BINNENLAND. BUITEN L A N D. Tegen het invoeren van het weerstelsel en de belastingen werden slechts de klachten der Adolfiten" vernomendie nu eenmaal alles afkeurenwat uit het Berlijnsche Babel zijnen oorsprong neemt; en wij, die juist geene aanhangers van de vorige regeering waren, voegden ons zonder mor ren in het onvermijdelijke. Maar wel verheffen wij onze stem tegen het woest ingrijpen in de gewoonten en over leveringen des lands, tegen het dictatoriaal beschikken in zaken, die in Pruisen zelf zouden gerekend worden, bij de volksvertegenwoordiging te huis te behooren. Op deze wijze maakt men ons niet tot broeders en vrienden, maar tot ontevredenen, niet tot Pruisen maar tot Hanoveranen. Wij hadden, en hebben allen eerbied voor het grootsche voornemen om Duitschland sterk te maken, al geschiedde dit dan ook ten koste van bijzondere belan gen; maar wij zien niet in, dat het groote doel bereikt wordt door het verbitteren der gemoederen. Ieder vraagt waartoe dit alles leiden moet? Het wordt hoog tijd, dat het wilde, galoppeerende paard der eigenmachtige wetsver anderingen in den teugel worde gegrepen; anders rent het staat en volk omver." LEIDEN, 6 Augustus. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gem. Beuningen P. A. Ren- dorp; der gem. Wognum A. Commandeur; der gem. Westkapelle M. M. van Hoff; der gem. Harlingen W. H. F. baron van Heemstra; der gem. Culenborg Mr. J. G. Everwijn; der gem. Tiel B. R. P. Hasaelman; aan J. H. A. Ziegenhirt von Rosenthal ia, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. der gem. Culenborg; tot commiss. van politie te 's-Gravenhage is benoemd L. B. Wulffers, thans 2de commiss. van politie alhier. Z. M. heeft met ingang van den lsten Sept. atot adelborsten der 1ste kl. bij de Nederl. marine benoemd, de adelborsten der 2de kl. bij het koninkl. instituut voor de marine te Willemsoord: H. F. Kou- wenberg, J. W. Arkenbout Schokker, G. H. Thomassen Theussink van der Hoop, M. F. TydemanC. J. de Jong, L. G. Kakebeeke, P. H. Prager, P. H. ter Meulen, J. C. van de Kasteele, J. Schimmel, C. Moolenburgh, C. J. de Vrieae, W. A. Cambier, A. Mijer, H. C. E. van iJsselsteyn. Z. M. heeft den heer J. F. van den Broek te Parijs, op zijn verzoek, eervol ontslagen als lid der hoofdcommissie voor de regeling en beharti ging der belangen van Nederl. industrieelen en kunstenaars bij de ten toonstelling van voortbrengselen van landbouw nijverheid en schoone kun sten van 1867 te Parijs. Men schrijft uit Katwijk: Yan de visschersvloot zijn reeds negen schuiten in zee voor de haringvisscherij. Yan de overigen worden mede eenigen daartoe gereed ge maakt, terwijl een ander gedeelte der vloot nog de kust- visscherij uitoefent. De 39ste verjaardag van H. M. de koningin van Zweden en NoorwegeAis gisteren in de residentie met bij zonderen luister gevierd. De parade leverde een buitenge woon militair schouwspel op, doordien de generaal-majoor Wickevoort Crommelinalvorens het defileeren een aanvang zou nemen, de troepen der verschillende wapenkorpsen eenigen tijd liet manoeuvreerenvooral trokken daarbij de aandacht de evolutiënuitgevoerd door de batterij rijdende artillerie. Ook de charges der cavalerie verschafte aan het talrijk publiek algemeen genoegen. De groothertogin van Mecklenburg Strelitz, die eenige dagen op het Huis in 't Bosch bij H. M. de koningin heeft doorgebracht, heeft de residentie weder verlaten. De audiëntie van den minister van oorlog zal op Don derdag 8 Augustus aanst., en die van den minister van bin- nenlandsche zaken op aanstaanden Zaterdag 10 Augustus niet plaats hebben. Naar men verneemt, is door den heer S. J. graaf van Limburg Stirum te 's-Hage concessie gevraagd tot aanleg en exploitatie van railroutes van Arnhem naar Nijmegen, en van Arnhem naar Yelp, volgens het systeem Loubat. De uitgave van de N. Noord-Brab. is op 1 Augustus gestaakt. Bij den heer Nijgh is het lste N°. verschenen van het //Zondagsblad", hoofdzakelijk gewijd aan de belangen der gemeente Botterdam, waarbij ook de verslagen van de ge- meenteraads-vergadering worden gevoegdvoor welker uit gaaf de stad eene subsidie van f 1000 verleent. Men leest in de //Indépendance": Het concert, ver leden Woensdag in den Zoölogischen tuin te Brussel gege ven door de muziek der Hollandsche grenadiers, onder di rectie van den heer Dunkier, zal velen heugen als een der schoonste feesten ooit gegeven in den tuin van onze ko ninklijke zoölogische maatschappij. Er was een ontelbare menigte toehoorders tegenwoordig. Het terras rondom den muziektempel, de grasperken en de naburige lanen waren vol menschen; het geheel leverde een prachtig gezicht op. Het Hollandsche muziekkorps heeft wonderen verrichten elk der uitgevoerde stukken werd door daverende toejui chingen gevolgd. Niet meer dan billijk. Wat ensemble, wat keurigheid van uitvoering, wat fijne nuanceering be treft, laat het instrumentale korps van den heer Dunkier niets te wenschen over. De vreeselijke ziekte, //de lepra", is op de kolonie Yeenhuizen uitgebroken. Yier personen zijn door haar aangetast. Er is order gegeven om tusschen het 2de en 3de gesticht voor de lijders een afzonderlijk hospitaal te bouwen, hetwelk dan door een cordon buiten aanraking met de overige bevolking zal worden gehouden. In den vroegen ochtend van Maandagomstreeks halfvier, is brand ontstaan in de garancine-fabriek van den heer M. E. Bour, bij de Muiderpoort te Amsterdam. Niettegenstaande het in werking brengen van 8 spuiten en van de stoombrandspuitwas de fabriek met het daarin aan wezige reeds te halfnegen geheel in de asch gelegd. De oor zaak van het onheil is onbekend. De fabriek was tegen brandschade verzekerd bij verschillende assurantie-maat schappijen. Er zijn geene ongelukken te betreuren. Door deze ramp zijn echter ongeveer 40 personen, die aan de fabriek verbonden zijn, vooreerst buiten werk. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag des na middags te 5 uren 68°, Wind: N. W., des avonds te 8 uren 62', te 10 uren 59°. Dinsdag morgen te 5 uren 56°, Z. W., te 8 uren 60°, 's middags te 12 uren 72°, te 4 uren 60°. Duitschland. In 1864 liepen op de Duitsche spoorbanen 4768 locomotieven, waarvan slechts 574 uit buitenlandsche fabrieken afkomstig waren. Jaarlijks zijn er voor al die banen ongeveer 350 nieuwe noodigzoodat de groote fa brieken altijd werk hebben. Die van Borsig in Berlijn le verde in het vorige jaar de 2000ste locomotief af, de Eslinger fabriek heeft er al 600 gemaakt, die van Sigl in Weenen circa 500. Pruisen. Volgens een gerucht hebben zich verscheiden Deensch gezinde bewoners van het hertogdom Sleeswijk naar Parijs begevenom de voorspraak van het Fransche kabinet te verzoeken voor den afstand van hunne distric ten en van de stad Flensburg aan Denemarken. Het aantal doofstommen uit de provincie Westfalen, dat zich op het einde des vorigen jaars in de vier instel lingen te Buren, Soest, Langenhorst en Petershagen be vond, was 136, nl. 81 jongens en 55 meisjes. De onderhandelingen met de gedelegeerden van Ham burg, Lubeck en Bremen, betreffende de toetreding tot het tolverbond, zijn Zaterdag te Weenen begonnen. Men ver zekert dat Lubeck en Bremen niet ongeneigd zijnom toe te treden, maar dat Hamburg weigert. Pruisen heeft ver klaard, dat het in elk geval voornemens is Altona onver wijld in het tolverbond op te nemen. Men is te Keulen thans bezig aan 't voltooien van een der schoonste gedeelten van den Dom, namelijk het front tusschen de beide torens boven de hoofdingangen. In dien grooten driehoek zijn vijf nissen, waarin levens- groote figuren geplaatst zullen worden. Oostenrijk. Omtrent het verblijf van den sultan te Wee nen wordt aan een der Belgische bladen van daar gemeld, dat de bevolking der hoofdstad eene bijzondere ingenomen heid met het bezoek van Z. M. aan den dag gelegd had. Bij de gala-voorstelling in de opera, welke door Abdul- Aziz met twee der Oostenrijksche aartshertogen was bijge woond had het publieknaar aanleiding eener in het ballet Flick und Flack" aangebrachte decoratie (een gezicht op Konstantinopel voorstellende) eene daverende ovatie aan den sultan gebracht, die tot driemalen was opgestaan, om zijne gevoeligheid voor dit blijk van belangstelling te toonen. Frankrijk;. Gisteren is op de Tuilerieën een groot diner gegeven ter eere van den koning van Zweden. Bij keizerlijk decreet is bevolenom in de haven van Bordeaux een drijvend dok aan te leggen. De kosten zijn op 121/» millioen frs. begroot. Uit eene geloofwaardige bron wordt medegedeeld dat de Deensche gezant, graaf Moltke Hvedtfeldtper telegram naar Kopenhagen is ontboden, om verslag te geven om trent den stand van zaken. Het ministerie van schoone kunsten heeft bepaald, dat voortaan aan de opéra, aan de opéra comique en aan het lyrisch thé&tre een musikaal concours zal worden ge opend hetwelk voor de muzikanten datgene zal zijn wat de jaarlijksche tentoonstelling voor de schilders is, dat wil zeggen, een middel om zich bij het publiek bekend te maken. Gisteren is men begonnen voor het hof van assises van Melun eene vrij duistere zaak te behandelen. Het geldt de vergiftiging van eene vrouw door eene andere

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2