N°. 2291. Woensdag A». 1867. SI Juli. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen vau Lei Jeu naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 55 m.; 3 u. 52 m., 6 u. 9 m.; 8 55 m.; 9 u. 42 ra.; naar Haarlem en Amsterdamte 8 u. 35 m.; 10 u. 26 m.; 11 u. 55 m.; 3 u. 1 ra.; 4 u. 57 m.; 7 u. 45 m.; 9 n. 56 m. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maandag nain. te 2 u. 30 m. overige dagen nam. te 3 n. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 Nieuwe Stoombootclieust, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 's nam. te 3(4 u-; van Arasterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u„'s nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen: (Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 30 ra., 10 a. 55 m.; 3 u, 35 m.; 7 u. 55 m. en op Zondag 10 u. 55 m. en 3 u. 35 ra. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van FabricageWoensdag te 12. Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdags van 111. Plaatselijke Seen- larie, van 10—4. Thesaurie, van 9-.-2; Zaterdag van 9.12. Be Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en Uitg. Rechten jen Accijnzen van 9—1 en van 4—6 urenvan 's Rijks Dir. BelastingenMaandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2; van Zegel en Registratie van 84; van de Hypoth. en het Kadaster van 9—4. De Pruisen zijn woedend boos op ons. Ze hadden ver wacht dat Napoleon de prijs van 100,000 frs, bestemd voor dengene, die het meest voor de arbeidende klasse heeft gedaanzou worden toegekend aan Schulze-Delitzsch. En ziet, nu heeft de keizer dien prijs in vijf deelen gedeeld, en deze afzonderlijke prijzen toegekend aan RuslandItalië Spanje, Portugalja zelfs aan Nederland. De Pruisen kregen dus niet eens een vijfde van hetgeen ze voor zich alleen begeerden. Zou 't ook zijn omdat ze meer schreeuwen en opgewonden redevoeringen houden en brommende toasten slaan, dan ze werkelijk handen uit den mouw steken en - iets degelijks uitrichtenterwijl men hier weinig zegt maar 9 veel doet! Wij lezen in het Weekbl. voor lager, middelb. en gymn. onderwijs Aan 't einde der wereldnagenoeg midden in de Straat van Maggelhan, op een der meest uitstekende kapen van Patagonië, tegenover Vuurland, is een brievenbus. Op eene uitspringende rots in een diepe bocht verheft zich een paal waarop men leest: Post-Office." Daaronder hangt aan een ijzeren keten een vat met een dekseldat zonder slot of grendel door ieder kan geopend worden. Dat is het post- bureau van twee wereldzeeën. De dienst geschiedt op de volgende wijze: Elk schip dat de straat doorgaat zendt naar het vat een boot af met een stuurman. Deze legt er brieven in naar havens in den Atlantischen Oceaan, als het schip van daar gekomen is, en neemt er die uit, wier adres is naar een der havens welke zijn schip zal aandoen, en zoo omgekeerd. Ziedaar den mex-kwaardigenminst kostbaren en meest onschendbaren postdienst tusschen twee wereldzeeën. De genoeg bekende Dr. Lucian Müller heeft het werkje wan onzen geachten stadgenoot Dr. Schotel over de Aca demische bibliotheek in 't hoogduitsch vertaald, met weg lating echter van zeer belangrijke bijzonderheden, die juist aan het boekje van Dr. Schotel eene groote waarde geven. Erger is het dat de heer Müller de onbeleefdheid heeft gehad om, hoewel onder bedekte termen, de beambten van de bibliotheek van luiheid te beschuldigen. Al hadden die beambten gedurende het verblijf van den heer Müller te Leiden niets anders te doen gehad, dan hem te woord te staan en hem legio boeken na te dragen, die meerendeels ongebruikt bleven liggen, dan hadden ze reeds handen vol -werk gehad. BINNENLAND. LEIDEN, 30 Juli. Gisterenavond werd door het tooneelgezelschap onder directie van de heeren Stoete en Jacqui ten tooneele ge voerd de Hugenoten. Wij kunnen hiervan niets anders zeggen dan dat dit stuk uitmuntend gespeeld is. De moeie- lijke rol van den heer Jacqui was door hem volkomen juist opgevat, terwijl mevrouw Lorjé als waanzinnige den toeschouwers medelijden inboezemde. Ook de heeren Pot- harst, H. Stoete, Pereira, Lorjé, benevens de dames Stoete-Gijswijt en Domhoff verdienen allen lof. Het nastukje was naïef. Het publiek toonde ook nu weder dat het de voorstellingen op prijs stelt, daar alle rangen zeer goed bezet waren. Zoo was het ook in andere tenten, die nog geopend bleven. Aan de keuring van knapen voor de Kweekschool voor Zeevaart alhier hebben 13 knapen deelgenomen. Op één na zijn alle voor den zeedienst geschikt bevonden. Yoor de herstemming van twee leden voor den ge meenteraad zijn heden uitgebracht: aan het hoofdbureau 351 en aan het onderbureau 417 stemmen. Dus zijn opge komen 768 kiezers. Zondag-morgen jl. is een persoon alhier het slacht offer geworden der liefde. Bedoelde persoon had gevraagd aan de dienstmaagd van zijn patroon om kermis te hou den, doch deze had dit geweigerd en hem gezegd dat zij verhinderd was, aangezien zij een afkeer van hem had. Zondag-morgen kwam hij haar met een ander tegen, is daarna radeloos naar huis gekeerd en scheen zich ter ruste te begeven. Zijne moeder ging dien morgen naar de kerk, doch liep eerst naar boven, omdat het uur reeds vergevorderd was en zij hem nog niet had gezien. Toen zij evenwel aan het ledikant kwam, zag zij dat haar zoon, een einde aan zijn leven had gemaakt. Men schrijft ons uit Voorschoten, dat opiégisteren plaats gehad hebbende paardenmarkt ruim 1000 paarden aan de lijn gebracht waren. Binnen- en b handel was zeer levendig. M Vv LËinSGH DAGBLAD. Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels f 0.75iedere regel meer f 0tl9#. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1 -4 regels f 0.90iedere regel meer f 0.15. overige dagen 5 n. 30 m. en 1 u. 45 m. Van Gouda naar Leiden.: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. 30. ■stmvii B - j'iiï'j npftfetrrn f i t r I Z. M. heeft eervol ontslag verleend, op zijn verzoek, aan J. J. Hasselman, als burgem. van Tiel, en aan J. W. Schuilenburg Roeloffs, ah burgem. van Alkemadeaan Mr. J. C. van Rosse, 5 Oct. 1866 uit de betrekking van burgem. van Lisse ontslagen, alsnog een eervol ont slag toegekend; benoemd tot burgem. der gemeenteAlkemade JHoolboom Hei- en Boeicop en Schoonrewoerd A. J. Goudriaan; Sloten (prov. Friesland) S. G. van Weideren baron Rengers; Aduard W. Tonckens; tot subst.-griffier bij de arr.-rechtb. te Zwolle Mr. J. W. van Goens; tot dir. van het postk. te Apeldoorn F. H. Gallé; tot ridder der orde van den Ned. Leeuw P. M. Brutel de la Rivière, hoogl. bij het kon. Instituut voor de marine te Willemsoord.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1