N°. 2292. A°. 1867. Donderdag 1 Augustus. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochteud te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 m. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 u-> overige dagen 5 u. 30 m. en 1 u. 45 m. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. 30. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 'snam. te 3^ van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.,'s nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen: (Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 30 ra., 10 u. 55 ra.; 3 u. 35 m.; 7 u. 55 m. en op Zondag 10 u. 55 m. en 3 u. 35 m. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. lVEail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdags van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 10—4. Thesaurie, van 9—2; Zaterdag van 912. Be Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en Uitg. Rechten ïen Accijnzen van 9—1 en van 4—6 uren; van 's Rijks Dir. BelastingenMaandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2; van Zegel en Registratie van 84; van de Hypoth. en het Kadaster van 9—4. De afdamming der Ooster-Schelde is thans een fait accompli. Men kan Zeeland reeds te voet, dwars door de Ooster-Schelde bereiken. De Augsburger Algem. Zeitung" bevat over die afdamming een verhaal van een ooggetuige dat wel verdient gelezen te worden. Wij willen hetf hier mededeelen. Ons reisgezelschap had zich aan het spoorwegstation van Bergen-op-Zoom verzameld. Tot daar is de spoorweg, die den band tusschen Zeeland en de haven van Vlissin- gen eenerzijds, en Duitschland anderzijds vormen zal, voor het verkeer opengesteld. De Hollanders zijn er trotsch op hunne kunst- en vooral hunne waterwerken den vreem deling te kunnen toonen. Het was dus niet moeilijk op het station van Bergen-op-Zoom de middelen tot voort zetting van ons uitstapje langs de nog niet voor het pu bliek opengestelde sectie van dat punt tot aan den Schelde- oever te erlangen. Een dienstwagen" werd tot onze be schikking gesteldeen vierwielig rijtuig dat door drie werkliedenmet behulp van een groot verticaal rad, voort gestuwd wordt en drie passagiers kan bevatten. Twintig minuten waren toereikend om den Schelde-oever te be reiken. Het gezicht dat men van dit punt over de Schelde ge niet is onbeschrijfelijk. Niettegenstaande het bijbelverhaal van den doortocht van Israël door de Boode Zeemist de afdamming, die zich als eene reusachtige slang door de rivier slingert, haren trotsehen indruk niet. Dat onder werpen van het onstuimige element aan den menschelijken wil is waarlijk zielverheffend. De Hollandsche waterbouw kundigen hadden beloofd dat het stoompaard den vloed zou doorsnijden en zij hebben woord gehouden, hoewel hunne taak met groote moeilijkheden verbonden, doch daardoor juist zoo geschikt voor het Hollandsche phlegma was. Daar, waar de spoorweg den Schelde-oever bereikt, heeft de rivier eene breedte van 7304 Ned. ellen. Iedere strekkende el heeft 120 kubieke ellen materiaal gevorderd bij gevolg hebben niet minder dan 444,480 kubieke Ned. ellen grondstof, grootendeels van België, naar dat punt tot vorming van den dijk gebracht moeten worden. Hoe veel geduld, hoeveel doorzicht, hoeveel peiuzens was er niet toe noodig ten einde, om zoo te zeggen, iederen steen, iederen boomtak zijne juiste plaats aan te wijzen. Want de dijk, die zeeën trotseert, werd in de eerste plaats van handig bijeengevoegd rijswerk gevormd. De rijsvlottendie gewoonlijk eene lengte van 40 Ned. ellen en eene geproportioneerde breedte hebbenworden gedu rende den vloed op de hun toegedachte plaats gereed ge maakt en gedurende de ebbe aan den grond bevestigd of wel door belasting met zware steenen gezonken, al naar gelang de ebbe de plaats waar het vlot gelegd moet wor den, al of niet droog legt. Toen wij den lsten Juli den dijk bezochten, waren slechts de helft der 1400 arbeiders aan het werk, die vroeger aan de afdamming bezig waren. Zoodra de stoomfluit het naderen der locomotief had aan gekondigd verzamelden zich de arbeiders op de plaats waar de aangebrachte aarde opgehoopt moest worden. In een oogwenk hadden de werklieden den trein bestegen en de wagens geledigd. En terwijl de trein zich op nieuw in be weging stelde, waren honderden spaden weder bezig om den dijk met de zoo even aangebrachte grondstof hooger en regelmatiger op te voeren. Zoo bleef het heir van werklieden onophoudelijk bezig, hetgeen er van verre als een veelkleurig wespennest uitzag. //Alleen daardoor, alsmede door de uitmuntende leiding van heti werk door de Nederlandsche staats-ingenieurs Simon en Kesper aan welke overigens reeds in de rapporten der buitenlandsche zaakkundigen, die door België tot beslissing der Schelde-quaestie ingeroepen waren, eene zeer vleiende, maar in ieder opzicht gerechtvaardigde lof werd toegezwaaid laat het zich verklaren hoe het reus achtige werk tusschen den 26sten Maart en den 30sten Juni van het loopende jaar uitgevoerd kon worden, zon der dat het te temmen element daarin eenige storing bracht. Deze omstandigheid is des te opmerkelijkeromdat de maatschappijdie vroeger met dezen arbeid was belast juist op deze klip schipbreuk leed en zoo gedwongen werd na zware verliezen den strijd op te geven. Onze wandeling naar Zeeland toonde tegelijk hoezeer het noodig is de beide Zeeuwsche eilanden uit hunne afzondering te redden. Te vergeefs trachtten wijten minste op de kust, want de tijd veroorloofde ons niet ons uitstapje tot Goes voort te zetten, zelfs tegen betaling een dronk versch water machtig te worden. Even als Tan talus, zou de bevolking te midden van het water van dorst sterven, zonder de hulp der waterverkoopers die zich dagelijks met hunne schuitjes naar Bergen-op-Zoom begeven, doch die natuurlijkerwijze meer waarde aan het spoedig vinden hunner vloeibare waar dan aan de zuiver heid van deze hechtten. Gelukkigerwijze wachtte ons een hoogst gastvrije ontvangst op de prachtige villa van den heer Cuijpers van Grijsoird, een der meest aanzienlijke inwoners van Bergen-op-Zoomde patriarch eenajwlïTeF- liefste familie. f //Thans licht de afdamming van het Sloe aaa^e bgqpjfc,. IV DAGBLAD Yoor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels f 0.75iedere regel meer f 0.12'. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.15. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft, Schiedam eu Rotterdam: te 8 u. 30 in.; 10 u. 17 ra.; 1 u. 55 m.; 3 u. 52 m., 6 u. 9 ra.; 8 n. 55 m.; 9 n. 42 m.; naar Haarlemen Amsterdam: te 8 u. 35 m.; 10 u. 26 in.; 11 u. 55 m.; 3 u. 1 m.; 4 u. 57 m.; 7 u. 45 m.; 9 u. 56 m.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1