N°. 2285. A®. 1867. 24 Juli. Woensdag BINNENLAND. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen vau Leiden naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 m; 10 u. 17 ra.; I u. 55 ra.; 3 u. 52 m., 6 ii. 9 ra.; 8 u. 55 m.; 9 n. 42 m.; naar Haarlem en Amsterdamte 8 u. 35 m.; 10 u. 26 m.; 11 u. 55 m.; 3 u. 1 ra.; 4 u. 57 m.; 7 45 m.; 9 u. 56 m. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Arastel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 m. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 u.» overige dagen 5 u. 30 m. en 1 u. 45 ra. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 in., overige dagen 10 u. en 5 u. 30. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Arasterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 's nam. te 3i£ u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.,'s nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Het voorstel van den heer Scheltema is immers dood en begraven? Is het edelmoedig er nog gedurig op terug te komen en dien heer met zijn vriend Cock, om het indienen er vanuit den Eaad te willen weren Vele voorstanders der openbare school hebben zoo ge dacht en gesprokenen wat is nu hun loon Op hoogen toon en in bewoordingenwier beteekenis aan geen twijfel onderhevig is, wordt hun aangekondigd, dat de heeren Cock en Scheltema door het hernieuwde mandaat, dat zij van de kiezers ontvangen hebben, zoo krachtig zijn gewordendat zij in den Eaad nu maar te gebieden heb ben. Het opheffen der openbare scholen zal niet dadelijk door hen worden voorgeschrevenmaar aan de verhooging van het schoolgeld moet zonder verwijl gevolg worden ge geven. Die verhooging bedraagt, zooals men weet, honderd percent voor de hoogere burgerschool, vijftig percent voor de vijf hoogste klassen der scholen van den heer Van Wijk en mejufvrouw Jesse, drieëndertig percent voor de vier hoogste klassen der school van den heer Japikse, en wat de school van mejufvrouw Eenssen betreft, drieëndertig percent voor de drie middelste en vijfentwintig percent voor de drie hoogste klassen. Wij hebben in een vorig nummer de offic'ieele cij fers der Commissie van financiën medegedeeldwaaruit bleek dat voor de scholen van den heer Japikse en mejufvrouw Eenssen de uitgaven (buiten inbegrip van het onderhoud der schoolgebouwen) in 1866 geweest waren 9950 en de ontvangsten9895,75. Hieruit volgt derhalve, dat voor die scholen, bestemd voor de kinderen uit den meer gegoeden stand, de ont vangsten door de uitgaven overschreden zijn met de ont zettende som van ƒ54,25 en dat, zoo die scholen worden opgeheven, de hoofdelijke omslag, berekend op 107.000, zoo aanzienlijk vermin derd zal kunnen worden, dat elk belastingschuldige on geveer een honderdste percent minder te betalen zal hebben Uit de mede ofiicieele cijfersmedegedeeld door de Com missie van toezicht op de scholen van middelbaar onder wijs en overgenomen door de Commissie van financiën, blijkt dat voor de hoogere burgerschool de uitgaven in 1867 bedragen15682 de ontvangstenƒ12135. Het nadeelig saldo voor die inrichting is alzoo, 3547. Indien wij het gymnasium, volgens het verlangen van den heer Scheltema zeiven, buiten rekening laten, dan vinden wij dat, worden al de openbare scholen voor den meer gegoeden stand opgehevende gemeentekas gebaat zal wor den met de som van 3601,25 of om een rond getal te nemen met ƒ4000. De vermindering die de hoofdelijke omslag ten gevolge dier opheffing zou kunnen ondergaan, zou derhalve nog geen vier percent bedragen. Dit neemt ondertusschen niet weg, dat men voort zal gaan met de burgerij diets te maken, dat het grootste gedeelte van de opbrengst dier belasting verzwolgen wordt door de scholen, bestemd voor de kinderen der rijken en aanzienlijken in ons midden. Van de scholen van den heer Van Wijk en mejufvrouw Jesse zijn in 1866 de uitgaven geweest ƒ12600 de ontvangsten7164. Het nadeelig saldo heeft derhalve bedragen 5436, zijnde ongeveer vijf percent van den hoofdelijken omslag. Tot zoover hadden wij geschreven toen wij een brief ontvingen, afkomstig van een onzer meest achtenswaardi ge ingezetenen, waarin ons beleefdelijk verzocht werd wel te willen Opgeven, waar de door ons overgenomene cijfers der Commissie van financiën te vinden waren. Aan een verzoek in zulke heusche bewoordingen vervat voldoen wij volgaarne. De bewuste cijfers komen voor in een ver slag door de genoemde Commissie over het voorstel- Scheltema uitgebracht. Het stuk is met anderetot hetzelfde onderwerp betrekking hebbende, eerst afzonder lijk gedrukt ten behoeve der raadsleden, en later met de overige stukken, op last van den Eaad, in de Hande lingen openbaar gemaakt. Zoude onze geëerde corres pondent, nu wij van die Handelingen gewagen, ons niet willen veroorloven hem de vraag te doenof hij niet eerder achter de waarheid zou komen, zoo hij wat min der luisterde naar zijne conservatieve en anti-revolutionaire vrienden en wat drukker in diezelfde Handelingen las? LEIDEN, 23 Juli. De kermisvoorstellingen, die gisteren een aanvang namen, hebben de verwachtingen niet te leur gesteld. Bamberg heeft zijn ouden roem schitterend gehandhaafd, en zoowel kinderen als volwassenen zijn hoogst voldaan te huis ge komen. Het cirque van den heer Dassie heeft uitmun tend voldaan. We weten waarlijk niet, waarover we het meest opgetogen waren, of over de kunstig gedresseerde honden en apen, óf over de stoute toeren op 't paard van don lOjarigen Paul Dassie, en over de dressuur der keurige poney's. Men vrage het slechts aan de jongens, die gisteren-avond de laatste representatie bijwoonden en lijk in extase waren. Het programma zegt niets/te veel Er is bijna geen oogenblik pause. Die dit niet gezien heeft heeft niets gezien. Het theater Zscholli is den bezoek o verwaardig. De athletische, acrobatische en gymnastische LEIDSCH DAGBLAD. Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Vau 1-6 regels 0.75; iedere regel meer f 0.12". Geboorte-, huwelijks- en doodberichten vau 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.15. Z. M. heeft benoemd tot rector-magnificus aan de hoogeschool te Gro ningen voor het academiejaar 18671868 den hoogleeraar W. Muurling; tot burgem. der gem. Hoogwoud Mr. C. H. T. A. Hooft Graafland goedgekeurd de benoeming van G. A. van Driel, burgem. der gem. West maas, en die van J. C. Kroon, burgem. van Stolwijk, tot secrett. dier gemra.; voorts aan M. Zijnen de Gier eervol ontslag verleend als notaris te Berlicumen benoemd A. J. Zijnen de Gier.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1