N°. 2287. Vrijdag A0. 1867. 26 Juli. BINNENLAND. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering yan Zon- en Feestdagen nitgegeven. Prijs der Advertentiën. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 m. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 u.» overige dagen 5 u. 30 m. en 1 u. 45 m. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. 30. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 'snam. te 3% u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.,'s nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. 1EIDSCH DAGBLAD Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meer f 0.12s. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.15. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft', Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 55 m.; 3 u. 52 m., 6 u. 9 m.; 8 u. 55 m.; 9 n. 42 m.; naar Haarlem en Amsterdamte 8 u. 35 m.; 10 u. 26 m.; 11 u. 55 m.; 3 u. 1 ra.; 4 u. 57 m.; 7 u. 45 m.; 9 u. 56 m. Aan het verzoek, vervat in een brief, dien wij heden ontvingen, meenen wij niet beter te kunnen voldoen dan door dien brief zelf openbaar te maken. //Het is u bekend, Mijnheer de Eedacteur, dat men het bedrag van den hoofdelijken omslag, verleden jaar op f 62,500 vastgesteld, dit jaar tot f 107,100 heeft moeten opvoeren. Van die verhooging tracht de tegenpartij op behendige wijze partij te trekken. Zij durft er niet ronduit mede voor den dag te komen, maar op verschillende wijze wordt er geinsinueerddat de verhooging hoofdzakelijk aan de buitensporige uitbreidingdie men aan het openbaar onderwijs gegeven zou hebben moet worden toegeschreven. Daar ik gemerkt hebdat die insinuatiën bij eenige zwakke hoofden de uitwerking, die men er van verwachtte, gehad hebben, neem ik de vrijheid u in overweging te geven, of het niet raadzaam zou zijn het publiek omtrent dit punt nader in te lichten. Ik zou vooral wenschen dat duidelijk werd aangetoond, dat de verhooging van den hoofdelijken omslag het gevolg is, niet zoo zeer van eene vermeerdering in de uitgaven, als van de wijzigingen die ons belastingstelsel heeft ondergaan. Immers op de be grooting van 1866 kwamen onder de inkomsten de vol gende posten voor, die thans geheel vervallen zijn: Belasting op het geslachtf 8000 op het gedistilleerd22000 op het gemaal22000 Uitkeering van het Eijk voor het gemis van de plaatselijke belasting op den wijn 6923,97s. Bovendien is er dit jaar minder dan het vo rig jaar uitgetrokken voor de 50 opcenten op de hoofdsom der belasting op het personeel2956,11s de */s van de opbrengst der Eijksbelasting op het personeel6140.51 Totaal f 68020,60. Uit de bovenstaande cijfers blijkt derhalve, dat de ge meentekas dit jaar uit de opbrengst van den hoofdelijken omslag ongeveer f45000 meer, maar daarentegen uit de opbrengst van andere belastingen f 68000 minder zal ont vangen zoodat de ingezetenen dit jaar veel minder dan gedurende het vorige jaar te betalen zullen hebben." LEIDEN, 25 Juli. Z. M. heeft tot burgemeester der gemeente Haelen benoemd P. Ver- heggen, tot kantonrechter te Purmerend Mr. L. C. van Bommel, thans kantonrechter te Medemblik, Terwijl het van 's morgens 12 tot laat in den avond niet stilstaat in het keurig nette salon van de grootste en de kleinste dame, die verdienen door ieder met een be zoek vereerd te worden; terwijl het Cirque Dassie avond aan avond meer bezoekers telt; terwijl de Schouwburg van de heeren Stoete en Jacqui bijna te klein is en de uit voering van den //Ijzervreter" gisterenavond weer bewees hoe goed de verschillende acteurs hunne rollen begrijpen, zoodat zij het publiek tot aandacht dwingen; terwijl het Theatre maritime mécanique blijkt nog te weinig gewaar deerd te worden, en de optische illusie van het geheimzinnig sprekend menschenhoofd en van het verdwijnen van een jongeling in een mand alles overtreft wat tot dusverre van dien aard is aanschouwd hebben de heeren Boas en Judels hunne tent geopend en heeft het Botter- damsche tooneelgezelscbap in den Schouwburg eene eerste voorstelling gegeven. De uitgevoerde stukken waren oude bekenden en daarom verheugt het ons, dat heden avond in //Asschepoetser" en in den //Sergeant Frederik" nieuwe stukken zullen worden ten tooneele gevoerd. Gisteren avond heeft de eerste uitvoering plaats gehad in het Grand Theatre Crosso. Wat zullen we met name noemen onder de menigte voorstellingen die bijna alle evenzeer het publiek in verrukking hebben gebracht Zullen het de buitengewone kunstoefeningen zijn der kleine leerlingen van prof. Smith, die met eene onbegrijpelijke behendigheid en met de meeste bevalligheid allerlei gymnastische toeren en wezenlijk artistische poses hebben uitgevoerd? of wel de vlugge en gevaarlijke exercitiën van den heer Franciso op den trapeze en van den heer Jameson op de gevaarlijke stoelen? Maar zoo zouden wij misschien signora Speltrini onrecht aandoen en te weinig opmerkzaamheid wijden aan de tableaux vivants. Deze toch waren ingericht met zooveel pracht en zulk een wezenlijk kunstenaarstalent, en zoo helder met electrisch vuur verlicht, dat zij alles van dien aard verre overtroffen. Eene enkele opmerking kunnen wij echter niet terughoudenons dunkt nl. dat het effekt der tableaux nog grooter zou zijn, wanneer ze een donkeren achtergrond hadden, het achterscherm kwam ons te licht, te bontgekleurd voor, hetgeen niet alleen vermoeiend was voor het oog maar ook de grenslijnen der beelden te zwak en de scherpe schaduwen, door het electrisch licht veroorzaakt, te sterk deed uitkomen. Bovenal waren het //Psyche" //de dood van Maulins", //de allegorie der lente" en //Venus in den godenkring" waaraan de blikken der toeschouwers zich niet genoeg konden verzadigen. En wat zullen wij zeggen van de kristalgrot der Nayaden en den ijsregen? Het is onmogelijk dit prachtstuk te beschrijven. Lichteffect, waterspelingen, artistische poses, alles werkt hier samen, om u in een tooverwereld te verplaatsen. Het zal onnoo- dig zijn onze stadgenooten meer bepaald aan te sporen een wijle in die wereld te gaan vertoeven. Gisterenmorgen heeft H. M. de koningin van Zwe den en Noorwegen te Scheveningen het eerste bad in open zee genomen. Daarna heeft HD. zich naar het paviljoen van HD. vader begeven om het déjeuner te ge bruiken. De audiëntie van den minister van marine zal Vrij dag a. s. niet plaats hebben. Markies De Corio, voormalig gezant van Mexico bij ons hof, heeft reeds een onderhoud met den minister van buitenlandsche zaken gehad. De zestiende algem. vergadering der vereeniging^ta?-^ bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid imiNeder- land zal op Woensdag 14 Augustus, iu het locaal der s1®^ cieteit van de vereeniging te 's-Hage worden gehouden,, Het scherpschutterscorps te 's-Hage hééft £p'et alleen mooie chacots met dito uniformen, en patroontas;

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1