keizers deze, dat men wel den oorlog niet zoeken moet en zelfs al het mogelijke moet doen om dien te ver mijden, maar dat ook niet moet worden geduld, dat Prui sen nog een enkelen stap doe op den weg van unificatie van Duitschland. De Pruisische minister Yon Bismarck verkeert, zoo men meent, tegenover dien toestand in dezelfde verlegenheid als tijdens de Luxemburgsche quaes- tie. Hij zou gaarne alle moeilijkheden met Frankrijk vermijdenmaar hij staat niet alleenhij heeft te worste len met een talrijke partij in de omgeving des konings, die Wilhelm I doet gelooven, dat de minste concessie aan Frankrijk gedaan en die in strijd is met de Duitsche aspiratiëndoor de geheele bevolking van Duitschland zou beschouwd worden als een échec voor de nationale en de militaire eer van Pruisen. Inmiddels coquetteert Prui sen den czaar, door te dweepen met het panslavisme, ter wijl het tegelijk Oostenrijk cajoleert, in de hoop van te Weenen het verloren terrein te herwinnen, uit vrees voor eene alliantie tusschen Frans Joseph en Napoleon. De Hanoveranen, die het eens zoo gastvrije Nederland hebben moeten ontruimenzijn thans op Zwitsersch grond gebied. Den bondsraad was door de heeren Von Tschir- schnitz en Yon Karling in dato 15 Julij mededeeling ge daan, dat zij door de gebeurtenissen in het vorig jaar genoodzaakt waren geweest om hun vaderland te verlaten zij hadden eenige maanden in Nederland doorgebracht, doch werden daar gedwongendat land te verlaten. Onder deze omstandigheden zochten zij (ongeveer 200 man) eene schuilplaats in Zwitserland. In Nederland had zich een comité gevormd en waren gelden opgebracht, om de be- hoeftigen te ondersteunen, zoodat zij nimmer eenig plaat selijk bestuur tot last zouden zijn. Ten gevolge dezer me- dedeelingen heeft de bondsraad een schrijven gericht aan de verschillende kantons, waarin wordt gezegd, dat het bondsbestuur, op grond van beginselen, die ten opzichte van het toekennen van verblijfplaats reeds sedert langen tijd worden gehuldigd, geen maatregelen behoeft voor te schrijven of voorschriften te geven. Het bondsbestuur ver klaart slechts, dat het tegen het verleenen van verblijf plaatsen geen bezwaren heeft in te brengen, en dat het zich daartegen ook niet zal aankanten, zoo lang de vreem delingen niet door eenige politieke handeling de aandacht op zich vestigen. Het wordt echter aan de besturen der betrokken kantons overgelaten, te beslissen of zij schuil plaats zullen verleenen en op welke voorwaarden, of dat zij grond hebben om die te weigeren. De Hanoveranen, die zich thans in Zwitserland bevindenzijn als volgt ver deeld in Zurich 36 man, Basel 40, Alten, Liestal, Aarau, Solothurn, Zug en Tösz elk 20 man. BINNENLAND. LEIDEN, 1 Augustus. Z. M. heeft den Isten luit. J. C. Leyds van het reg. gren. en jagers op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft toestemming verleend tot de oprichting van eene ver- eeniging «Scherpschutters-vrijkorps" te Leiden. Aan de hoogere burgerscholen te 's-Hage en Goes zijn respectievelijk tot leeraren in de scheikunde en in de staat huishoudkunde benoemd de heeren Dr. W. F. Koppeschaar en Mr. M. J. de Witt Hamer. Men schrijft ons uit Leiderdorp, dd. I Aug. het volgende. Bracht de tijding van het aftreden van den al gemeen geachten Burgemeester Mr. P. G. Hubrecht ver slagenheid in deze gemeente, naar het uitwendige toont de burgerij alhier, dat zij zich in 'skonings keuze ver heugt, en in den heer G. van Geer een waardigen opvol ger van een alleszins waardig man verwacht. Heden deed de nieuw benoemde Burgemeester zijne intrede in de gemeente en werd door eene eerewacht van de def tigste jongelieden aan het begin der gemeente ontvangen. Daar nam hij plaats in een voor hem bestemd rijtuig, met den heer wethouder C. de Graaf, en reed onder het geleide der eerewacht en de muziek der Leidsche Schut terij naar het raadhuis. Overal hadden de burgers hem een teeken van //wel kom" bereidhier en daar werd hij met bloemen bestrooid de leerlingen der beide scholen zongen hem vaderlandsche liederen toe en door eene der leerlingen van de bijzondere school werd hem eene zegenbede overhandigd. Op het raadhuis werd hij door den heer wethouder de Graaf op ernstige en hartelijke wijze toegesproken; waarna hij des voorzitters plaats innam. Na hulde gebracht te hebben aan zijn voorgangerbetuigde hijdat het zijn oprechten wensch was om in eenstemmigheid en vrede, met de raadsleden alles te doen, wat tot heil der gemeente zou kunnen strekken. Z. K. H. prins Alexander heeft te Amsterdam de rijks marinewerf en andere inrichtingen bezocht, alsmede de koninkl. Nederl. Beijersch bierbrouwerij en de diamant slijperij van den heer Coster. Gisteren heeft Z. K. H. een toer door Noord-Holland gedaan, en o. a. het museum van oudheden van mej. Fregeres te Broek in Waterland bezocht. De minister van marine heeft een proeftocht van het ramtorenschip //Prins Hendrik" op de reede van Nieuwe- Diep medegemaakt. Het schip heeft zeer voldaan. Te s - H a g e zal eene vereeniging worden opgericht tot hulp van zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog. De gemeenteraad aldaar heeft besloten den gen.- majoor Delprat een zilveren bokaal aan te bieden voor zijne bemoeiingen in zake de waterleiding. Men verzekert dat het muziekkorps van de grena diers en jagers bij zijne terugkomst te 's-Hage, die heden middag wordt tegemoet gezien, op bijzonder luisterrijke wijs zal worden ontvangen en de stad binnengeleid. De muziekuitvoering in een daartoe ingerichten gondel op het water van den Yijverberg zal bij gunstig wederheden avond ten halftien ure, voortgang hebben. Bij ongunstig weder zal de uitvoering tot Vrijdagavond worden verschoven, Buim 70 kinderen uit het Geref. weeshuis te Haar lem zijn eergisteren, onder behoorlijk geleide, per spoortrein naar Amsterdam vertrokken, om er het Paleis voor Volks vlijt, Artis en andere merkwaardigheden te bezichtigen. Bij de herstemming te Amsterdam verkreeg Mr. H. J. Koenen 912 en Mr. Van Lilaar 834 stemmen, Dezer dagen is verschenen het prospectus eener op te richten Nederlandsche lucifers-fabriek, met een kapitaal van f 150,000. De vennootschap zal te Amsterdam zijn gevestigd. Men schrijft uit Zwolle dat aldaar van de aardap pelenziekte niets te bespeuren is. Maandag middag omstreeks 1 ure zag J. Y. in het noord einde te Berkel en Bodenrijs, eene vrouw uit hare woning den weg over ijlen en eensklaps verdwijnen. Hij spoedde er zich henen en bemerkte toen dat eene moeder haar kind was nagesprongen, dat in de sloot was gevallen en reeds in zinkenden staat verkeerde. Aanstonds riep hij om hulp en mocht met anderen er in slagen, moeder en kind uit het water te halen en van een anders wissen dood te redden. Men is in Paramaribo ten hoogste verontwaardigd over de behandeling den gewezen landvoogd Jhr. van Lans- berge aangedaan. De nieuw benoemde gouverneur van Id- singa bracht eene aanschrijving mede van den heer Trakranen, waarin de heer L. gelast werd zijne betrekking terstond neder te leggen //Men zag hem" zoo schrijft men van daar //met tranen in de oogen het gouvernementshuis verlaten, ten einde zijn intrek bij een zijner vrienden te nemen. Wel is het voor niemand een geheim, dat de heer Trakanen den heer Mijer voor diens vertrek naar Oost- Indië heeft moeten beloven, dat de heer Yan Idsinga tot gouverneur van Paramaribo zou worden benoemdwel weet ieder, dat de nieuwe gouverneur met den heer Van Baders is verwant, aan wien de heer Mijer groote ver plichtingen schijnt te hebben en die op zijn beurt een bloedverwant van den gouverneur-generaal van Neêrlandsch Oost-Indië is; -maar is dat een reden om den heer Van Lansberge op zoo kwetsende wijze te behandelen De Thermometer vail Fahrenheit teekende alhier Woensdag des na middags te 5 uren 63°, Wind:N. W. des avonds te 8 uren 57°, te 10 uren 54°. Donderdag morgen te 5 uren 52°, N., te 8 uren 57°, 's middags te 12 uren 64°, te 4 uren 64°, N. O. BUITENLAND. Belgie. De koningin is gisteren avond met keizerin Charlotte van Miramar teruggekomen. Het was 27 Juli juist 10 jaren geleden, dat het huwelijk van Charlotte met den aartshertog te Brussel voltrokken werd. De Belgische industrieelen hebben zeer geklaagd over de onbillijkheid van den jury der Parijsche tentoonstelling. Er is thans sprake van het benoemen eener commissie, be last met het aanwijzen van voorwerpen, die aan de aan dacht der jury ontgaan zijn en aan een bijzonder onder zoek verdienen onderworpen te worden. Dezer dagen zijn te Ostende uit Engeland aangeko men de graaf van Parijs, de prins van Joinville en de her tog van Aumale, met hunne familie en gevolg. De drie genoemde vorsten hebben, spoedig na hun aankomst, een bezoek gebracht aan den steeds in lijdenden toestand verkee-

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2