Maandag A0. 1867. 'l'l Juli. N°. 2283. BINNENLAND. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDEN, 20 Juli. Alhier zal op den 29sten Juli e. k., in het gebouw van de Kweekschool voor Zeevaart, weder eene keuring plaats hebbeu van knapen die bij 's Éijks Zeemacht eene verbintenis wenschen aan te gaan. Wij hopen dat het aantal jongelieden ditmaal grooter moge zijn dan bij de vorige keuring. Bij de uitbreiding, die onze marine thans ondergaat, doet zich al meer en meer de groote behoefte gevoelen van bekwame matrozen. En jongens, die lust heb ben om ter zee te varen, kunnen geene betere opleiding ontvangen, dan hun hier aan de Kweekschool wordt aan geboden. Het Honden- en Apentheater, onder directie van L. Dassie, firma Verdi, is op de Euïne reeds opgeslagen. Wij waren heden in de gelegenheid de kleine kunstenaars meer van nabij te leeren kennenen durven gerustook na hetgeen wij van elders gehoord hebben, onzestadgenooten aanbevelen in de volgende week deze tent met een bezoek te vereeren. Wij verheugen ons dat er dagelijks twee voor stellingen worden gegeven. Ouders kunnen thans met hunne kinderen te 6 uren eene uitvoering bijwonen, en zeker is er voor de kleinen geen geschikter uitspanning te bedenken. De prijzen der plaatsen zijn waarlijk niet te hoog. Evenals te Utrecht zal ook de heer Zscholli hier 's namiddags te 5 uren kindervoorstellingen geven van ar tistieke kunstverrichtingen en pantomines. Wij juichen dit denkbeeld zeer toe, en zullen in de volgende week over dit en andere theaters uitvoeriger spreken. Het aantal gebruikte baden aan de badinrichting Eijn- zicht bedraagt deze week slechts 858, wegens het ongun stige weder, het verlaten der stad van HH. studenten en reeds eenige familliën. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 124 tot 137 volwassen personen en van 64 tot 75 kinderen. H. M. de koningin van Zweden heeft met hare dochter een bezoek gebracht aan haar ouden leeraar, den 90jari- gen Dermout, voormalig hofprediker. Men verwacht dat de tegenwoordige Britsche gezant aan ons hof vervangen zal worden door den admiraal Harris, broeder van graaf Malmesbury. Het ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlanden" is ter reede van Texel aangekomen. Bij missive van 15 dezer heeft de minister van bin- nenlandsche zaken den commissaris des konings verzocht, heeren burgemeesters aan te schrijven om, zoover zich in hunne gemeente een geval van veeziekte voordoetdat als veetyphus is geconstateerd, den naastbijwonenden veearts, belast met het toezicht over den veeartsenijkundigen dienst, zoo mogelijk per telegram te verzoekenonmiddellijk over te komen, ten einde, door opening van het afgemaakte of gestorven dier, den aard der ziekte te onderzoeken. De veeartsen, zijnde de heeren G. J. Hengeveld te Leiden, J. A. Alers te 's-GravenhageL. Swart te Barendrecht en W. Hekineijer te Utrecht, zijn door Z. E. aangeschre ven, om onmiddellijk aan de uitnoodiging van den burge meester gevolg te geven. Dit onderzoek mag geene vertra ging ten gevolge hebben in de uitvoering der wet, ten aanzien van onteigening en afmaking. Met de verbranding van het vee of de begraving waar dit geschiedt, moet na tuurlijk ^worden gewacht, hoezeer alles daartoe in gereed heid kan worden gebracht. Te Amsterdam werd in het vorige jaar eene vrij zinnige kiezers-vereeniging opgericht, onder den titel //Burgerplicht." Zij heeft bij de laatste verkiezingen eene schitterende overwinning behaald. Yan de 1920 geldige stem men behaalde haren candidaten alleen meer dan 961 stemmen, Het aftredend lid Pijnappel, lid van de Tweede Kamerdie vooral de uitvoering der wetten betreffende lager- en mid delbaar onderwijs hielp verhinderen, verwierf maar 748 stemmen. Yan de 13 aftredende leden werden 6, die als vrijzinnig bekend stonden en dus ook door Burgerplicht waren aanbevolen, herkozen, 6 niet vrijzinnige leden wer den niet herkozen, maar vervangen door de candidaten van Burgerplicht. De geheele lijst dier kiesvereeniging ging door met uitzondering van één candidaat, die herstemd moet worden. Zelfs de oud-burgemeester Messchert van Vollenhoven verkreeg slechts 319 stemmen. Geen wonder dat dit belangrijk verschijnsel in en buiten de hoofdstad groote sensatie maakt. De prijs van het gas te Enschedé is met 2 centen per kub. el verminderd. De veemarkt te Hengelo neemt zeer in omvang toe. Op de laatste markt waren 600 a 700 runderen aan gebracht. In de gevangenis van vrouwelijke veroordeelden te Woerden is Maandag feest gevierdiets dat zeker tot de zeldzaamheden behoort. Doch er was reden toe. De heer J. van Dam herdacht zijn 40jarigen dienst als onderwijzer in de rijksgevangenissen, en bij deze gelegenheid heeft hij alle gedetineerden gul onthaald, na ze ernstig te hebben toegesproken. Het verdient opgemerkt te worden, dat er tot dusverre geeu voorbeeld bekend was, dat een onder wijzer zoo vele jaren uitsluitend aan het onderwijs in den kerker heeft gewijd. Te Schipluiden verzet men zich tegen de desin fectie der stallen, weshalve aldaar huzaren in kwartier zijn gelegd. De heer Kuhn, de bekende correspondent van de ultramontaansche //Monde" vereert hoogelijk koningin Louise van Zweden, die onlangs een treffend blijk van eerbied voor de godsdienstige gevoelens van andersdenkenden heeft ge geven. H. M. heeft den llden Juli de Domkerk te Keulen bezocht. Toen zij gekomen was bij de kapel van de H. Maagd waarin eene speciale godsdienstoefening plaats had, is zij met haar gevolg nedergeknield tot het einde van den dienst. //Deze eerbiedige handeling (zegt de beer Kuhn) zal haar voorzeker niet benadeelen in de oogen der geloovige protestanten, en zal haar de sympathie der katholieken doen verwervenwaarbij zij weinig of geen belang heeft vermits Zweden te nauwernood eenige duizende katho lieken telt." Iemand, te Amterdam woonachtig, weigerde on langs, op den ISed. Eijn-Spoorweg per exprestrein zendede gewone suppletie te betalen. Het kantonger heeft hem tot eene boete van f 25 veroordeeld. Djt kan een ander tot waarschuwing dienen. Het onweder, dat eergisterennacht ook langs onze stad trok, heeft elders treurige gevolgen gehad. Zo© is in LEIDSCH DAGBLAD. Prijs dezer Courant. Voor Leiden, per 3 maandenf 1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Prijs der Advertentiën. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meer f 0.12fc. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.15. Spoortreinen van Leidea naar 's-GraveuhageDelft', Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 ra 10 n. 17 m.; 1 u. 55 ra.; 3 u. 52 m., 6 u. 9 ra.; 8 u. 55 m.; 9 u. 42 m.; naar Haarlemen Amsterdam: te 8 u. 35 ni.; 10 u. 26 m.; 11 u. 55 m.; 3 u. 1 ra.; 4 u. 57 m.; 7 u. 45 ra.; 9 u. 56 m. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Arastel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 m. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 u.» overige dagen 5 u. 30 ra. eu 1 u. 45 ra. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. 30. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 'snam. te 3% u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 's nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Z. M. heeft benoemd tot plaatsverv. kantonr. te Loenen J. Drabbe; tot reehter-plaatsverv. in de arr.-rechtb. te Utrecht Mr. A. M. C. H. Koek.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1