleenen haardsteenensteenen versieringen, van poorten en huizen voorhanden, die voor de topographie en de locale geschiedenis der stad van het grootste belang zijn. Een Romeinsche steenpot of urn, die in Augustus in den omtrek der voormalige Waterslootsche poort werd opgebaggerd, is nog zóó gaaf, alsof zij pas de pottenbakkers werkplaats had verlaten; te gelijk werd op dezelfde hoogte een steenen kop ter diepte van ongeveer 3 ellen opgegravan, die weleer ter versiering van gezegde poort had gediend en een krijgsmanshoofd uit de 2de helft der I6de eeuw (getuige het met een veer prijkende hoedje) voorstelt. Een plateelbakkersproefbestaande in eern schotel, een zoutvat en een bierkanis, helaas, het eenige specimen van de oudtijds zoo van waarde Delftsche industriedie in het buitenland be ter is vertegenwoordigd dan in haar bakermat. Jammer, dat de papieren en registers van het St. Lucasgilde niet meer te vinden zijn, zoodat zelfs de geschiedenis van het Delftsche porselein in het duister moet blijven. Een met vele arabeskeu versierd rookpijpje, om toeback uyt te drincken"; een steenen breikannetje, met de portretten van MazimiliaanKarei V en Philips II, waaruit het Delftsche bier, weleer even -beroemd als het aardewerk en de lakens, menig dorstig hart heeft gelaafd; eern steen boven den ingang van het voormalige rasphuis, rampzalige ge- dachtenisse, geplaatst, een kalf niet het beroemde, dat in 1573 of '74 werd geschoten en waarvan de Delvenaars 'niet Delf/enaars) hun ver eerenden, aan -goede vigilancie," te danken bijnaam ontleenen maar een balk, waarschijnlijk van het St. Lucasgilde afkomstig, waarop o. a. te lezen staat: -Non egent qui sani sunt medico, sedqni malè habent," welke spreuk minder voor de doctoren en medicinen" dan wel voor de pa tiënten" geschreven is; ziedaar eenige opgaven. Ik zou hier van eene zeer interessante verzameling van Delftsche drukken kunnen gewagen, waarvan de catalogut, tot 1866, is uitgegeven, maar dit behoort minder tot het doel van een oudheidkundig Museum, waar vooral voorwerpen van steen, ijzer, hout enz. eene plaats moeten vinden. Evenwel kan ik verzekeren, dat het verzamelen van oude drukken zeer goede vruchten voor de vaderlandsche geschiedenis oplevert: menige voorrede van een anders onbelangrijk boek bevat dikwijls bijzonderheden, die men elders te vergeefs zal zoeken.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3