13 Juli. A0. 18< Zaterdag DAGBLAD. Prijs dezer Courant. Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Van 1-6 regels f 0.75iedere regel meer f 0.12c, Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.15. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft', Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 55 m.; 3 u. 52 ra., 6 u. 9 ra.; 8 u. 55 m.; 9 u. 42 m.; naar Haarlem en Amsterdamte 8 u. 35 ra.; 10 u. 26 m.; 11 u. 55 m.; 3 u. 1 ra.; 4 u. 57 m.; 7 u. 45 m.; 9 u. 56 ra. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Ara9tel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 ra. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 overige dagen 5 u. 30 ra. en 1 u. 45 ra. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. 30. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 'snam. te 3% u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.,'s nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen: (Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 30 ra., 10 u. 55 m.; 3 u. 35 m.; 7 u. 55 m. en op Zondag 10 u. 55 ra. en 3 u. 35 ra. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. jPresid. der Comm. van Fabricage Zaterdags van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 104. Thesaurie, van 92; Zaterdag van 912. Tie Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en Uitg. Rechten Jen Accijnzen van 9—1 en van 46 uren; van 's Rijks Dir. Belastingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2; van Zegel en Registratie van 84; van de Hypoth. en het Kadaster van 9—4. De kiesvereenigingen Vaderland en Oranje en Ne derland en Oranje hebben blijkens hare nu openbaar ge maakte candidaten-lijst voor de verkiezingen van Dinsdag a. s. gemeend vier leden van den gemeenteraadde heeren Meer burg, Krantz, Van Wensen en Buijs niet ter herbenoeming te moeten voordragen. Wij hebben tegen die uitsluiting op zich zelve hoegenaamd geene bedenkingzijn de genoemde ver- eenigingen van oordeel dat verhooging van schoolgeld op de instellingen van openbaar onderwijs in het belang is van de gemeentedan hebben zij volkomen recht de herkiezing af te raden van hen die tegen dergelijke verhooging ijveren, en de burgerij moet dan beslissen of zij den weg op wil door den heer Scheltema bij de toelichting van zijn bekend voorstel aangewezendan wel de tegenwoordige meerder heid steunen in haar streven naar ontwikkeling en uit breiding van openbaar lager onderwijs. Toch heeft in de voordracht van de twee kiesvereenigin gen eene zaak ons verbaasdnamelijk de blijkbare in consequentie die er in doorstraalt. Dat men de vier genoemde heeren weert omdat zij strijd voeren tegen het voorstel- Scheltema is volkomen rationeel; maar waarom dan de herkiezing voorgedragen van de heeren Stoffels en Driessen P Ik ben overtuigd" zeide de heer Stoffels in de ver gadering van 18 April 11. //dat het openbaar onderwijs in hooge mate nut gesticht heeft, waarvan een ieder zich ook heeft kunnen overtuigen. Ik zeg daarom niet dat ook het bijzonder onderwijs niet goed is; maar het is volgens mij onbetwistbaar, dat het openbaar onderwijs verre de voorkeur verdient, om redenen eigenaardig door de wet er aan verbonden." Niet minder duidelijk sprak de héér Driessen: //Ik ben een groot voorstander van de scholen zooals wij die thans bezitten en waarop Leiden met recht roem mag dragen; ik zie in het voorstel-Scheltema een streven om het bestaan dier scholen te ondermijnen en te vernietigen, en daar zal ik mij tegen verklaren." Wat te zeggen van kiesvereenigingen, die vier leden van den Gemeenteraad uitsluiten om hunne sympathie voor het openbaar onderwijsen te gelijk twee andere aanbe velen, die althans van niet minder warme sympathie deden blijken Waaraan hebben wij hier te denkeneenvoudig aan inconsequentie, aan den invloed van persoonlijke sympathieën en antipathieënof aan gebrek aan moed om der burgerij de zuivere beslissing op te dragen van het beginsel dat men zegt te verdedigen De eerste eisch van eene kiesyereeniging is, dat zij toone een eigen karakter te bezitten, maar hier zoeken wij dat karakter te vergeefs. Wie met Leidsche toestanden bekend is, weet, dat wij de meerdere welvaart in ons midden voor een groot deel te danken bebben aan de vele inwoners die wegens de menig vuldige gelegenheid tot onderwijs, die onze stad thans op levert, zich hier metterwoon zijn komen vestigen. Het schijnt ondertusschendat de heer Scheltema over dit punt nooit had nagedacht. Hoe anders laat zich verklaren zijne verbazing, dat de verschillende collegiën, die door burge meester en wethouders over zijn voorstel waren geraad pleegd, gewicht hadden gehecht aan de omstandigheid, dat de door hem voorgestelde verhooging van schoolgeld ten gevolge zou hebben, dat schier niemand meer om de opvoeding zijner kinderen Leiden tot woonplaats zou kiezen Even zoo verbaasd stond eenige jaren geleden een an der conservatief financier, de hoogleeraar Van der Boon Mesch, toen onze burgerij zich zoo krachtig tegen een door hem uitgedacht belastingstelsel kwam verzetten. Die, anders zoo meegaande, burgerij wilde het maar in 't geheel niet als eene onverschillige zaak beschouwd hebben, dat de nieuwe belasting het aantal onzer marktbezoekers on geveer met vijftig percent zou verminderen. Het zijn inderdaad uitstekende financiersde financiers van //Vaderland en Oranje", maar verg niet van hen, dat zij, bij het beramen hunner plannen, ook in overweging nemen of een groot aantal huizen op Rapenburg en Breê- straat ledig zullen gaan staanof onze boterhandel zich naar elder3 zal verplaatsen, en of, op marktdagen, eenige duizenden guldens minder door onze neringdoende stadge- nooten zullen worden ontvangen. Wij hebben hooren zeggen: het is mogelijk, dat, zoo de heer Scheltema wordt herkozen, hij telken jare met zijn voorstel op nieuw voor den dag zal treden, maar dan zal het ook telken jare met dezelfde meerderheid worden af gestemd. Er is door ons bij eene vorige gelegenheid aangetoond dat die meerderheid, zoo de burgerij niet krachtig tusschen beiden treedt, al kleiner en kleiner zal worden om spoedig in eene minderheid te veranderen. Maar wat hier ook van zijn moge, denkt men, dat van hen, die bij het kiezen eener woonplaats alleen letten op de meerdere of mindere gelegenheid, die zij er zullen vinden om hunnen kinderen eene behoorlijke opvoeding te gevener velen zullen zijn

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1