leden van het koninklijk gezin (ÏÏH. KK. HH. prins en prinses Frederik en prinses Maria) woonden dit diner bij. Het getal couverts bedroeg een vijftigtal. Tot de genoo- digden behoorden de commissaris des konings in de provincie Limburg en de zes leden van de prov. staten van dat gewest die de vroeger vermelde commissie hebben uitgemaakt. Hedennamiddag zal, op het groot stedelijk badhuis te S c h e v e n in g e nter eere van H. M. de koningin van Zweden, geb. prinses Louisa der Nederlanden, door den heer Botgorschek een buitengewoon concert worden ge geven dat door vuurwerk zal worden opgeluisterd. Naar men verneemt, zal H. M. de koningin van Zweden vijf weken in de residentie vertoeven en ook een bezoek aan Amsterdam brengen. H. M. wordt verge zeld van HD. zestienjarige dochter, prinses Louisa Josephina Eugenia. De prins van Oranje is Zondag-avond van Parijsal waar hij eenige weken heeft doorgebrachtin de residentie teruggekeerd. De min. van oorlog heeft zich voor een paar dagen naar Breda begeven. De min. van financiën zal op Don derdag, den 18den Juli, geene audiëntie verleenen. Het Dagblad van 's-Hage verdicht, dat de berich ten van den Haagschen correspondent der Arnhemsche Courant slechts verdichtselen zijn. De medegedeelde ge ruchten omtrent de ministers van koloniën en binnenl. za ken houden aan. Zaterdag is er ministerraad gehouden. De hoogleeraar Halbertsma te Groningen heeftzoo men zegt, bedankt voor de benoeming tot hoogleeraar te Utrecht. De Staatscourant bevat de voorwaardenop welke aan de Ned.Bijnspoorweg-Maatschappij concessie is verleend voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Har- melen naar Breukelen. Naar men thans zeker verneent, bestaat onder de officieren der marine het plan, uit onderlinge bijdragen een monument te St.-Helena op te richten op het graf van wijlen den kapit.-luit. ter zee Modderman, laatstelijk kom- mandant van Zr. Ms. transportschip //Java". In 's-Hertogenbosch kibbelen een aantal inge zetenen nog altijd met den gemeenteraad, over het voor stel tot oprichting van eene volksbibliotheekwaarin o. a. de werken van Voltaire enz. zullen voorkomen. In Friesland zijn te Meneldum en Woudsend bijzondere scholen opgericht voor christelijk nationaal on derwijs. Te Zevenbergen is eenescherpschuttersvereeniging opgericht onder den titel //de vaderlandsliefde". Mr. S. A. Verwey, te Velp, heeft eene verklaring in de Arnh. Courant doen plaatsenwaarin hij persisteert bij zijn beweren, dat, indien het derailleeren van den trein op den Bijn-spoorwegden 30sten Mei jl., het gevolg is geweest van uitzetting der rails door snelle temperatuurs- verhooging en daardoor die rails zijn verschovendit hierom is veroorzaaktomdat het hout der dwarsliggerswaarop die rails rusten, was vergaan; welk beweren door de justitie behoort te worden onderzocht. De //Courr. de la Meuse" meldt, dat de heer Begout van al de hem toebehoorende gebouwen de vlag heeft uit gestoken ter zake van de verwerping der schutterij-wet, en er openlijk voor uitkomt, dat men deze uitkomst te danken heeft aan het door hem bij de Kamers ingediende adres. Zijne werklieden hebben hem eene serenade gebracht en zijn daarna de stad Maastricht doorgetrokken, tot groote verbazing van de bevolking, die zich te vergeefs heeft afgevraagd, wat dat nachtelijk rumoer te beduiden had. Men meldt uit Nunspeet, dat de boschbeziën dit jaar in de Veluwsche bosschen zoo overvloedig zijndat reeds duizende ponden per spoor naar Kampen en van daar naar Engeland zijn verzonden, hetgeen velen behoeftigen weder eenige verdienste verschaft. De aardappelen-handel is in de omstreken van Bra ke 1 in vollen gang. In de laatste dagen zijn 2500 mudden omgezet tegen f 3.60 a f 4.95 het mud. In den nacht van Dinsdag op Woensdag 11. is te Oosternieland, in Groningen, het volgende, misschien nooit gehoorde geval gebeurd. Zeker voerman en zijne vrouw hadden het ongeluk, terwijl zij sliepen, dat een gedeelte van het hout, waarop het bed lagaan het hoofdeneinde in stukken brak, waardoor zij beiden met het hoofd naar be neden stortten in de opening onder de slaapplaats, die vrij diep was en tot berging van aardappelen diende. Als naar gewoonte kwam er des morgens een meisje, om melk te halen. Ze vond de deur gesloten, maar hoorde met een zwakke stem roepen: //Ik kan niet opstaan. Sla de glazen maar in." Het kind liep terug en riep om hulp. Men ging op nieuw naar de woning, hoorde weêr dezelfde woorden onder bijvoeging: //Ik kan mijne vrouw niet wakker krij gen." Men sloeg het venster in; een paar buren vonden den man en de vrouw bijna op het hoofd staande in de bedstede. Na hen van alles bevrijd te hebbenbleek het dat de vrouw door den val den nek had gebroken en een lijk was. Was de hulp niet spoedig gekomen, dan ware de man zeker gestikt. Het is thans kermis te Utrecht. De N. Utr. Cour. deelt een en ander mede van hetgeen er te zien isen zegt o. a.: De heer Yon Bismarck, die lieve man, is ook op de kermis. Ik hou niet van oproer of baldadigheden maar als men lust heeftdoe ik mede om Z.Eds. beeltenis uit de tent te koopen of te roovengedeeltelijk te ver branden en vervolgens de rest er van ZEd. toe te zenden en wel met dit opschrift: //Als blijk van verachting van een vrij volk I)e Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag des na middags te 5 uren 67°, WindZ. O., des avonds te 8 uren 62^, te 10 uren 60°. Dinsdag morgen te 5 uren 59°, Z. W., te 8 uren 62°, 's middags te 12 uren 68°, te 4 uren 66°. BUITENLAND. Duitschland. De vorst Hendrik LXVII van Beuss- Schleiz is Vrijdag-avond overleden. Hij was den 20sten October 1789 geboren en volgde den 19den Juni 1854 zijn broeder Hendrik LXII op; zijn opvolger is de erf prins Hendrik XIV, geboren 28 Mei 1832, Pruisisch lui tenant-kolonel a la suite. De heer Von Bismarck zal tegen heleinde der maand te Berlijn terugkeeren. Tot zoolang blijven ook alle ge wichtige aangelegenheden rusten. De beweging wegens de verkiezingen voor den rijks dag is reeds begonnen. In de hoofdstad is de overgroote meerderheid der bevolking zoo bepaald democratischdat de nationaal-liberalen het niet wagen te voorschijn te ko men. Het is zelfs waarschijnlijk, dat de heer Lasker niet herkozen zal worden, daar hij, zooals zijne talrijke tegen standers argumenteeren, eene dubbelzinnige rol in den rijks dag gespeeld heeft. De partijen zijn in het algemeen zeer opgewonden, en zoodra de dag der verkiezingen bepaald zal zijn, zullen er dagelijks kiezersvergaderingen gehou den worden. Pruisen. In politieke kringeu te Berlijn meent men dat Frankrijk, door den dood van Maximiliaan, zeer verzwakt is. Men gelooft daarom niet dat Napoleon op 't oogenblik plan kan hebben de regeering te belemmeren in haar stre ven naar de eenheid van Duitschland. Er heerscht reeds groote opgewondenheid over de verkiezingen voor den rijksdag. De hoogl. Max Duncker is tot directeur van het staatsarchief benoemd. Een aanzienlijk personage uit 's konings omgeving te Ems schrijft, dat de koning een groot vertrouwen in de toekomst stelt; in geen enkel opzicht koestert hij bezorgd heid daar hij van alle kanten de plechtigste verzekerin gen omtrent den wensch naar het behoud des vredes ont vangt. De vorst van Lippe-Schaumburg heeft zijne hoofdstad Buckeburg verlaten, om ten minste voor een paar jaren zich in Zwitserland te vestigen. Pruisen zal inmiddels wel zorgen voor de bewaring van zijn vorstendom. Er is weder sprake van veranderingen in het Fransch gezantschap te Berlijn en het Pruisisch gezantschap te Parijs. Oostenrijk. Naar men nader verneemt, zal de vice-ad- miraal Tegethoff zich niet met de Novara, noch door eene flotille vergezeld, maar eenvoudig als privaat gelastigde van keizer Frans Joseph, over Parijs en Londen naar Mexico begeven. Vermoedelijk zal hij met een Engelsch vaartuig van Londen naar New-Orleans vertrekken, van waar het Oostersch fregat Elisabeth hem naar Vera-Cruz zal over brengen. Te Parijs en te Londen zal de admiraal zich zoo veel mogelijk die zedelijke ondersteuning trachten te ver schaffen waardoor hij in zijne zending zal kunnen slagen. De koningin der Belgen is naar Miramar vertrokken de keizer vergezelde haar tot aan het spoorwegstation. Te Triest heeft zich een comité gevormd, om voor keizer Maximiliaan een gedenkteeken op te richten. Aan het dagblad Le Mémorial Diplomatique" wor den uit Miramar bijzonderheden medegedeeld omtrent den toestand van keizerin Charlotte, die meer en meer ongun stig luiden. Zij is steeds ten eenenmale onverschillig om trent al hetgeen geschiedt; zelfs het bericht van het nood lottige uiteinde van haren echtgenoot, keizer Maximiliaan heeft haar niet doen ontwaken uit haren toestand van volslagen verdooving. Elke hoop op haar herstel schijnt verloren te zijn. De geneesheer, welke haar behandelt, had aan keizer Maximiliaan verklaard, in te staan voor de genezing zijner echtgenooteen was dientengevolge ge heel vrij gelaten omtrent de aan te wenden middelen. Thans, nu de keizer is overleden, hebben de beide familiën van

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2