lair minister moet gedragen, doch hoe ik mij als een populair minister moet gedragendaartoe ben ik tot nu te weinig in de gelegenheid geweest, om voldoende onder vinding te kunnen opdoen." Daar het in den oorlog van het vorige jaar is gebleken hoe nuttig en noodzakelijk het is, dat bijzondere onder officieren met het bestuur van spoorwegtreinen behoorlijk bekend zijn, worden thans geregeld onderofficieren bij de spoorweg-directiën gedetacheerd, om nauwkeurige kennis te verkrijgen van de exploitatie der spoorwegen en van de locomotieven. Uit Ems wordt gemelddat prinses Erederik der Neder landen en prins Georg van Pruisen Zondag-avond aldaar werden verwachtde regeerende hertogin van Saksen-Meinin- gen zal den 13den in die badplaats aankomenwelke dit jaar zoo zeer bezocht wordt, dat van de 340 kamers van het badhuis thans geen enkele meer beschikbaar is. De regeering schijnt voornemens te zijn de instelling van beëedigde makelaars in Pruisen af te schaffen. De han delsstand is ook algemeen voor een dergelijken maatregel ge stemd. De aan genoemde beëedigde tusschen-personen op gelegde verplichting geene zaken voor eigen rekening te drijven, kan praktisch niet langer worden gehandhaafd. Thans verzekert men weder, dat de ex-koningin van Hanover er geen oogenblik over denkt Mariënburg te verlaten. Oostenrijk. Bijna alle souvereinen, o. a. ook de koning van Italië, hebben per telegram den keizer hunne deelne ming betuigd. Een der eerste telegrammen van dien aard was door koning "Victor Emmanuel gezonden. De graaf en de gravin van Vlaanderen worden op hunne reis naar Miramar te Weenen verwacht. Het fregat No vara, en eene kleine flottilje onder be vel van den vice-admiraal Tegetthoff, zal werkelijk naar Vera-Cruz stevenenom het stoffelijk overschot van kei zer Maximiliaan op te eischen en naar Europa over te brengen. De admiraal heeft zich daartoe naar Salzburg be geven. Aan het spoorwegstation werd hij door een hof- rijtuig opgewacht, dat hem onmiddellijk naar den keizer voerde. Te Weenen is het spotblad //Kukuk" in beslag ge nomen wegens een artikel dat tot opschrift hadOnze Max is doodgeschoten!" en dat eene scherpe hekeling der Mexicaansche staatkunde van keizer Napoleon inhield. De hertogin van Genua is met den markies Eapallo haar echtgenoot, op de reis naar Dresden in het strengste incognito, te Weenen aangekomen. De hertogin, eene dochter van den koning van Saksen, was voeger gehuwd met den hertog van Genua, broeder van Victor Emma nuel, uit welk huwelijk twee kinderen, eene dochter en een zoon, zijn gesproten. Na het overlijden van den her tog op 10 Febr. 1855heeft zij in 1856 een morganatisch huwelijk met den markies Eapallo gesloten. Het volgende is een uittreksel uit een particulieren brief van een aanzienlijk bankiershuis te Brody, naar aan leiding van den brand die aldaar heeft gewoedHet on geluk, hetwelk onze arme stad heeft getroffen, is niet te overzien; het grootste gedeelte der wijk door de min-ge- goeden bewoond, is in een puinhoop verkeerd. Naar de berekening van de betrokken afdeeling van ons onder- stands-comité zijn ongeveer 700 eigenaars van perceelen en circa 2100 bewoners door het woeste element tot den bedelstaf gebracht. De werkelijke schade ongerekend die door het gemis aan arbeid is te weeg gebracht be draagt een millioen gulden. Ongeveer 100 kleedermakers, 80 schoenmakers en vele andere handwerkslieden en nering doenden zijn buiten werk. Verscheidene huisgezinnen zijn gedurende geruimen tijd van hunne verzorgers verstoken, wegens de brandwonden en andere verwondingen, welke zij bij het onheil hebben bekomen. Eenige vaders van huisgezinnen, vroeger tot de welvarende behoorende, zijn in de vlammen omgekomen. Vele zieken kunnen niet in de gasthuizen worden opgenomen, omdat eenige dezer in richtingen door het vuur zijn vernield. Al onze hoop is thans gevestigd op de welwillende medewerking van edele menschenvriendenzoowel nabij als ver af." Saksen. Gisteren is te Dresden eene vrijzinnige Duit- sche vergadering, door mannen uit geheel Saksen; gehou den. Het Duitsche programma der Pruisische nationale partij van 14 Juni werd aangenomen in een centraal co mité, benoemd tot vorming van eene partij. Tot leden dezer commissie zijn benoemd de HH. Delbrück, Moret, Bredermann, Stauso en Möbius. Frankrijk. Nauwkeurige berichten omtrent de voltrek king van het doodvonnis van keizer Maximiliaankunnen moeilijk vóór den 21sten dezer maand in Europa aanko men. Intusschen fingeeren sommige bladen, o. a. de //Figaro", allerlei bijzonderheden, waarachter evenwel de waarschu wing staat, dat ze wel eens zouden kunnen blijken onjuist te zijn. Die dagbladen vinden evenwel veel aftrek, want het publiek heeft liever valsche dan in het geheel geene berichten. De hooge raad van het Legioen van Eer is verga derd om te beraadslagen of Lopez, die ridder van die orde is en Maximiliaan schijnt verraden te hebben, moet worden gedegradeerd. De Mexicaansche legatie en het Mexicaansche con- sullaat te Parijs hebben hunne functiën nedergelegd. Een telegram uit Madrid meldt als zeker het aan staande bezoek van koningin Isabella te Parijs. De laatste rede, door den heer Sainte-Beuve in den senaat gehouden in het belang der vrijzinnige denkbeelden, heeft aanleiding gegeven tot eene hevige woordenwisseling tusschen den beroemden letterkundige en een zijner ambt- genooten, baron Lacaze, die ten slotte den heer Sainte- Beuve tot een duel heeft uitgedaagd. Deze heeft echter in een openbaar schrijven die uitdaging van de hand gewe zen en zich op het publiek beroepen. De leerlingen der normaalschool, die den heer Sainte-Beuve, bij gelegenheid zijner redevoering een adres van adhaesie toegezonden heb ben, zijn daarvoor gestraft, maar aangezien zij zich aan die straf niet willen onderwerpen, hebben ze hunne stu diën gestaakt. Zondag-avond is de dichter Ponsard overleden, de be roemde schrijver van Lucrèce, le Lion amoureuxGalilée enz. Men weet dat zijne gezondheid reeds sinds lang dien noodlottigen slag deed vreezen. Het rapport van den burggraaf Laguerronnièreop de petitie aan den senaat gericht wegens het afschaffen van de doodstraf, is gereeden daarin wordt er op aange drongen, die straf zoo min mogelijk toe te passen, in af wachting van het oogenblik, dat de vooruitgang het mo gelijk zal maken het schavot voor goed af te schaffen. Engeland. Den 17den Augustus zal het parlement wor den verdaagd. In geheel Engeland zijn geen zes soliede spoorweg maatschappijen. Dit blijkt alweder uit het faillissement van den grooten aannemer Sir Morton Petodie veel geld in spoorwegondernemingen had gestoken, en wiens schulden millioenen pd. st. bedragen. Maandag-ochtend is het prijsschieten te Wimbledon begonnen; een groot aantal Belgen zal hieraan deelnemen, en alles wordt in gereedheid gebracht om deze gasten luis terrijk te ontvangen. De koningin heeft aan den prins van Walles opge dragen a. s. Maandag eene opera-voorstelling bij te wonen ter eere van den sultan. Den 18den zal op Windsor een feest plaats hebben ter eere der Belgische scherpschutters. De koningin van Pruisen heeft gisteren dat kasteel verlaten en koningin Victoria benevens de koninklijke familie heeft haar uit geleide gedaan. Volgens berichten uit Calcutta wordt in Britsch-Indië zeer geklaagd over de wijze waarop men aldaar tegenwoor dig te werk gaat met de uitgifte vau gronden ten behoeve van nederzettingen. Het besluit van Sir Stafford Northcote om geene permanente nederzetting toe te laten in eene landstreekalwaar vermoedelijk binnen de eerste twintig jaren een kanaal zal worden aangelegd, brengt natuurlijk vele moeilijkheden te weeg. De bevolking beschouwt dit als eene schending der goede trouw, en het Indisch be stuur wordt daardoor ook werkelijk in eene lastige positie gebracht. Men kan dit begrijpen, wanneer men slechts in het oog houdt, dat alsnu bij elke aanvraag om gron den de gouvernements-ingenieurs moeten geraadpleegd worden over de vraagof er eenige waarschijnlijkheid be staat, dat er binnen den tijd van 20 jaren, te rekenen van den dag der aanvraag, door dat terrein een kanaal zal worden gegravenop welke vraag een positief ant woord toch altoos onmogelijk is. PROVINCIALE STATEN. Zitting van 10 Juli. De heer Van Hoogstraten heeft rapport uitgebracht over het ontwerp-reglement voor het waterschap van Voorne en Putten. De algemeene beraadslagingen over dit ontwerp werden tegen gehouden door een voorstel van den heer Pincoffs, om deze belangrijke zaak te stellen in handen eener speciale commissie, dat evenwel na eene breedvoerige discussie met 38 tegen 21 stemmen verworpen werd. Daarop werden de algem. beraad slagingen hervat, doch weder afgebroken door een voorstel van den heer Slingeland, om het verslag te doen drukken en ronddeelen en de beraadslagingen tot de najaarsvergadering te verdagen. Ook dit werd met 39 tegen 16 stemmen verworpen. Weder werd de discussie hervat en nu bestreden de HH. Van den Berch van Heemstede en Metelerkamp het ontwerp der commissie, dat verdedigd werd door de HH. Preuijt en P. L. F. Blussé. Morgen te 11 uren voortzetting, in de zaal der Tweede Kamer.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3