Bij de berekeningen van den heer Scheltema worden de f 65000 van het gebouw op de Pieterskerkgracht uitslui tend op rekening der hoogere burgerschool gebracht. On- dertusschen weet ieder dat dit gebouw ook de localen van het Genootschap Math. Sc. Gen. en die der burger avondschool bevat. Een gebouw voor de hoogere burger school alleen zou veel minder gekost hebben. Van het Gymnasium spreken wij niet, daar voor die inrichting geene verhooging van schoolgeld meer wordt voorgesteld. De heer Mr. Lisman wordt door twee protestantsche kiesvereenigingen als candidaat voor den gemeenteraad aan bevolen waaruit men zou moeten opmaken, dat hij de belan gen der protestanten met hart en ziel pleegt te bevorderen. Maar weet men wel, dat deze heer eenige weinige jaren geleden tegen eene kleine protestantsche gemeente in de nabijheid dezer stad een proces gevoerd heeft wegens eene jaarlijksche erfpacht van eene kleine vijf gulden, die hij halsstarrig weigerde te voldoen, niettegenstaande het van algemeene bekendheid was, dat deze protestantsche gemeente in der gelijke kleine erfpachten hare eenige bron van inkomsten vond en zij daarvan verstokennoch kerknoch predikant onderhouden kon? "Wel is waar heeft hij, nadat hij eene ongegronde exceptie verloren had en tot betaling van be langrijke kosten veroordeeld was, noode de bestreden erf pacht afgekocht; maar is dergelijke poging, waardoor eene kerkelijke gemeente kon worden te gronde gericht, eene godvruchtige, eene christelijke handeling? Protestanten past op uwe neuzen! LEIDEN, 13 Juli. Aangenaam is het ons de aandacht te kunnen vestigen op de muziekuitvoering van de kapel der dienstdoende schutterij alhierdie Maandag-avondbij gunstig weder op het plantsoen zal plaats hebben (zie advertentie hier achter). Wij stellen het op hoogen prijs, dat op deze wijze aan onze burgers de gelegenheid wordt geschonken, goede muziek te hooren, en geen geschikter plaats is daartoe zeker te vinden dan het sierlijk aangelegd plantsoen, dat thansdank zij de goede zorg van ons stedelijk bestuur bij de Hoogewoerdspoort zoo belangrijk is verbeterd. Dinsdag-namiddag van 4 tot 6 uren wenscht prof. G. J. Dekker in de Gehoorzaal een schrijfcursus te houden (zie advertentie hierachter). Het zal nauwelijks noodig zijn allen die belangstellen in calligraphie op te wekken tot het bijwonen dezer cursus. De naam van den hof-vlug-schoon schrijver van Z. M. den koning is zoo algemeen en zoo gunstig bekend, dat elke aanbeveling hier overbodig mag heeten. Hoogleeraren, inspecteurs van het onderwijs en schoolopzieners hebben eenstemmig verklaarddat zijne methode in ruimen kring aanbeveling verdienten daarbij den wensch gevoegddat 's mans onmiskenbare verdiensten op dit gebied steeds meer gewaardeerd mogen worden. De overgangs-examens van de hoogere burgerschool, die Dinsdag aanvingen, zijn heden morgen ten einde gebracht. Wij laten hier de namen volgen der leerlingen die tot hoogere klassen bevorderd zijn. Van de Iste tot de 2de klasse, onvoorwaardelijk: J. van Hamel, J. B. Wakerlin, H. P. Dormaar, J. Butgers v. d. Loeft', P. Bos, E. J. Veldhuijzen, H. Scholten, O. J. van Doorninck, J. J. Knotter, G. J. van Spall, N. J. D. van Grieken en J. W. van Geenen (alleen voor 't hoog- duitsch). VoorwaardelijkE. K. H. Goudsmit, J. J. ter Laag, A. Sythoff, J. P. Schoemaker. Van de 2de tot de 3de kl. onvoorwaardelijk: E. Bol- landet, C. E. A. van Heemst, C. W. Eeugen, P. J. Meer burg, T. Bertrand, A. Hermens, A. A. Hoogeboom, E. A. Liefrink, J. F. van der Voet, T. van Dissel, D. A. van Kaathoven, D. Molenaar, M. B. de Mesquita, A. E. van Swieten en O. B. Duijster (alleen voor't hoogduitsch). Voorwaardelijk: H. C. Berró, M. J. Hengeveld, W. H. J. Keuchenius, H. A. Boursse Wils, J. L. van Heukelom. Van de 3de tot de 4de kl. onvoorwaardelijk: M. Treub, D. K. A. van Loghem, K. H. M. Ie Boux, J P Hen- geveld en H. Bomburgh (alleen voor wiskunde). Voor waardelijk: E. Simons, F. J. DozijL. J. C. vanOvereem, E. A. Kooreman. Van de 4de tot de 5de kl. onvoorwaardelijkD. D. Veth J. Hamaker, H. Japikse. Voorwaardelijk: D. E. Sluyter, H. L. van Pabst, J. H. D. van der Palm. Over sommigen zal nog nader beslist worden. Het verheugt ons dat vele ingezetendoor hunne tegen woordigheid bij deze examens, van hunne belangstelling in het middelbaar onderwijs hebben doen blijken. Onder de toehoorders, die bijna dagelijksch de verschillende vak ken volgdenmogen wij in de eerste plaats onzen geachten burgemeesterde wethouders en verscheidene leden van den gemeenteraad noemen. Vele ouders mochten zich overtuigen van de vorderingen hunner kinderen, en wij hoorden van meer dan eene zijde verzekeren, dat ook dit examen weder niet weinig zal bijdragen om de aandacht van de burger klasse bij vernieuwing te vestigen op eene inrichting, die van jaar tot jaar in bloei toeneemtdie Leiden tot sieraad verstrekt en ook buitenaf met eere genoemd wordt. Gedurende deze week zijn aan de badinrichting //Bijn- zicht" van den heer Kramer 1565 baden gebruikt. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 122 tot 132 volwassen personen en van 64 tot 74 kinderen. Men schrijft ons uit Oudshoorn: De kermis, die in deze streek zooveel sensatie veroorzaakte, is in vollen gang. Eergisterenavond hadden wij het genoegen in de zaal van de wed. De Wit het stafmuziek van het regiment veld-artillerie te hooren, onder directie van den heer Bu- dersdorff. Na afloop van het concert werd er eene serenade gebracht aan den burgemeester, die te Alphen woont. Zijn Ed. Achtb. sprak de verzamelde menigte in hartelijke be woordingen toe, en gaf zijn warmen dank te kennen voor dit blijk van sympathie. Hierop begaven zich de meeste feestgangers naar de concertzaal terug, die nu weldra in eene balzaal werd herschapen. Het bal werd geopend door den burgemeester, en was, onder begeleiding van goede dansmuziek, tot laat in den nacht zeer geanimeerd. Lang nog zullen deze onschuldige genoegens, al waren het kermis vermakelijkhedenin herinnering blijven. Morgen zal er ten hove een gala-diner van 50 cou verts worden gehouden ter eere van H. M. de koningin van Zweden. Hedenavond zal het muziekkorps van het reg. gren. en jagers, onder directie van den heer Dunkier, het laatst vóór het vertrek naar Parijs, in de sociëteits-tent in het Bosch eene muziekuitvoering geven. In de laatste dagen hield dat korps herhaaldelijk repetitiën van de stukken te Parijs uit te voeren. De compositie, waarover het concours zal worden gehouden, is Obéron, terwijl men verzekert dat het korps o. a. zal uitvoeren eene compositie van den heer Dunk- Ier van alle mogelijke volksliederen. Zijn wij wel onderricht, dan hebben wij spoedig öf eene ontbinding van de Eerste Kamer öf de aftreding van den minister van binnenlandsche zaken te wachten, ter wijl het niet onwaarschijnlijk is dat de minister van kolo niën zal blijven. Het water in den Gelderschen IJsel begint weer zoo te wassen, dat men voor overstroomingen der uiterwaar den vreest. Hier te lande wordt thans weder eene krachtige po ging aangewend om door middel van een bijeen te brengen kapitaal geheel of gedeeltelijk alsnog de lading te redden van het indertijd verongelukte schip u La Lutine". (Zie de advertentie van den heer W. H. ter Meulen in het Han- delsbl. van gisteren en in de Haarl. Cour. van heden). Deskundigen houden zich overtuigddat de onderneming met een gewenscht gevolg zal worden bekroond, en zien daarin niet alleen eene nieuwe poging om een thans on der de golven bedolven schat naar boven te brengen, maar ook de eerste gelegenheid tot toepassing in het groot van een nieuw beginsel't welk van veel belang zal kunnen worden, tot het wegruimen van zandbanken, waar zij hinderlijk zijn, uit havens, waterwegen, enz. De Indische mail per Engelschen dienst is den llden dezer, 's morgens vroeg, te Suez aangekomen. Volgens een bij het dept. van koloniën ontvangen regeeringstelegramgedagteekend Batavia 12 Juniheeft eene aardbeving in midden-Java groote schade aangericht. Pbuisen. De groothertog van Hessen-Darmstadt wei- Ingezonden. BINNENLAND. Z. M. heeft benoemd tot griffier der arr.-rechtb. te Eindhoven Mr. H. Ie Nobel, thans griff. bij het kantonger. te Assen; en aan G. P. van Blommestein eervol ontslag verleend als direct, van het postkantoor te Apeldoorn. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag des na middags te 5 uren 76°, WindN. O. des avonds te 8 uren 70°, te 10 uren 66°. Zaterdag morgen te 5 uren 62°, te 8 uren 64°, 's middags te 12 uren 69°, te 4 uren 62°. BUITENLAND.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2