BINNENLAND. die de stad zullen uitkiezenwaar jaarlijks de vraag over wogen wordt, of de schoolgelden er al dan niet, en wel eensklaps, met honderd of honderd vijftig percent ver hoogd zullen worden Men ziet hetbij de aanstaande verkiezingen staan ieders belangen op het spel. Hoe gerust ondertusschen zouden wij den uitslag afwachten, zoo wij de zekerheid hadden, dat ieder, die een hoog schoolgeld als een publieken ramp beschouwt, bij die verkiezingen de inspraak van zijn ge weten zal volgendat niemand gezegd zal hebben het zal toch zoo'n vaart niet nemen. LEIDEN, 12 Juli. Z. M. heeft benoemd tot proc. bij de arr.-rechb. te Almelo Mr. A. B. van Marle, adv. en cand.-not. aldaar; tot rechter-pl.verv. in de arr.- rechtb. te Rotterdam Mr. H. A. Nieuwkamp adv. aldaar; tot leden der directie van het weduwen- en weezenfonds der militaire officieren bij de zeemacht, voor drie jaren, den schout-bij-nacht P. A. Matthijsen en den kapt. t/z. J. M. I. Brutel de la Rivière, ter vervanging van den vice-admiraal A. A. de Vries en den schont-bij-nacht titulair H. Camp. Wij achten het niet overbodig de kiezers opmerkzaam te maken op eene juiste invulling van de stembriefjes. Biljetten die niet goed zijn ingevuld worden ter zijde ge legd en van onwaarde verklaard. Men zij dus indachtig niet alleen den naam, maar ook de voorletters nauwkeurig op te geven. Op de school van den heer Japikse werden heden morgen prijzen uitgereikt aan de navolgende leerlingen W. R. van Alphen, M. W. Pijnappel, H. van Alphen, A. P. Schilfgaarde J. Gr. van DeventerH. van der Kaaij J. Franchimon, E. A. Brunner, P. N. van der Chijs, B. F. Yos, A. de Baas, J. H. Simon Thomas, F. A. Simon Thomas, W. F. Bierens de Haan. Op de school van den heer Yan Wijk aan Gr. vanDriel, J. O. M. Sibbes, C. Wakerlin, H. A. Boekwijt, H. J. YalkJ. O wel, P. C. F. Marks, H. C. Hus, W. Chris- tiaanse, C. Borgerding, C. Looten, J. Gr. Meyer. De burgemeester verklaarde gaaime, dat ook op deze beide inrichtingen de vorderingen der leerlingen in het afgeloopen jaar bijzonder hadden voldaan. De zoozeer ge waardeerde hoofdonderwijzers hadden ook hier alle eer van hun moeilijk werkde hulponderwijzers en kweekelingen mochten zich gerust een aandeel in die eer toerekenen. Nog wenschte de burgemeester de HH. Bonte en Scheld, hulponderwijzers op de school van den heer Japikse, geluk met hunne benoeming aan de hoogere burgerscholen te Zalt-Bommel en te Alkmaar, terwijl zij zeker konden zijn in deze gemeente eene aangename herinnering aan hun persoon en hun werk achter te laten. Wij vestigen de aandacht van onze stadgenooten op eene keurige photographie hoog 22 en breed 191/2 Ned. duim, vervaardigd door den photograaf J. Q-oedeljee alhiervoor stellende het gebouw van de hoogere burgerschool op de Pieterskerkgracht. Bij den concierge van genoemd gebouw ligt een exemplaar ter bezichtiging. Zij die er bezwaren tegen hebben dat C. Meyburg eene likeurstokerij opricht op de Hoogewoerd in het per ceel Wijk III, N°. 464 en dat P. Dingjan Pz. een distil leerketel plaatst in zijn huis op de Haarlemmerstraat Wijk YI, NJ. 351 kunnen zich Maandag a. s. te 11 uren op het raadhuis dezer gemeente vervoegen. Wij hebben ontvangen eene brochure uitgegeven te Utrecht en getiteld//Onze verdedigingsliniën, door een oud vrijwilliger van 1830," waarop wij zeer de aandacht vesti gen. S. bewijst de onhoudbaarheid der Grebbe- en IJsel- linie. Hij betwijfelt of zelfs de linie van Utrecht met al hare forten en werken in den tegenwoordigen tijd wel ver dedigbaar is en vraagt of het niet beter zou zijn de linie van verdediging te nemen van Schoonhoven langs Oude- water op Woerden en verder door Kamerik en Oudhuizen op Breuke'len of Nieuwersluisten einde langs de Yecht aan Muiden en Naar den aan te sluiten. Gisterenochtend is Z. M. benevens den overige leden der koninklijke familie en aanzienlijken in de residentie de eerste nieuwe haring aangeboden. De Limburgsche commissie, die 's-Hage heeft ver laten, zal, naar men verneemt, aanst. Zaterdag weder in de residentie terugkomen, als wanneer hun door Z. M. den koning een diner zal worden aangeboden. Aan een aantal cadetten van de kon. mil. academie te Breda is door Z. M. buitenlandsch verlof verleend en zulks gedurende den vacantietijd van 15 dezer tot ultimo September daaraanvolgende. In de week van 30 Juni tot 6 Juli is in deze pro vincie slechts 1 rund door de veeziekte aangetast en zijn er 3 afgemaakt. Te Amsterdam is eene vereeniging tot bescherming van dieren opgericht. Aan het muziekfeest te Eindhoven hebben 20 har monie-gezelschappen zoowel uit België als uit Nederland deelgenomen. De uitvoering is voorafgegaan door een op tocht door de stad en gevolgd door een vuurwerk op de markt. Te Maastricht wordt wederom de vraag gedaan, waarom het ministerie in de tegenwoordige, voor de schat kist ongunstige tijdsomstandigheden niet overgaatom de uitgaven te dekken bij voorbeeld met de aanzienlijke op brengst der rijks-steenkolenmijnen te Kerkerade, die tot be den cadeau wordt gegeven aan de Aken-Maastrichtsche spoor wegmaatschappij welke sedert 1850 in gebreke blijft aan hare verplichtingen jegens het gouvernement {gevolg te ge ven? Waarom niet overgegaan wordt tot de publieke ver- kooping van het aantal perceelen langs den staatsspoorweg, die onteigend hebben moeten worden voor den aanleg van dien weg en buiten den weg liggendat aantal is zeer groot. Waarom niet overgegaan wordt tot de publieke verkooping der domeingoederen te Cuyk en te St.-Agatha, die eene zeer aanzienlijke waarde hebben en die het vorige ministerie reeds, bij gunstigen toestand der schatkist, publiek heeft willen verkoopen. Uit Nieuwveen werd dezer dagen het volgende ge meld; Er bestaat gegronde hoop, dat de oogst zeer bevre digend zal zijn. De aardappelen staan heerlijk te velde en vertoonen tot op heden nog geen spoor van ziekte. Ook het zuivel is, niettegenstaande het weinige vee, tamelijk wel geweest gedurende de maanden Mei en Juni. De laatste sporen der vreeselijke veeziekte zijn geheel verdwenen, en de boerenstand begint weer langzamerhand uit de vroegere bedruktheid tot eene vroolijker stemming te komen. De aanfok van vee wordt met kracht voortgezet, en het be drijvige leven van een overvloedigen hooibouw schijnt nu alle doorgestane ramp te doen vergeten. De N. Rott. Courant behelst eene uitvoerige beschrij ving van den prachtigen optocht die Dinsdag 11. te Middel burg plaats had ter viering van den aanvang der spoor weg- en kanaalwerken op het eiland Walcheren. Het was een onafzienbare trein en duizende menschen bewogen zich door de straten der stadtot laat in den nacht. Alles liep in de beste orde af. Men schrijft uit Zwolle aan het Handelsblad: De Hanoveranen, ten getale van 50 a 60, die zich sedert eenige weken hier bevonden, zijn gisterenochtend per cen- traalspoor van hier naar Utrecht vertrokken, dat geheel vrijwillig en niet op last der justitie heeft plaats gehad. Die vreemdelingen hebben zich gedurende hun verblijf te dezer stede zeer fatsoenlijk gedragen en waren bij eenige respectable inwoners zeer gezien. Een paar dagen geleden sprong te Harlingen een politie-agent van het havenhoofd in zee, na zeer bedaard zijn pet op den grond gelegd te hebben. Het bleef niet onopgemerkt, maar eer men pogingen tot redding kon aan wenden was hij reeds in de diepte verdwenen. De werkzaamheden aan den spoorweg van Turnhout op Tilburg worden thans ijverig voortgezetnu het laatste perceel grond gepasseerde week gerechtelijk is onteigend. De rails zijn reeds gelegd van Turnhout af tot aan de Yier- winden, zijnde op ongeveer tien minuten afstand van het puntalwaar de lijn zich aan den staatsspoorweg van daar op Breda aansluitzoodat op het einde dezer week de lijn wel zal aangesloten zijn. Dagelijks zijn op het geheele tra ject tusschen Tilburg en Turnhout drie locomotieven in werkingtot het vervoer van ballastzand en allerlei ma terieel. De verschillende stationsgebouwen te Baarle-Nassau, Alphen en Riel, alsmede de wachterswoningen enz., zijn alle nagenoeg afgewerkt. Met grond mag men dus verwach ten, dat deze lijn, die twee nijvere fabrieksplaatsen ver bindt, met 1°. September in exploitatie zal gebracht worden. De groothertog van Luxem burg heeft eene proclamatie aan zijne onderdanen gericht, waarin in korte bewoordin gen de loop der jongste gebeurtenissen wordt geschetst en de maatregelendie genomen werden om te verhoeden dat de groothertog zou verplicht worden de souvereiniteit over het groothertogdom op te offeren waarvoor hij door den oorlog, die dreigde uit te breken, een oogenblik be ducht was. Voorts wijst de groothertog er op, dat het Lon- densche tractaat de banden tusschen het huis Oranje-Nassau en zijne onderdanen heeft bevestigd en de zelfstandigheid van het groothertogdom heeft versterkt, en hij koestert de overtuiging, dat de bevolking in den nieuwen toestand die geboren werdnieuwe elementen zal vinden tot bevor dering van de welvaart en den vooruitgang. De vaderlands liefde, de intelligentie en de liefde tot de orde, welke de

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2