maakt zich zeer met de hevige aanvallen en grof heden van de heeren Bergman, Wintgens, Yan Foreest en andere kamerleden tegen de aanleggers en medeplichtigen der Sa- marangsche havenbeweging. Het aantal assistenten bij den geographischen dienst zal, onder nadere goedkeuring des konings, van vijf op vier gebracht worden. De cultuur der deugdzame kinasoorten maakt goede vorderingen. Waarschijnlijk zal de nieuwe organisatie van het on derwijs met 1° Juli in werking worden gebracht. Een geloofwaardig reiziger zegt de Javabode deelt ons het ongelooflijke feit mede, dat op verscheidene plaat sen in het binnenland de gouvernements koffie-inkooppak- huizen gesloten waren en de belastingschuldige koffie werd geweigerdbij gebrek aan fondsen in handen der pakhuis meesters, aan wie, volgens de bestaande bepalingen, geen geld in voorschot was verstrekt. Schooner patriarchale voor stelling is zeker onmogelijk dan die van belastingschuldigen, die te vergeefs op de aanneming hunner belastingen aan dringen. De keerzijde echter isdat de positie van den inlan der onhoudbaar wordt, indien hij eensdeels tot productie en levering aan het gouvernement gedwongen wordt, en hem anderdeels de aanneming en de tegoeddoening van den karigen leveringsprijs door het gouvernement wordt gewei gerd. Het is dus zeer te hopen, dat in dezen, slechts bij gouvernementeele industrie denkbaren toestand, zoo spoedig mogelijk worde voorzien. Berichten van Sumatra, Borneo, Celebes, Amboina Banda en Ternate zijn zeer bevredigend. Toegevoegd als contr. 3de kl. aan den res. van Biouw Jhr. A. H. van der Does de Bijebenoemd tot hoofdcomm. bij het dept. van binnenl. best. A. A. Hoos. Bevallen van eene dochter A. Fraissinet, geb. Cohen Stuart. BUITENLAND. Pruisen. De koning heeft gisteren te Ems den groot vorst Wladimir ontvangen en met hem eene wandeling gedaan. Des avonds te 9 uren werd den koning eene se renade gebracht. De N. Pr. Zeitung, een blad dat dikwijls de denk beelden der regering teruggeeft, bevat naar aanleiding van het adres van den Deenschen rijksdag betreffende Noord- Sleeswijk, een artikel, waarin gezegd wordt, dat de te ruggave van Alsen en Duppel eene onmogelijkheid is. Het blad doet verder op nieuw uitkomen, dat Pruisen waar borgen van Denemarken moet ontvangen voor de nationale bescherming der Dnitschers in het aan Denemarken weder af te stane grondgebied. De artillerie werkplaats te Spandau wordt zoo ver bazend uitgebreid, dat zij de grootste van Europa zal worden. Ook worden de vestingwerken hier belangrijk versterkt. Oostenrijk. De keizer heeft op den per telegram van keizer Napoleon gezonden brief van rouwbeklag onmiddel lijk op gelijke wijze geantwoord. De admiraal Tegethoff zal Maandag in het huis der heeren zitting nemen. Het huis der afgevaardigden zal eene deputatie naar den keizer zenden, om hem de betuiging der deelneming van het huiswegens den dood van keizer Maximiliaan aan te bieden. Frankrijk. Ofschoon er waarschijnlijk geen sprake zal zijn van eene Europeesche interventie in Mexicozoo heeft toch reeds Spanje zijn gezant van daar teruggeroepenen zal dit voorbeeld waarschijnlijk door andere mogendheden worden gevolgd. De sultan, die de uitnoodiging om Weenen te be zoeken heeft aangenomen, zal waarschijnlijk Vrijdag naar Londen vertrekken; en de toebereidselen, die op het stad huis te Parijs voor een feest ter zijner eere gemaakt waren zullen thans dienen voor een bal, dat de stad aan de ex posanten zal geven. De Moniteur herinnert er aan, dat in minder dan een halve eeuw, sinds de vestiging der zoogenaamde on afhankelijkheid in Mexico, driemalen de mannen, die aan het hoofd der regeering stonden, als slachtoffers der wraak zucht eener partij zijn gevallen. In 1824 werd de keizer Iturbide, in 1829 de president Guerrera gefusilleerd, nadat zij beiden, evenals Maximiliaan laaghartig verraden waren. Verder meent het blad, dat de straf die Mexico daarvoor verdient, niet groot genoeg zou zijn, indien het nu reeds op hield een onafhankelijk rijk te zijn en bij de Yereenigde Staten werd ingelijfd. Het voorziet dan ook, dat eerst nog de verdeeldheid, die reeds onder Juarez' trawanten heerscht, tot eene ongekende hoogte moet stijgen en het land van bloed doen stroomendat weldra alle overheid i vernieldhet land verwoest en de steden op brandscbat- ting gesteld zullen worden. Generaal Bazaine wordt in den senaat met eene in het oog loopende koelheid behandeld, ofschoon hij de han delingen van Lopez in Mexico ten sterkste afkeurt. Het moet verder blijken uit het afschrift eener circulaire van generaal Bazaine, die nu in Frankrijk verspreid wordt, dat niemand anders dan hij verantwoordelijk moet gesteld worden voor Maximiliaans decreet van 10 Oct. 1865waarin alle Juaristen verklaard werden buiten de wet te staan, en dat zooveel verbittering heeft verwekt. In die circu laire toch zegt de generaal, //dat het hem eindelijk is ge lukt van keizer Maximiliaan, in spijt van diens tegenstre ven, dat decreet te verkrijgen." Men verzekert, dat de keizerlijke garde thans van Chassepot-geweren is voorzien. Het ontwerp op het krediet van 158 millioen is in het wetg. lichaam aangenomen met 236 tegen 12 stemmen. Engeland. In het Lagerhuis heeft de heer Layard ge vraagd, of het wraar was dat de Arkadi op een Turksch oorlogschip had gevuurd, met het gevolg dat verscheidene manschappen aan boord gedood warenen of die daad niet met zeerooverij kan worden gelijk gesteld. Lord Stanley heeft hierop geantwoord, dat hij geloofde dat het bericht in hoofdzaak waar was, maar dat de zaak thans aan de rechtsgeleerde raadslieden der kroon ter beoordeeling was gegeven en dat de regeering geen gevoelen daaromtrent wenschte te kennen te geven, voor en aleer het rapport van die rechtsgeleerden is ingediend. De onderkoning van Egypte, vergezeld van den prins van "Walles, is gisterenavond op Windsor aangekomen. Hij werd in een hofrijtuig naar het kasteel gebracht. De straten waren versierd en er heer3chte veel geestdrift, Italië. Onder de bisschoppen bij den paus toegelaten was ook een grijsaard, die op een stok leunde. Men be toogde hem, dat de etiquette verbood dat hij met een stok voor den paus verscheen. Maar de oude man stond er op en men liet hem doorgaan. Voor den paus gekomen legde hij zijn stok aan diens voeten nederhij was van massief goud. Men zegt dat een der volgelingen van den paus mompelde: //liep de goede man maar op krukken." Te Caltanisetteop Siciliëneemt de cholera hand over hand toe. Te Coratoin Zuid-Italiëkomen op eene bevolking van 26,000 zielen dagelijks 100 gevallen voor. In Bome is men thans bezig de porticus van Octavia uit te graven. Velen zullen weten dat daarin de oude kerk van St.-Angelo in Pescaria is gebouwd. De paus is voorne mens de prachtige zuilen van den porticus zooveel moge lijk te laten blootleggen. Denemarken. Het hof heeftwegens den dood van kei zer Maximiliaanden rouw aangenomen voor den tijd van drie weken. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 9 Juli. Voortzetting der beraadslagingen over het ontwerp tot regeling der schutterijen. De min. v. binnnenl. zaken, zijne rede van gisteren voort zettende, voerde nog eenige punten van verdediging aan. De min. van oorlog wederlegde de bezwaren der sprekers, voor zoover die van militairen aard waren. Hij drong aan op aan neming der wet, ten einde de verdediging des vaderlands op goede gronden te doen berusten. De heer De Vos van Steenwijk verklaarde zich, niettegenstaande deze verdediging, tegen de wet, die hem geen genoegzame waarborgen opleverde voor de versterking onzer weerbaarheid. Bepliceerendeper- sisteeren de heeren Hein, Cremers, Michiels van Kessenich en Fransen van de Putte bij hunne meening tegen de wet, ter wijl de heeren Joost van Vollenhoven, Van Beeck Vollenhoven en Messchert van Vollenhoven zich voor de wet verklaren. Na repliek des ministers wordt het ontwerp in stemming ge bracht en verworpen met 19 tegen 15 stemmen. Tegen de heeren: Hein, Sasse van Ysselt, Hengst, Schot, Beerenbroek Nobel, Fontein Verschuur, Van Eysinga, Van Meeuwen, Geert- sema, Sassen, Fransen van de Putte, Van Heeckeren, Villers de PitéCremers, Viruly, Michiels, Van Kessenich, Van Nis pen en De Vos van Steenwijk. Daarna is de kamer tot nadere bijeenroeping gescheiden. In de zitting van de Provinciale Staten van heden zijn o. a. behandeld 37 adressen van gemeentebesturendie verzoe ken terug te komen tot het vroeger aangenomen stehel om subsidie toe te kennen voor alle arme krankzinnigen in de provincie, die in een erkend gesticht worden verpleegd. Gedep. Staten stellen voor op die adressen afwijzend te beschikken. De heer Smits van Nieuwerkerk stelt daarop voor wel degelijk tot het oude stelsel terug te keeren en het nieuwe te verlaten, j Na eenige discussie wordt, met 42 tegen 18 stemmen, beslo- i ten de verzoeken af te wijzen.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3