KOFFUHUIS DB VRIJHEID. ADVEKTENTIEJN. Liefhebbers van Kegelen f J. U. PIKET. zijne krankzinnige echtgenoot het noodig geacht, zich te verstaan omtrent hetgeen verder zal behooren te geschie den, en de Belgische koningin is dan ook dezer dagen naar Salzburg vertrokken ter bijwoning van een familie raad. Zij zal zich van daar naar Miramar begeven. De geneeskundigen schijnen zich nog iets goeds voor te stellen van een verblijf van keizerin Chai'lotte te Laeken, in de hoopdat de herinnering aan de dagen harer jeugd wel licht heilzaam zal werken. Daartoe zou dan ook worden besloten, zoodra meu verzekerd zal zijn, dat de reis zal kunnen geschieden zonder nadeelige gevolgen voor den toestand der doorluchtige lijderes. Frankrijk. Gisterenochtend te elf uren is het proces van Berezowski begonnen. De beschuldigde heeft de feiten erkend en betreurde het alleen, dat hij niet geslaagd was. De voorzitter heeft geconstateerd, dat de justitie geene medeplichtigen had ontdekt. Nadat alle getuigen gehoord waren, de keizerlijke procureur Marnas de beschuldiging had volgehouden en de advocaat gehoord was, heeft het hof Berezowski schuldig verklaard aan poging tot moord, onder verzachtende omstandigheden, en veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid. In het wetg. lichaam heeft de heer Garnier-Pagès bij de discussion over de begrooting van oorlog, gezegd, dat een vrij Duitschland geenszins een gevaar voor Frank rijk zou zijn. maar dat Frankrijks argwaan voldoende zou zijn om in Duitschland eene gevaarlijke eenheid tot stand te brengen. De heer Rouher heeft ten aanzien van de zaak der Candioten gezegd, dat het nog niet mogelijk was te bepalen of de Porte de Europeesche enquête zal aannemen. Men had gezegd, dat keizer Napoleon eenigszins ver stoord was over de wijze waarop de minister Rouher de Mexicaansche expeditie in het wetg. lichaam had verdedigd. Dit blijkt geheel en al onwaar te zijn. Integendeel heeft de keizer aan den minister van staat het grootkruis van het Legioen van Eer in diamanten gezonden met een brief van den volgenden inhoud Waarde heer Rouher! Ik zend u het grootkuis van het Legioen van Eer in diamanten. De diamanten doen niets toe aan de hooge onderscheiding, die ik u sedert lang heb toegekendmaar ik maak gebruik van dit middel om u openlijk een nieuw bewijs te geven van mijn ver trouwen en van mijne achting. //Te midden van uwe talrijke werkzaamheden, te midden van de onbillijke aanvallen, waarvan gij het voorwerp zijt, zal, naar ik hoop, eene vriendschappelijke oplettend heid mijnerzijds u de verdrietelijkheden doen vergeten, die van uwe positie onafscheidelijk zijn, om u slechts te her inneren aan uwe zegepralen en aan de dienstendie gij dagelijks aan het land bewijst. //Ontvang, mijne waarde heer Rouher, de verzekering mijner oprechte vriendschap. Napoleon." Aan de Illustration" is de vergunning geweigerd eene gravure op te nemen, voorstellende Maximiliaans laatste oogenblikken in het klooster van las Capucinas." Waarom stelde zij ook den keizer voor op het oogenblik, dat hij zijne papieren rangschikte, op welke hier en daar het woord Napoleon te lezen was? De keizer en de keizerin hebben Zaterdag 11. den prins van Oranje ten gehoore ontvangen. Onderscheiden exposanten hebben de medailles ge weigerd, die hun door de internationale jury zijn toege kend. De voormalige president der republiek Haïti, Geffrard bevindt zich sedert eenige dagen te Parijs. Engeland. In de zitting van het Lagerhuis op Woens dag jl. heeft de heer H. Bruce de tweede lezing voorge steld van zijn wetsvoorstel, strekkende om het onderwijs in Engeland uit de breiden en te verbeteren. Volgens dien spreker was dit hoogst noodzakelijk, aangezien er 12 jaren waren verloopen sedert men de onderwijs-quaestie eenige speciale aandacht had geschonken. Het gebrekkige van de tegenwoordige onderwijs-wetgeving toonde hij o. a. aan uit het kleine getal kinderen, die de scholen bezoeken. Zoo moesten b. v. de scholen in Engeland en Wallis door 3,500,000 kinderen bezocht worden, terwijl er slechts 1,200,000 ingeschreven waren, waarvan 900,000 de school bezochten. In de groote steden Werd voornamelijk het grootste aantal kinderen gevondendat van onderwijs verstoken was. De spreker laakte de onregelmatigheid waarmede de staat subsidiën aan scholen toekendeen wenschte dat in elke stad en in elk district eene belasting zou kunnen worden gehevenom bestaande scholen te ondersteunen of, zoo noodig, nieuwe op te richten. Voorts drong hij er op aan dat aan geen enkel kind godsdien stig onderwijs zal worden verstrekt of dat het plaatsen waar godsdienstig onderwijs wordt gegevenzal bezoeken in strijd met het verlangen der ouders. Hij eindigde met het gouvernement aan te bevelen, om in de volgende zitting een ontwerp tot herziening van de wet op het onderwijs in te dienen indien de regeering zich hiertoe verbonddan zou hij niet aandringen op de aanneming van zijn ontwerp. Nadat de heer Egerton de bill had verdedigdwerd zij be streden door den heer Henley, die van gevoelen was, dat, indien deze bill wet werd, de scholen toch niet beter zou den gevuld worden. Bovendien kantte hij zich aan tegen het heffen van gemeente-belastingen, om scholen in stand te houden, wijl hij vreesde dat het zou leiden tot secula risatie der school. Nadat de heer Forstner de geopperde bezwaren had wederlegdkantte de heer Hardv zich tegen de tweede lezing aan. Nadat de heeren Gladstone, Batley en Hubbard nog het woord hadden gevoerd, moesten de debatten wegens het ver gevorderde uur worden gestaakt. Italië. In de kamer van afgevaardigden heeft de heer Man- cini betoogddat de staat recht heeft op de kerkelijke goede ren. Hij zeide dat de formule van Cavour, welke was vrijheid der kerk, nauw verbonden was aan de voorwaarden, dat Rome de hoofdstad van Italië zou zijn. De regeering moest de defensieve wapenen tegen de Romeinsche regeering niet uit de hand leggen, daar die regeering handelingen heeft verricht strijdig met de beschavingde vrijheid en onaf hankelijkheid van Italië. De heeren Cordova en Borgatti verdedigden het gedrag van het vorige ministerie. Mancini heeft geantwoord dat, toen men de overeenkomst sloot, betreffende de betaling der pauselijke schuldmen als voor waarde de erkenning van het koninkrijk Italië had moeten stellen. Deze woorden werden levendig toegejuicht. Den volgenden dag hebben Lanza en Visconti Venosta hem weerlegd. Crispi heeft daarop het wetsontwerp betreffende de geestelijke goederen verdedigd. Amerika. Mosquera, president van Columbia, is tegelijk met zijne ministers den 23sten Mei gearresteerd. RECHTSZAKEN. Gewezen vonnissen in strafzaken door het kantongerecht te Leiden op den 6den Juli 1867 8 wegens zich op straat in kennelijken staat van dronkenschap te ver- toonen. 1 - het verlaten van zijne plaats in de rij van rijtuigen bij het afhalen van persouen. 1 het werpen van vuilnis in het water. 1 - het verontreinigen der straat. 1 het werpen van vuilnis op de straat. 1 het laten losloopen van zijn hond tijdens de veeziekte. 1 - bij nacht zonder akte en consent te hebben gevischt. 1 op de eeiste vordering niet te hebben vertoond de buitenge wone machtiging van den commissaris des konings om in be sloten visehtijd te mogen visscben. 1 het daar9tellen van magazijnen van huiden zonder toestem ming van het plaatselijk bestuur. 1 op Zondag een schuit met bagger geladen binnen de gemeente te laten liggen. 1 vuur ongedekt over de straat te dragen. Getroffen van de zoo talrijk ontvangen bewijzen van deelneming in het door ons geleden smartelijk verlies van onzen hartelijk geliefden, hooggeachten en teregt betreur den broeder en behuwd-broederden Hoog-Edel-Gestrengen Heer Kapitein-Luitenant ter Zee H. A. MODDERMAN, Ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw en laatste lijk Kommandant van Z. M. Stoom-Transportschip Java, betuigen wij daarvoor langs dezen weg, aan alle vrienden en bekenden, onzen opregten dank. H. J. MODDERMAN, uit aller naam. Amsterdam den löden Julij 1867. De ondergeteekende maakt door deze bekend, dat bij hem de gelegenheid tot Kegelen van af heden is open gesteld. Hij verzoekt minzaam het geëerde publiek hem met een bezoek te vereerenbelovende voortdurend eene prompte en civiele bediening. Haarlemmervaart, 16 Julij 1867.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3