0FFIC1EELE BERICHTEN. Bevallen: M. steenbergen, geb. Van der Maat, D. E. Lasan- der, geb. Cornax, Z. E. T. van Beek, geb. Kruis, Z. J. Korea, geb. Van der Lelie, Z. L. den Os, geb. Zirkzee, Z. A. J. Taf fijn, geb. Omvlee, D. G. Philippo, geb. Van den Berg, D. A. C. YVesterbach, geb. Van Dieren, D. M. J. van Hoven, geb. Pauw, Z. D. C. Fortuyn Harreman, geb. Marty, Z. M. Laman, geb. De Vroede, D. P. S. M. Wennekers, geb. Van Deventer, D. G. Car- lier, geb. Segaar, Z. J. Labordus, geb. Bonte, Z. A. A. M. M. Hartevelt, geb. Leembruggen, Z. S. Bonte, geb. Van der Reyden, Z. M. van der Reek, geb. Regeer, Z. G. Laman, geb. Brouwer, D. J. R. van Heyningen, geb. Van den Dop, D. J. van der Reyden, geb. Van Leeuwen, D. J. J. van Mastrigt, geb. Buitendijk, Z. Overleden: H. Rhoda 35 j. A. Pruijn, geb. Vooren, 55j. G. van der Stad, geb. Laman, 41 j. J. Nieuwenhuyzen Z. 1 j. 4 m. F. W. Pont Z. 2 m. L. Cohen Z. 11 m. D. Biljouw 27 j. T. Wet ter 26 j. T. M. A. van Zijp D. 3 j. 4 m. J. Gordijn D. 5 m. M. C. Boegheim D. 24 d. J. P. Zandvliet D. 2 j. 9 m. A. J. Weinebeck D. 12 d. M. E. van Buren 13 m. J. M. Aniba D. 3 m. H. F. van der Pepen 89 j. M. F. W. de Does D. 14 j. 10 m. H. Kruithof Z. 2 j. N. van Luin 73 j. H. C. Heppen- strijdt D. 4 m. J. Blanzee 74 j. W. H. Ooyman Z. 19 d. J. F. L. van den Berg Z. 17 d. renden graaf De Montalembert, op diens kasteel Rixensart. Beieren. De ex-koning Otto van Griekenland is aan de mazelen gestorven, waaraan ook zijn neef, prins Elimar van Oldenburgthans nog ziek ligt. Beide vorstelijke per sonen hadden te Bremen of Lubeck iemand ontmoet, die door deze ongesteldheid was aangetast. Het stotfelijk over schot van den ex-koning zal van Bamberg naar Munchen worden overgebracht en in den koninklijken grafkelder in de kerk der Theatynen worden bijgezet. Pruisen. De koning zal tegen het eind van September naar zijne Hohenzollernsche staten vertrekken om het prach tig herstelde kasteel plechtig in te wijden. Uit Geestemunde schrijft men: //Dezer dagen verliet een Amerikaansch schip Bremerhavenaan boord hebbende twee jongelieden, die zich aan hunne militaire verplichtin gen wilden onttrekken door naar Amerika over te steken. De kapitein van het vaartuig weigerde hen uit te leveren aan de Pruisische autoriteiten. Hierop naderde eene sloep, bemand met soldaten, den Amerikaan, om op nieuw de uitlevering der jongelieden te eischen. De Amerikaan wilde weder weigeren, doch de Pruisische officier wees hem op de kanonnen der forten, die zijn schip in den grond zou den boren, indien hij nog langer tegenstand bood. Hierop gaf de kapitein toe. Aan de hoogeschool te Halle is voor de eerste maal een medisch student dezer dagen tot doctor gepromoveerd, na verdediging zijner theses in de Duitsche taal; zijne dis sertatie was ook in die taal geschreven. Oostenrijk. In Gallicië zijn drie Russische zendelingen gearresteerd. Het Slavische turnverein te Laibach is opge heven en het zingen van het Russische volkslied verboden. De sultan is uit Weenen vertrokken en wordt heden te Pesth verwacht. Frankrijk. In het geheel zijn Parijs en het hof der Tuilerieën, van den aanvang des jaars af, reeds bezocht ge worden door 58 buitenlandsche vorsten en vorstinnenon der welk aantal zich tien koningen, drie koninginnen, zeven regeerende vorsten en negen vermoedelijke troonopvolgers bevonden. De Charivari vervolgt zijne pikanterieën tegen Prui sen met onuitputtelijk talent en groot succes. In het nom- mer van Zondag is een trofee voorgesteld, omhangen met een lauwerkrans en waarop te lezen is: //Verjaardag van Sadowa", terwijl iemand, die er zich voor posteert met het oog van een criticqshoofdschuddend zegt//Het valt niet te ontkennen, dat die lauweren sinds verleden jaar tamelijk geel zijn geworden." Men beweert te Parijs, dat al de onrustbarende ge ruchten van de laatste dagen eene verkiezings-manoeuvre van de Pruisische regeering ten doel hebben. Het Berlijn- sche kabinet, dat gezien heeft hoe uitmuntend het partij heeft kunnen trekken van de Luxemburgsche zaak voor het doordrijven der constitutie van den Noord-Duitschen bond, zou ditmaal van de Eransche dépêche over de Sleeswijk- sche aangelegenheid gebruik hebben willen makenom on der de Pruisische kiezers schrik te verspreiden voor eene inmenging van Frankrijk in de zaken van Duitschland, en zoodoende de verkiezingen in een voor het gouvernement gunstigen zin te leiden. Thans is vorst Michaël van Servië te Parijs, de ko ning van Portugal zal Maandag a. s. vertrekken. De verklaring van den Moniteur heeft niemand ge rust gesteld. De beurs heeft er niet naar willen luisteren. Zelfs maakt men de opmerking dat dit bewustte art. wel sprak van Rome en het September-verdragmaar niet van Sleeswijk en het verdrag van Praag. Men weet nu dat den heer Dano zijne passen gewei gerd zijn. Hij blijft als gijzelaar te Mexico tot op de re geling der afrekening tusschen Mexico en Frankrijk. Engeland. Den 14 Juni heeft er te Londen een tal rijke vergadering, waaronder vele dames, in University- Hall plaats gehadom middelen te beramen ten einde een nauwe vereeniging tot stand te brengen tusschen de li- berale-christelijke gemeente en het groote publiek te doen begrijpen, hoe het godsdienstig leven van meer belang is dan alle dogmatische bepalingenaan het denken opgelegd. Men merkte in deze vergadering, die door Mr. W. Strick land Cookson gepresideerd werd, Rev. James Martineau, J. Tayler, W. H. Channing, W. Kirkus sir John Bowring, Herbert Nerv en anderen op. De welsprekende predikant Martineau toonde aan, dat het noodig was een punt van vereeniging vast te stellen voor allen, die gelooven, dat een der voornaamste kenmerken onzer eeuw eene behoefte is aan zedelijk leven en niet de begeerte om tot een dog matische eenheid te komen. Dat het christendom in den grond niet afhankelijk is van min of meer nauwkeurige meeningen omtrent historische, kritische of metafysische vraagstukken en dat het in de praktijk overladen is met een aantal geheel overtollige bepalingen. De speker gelooft dat het de plicht is van allendie de liefde tot God en menschen als de grondslagen van het christendom beschou wen, hunne verspreide krachten te vereenigen en de handen in een te slaan, om alle inmenging van gezag op gods dienstig gebiedin het verstand en het geweten der men schen te weren. Na eene langdurige en belangrijke discus sie, waaraan verscheiden redenaars, onder anderen sir John Bowring, deel namen, werd het voorstel van Martineau eenparig aangenomen en besloot men tot de stichting van een //liberale christelijke vereeniging", die door twee comité's zal bestuurd worden, waarvan de leden gedurende de zitting benoemd werden. Sir Moses Montefiore is naar Jassy vertrokken om te intercedeeren voor de vervolgde Israëlieten. Ondanks alle pogingen, die keizerin Eugenie heeft aangewend, bleef de koningin weigeren om een bezoek te Parijs af te leggen. Door onderscheidene leden van het huis der Lords zijn amendementen op de reformbill ingediend. Zoo heeft lord Lyttelton voorgesteld, aan niemand het stemrecht te verleenen, die niet eene leesbare hand schrijft. Lord Den man heeft voorgesteld dat een stemgeregtigdedie drie malen in een jaar wegens dronkenschap is veroordeeld voor een jaar van het kiesrecht verstoken zal zijn, en voorts dat, indien iemand door minder dan een vierde van het aantal stemgeregtigden in een district tot lid van het par lement gekozen wordt, het huis der gemeenten eene nieuwe verkiezing zal kunnen gelasten. Spanje. Het hof zal twaalf dagen rouwen over den dood van keizer Maximiliaan. Amerika. De haven van Tampico in Mexico is heropend. Juarez heeft bedankt voor zijne herkiezing als president. De heer Salnave is tot president van Haïty gekozen. Burgerlijke 9tand van Leiden, van den 25sten tot en met den 3l3ten Juli 1S67. <KellUW(l J. B. Petri wett. gesch. en A. Schulte jd. H. van Ackeren jm. en E. van den Berg jd. W. C. Verhoeven jm. en M. Laven jd. H. van der Linde jm. en M. T. Bellaart wed. C. Jans sen jm. en M. C. Teljeur jd. W. de Hees wedr. en H. W. de Jong jd. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Gemeenteraad van Leyden, op Zaterdag 3 Augustus 1867, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen 1°. Onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw inkomend lid Dr. W. C. van den Brandeler. 2°. Verzoek van den heer D. L. Wolf- son, om ontslag als lid der plaatselijke commissie van toezicht op de scho len van middelbaar onderwijs. 3°. Verzoek van Dr. W. Bisschopom ont slag uit de betrekking van leeraar aan de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs. 4°. a. Regeling van de jaarwedde van gemeente-apothekerb. Bepaling van den tijd voor welken deze zal wor den benoemdc. Verzoek van G. Roskesom in de betrekking van ge meente-apotheker te worden gecontinueerd. 5°. Het vaststellen van het kohier van de plaatselijke directe belasting, 1867. 6U. Verzoek van de Naamlooze Vennootschap de Leydsche Saayetfabriektot het in eigendom bekomen van een gedeelte gemeentegronds van het voormalige Verwers- plein. 6°. Verzoek van A. W. Sijthoff, tot het in eigendom bekomen van eene poort, uitkomende op het Rapenburg, uitmakende een gedeelte van sectie E n°. 959. 8°. Verzoek van J. van Vooren. ter bekoming in eigen- dora van gemeentegrond achter zijn huis op de LangegrachK,0^Kekenijïg van het Gereformeerd Minnehnis, 1866. 10. Voorwaarden^au verpachting van de haardaschde vuilnis en het puin. \g5 ittCZï <5'v

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3