iV. 2280. Dunderdas A0. 1867. 18 Juli. IDSCH DAGBLAD Prijs dezer Courant. Voor Leiden, per 3 maandenf 1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meer f 0.12u. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.15. Spoortreinen van Leiden naar 's-GraveohageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 55 m.; 3 u. 52 m., 6 u. 9 m.; 8 u. 55 rn9 u. 42 ra.; naar Haarlem en Amsterdamte 8 u. 35 m.; 10 u. 26 m.; 11 u. 55 ra.; 3 u. 1 m.; 4 u. 57 m.; 7 u. 45 m.; 9 u. 56 m. Stoomboot Volharding van Leideu (Haven) naar Arasterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.j van Arasterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 m. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 overige dageu 5 u. 30 m. en 1 n. 45 ra. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. 30. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Arasterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u,, 'snam. te 3(4 vau Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 's nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen: (Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 30 m., 10 u. 55 m.; 3 u. 35 m.; 7 u. 55 m. en op Zondag 10 u. 55 m. en 3 u. 35 m. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Prestol, der Comm. van Fabricage Zaterdags van 111. Plaatselijke Secrt' tarievan 104. Thesaurievan 9—2; Zaterdag van 912. De Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 9—1 en van 46 uren; van's Rijks Dir. Belastingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2; van Zegel en Registratie van 8—4van de Hypoth. en het Kadaster van 9—4. We zijn verzocht om den brief van Victor Hugo aan Juarez, waarin de bekende letterkundige hem verzocht het leven van Maximiliaan te sparen, ook op te nemen, nu het orgaan van het conservatisme tegen dit stuk zoo heftig heeft uitgevarendaar het toch de slechtste vruchten niet zijn waaraan de wespen knagen." Eerst nu konden we aan dat verzoek voldoen. De brief luidt aldus: Aan den president der Mexicaansche republiek. Juarez, gij hebt John Brown geëvenaard. Thans bezit Amerika twee heldenfiguren: John Brown en u. John Brown, door wien de slavernij is gedood; u, door wien de vrijheid heeft geleefd. Mexico is gered door een beginsel en door een man Die man zijt gij. Aan de eene zijde stonden twee rijken, aan de andere een man met een handvol medestanders; een man verdreven van stad tot stad, van gehucht tot gehucht, van bosch tot bosch; opgejaagdzwervendin spelonken gedreven als een wild dier in de woestijn geworpen, vogelvrij verklaard. Tot generaals hadt gij eenige wanhopendentot soldaten eenige mannen in lompen. Geld noch brood, noch kruit, noch kanonnen bezat gij. Het kreupelhout was uwe vesting. Hier de overheersching die wettig heet, daar het recht roof geheeten. De overheer sching dreef voor zich uit de legioenen der kracht; het recht stond alleen en ontbloot van alles. Gijde vertegenwoordiger van het recht, gij hebt den strijd aanvaard. Die strijd van één tegen allen heeft vijf jaren geduurd. Uwe soldaten waren weinigen, maar gij hebt uw leger samen gesteld uit de natuur. Het noodlottige klimaat stond u ter zijde. De zon hadt gij tot bondgenoot. Tot uwe verdedigers hadt gij die onoverkomelijke meren; die bruisende stroomen met verslindende visschendie moerassenwaarin de koorts niet ophoudt te woedendie doodende plantenwerelddie ziek ten aan de verzengde luchtstreek eigen; de onherbergzaamheid van den grond; de uitgestrekte vlakten zonder water, zonder plantengroeiwaarop de paarden omkomen van honger en dorst; de onafzienbare bergvlakte van Anahuac, die als Kastilië door hare woestheid zich zelve verdedigt; de velden met zwa veldamp bezwangerd, eeuwig trillend door den vulkaan, dien zij bedekken, van Colima tot Nevado de Toluca. Gij hebt de hulp ingeroepen van die bolwerken der natuur; de onvrucht baarheid der Cordillerasde hooge heuvelen van bazaltde ontzaglijke rotsen van porfier. Gij hebt den strijd der reuzen gestreden en de bergen waren uw wapen. En op een morgen na die vijf jaren van nevel zijn de wol ken opgetrokken, en men heeft de twee rijken gezien ter ne- dergeveld; monarchie noch leger was er, niets dan die reus achtige overheersching in puin gestort en op dien bouwval stond één man, Juarez, en naast dien man: de vrijheid! Dat hebt gij gedaan Juarez, en dat was groot. Wat gij thans te doen hebt is nog grooter. Luisterburger president van de Mexicaansche republiek Gij hebt getoond hoe machtig de democratie isbewijs thans hoe schoon zij is. Dat na dien donderslag het morgenrood glanze. Toon aan die barbaren wat de beschaving is. Toon aan de despoten uwe beginselen. Verneder en verblind die koningen ten aanschouwe van het volk. Dood ze door uw barmhartigheid. Vooral door de bescherming van onzen vijand is het, dat onze beginselen bevestigd worden. De grootheid der beginselen isden tegenstander zelfs niet op te merken. Tegenover de beginselen hebben de menschen geen naam: de menschen zijn mensch. De beginselen kennen slechts zich zeiven. In hunne verhevene onwetendheid weten zij slechts dit: het mensche- lijk leven is onschendbaar. O eerbiedwaardige onpartij digheid der waarheidhet recht zonder onderscheid niet anders willende zijn dan het recht: dat eerst is schoon. Vooral tegenover hen, die volgens de wet den dood ver diend hebben, betaamt het zich te onthouden van elke daad van geweld. Tegenover den schuldige vooral is het schoon het schavot omver te werpen. Dat hijdie de beginselen geschonden heeftdoor een be ginsel worde gered. Dat geluk en die schaamte zijn zijn deel. Door hem te ontdoen van zijne valsche onschendbaarheid, de onschendbaarheid des koningskomt de ware onschendbaarheid de onschendbaarheid des menschenaan het licht. Dat hij ver- stomme bij de ontdekking, dat hij heilig is juist waar hij op houdt keizer te ziju. Dat die vorst, die niet wist dat hij mensch was, beseffe, dat hij in zich vereenigde een ellendig wezen, de vorst, en eene majesteit: de mensch. Nooit heeft zich schitterender gelegenheid aangeboden. Juarez, doe de beschaving dezen reuzenstap voorwaarts gaau. Juarez, maak voor de gansche wereld een einde aan de dood straf. Dat de wereld dit wonder aanschouwe: het volk ontdekt, op het oogenblik zelf, waarop het zijn moordenaar overwonnen heeft, dat hij een mensch is en laat hem vrij, zeggende: //gij zijt een man des volks, gelijk wij. Ga henen!" Dat, Juarez, zal uwe tweede overwinning zijn. Eerst gij de overheersching overwonnen, dat was grootsch; dat'gy den overheerscher spaart is verheven. Ja, toon aan die vorsten, wien de rechters gehoorzamen aan die rechters gehoorzaamd door de beulen; aan die beulen

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1