Veritas te Parijs blijkt, dat gedurende de maand Mei 11. zijn vergaan 182 schepen, als 94 Engelsche, 27 Ameri- kaansche, 20 Pruisische, 9 Fransche, 9 Hollandsche, 6 Noorweegsche en 17 onder verschillende andere vlaggen. Van 1 Januari tot ultimo Mei zijn vergaan 1349 schepen dat is 17 minder dan gedurende hetzelfde tijdvak in het vorige jaar. B U IT E N I, A N D. Dcttschland. Eene aanzienlijke dame te Dresden ont ving dezer dagen een telegram uit Ems, waarin zij ver zocht werd zoodra mogelijk over te konten. Daar even te voren een trein van Leipzig was vertrokkenbesloot zij voor den prijs van 100 thaler een extra-trein naar Riesa te nemen, waar zij in tijds aankwam om met den Leipzi- ger trein verder te reizen. Op het station te Leipzig, waar zij eenige verversching gebruikte, liet zij geld vallen. Alles werd door de dame in opschudding gebracht, om het ver lorene terug te vinden, doch te vergeefs. De trein intus- schen was op het punt weg te rijden. Toen£ haar eindelijk iemand vroeg, hoeveel het dan toch geweest was, antwoordde zij een halve grosche. //Daar heb je de Pruisen weer" heette het dezer dagen in alle straten van Dresden, toen 's middags om 12 uren voor het eerst de wachten in de nieuwe uniformen op trokken. En inderdaad, het regiment grenadiers //Koning Johann" is bijna niet te onderscheiden van het vroeger aldaar in garnizoen gelegen hebbende Pruisische regiment //Koningin Elisabeth", vooral als de paardenstaart op den helm het onderscheidingsteekenster of adelaarverbergt. Als eene bijdrage tot de zonderlinge voorvallenwaar toe de toestand in het Nassausche aanleiding geeft, wordt I uit Wiesbaden het volgende geschreven //De heer Yon Hol- bachdirecteur van een verbeteringsgesticht en ijverig aan hanger van de verdreven hertogelijke familie, werd dezer dagen door de regeeriug verplaatst. Hoogstwaarschijnlijk omdat hij met die verplaatsing niet tevreden was, vroeg hij een verlof van 14 dagentot het doen eener reiswaaróp men hem te kennen gaf, dat hij het doel en de beweegre denen van die reis behoorde op te geven. Daarop antwoordde de heer Von Holbach: 1° dat hij naar Rumpenheim wilde gaan, om aldaar bij Z. H. den hertog Adolf zijne opwach ting te maken; 2" dat hij zich te Frankfort een hondje wilde koopen 3'1 dat hij zich in die stad een goedkoopen rok wilde aanschaifen om daarmede den (Pruisischen) re- geerings-commissaris Von Diest, dien hij nog niet ontmoet had, een bezoek te brengen, enz. Tot overmaat van be spotting, voegde de heer Von Holbach bij het officieele stuk, waarin hij op die wijze de Pruisische autoriteit hoonde, een post-scriptumwaarin hij mededeelde, dat het derde, als oorzaak zijner reis opgegeven puntwas komen te ver vallen, //dewijl hij een ouden rok had gevonden, die voor het doel goed genoeg was." Hij is daarop (men zegt niet, in welke termen) beboeten uitgenoodigdterstond naar de plaats zijner bestemming, Insterburg, op reis te gaan. Men beweert echter dat hij voornemens is zijn ontslag te vragen, omdat hij verzekerd is van eene aanstelling als onder-directeur der domeinenzoodra die domeinen ter be schikking zullen komen van den gewezen hertog. In dat geval zou de heer Heemskerk (natuurlijk niet de Nederl. minister, maar de vertegenwoordiger van den hertog) be noemd worden tot president der administratie van die goe deren." Het blijkt thans duidelijk dat er, gedurende het verblijf van den koning en Von Bismarck te Parijs, con ferentiën hebben plaats gehad over de teruggave van Duppel en Alsen aan Denemarken. Frankrijk schijnt voortdurend op de onzijdigverklaring van beiden te blijven staanmaar de regeering wil niet toegeven. De koning zal in de volgende week Wiesbaden bezoeken. In de wereld beroemde gewerenfabrieken van Suhla heerscht groote bedrijvigheid. De regeering heeft er 30,000 op de Oostenrijkers buitgemaakte geweren heen gezonden, om ten spoedigste in naaldgeweren te veranderen. Verder worden er Badensche infanterie-geweren naar het Pruisische stelsel gewijzigd. In Berlijn trekken twee kolossale schilderijen de al- geineene aandacht. Het zijn de Duppeler schansen na de bestorming", van prof. Camphausen, en //de landing op Alsen" van G-eorg Bleibtreu. Het hof heeft zijne residentie te Schönbrunn gevestigd. De sultan heeft vau zijne reis naar Weenen willen af zien toen het bericht kwain van den dood van Maximiliaan Maar de keizer heeft verlangd, dat het bezoek zou plaats hebben met behoud der oorspronkelijke bepalingen. Kossuth en zijne beide zonen zullen stellig voor de Hongaarsche kamer gekozen worden. De verzachtende omstandigheden, die bij het vonnis van Berezowski in aanmerking genomen zijnmoet men zeker vinden in zijn jeugd en zijn onberispelijk zedelijk gedrag vóór het plegen van de misdaad. De uitdagingen tot duels zijn te Parijs aan de orde van den dag. Een artikel van den heer Weiss in het Journal de Paris over het gebeurde inet de normaalschool heeft tot een hevig tooneel aanleiding gegeven tusschen dien journalist en den zoon van den minister Duruy, welke laatste den journalist oorvegen heeft toegediend. Eene uitdaging is daarop gevolgd. Inmiddels heeft de heer Duruy, de vader, den heer Weiss bij de rechtbank aangeklaagd wegens zijn artikel. Een ander journalist is door de zoons van den heer Granier de Cassagnac met den dood bedreigdindien hij niet eene beleediging introk, die hij naar hunne op vatting hunnen vader had aangedaan. De Courrier Fran- fais heeft thans een artikel openbaar gemaakt, waarin de jonge Duruy en de jonge Oassagnac's scherp worden door gehaald wegens hunne onophoudelijke provocaties tot duels. De heer Vermorel, schrijver van dat artikelis deswege door den heer Paul de Cassagnac uitgedaagd, doch heeft, onder verwijzing naar zijn artikel, de uitdaging afgewezen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dinsdag des na middags te 5 uren 66°, Wind: Z W., des avonds te 8 uren 62"', e 10 urm 60°. Woensdag morgen te 5 uren 58°, t<; 8 uren OO3, 's middags te 12 uren 66°, te 4 uren 67°. Pbtjisen. Sedert de uitbreiding, welke Pruisen ten vo- rigen jare heeft verkregen, bevat die staat thans 1212 steden waaronder slechts vierBerlijnBreslauKeulen en Koningsbergen, eene bevolking hebben van meer dan 100,000 zielen. Tusschen 50 en 100,000 inwoners vindt men er 11 steden; honderd steden hebben eene bevolking van 10 tot 50,000 inwoners, 123 eene van 6 tot 100,00, 600 eene van 2 tot 6000 en 337 eene bevolking van min der dan 2000 zielen. Er woont een grooter deel der be volking ten plattelande dan in de steden. De verhouding der stedelijke tot de landelijke bevolking is in de oude provinciën als 100 tot 238, in Hanover als 100 tot 285, in het voormalige Keurhessen als 100 tot 276, in Nassau als 100 tot 257in Holstein als 100 tot 390 en in Lauen- burg als 100 tot 460. Alleen het gebied van Frankfort a/M. heeftgelijk dit in den aard der zaak ligteene grootere stedelijke dan plattelands bevolking. Oostenbijk. De dagbladen van verschillende staatkundige richting wedijveren met elkander in het aan den dag leg gen van het levendigste smartgevoel over den dood van Maximiliaan. De Debatte zegt, overtuigd te zijn, dat de geschiedenis van keizer Maximiliaanwien het lot getroffen heeft, hetwelk wegbereiders voor betere tijden niet zelden tebeurtvalt, de roemrijke plaats niet onthouden zal, die hem toekomt. De Mexicanen (vervolt zij) waren nog niet rijpof wellicht reeds te rijp voor Maximiliaans edel doel zij hadden in hunne eindelooze veeten de eigenschappen verloren, welk een volk behoeft om staatkundig en maat schappelijk gelukkig te zijn. Dit kon Maximiliaan niet ge- looven; en die onbekrompenheid van zienswijzewelke hem nog deed volharden, ook toen er geene hoop op uitkomst meer bestond, bereidde hem het deerniswaardigste lot. Kleingeestige eerzucht noch ijdelheid beheerschte hemhij werd door een grootsch en edel denkbeeld bezield, en dit kon hij zelfs niet laten varen, toen hij zich door onder gang en dood bedreigd zag. Er zijn oogenblikken geweest, waarop hij zich veilig had kunnen terugtrekken en zijn leven behouden; maar hij vleide zich nog steeds, degenen, aan wie hij zich had toegewijd, te kunnen redden en mocht hem dit niet gelukken, dan wilde hij met hen ondergaan. Streng zal de geschiedenis de mannen, die in Mexico de bovenhand hebben behouden, richten; terwijl hunne tijd- genooten slechts woorden van afschuw en verfoeiing over hunne ten hemel schreiende daad overhebben!" Fbankbijk. Het publiek deelt niet de opinie der officieuze bladen, dat de heer Rouher, na het ontvangen van het kruis in diamanten, vaster dan ooit in den zadel zou zit ten. Men brengt in herinnering, dat de keizer meermalen op die wijze gehandeld heeft met ministers, die hij wilde ontslaanen vindt eenige gelijkheid tusschen het koord (un grand cordon) dat in het Oosten aan een in onge nade gevallen vizier werd gezonden om zich te verworgen en het grootkruis (le grand cordon) van den heer Rouher. Engeland. De vier uurwijzers van het hotel, waar het Engelsche parlement vergadert, hebben elk 22 voet diameter en zijn de grootsten ter wereld. Elke minuut beweegt zich de minuutwijzer ongeveer 14 Engelsche duimen. Het uur werk loop 8'),dag, maar slaat slechts 7*/2 dag, om den tijd van opwinden aan te duiden. Alleen het opwinden van het klokkenwerk duurt 2 volle uren. De slinger is 15 voet lang; de raderen zijn van giet-ijzer. De klok voor het ge- heele uur is 8 voet hoog en 9 voet in doorsnede. Zij weegt 15,000 Nederl. ponden. De klepel van die klok weegt alleen 200 Nederl. ponden.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3