wien de dood ten dienste staat, toon hun hoe men het hoofd spaart eens keizers. Ver boven die wetten der koningen, waarvan het bloed af druipt, open gij de wet des lichts en dat men op de heiligste bladzijde van het hoogste boek den vinger zie van de republiek daar op Gods bevel wijzende op de woordengij zult niet doodslaan. Die vier woorden omvatten den plicht. Dien plicht zult gij volbrengen. De overheerscher zal gered wordenen den bevrijder helaas heeft men niet kunnen redden. Nu acht jaren geleden, den 2den December 1859, heb ik, ongeroepen, het woord opgevat in naam der democratie en aan de Vereenigde Staten het leven gevraagd van John Brown. Men heeft het mij niet geschonken. Thans vraag ik aan Mexico het leven van Maximiliaati. Zal ik dit verkrijgen? Ja. En misschien is het mij, op dit oogenblik reeds, ge schonken. Maximiliaan zal het leven te danken hebben aan Juarez. Hauteville-House, 20 Juni 1867. Victor Hugo. BINNENLAND. LEIDEN, 17 Juli. Z. M. heeft J. A. Truter tot dusverre vice-consul te Kaapstad benoemd tot Ned. consul-gen. voor al de Britsche bezittingen in Zuid-Afrika, en aan Jhr. F. van der Hoeven, raad van legatie te St.-Petersburgvergun ning verleend tot bet aannemen en dragen der versierselen van ridder 2de kl. der orde van St.-Anna, hem door den keizer van Rusland geschonken. Gisterennamiddag is een loodgieter uit de goot gevallen van een der in aanbouw zijnde huizen aan de voormalige Wittepoort alhier. Hij heeft ernstige wonden bekomen en naar men zegt, zijne lendenen gebroken. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. Gisterenavond merkte de machinist van den van Rotterdam komenden treindie te 7 min. voor tienen hier aankomt, nabij de Vink, dat er op het spoor een mans persoon lag. Hij stopte onmiddellijk en vond die persoon, Van Slogteren genaamd, schoenmaker te 's-Hagedan ook dood op de rails liggen. Nader heeft men vernomendat hij een kaartje voor den pleiziertrein van gisteren te 's-Hage had opgekocht en zich naar Leiden wilde begeven. Onder weg moet hij gehoord hebbendat de trein te Leiden niet stopte en is aan de Vink uit den wagen gesprongenwaar door hij eene verwonding aan het hoofd bekwam. Wellicht is hij door den trein die 5 min. voor negenen van Leiden vertrektzoodra de pleiziertrein gepasseerd wasgeraakt. De persoon is naar het ziekenhuis alhier overgebracht. Bij de opening der stembriefjes ter verkiezing van leden voor den gemeenteraad is gebleken1J dat van de 817 geldige blauwe stembiljetten waren ingevuld voor de heeren Hessels 4, Keuchenius 3, Leembruggen 2 en voor Dr. w. c. van Brandeler 786zoodat ZE.Achtb. verkozen is in de plaats van wijlen den heer Ten Sande; 2°. dat uit de 846 witte stembiljetten is gebleken, dat zijn uitgebracht op de heeren Stoffels 756, Driessen 732, Cock 612, Scheltema 581, Van Wensen 517, Krantz 450, die aldus herkozen zijnop de heeren Buys 398Meerburg 359Eigeman 316, Lisman, 307, tusschen welke heeren herstemming zal moeten plaats hebbenen op de heeren Lezwijn 287 Olivier 262, Hessels 232, Sanders 162, Schermer 144, Beudt 41 stemmen. Naar men verneemt, heeft Z. M. de koning dezer dagen bij een door HD. genomen besluit, de doodstraf waartoe de persoon van Kooiman bij arrest van het prov. gerechtshof, wegens moedwillige brandstichtingonlangs was veroordeeld, veranderd in vijftienjarige tuchthuisstraf. Eergisteren is wederom eene buitengewone minister raad gehouden. De minister van financiën zal den 19den geen audiëntie geven. Naar men verneemt, zal de baron A. du Jar dinse dert 1858 gezant van België bij het Nederlandsche hof, eer lang in diezelfde betrekking worden overgeplaatst bij het hof te Elorence, terwijl hij zal worden vervangen door den heer De Beaulieu, tot dusverre zaakgelastigde bij de hoven van Zuid-Duitschland. Aan de eindexamens van de polytechnische school te Delft hebben 22 candidaten deelgenomen, waarvan er 16 zijn geslaagden wel 1 als technoloog3 als werktuig kundig ingenieur, de overigen als civiel ingenieur. Het athenaeum te Deventer heeft eergisteren een gevoelig verlies geleden in het onverwacht overlijden van den hoogleeraar Schroeder van der Kolk. De permanente afdeeling van het centraal comité van den Nederlandschen weerbaarheids-bond, gevestigd te Utrecht, heeft eene circulaire gericht aan het Neder landsche volk, waarbij zij, uit aanmerking van de ver werping door de Eerste Kamer der Staten-Generaal van de wet op de schutterijenwaardoor de regeering vooreerst buiten machte is in den onvoldoenden toestand onzer strijdmacht verbetering te brengen, met aandrang het Nederlandsche volk op nieuw aanspoort tot het houden van gemeenschappelijke oefeningen in den wapenhandel. Meent nietzegt zijdat wij van u vragendat gij u uniformen aanschaftdat gij u officieren kiestdat gij pa rades bijwoont. Dat alles zijn slechts bijzaken, die, waar men er tijd en geld genoeg voor bezit, haar nut kunnen hebben, maar die even veilig achterwege kunnen blijven. De hoofdzaak is, dat gij u tot goede scherpschutters vormt. Want wat zal het u baten, wanneer gij voor den vijand staat, of gij parade op parade hebt medegemaakt, of gij de schitterendste uniform aan hebt, indien gij u van uw wapen niet met zekerheid weet te bedienen? Jongelingen! die den leeftijd van 25 jareu nog niet bereikt hebt, man- men! die uwen diensttijd bij de schutterij volbracht hebt of daarvan vrijgesteld zijt, bedenkt dat ook op u allen de dure verplichting rust, om den dierbaren vaderlandschen grond, die uwe vaderen u vrij en onafhankelijk hebben overgegevenop uwe beurt ongeschonden en ongedeerd aan uwe nakomelingen over te dragen." De afdeeling zegt ten slotte, bereid te zijn tot het geven van inlichtingen aan allen die zich ten dien einde tot haar zullen wenden. Als een staaltje, waartoe de veepest aanleiding geeft, kan dienen de vermelding der zaak, Dinsdag 9 Juli, voor de arr. rechtbank te Rotterdam behandeld tegen zekeren C. H. en N. B. R., beiden te Delft woonachtig. Deze per sonen werden aangeklaagd van zich in het begin van Maart 11. bij verschillende landbouwers te Maassluis te hebben ver voegd; de 1ste bekl. voorgevende, door de heerschende veepest, waardoor al zijne koeien waren gestorven, totaal geruïneerd te zijn, ten gevolge waarvan hij van den bur gemeester van Rhoonvolgens zijn zeggeneene aanbeve ling had gekregen, die hij vertoondeom bij de ingezetenen rond te gaanmet het doelde liefdadigheid van dezen in te roepen; de 2de bekl., de opgaven van den lsten bekl. te hebben bevestigd, zich uitgevende voor klerk van den burgemeester van Rhoon en voorgevende diens verlof te hebben verkregen, om den lsten bekl. te vergezellen en om de ingezetenen tot medelijden op te wekken. Verschil lende getuigen waren reeds vroeger in deze zaak gehoord waaronder de burgemeester van Rhoon, die verklaarde, van bedoelden brief niets te wetenals zijnde die noch door hem geschreven, noch geteekend. De overigen verklaarden door het verhaal van de bekl., alsmede door den inhoud van bedoelden brief van hun voorgewend ongeluk zoo over tuigd te zijn geweest, dat zij uit medelijden den bekl. eenig geld hadden geschonken. De officier van justitie qualificeerde die industrie van de bekl. als bedrieglijke oplichting en requireerde voor den lsten bekl. eene gevangenisstraf van 2 jaren voor den 2den bekl. gevangenisstraf van 1 jaar ieder eene boete van f 25 en de kosten. De beklaagden die erkenden het hun ten laste gelegde misdrijf te heb ben gepleegd, doch voorgevende door geleden verliezen in geldelijken nood te zijn geraaktwaarna zij tot het ge noemde slim bedacht middel hunne toevlucht hadden ge nomen, werden bij vonnis van de rechtb. van "Vrijdag jl. schuldig verklaard en veroordeeld de 1ste bekl. tot 6 maan den en de 2de bekl. tot 4 maanden gevangenisstraf en so lidair in de kosten. Bij gelegenheid van de op den 18den Juni jl. gehou den vergadering op het Asyl Steenbeek is op nieuw het wenschelijke ter sprake gebracht eener wijziging van de wet op de personeele belastingmet betrekking tot de dienst meisjes, welke op 1 Mei des jaars, waarover de belasting loopt, haar 15de jaar reeds, doch den vollen ouderdom van 18 jaren nog niet bereikt hebben. Te Bergen-op-Zoom wacht men nog steeds op de ontmanteling, ofschoon de vesting reeds sedert 30 April is opgeheven. Men schrijft uit Bath: Het werk aan den dijk ter afdamming van de Schelde gaat snel en geregeld vooruit de losse spoorbaan, langs welke de grond wordt aangevoerd is reeds tot in het diep en in verbinding met die van de overzijde gekomen, zoodat men gerust kan zeggen, dat men nu reeds van Zeeland uit, per spoor, de verste rij ken van Europa kan bezoeken. De berichten uit Zwolle en omliggende plaatsen luiden gunstig wat betreft den hooibouw. Het buitenhooi wordt voor f 14, het binnenhooi voor f 12 de 500Nederl. ponden verkocht. De hooibouw is in de Langstraat zoo goed als af- geloopen. Men is over het algemeen zeer tevreden. Uit de openbaar gemaakte opgaven van het bureau

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2