BINNENLAND. BUITENLAND. goede beginsel van ganscher harte zijn toegedaan. Van daar dat bij de laatste verkiezingen door Burgerplicht j aan de kiezers alleen dezulken werden aanbevolen op wie men l vast kon rekenen. Onze lezers hebben van ons vernomen welke de uitslag is geweest. Te Amsterdam is derhalve aan den strijd een einde, men kan daar de toekomst ge rust te gemoet treden. Wij hebben bij eene voorgaande gelegenheid medege deeld de opgaven der Commissie van financiën omtrent hetgeen de scholen voor meergegoeden gedurende het jaar 1866 aan de gemeente gekost hadden. Uit de door ons overgenomen cijfers bleek onder anderen, dat de scholen voor //jonge heeren en jonge jufvrouwen", voor welker instandhouding de burgerij zulke enorme sommen moet opbrengen, gedurende dat jaar, aan de gemeente, buiten het onderhoud der schoollocalen, f 54,25 gekost hadden. Wij hebben toen gezegd dat de Commissie van financiën den heer De Moen tot voorzitter had, maar wij hebben verzuimd er bij te voegen, dat het geachte raadslid in het openbaar verklaard hadzooals iedereen het in de Han delingen van den Gemeenteraad kan nalezen, dat hij zich met het verslag, waarin die opgaven voorkwamen, volkomen vereenigd had. LEIDEN, 27 Juli. Z. M. heeft den heer F. van den Broek, Nederl. consul-generaal te Parijs, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder van het Legioen van Eer. De voorstelling van de heeren Boas en Judels //Uriëlle of de liefde eene duivelin" vond gisteren veel bijval. Wie //Les amours du Diable" kent, zal zich een denkbeeld kunnen vormen omtrent den inhoud van dit stuk. De uitvoering was inderdaad verdienstelijk. Yooral verdienen de dames Roos en Corijn, alsmede de heeren Strelitski, Corijn en Kapper bijzondere vermelding. Al sluit men zich ook stelselmatig van het kermisgejoel af, toch ontgaat men de draaiorgels niet, die ten getale van 78 op alle straten, pleinen en grachten rondzwer ven en waarvan zich verscheidene bij voorkeur te gelijk laten hooren. Sommige musici, wier zenuwen geheel m de war zijn geraakt door de weinig esthetische geluidenwelke door die samenwerking ontstaan en die niet veel meer zijn dan kreten van uitgehongerde magen, moeten het voor nemen hebben opgevat, dit instrument in dier voege te verbeterendat ook verscheidene orgels te zamenofschoon ze verschillende aria's uitvoeren, een harmonisch geheel kunnen voortbrengen. Wanneer de ernstige studiën, die daartoe noodig zijn, wat vlotten, hoopt men dat reeds de volgende kermis ons zulke monster-straat-concerten zal kunnen aanbieden. Bedroeft het ons niet dat de straat muziek heden een einde neemt, het verblijdt ons daaren tegen zeer, dat in den aanvang der volgende week enkele tenten nog geopend zullen zijn. Wij noemen in de eerste plaats het Grand Theatre Crosso. Waarlijk, het pleit voor onze burgerij, dat het juist hier eiken avond stikvol is. En het is zeker een uitgelezen publiek, dat deze tent be zoekt, een publiek dat het schoone weet te waardeeren. Er is maar ééne stem zoowel over de buitengewone kunstoefe ningen van de heeren Wartemberg en Jameson, Signora Spel- trini, en die kleine jongens, wier vlugheidaan het ongelooflijke grenstals over de met zooveel gratie gearrangeerde tableaux vivantsen over den kristalgroteen meesterstukdat alle aanwezigen in verrukking brengt, en waarvan de betooverende indruk zich niet laat beschrijven. Ook de heeren Stoete en Jacqui verlaten ons hedenavond nog niet. Gisterenavond bleek op nieuw in de tweede opvoering van Klaasje Zevenster, hoe zeer dit tooneelgezelschap den lof verdient, die er elders aan werd gegevenèn door de keuze van goede stukken èn door de uitvoering. liet drama Maandag-avond door hen op te voeren is alleszins waardig er in het bijzonder de aandacht op te vestigen. Het munt uit door eene goede bewerking, door eene fijn gesponnen intrige, door fraaie costumes en keurige mise en scène. Het is als een der beste en meest geschiktste drama's van het tegenwoordig repertoire te beschouwen. Yerder zullen ook de Theatres Zscholli en Gebr. Ouvrier tot sluiting nog een paar voor stellingen geven. En eindelijk, last not least, ook de heer Maju. Wie zijn tent nog niet heeft bezocht, verzuime toch niet het te doen. Yan den zonderlingen indruk, die het levende, sprekende hoofd te weeg brengt, dat, afgescheiden van het lichaam midden op een tafel wordt geplaatstkan men zich alleen door aanschouwen een denkbeeld maken. De optische illusie van de geheimzinnige kast is volkomen. D. A. Schretlen en C°. wenschen in hunne fabriek aan deii Vestwal een nieuw stoomwerktuig te plaatsen van hooge drukking, met een ketel van 25 paardenkracht. Eigenaars en bewoners van belendende panden kunnen wanneer zij hiertegen bezwaren hebbenzich Maandag morgen te 11 uren vervoegen op het raadhuis dezer ge meente. Het aantal gebruikte baden aan de badinrichting Rijn- zicht bedraagt deze week 646. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 107 tot 129 volwassen personen en van 50 tot 70 kinderen. Men verzekert dat Jhr. Mr. W. M. de Brauw be noemd is, of op het punt staat benoemd te worden, tot commissaris in de prov. Groningen. Het standbeeld van G. K. van Hogendorp zal te Rotterdam geplaatst worden op het Boymansplein. Men is voornemens de eereblijken, toegekend aan de Nederlandsche inzenders op de Parijsche wereldtentoon stelling, op plechtige wijze te 's-Hage aan hen uit te reiken. De markies De Corio is door den prins van Oranje en prins Frederik ten gehoore ontvangen. De nieuw benoemde minister van koloniën, de heer J. J. Hasselman, heeft eergisterenavond bij H. M. de ko ningin zijne opwachting gemaakt, bij welke gelegenheid hij door den minister van financiëngraaf Schimmelpenninck is voorgesteld. In een hooggelegen terp bij M i d 1 u m heeft men de overblijfselen van een schip gevonden, dat waarschijnlijk eeuwen geleden met eene hooge zee door storm daar op is geworpen. Wij vernemendat de algemeene vergadering der Nederlandsche Gustaaf-Adolfvereeniging dit jaar te Mid delburg in het laatst van September zal gehouden worden. Het relaas, waarvan reeds vroeger is mededeeling gedaan, dat tegen een der ministers, ter zake van het laten losloopen van zijn hondis opgemaaktis door den heer proc.-gen. bij den hoogen raad gesteld in handen van den raadsheer-commissaris Mr. Pape. Is de instructie af- geloopendan zullen de stukken worden gerenvoyeerd naar de raadskamer, zullende nadat deze een arrest van verwijzing zal hebben geveldden beklaagden naar de open bare terechtzitting worden verwezen. De Thermometer vaa Fahrenheit teekende alhier Vrijdag des na middags te 5 uren 70°, Wind Z. O., des avonds te 8 uren 64°, te 10 uren 58°, N. W. Zaterdag morgen te 5 uren 56°, te 8 uren 56°,'s middags te 12 uren 60°, te 4 uren 57°. Peuisen. Denemarken schijnt wat te willen toegeven in de quaestie betreffende Sleeswijk. Men verwacht echter dat de Fransche regeering bij het kabinet van Berlijn stap pen zal doen ten gunste van Denemarken. Men verhaalt dat de groothertog van Hessen aan den burgemeester der vroegere Keurhessischeen in 1866 bij ruiling bij het groothertogdom ingelijfde stad Nauheim, heeft gezegd, dat hij zich slechts beschouwde als tijdelijk beheerder voor zijn neef den keurvorst. Te Berlijn heeft eene vrouw eene anderedie hetzelfde huis met haar bewoonde, om haar te plagen, gedurende tien minuten opgesloten gehouden op zekere plaats, waarvan de deur met een wervel aan de buitenzijde kon worden dichtgemaakt. Zij is wegens het berooven van vrijheid aan een mensch tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. De daderes, die niet wist dat hare daad zoo strafbaar was, viel in onmacht toen zij haar vonnis hoorde uit spreken. Feaiïkeijk. De heer Glais-Bizoin heeft in de Kamer becijferd, wat een maarschalk van Frankrijk zoo al kost en hoe hoog bijv. het budget is van den overwinnaar van Magenta. Bezoldiging als maarschalk 30,000 fr., dotatie als lid van den senaat 30,000 fr.; speciale bezoldiging als opperbevelhebber 40,000 fr., representatiekosten 48,000 fr., bureaukosten 12,000 fr., inkomsten van het Legioen van Eer 3000 fr., totaal 163,000 fr." De keizer moet zeer ontevreden zijn op den procu reur-generaal De Marnas, die de beschuldiging van Bere- zowski heeft volgehouden, en dit met weinig tact heeft gedaan. Zoo heeft hij o. a. gezegd, van Napoleon III sprekendhoe licht had uw kogel een doorluchtiger hoofd (une plus auguste tête) kunnen treffen." Yan de gezworenen hebben drie voor algeheele vrijspraak gestemd en het vonnis zou misschien in dien geest uitgevallen zijn, zoo het openbaar ministerie zes der gezworenen niet had verworpen.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2