BINNENLAND. LEIDEN, 9 Juli. Gisterenavond viel een jongetje op de Uiterstegracht al spelende in het water. Het kind zou verdronken zijn had niet de moeder, vrouw Berleimont, den moed gehad om er aanstonds in te springen. Zij had de voldoening van zelve haar kind gered te hebben. Hedenmiddag viel een jongeling van omstreeks 17 jaren, J. van Dissel genaamd, eeue met aardappelen bela den schuit naar Katwijk willende voeren, door het blijven vastzitten van den haak van den boomin het water. Na eerst alle middelen aangewend te hebben om hem te redden, die echter vruchteloos bleven, mocht het iemand, die dade lijk in het water sprong, gelukken, hem ouder water te vatten, doch slechts als een lijk boven te brengen. Z. M. de koning heeft benoemd Dr. W. Bisschop en I. Zaaijer Azn. tot leeraren aan de hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus te Leeuwarden, Dr. A. T. van Aken tot directeur aan de hoogere burgerschool met drie jarigen cursus te Alkmaar, en J. W. Bonte tot leeraar aan de hoogere burgerschool met driejarigen cursus te Zalt- Bommel. Z. M. de koning heeft den heer Baudin, gezant van Frankrijk bij ons hof, voor het eerst sedert het hem over komen ongeval, weder ten gehoore ontvangen. Omtrent het verhandelde op het congres van nijver heid te 's-Hage deelen we nog het volgende mede: Bij de deliberatie over de berichten omtrent den staat der ge wassen achtte de afdeeling het boven alles gewenscht juiste algemeene opgaven te hebben van den stand der gewassen op een gegeven oogenblikzij meende dat het bekomen van zulke gegevens door middel van vereenigingenbene vens eenige deskundigen en particulieren, overal moest worden beproefd zij zag voorts het resultaat van de nieuwe tabellen van den heer Staring met belangstelling te ge- moet. Ten slotte achtte zij de voornaamste reden der meestal gebrekkige opgaven, dat deze door ongeschikte personen, meestal veldwachters, verzameld worden. Ten opzichte van de vraagHoe kan de kennis van het kweeken van vrucht'ooomen het best worden bevorderd onder de tuin- en landlieden en is dit eene zaak, die moet worden overgelaten aan particulierenof aan maatschappijen of opgedragen aan de zorg der regeering? meende de afdeeling, dat de kennis van het kweeken van vruchtboo- men het best kan worden bevorderd, door des noods aan schouwelijk onderwijs te geven. Zij wilde de zaak niet op dragen aan de zorg der regeeringmaar achtte het wensche- lijk dat in één opzicht het voorbeeld van België wierde gevolgd en een of meer rondgaande leeraars van regerings wege, des noods voor eenige jaren, werden aangesteld om hier en daar openbare voordrachten te houden gelijk de heer Beucker, wiens lessen reeds van zoo nuttigen invloed ten onzent zijn. Eene vraag luidde: Zou het planten van vruchtboo- men langs openbare- en spoorwegen hier in te voeren zijn of kans hebben van slagen, zooals in Duitschland? Men meende dat het planten van vruchtboomen langs wegen geen aanbeveling verdiende, omdat het moeilijk zoude zijn de vruchten daaraan te houden. Men trachtte deze meening te staven door te wijzen op voorbeelden in eenige plaatsen van ons landwaar zulke boomen gekweekt wor den. Anderen waren evenwel van gevoelendat dit bezwaar zoo groot niet was. Algemeen was men het echter eens, dat het planten langs spoorwegen niet alleen uitvoeibaar, maar tevens hoogst wenschelijk zou zijn. De vraag: Is het wenschelijk dat een wet op de uit oefening der veeartsenijkunde tot stand kome? werd in bevestigenden zin beantwoord; maar men verlangde tevens eene wet op de veeartsenij kundige politie. Een bode van het te 's-Hage gevestigde begrafe nisfonds //Let op uw einde", heeft zich uit de voeten ge maakt met eene som van ongeveer 4000. Men vreest dat hij reeds naar Engeland is ontsnapt. Zondag a. s. zal het muziekkorps van het Paleis voor Volksvlijt, onder leiding van den directeur J. M. Coenen, eene muziekuitvoering geven in de sociëteitstent te 's-Hage. Men meldt ons uit Alp hen, dat aldaar thans een geestig kermisgedicht circuleert, opgesteld naar aanleiding van eenige predikatiënwaarbij de predikant zich zeiven ver geleek bij een koetsier die de menschen naar den hemel moest rijden. De verspreide exemplaren zijn echter zoo zeldzaam, dat ze zelfs voor hooge prijzen bij opbod worden verkocht. De //Industrieel" verheugt zich over de bekroningen die aan Nederlandsche industrieelen te Parijs zijn ten deel gevallen, en zegt: //zal de uitreiking der eereblijken, gelijk vroeger, door den heer minister van binnenlandsche zaken geschieden, dan is hem eene uitnemende gelegenheid ge schonken om de kunstenaars en industrieelendie aan dezen wedstrijd deelnamen, van het Nederlandsche standpunt toe te spreken; en aan deze, om den minister, en in den mi nister Zr. Ms. regeering, te danken voor hetgeen harer zijds is aangewend om ons aandeel aan de wereldtentoon stelling van 1867 zoo gunstig mogelijk te doen uitkomen. Heeft die uitreiking plaats, moge zij dan niet zoo koud en droog afloopen als bij de laatst voorgaande gelegenheid ons dunkt, het ware de zaak der bekroonden en in't belang der nationale nijverheid en kunst, om in tijds het initiatief te nemen tot een echt nationaal banket van industrieelen en kunstenaars." Eenige weken geleden hebben wij mededeeling ge daan van een allerbelangrijksten wedstrijd van stoom-brand- spuiten op de Parijsche wereldtentoonstelling. De firma Merryweather en Sons van Londenwaarvan Martin Kauf- mann en Comp. te Botterdam uitsluitend agenten zijn, heeft de gouden medaille behaald. Wij herinneren dat zij dezelfde fabrikanten zijndie twee jaar geleden zoowel te Amsterdam, Botterdam, Leiden, Utrecht, Middelburg als Vlissingen zulke wel geslaagde proeven met hunne werk tuigen gaven, en daarna wederom ter expositiën te Keu len en Dublin met de gouden medailles vereerd werden; terwijl de gemeente Botterdam de stoom-brandspuit //de Maas" en de K. N. marinewerf te Amsterdam de stoom- brandspuit //de Bijn" aankochtenvan welke de eerste bediend door 10 man der stedelijke werklieden, buiten de kleinere diensten reeds bewezenden zoo hevigen brand in den molen en de fabriekgebouwen van den heer Palte aan de Botte, ten volle beteugelde en aldaar 10 achter eenvolgende uren werkzaam was, terwijl de stoom-brandspuit //de Bijn" door hare uitmuntende werking, en bediend door 10 man van het personeel der marinewerf, den feilen brand in de bierbrouwerij //de Valk" op het Kattenburg te Amsterdam mocht bedwingen. Wij hopen dat ook onze stad, waar zoo vele fabrieken zijn, zich weldra in het be zit van zulk een spuit zal mogen verheugen. Aan het examen B, van 25 Juni tot 5 Juli aan de polytechnische school te Delft afgenomen, hebben zich 33 candidaten onderworpen, waarvan 24 zijn geslaagd. In Deventer is eene afdeeling opgericht van den in Juni 1866 te Amsterdam gestichten Typografenbond, ten doel hebbende het algemeen belang der beoefenaars van de Nederlandsche typographie en daarmede verwante vak ken door alle gepaste en wettige middelen op geoorloofde wijze te bevorderenalsook eendracht en verbroedering onder de leden van den bond aan te kweeken en te hand haven. De hoofdzetel van dezen bond is gevestigd te Am sterdam. Afdeelingen bestaan reeds te Arnhem, Utrecht, 's-Gravenhage, Leiden, Haarlem, Gorkum, Sneek, Nieuwe- diep, Nijmegen, en thans ook te Deventer. De Hanoversche officieren hebben Arnhem, maar, zoo men zegt, niet ons land verlaten. Dr. L. Mulder is door de Geldersche maatschappij van landbouw tot lid van verdienste benoemd, voor zijne bemoeiingen als redacteur van //de Bunderpest", welk blad thans heeft opgehouden te verschijnen. De afdeeling Westland der Holl. maatsch. van land bouw zal op 17 Juli e. k., te Poeldijkeene harddraverij houden van paarden van zessen klaar. De prijs zal zijn een zilver voorwerp ter waarde van ongeveer f 200 en de premie dito van circa f 50. Mededingers moeten zich vóór 16 Juli e. k. aangeven bij den heer P. F. L. Waldeck te Loos duinen, secretaris der commissie. De commissie tot regeling van het negende Neder- landsch letterkundig congres schrijft aan de Gazette van Gent": Met genoegen melden wij dat het Nederlandsch congres, dat in Augustus te Gent zal gehouden worden, belooft zeer luisterrijk te zijn. Onder de reeds ingeschre ven sprekers behoeven wij slechts de volgende te noemenom te bewijzen, dat het puik van Hollands geletterden hier toe komende maand vereenigd zijn zal. Uit Amsterdam komen de heeren Yan Lennep, De Buil en Berlijnuit den Haag Jonckbloet, Noordziek, Ten Brink en Verheijen; uit Lei den De Yries, Kern en Schotel; uit Utrecht Beets, Yan Hall, Hol en Vreede; uit Botterdam De Jager, Hirsch, Greeve, Groshans, Mees, Yan Geertruyen, Tiele; uit 's-Her- togenbosch Knoop; uit Arnhem Kneppelhout; uit Haar lem Koenenuit Deventer Halbertsma. KOLONIËN. De benoeming van Mr. A. Loudon tot vice-president van den raad van N.-I. is met algemeen genoegen ver nomen. Het Indisch publiek, zegt het N. Bat. Handbl., ver- De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag des na middags te 5 uren 57°, Wind: N. W., des avonds te 8 uren 54°, te 10 uren 54°. Dinsdag morgen te 5 uren 54°, te 8 uren 57°, 's middags te 12 uren 63°, te 4 uren 61°.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2