2284. Dinsdag A°. 1867. 23 Juli. BINNENLAND. Prijs dezer Courant. Prijs der Advertentiën. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 's nam. te 3^ u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.,'s nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. LEIBSCH DAGBLAD Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen uitgegeven. Van 1-6 regels f 0.75iedere regel meer f 0.19;. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.15. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft', Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 m.; 10 u. 17 ra.; I u. 55 ra.; 3 u. 52 ra., G u. 9 ra.; 8 u. 55 m.; 9 u. 42 ra.; naar Haarlem en Arasterdamte 8 u. 35 ra.; 10 u. 26 m.; 11 u. 55 ra.; 3 u. 1 ra.; 4 u. 57 m.; 7 u. 45 m.; 9 u. 56 ra. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Arnstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 m. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 u.» overige dagen 5 u. 30 m. en 1 u. 45 m. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. 30. LEIDEN, 22 Juli. Z. M. heeft benoemd tot burgem. van Hoeven en St.-Maarten9polder C. Broekhoven, van St.-Kruis M. C. de Die; tot inspect, der registr. en domeinen: van de 2de kl., W. L. J. Spoor, van de 3de kl., J. A. F. L. baron van Heeckeren; tot ontv. der dir. belast., in- en uitg. reeht. en ace. te Ossendrecht c. a. W. C. Smits. Z. M. heeft de cadets bij het korps mariniers J. W. van Riel en H. J. Jolles benoemd tot 2den luit. bij dat korps; voorts zijn tot offic. van gez. 3de kl. benoemd: bij het personeel van den geneesk. dienst der land macht C. G. H. Wirtz, C. J. Schouten, H. G. C. Heringa, J. C. DuburgJ. Pare, J. H. Teeling en V. F. J. Boonacker; bij het per soneel van den geneeskundigen dienst in Oost-Indië A. van der Eist, J. W. van Hattum, C. H. Vechtmann, T. T. de Boer, E. C. van Minkelen N. van Rijnberk, G. Fischer, J. S. Cremer, J. D.' L. Harders, W. N. de Graaf en M. L. Ritsema, en bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht in West-Indië S. J. Juda. Z. M. heeft den luitenant-kolonel J. C. M. baron van Lyndenvan het 5de reg. inf., op zijne aanvrage op pensioen gestelden in zijne plaats benoemd den raaj. H. A. Hamming. Vreemdelingendie zich ons volk voorstellen, als bij uit nemendheid kalmbezadigdafgemetenphlegmatiekheb ben meermalen verbaasd gestaan over eene aan krank zinnigheid grenzende uitgelatenheid, wanneer zij getuigen waren van onze kermissen. Daar zijn vermakelijkheden we behoeven ze niet te noemen die noch voor 't oogën- blik, noch in de gevolgen vermakelijk zijn. Daar is eene wijze van kermisvierendie hoogst onzedelijk is en ons volk niet tot eere maar tot schande strekt. Wij hopen dat de Leidsche burgerij zich hieraan niet schuldig zalmaken; dat zij, door de wijze waarop zij kermis viert, zal toonen geen smaak meer te hebben in uitspattingen en brood dronkenheid en dat allendie hiertoe iets kunnen bijdragen, het deelnemen aan betamelijke genoegens zullen bevorderen om hierdoor kwade dingen te voorkomen. Door te wijzen op wat de kermis te zien en te genieten geeft, willen wij hiertoe ook het onze bijdragen. Behalve de tenten, waarover we reeds spraken, wordt heden ook de tent van Bamberg geopend. Wie kent den ouden hofmechanicus niet, die ondanks zijn 81jarigen leef tijd, nog altijd even goed goochelt. Hij is juist de man om 't volk eenige uren aangenaam bezig te houden. Men kan van hem leeren wat men al door vlugheid en handigheid doen kan. Kinderen hebben altijd eene bijzondere voorliefde voor-een goochelaar, die uit een doos waar niets in is, aardig heden en lekkernijen voor den dag weet te brengen. Dat fantastische en onverklaarbare trekt hun en prikkelt te gelijk om het fijne van de zaak te weten. Gelukkig dus dat het theater eiken avond te 6 uren met eene kinder voorstelling begint. We hopen dat het juist dan altijd goed bezet zal zijn. Na den afloop der voorstelling wan delt men langs de Bloemmarkt, eet poffertjes bij Imans of Van Tol, en de kleinen zullen een o zoo heerliik avondie hebben gehad. Overmorgen-avond wordt het theater-Crosso geopend, waarvan wij goede verwachting hebben. Heden nemen de voorstellingen in den Schouwburg van de heeren Stoete en Jacqui een aanvang, terwijl morgen aldaar De lotgevallen van Klaasje Zevenster" zullen opgevoerd worden. Wij moeten hierbij doen opmerken, dat deze bewerking van den roman van Van Lennep niet is die, welke op het Rotter- damsche tooneel zooveel aanstoot heeft gegeven. Het is eene geheel zelfstandige, die niet alleen in Groningen met veel succes opgevoerd en in de dagbladen zeer gunstig be oordeeld is, maar ook onlangs te Enkhuizen en elders grooten bijval heeft gevonden. Ook vestigen wij nog bij zonder de aandacht op de muziekuitvoeringen van het ge zelschap Euterpe, onder directie van den heer Herman uit Wiesbaden in het Koffiehuis Burgerlust, alwaar mati nees en soirees musicales worden gegeventerwijl de be kende familie Sauvlet zich alleen des avonds in het Hotel de la Poste zal doen hooren. Woensdag zullen de heeren Boas en Judels hunne eerste voorstelling geven, terwijl de tooneelisten van den Eotterdamschen Schouwburg dien zelfden avond in onzen Schouwburg Robert en Bertram" zullen opvoeren. Doch hierover, en over het Theatre ma ritime mécanique van de Gebr. Ouvrier nader. Men kan niet ales tegelijk op één avond zien. Van goederhand wordt ons uit Noordwijkerhout gemeld, dat in de verloopen week in die gemeente aanhou- dendende en hevige zeewindenalgemeen bekende vijanden van den tuinbouw, daar ter streke hebben gewaaid, die ook nu weder aan de peul- en tuinvruchten aldaar, aanmerke lijke schade hebben toegebracht. Te Boskoop is, naar men ons schrijfttot lid van den gemeenteraad herkozen de heer B. J. Lunnemann en gekozen de heer B. G. Verhaven. Er waren 91 stemgerechtigden opgeko men. Te Soeterwoude zijn de aftredende leden de heeren C. Lagerberg en G. van der Poel Jz. herkozen. Van sommige correspondenten ontvingen wij nog geene berichten. De spoorweg van 's-Hage naar Gouda moet, volgens de concessie, binnen drie jaren gereed zijn. De concessio naris verbindt zich, wanneer de regeering dit vordert, een baan van 's-Hage naar Scheveningen te maken. De audiëntie van den min. van oorlog zal op Don derdag, 25 Juli, niet plaats hebben. De gewone audien- tiën van den min. van koloniën zullen den 31sten dezer te één uur aanvangen, en blijven verder op AVoensdag bepaald. De thans bij de inf. korpsen gedragen wordende ko peren-schouderbedekkingen zijn, op last des konings, door een model van treswerk vervangen. De baron d'André, voormalig gezant van den keizer der Eranschen bij het Ned. hof, is in de residentie aange komen en aan het Hotel Paulez afgestapt. Z. Exc. is Zater dag-middag bij H. M. de koninginop het Huis ten Bosch, ten gehoore ontvangen. De burgemeester van Maastricht heeft bij de laat ste stemming de stembus, gedurende den nacht waarin zij de stembilletten bevatte, door politie-agenten laten bewaken. De leden van het letterkundig congres te Gent zullen op den staatspoorwegop vertoon van hun bewijs van lidmaatschap, vervoerd worden tegen eene reductie vau 50 pet. Een weide te Voorst bij Zutfen, die in 182L, f700 werd verkocht, is thans verkocht voor 3850; Te Hilversum is de eerste steen geleg^ vpor-dë gebouwen van de groote stoomspinnerij en wevepij. Een Amsterdamsche vuurwerkmaker gaf oplangs, bij eene landelijke feestviering, eene slot-decoratie ten beste, voorstellende //een traan op het graf van Klaasje ^venster, prijkende met de zeven pleiaden."

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1