10 Juli. f P& N°. 2273. Woensdag A». 1867. Prijs dezer Courant. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van LeiJen naar 's-GravenhagaDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 m 10 u. 17 ra.; 1 u. 55 ra.; 3 u. 52 ra., 6 u. 9 ra.; 8 u. 55 ra.; 9 u. 42 in naar Haarlem en Amsterdamte 8 u. 35 m.; 10 u. 26 m.; 11 u. 55 m.; 3 u. 1 m.; 4 u. 57 m.; 7 u. 45 ra.; 9 u. 56 ni. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; vau Amsterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 m. overige dagen nam. te 3 ii. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 overige dagen 5 n. 30 m. en 1 u. 45 m. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. 30. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Amsterdam'. Maandag ochtend te 4 n., overige dagen te 5 u., 'snam. te 3r4 u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 's nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Postbuslichtingan(Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 30 ra., 10 u. 55 ra.; 3 u. 35 m.; 7 u. 55 ra. en op Zondag 10 u. 55 ra. en 3 u. 35 m. O.-I. Laudpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 's ra. tot 10 u. 30 ra. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en IPelhoudersMaandag en DonderJag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. \Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdags van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 104. Thesaurie, van 9—2; Zaterdag vau 912. Be Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen vau 9—1 en van 46 uren; van's Rijks Dir. BelastingenMaandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9-2; van Zegel en Registratie van 8—4van de Hypoth. en het Kadaster van 9—4. LEIDSCH DAGBLAD Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meer f 0.121". Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.15. //Wij erkennen het: niet alleen het individude geheele maatschappij heeft belang bij laag schoolgeld en laag school geld, ook dit geven wij toe, is alleen door openbaar on derwijs te verkrijgen. Maar mogen wij daarom hen, die tegen dat onderwijs gemoedsbezwaren hebbendwingen in de kosten er vanonder den vorm van belastingenbij te dragen Deze bedenking, hoe dikwerf ook weerlegdhebben onze lezers zeker meer dan eens, vooral dezer dagen, op nieuw hooren uiten. Wij hopen, dat zij ons zullen toestaan er nogmaals eenige oogenblikken bij stil te staan. Ofschoon klachten over gemoedsbezwaren nooit lichtvaar dig ter zijde mogen worden geschovenzal het gewicht er van voor hen, die ze in overweging moeten nemen, wel afhankelijk zijn van de vraag, in hoeverre die bezwaren, in hunne oogen, al dan niet gegrond zijn. Werd er nu op de openbare school dogmatisch onderwijs gegevendan zouden dikwerf den kinderen godsdienstige begrippen wor den ingeprentdie in lijnrechten strijd zouden kunnen zijn met de godsdienstige overtuiging der ouders. Gemoedsbe zwaren van deze ouders tegen dat onderwijs zouden wij als zeer gegrond beschouwen, en uiterst hard zouden wij het vindenzoo deze ouders in de kosten van dat onder wijs moesten helpen voorzien. Maar de klacht die wij da gelijks hooren is eene geheel andereniet alleen in de kerk en in onze woningen, ook in de school moeten onze kin deren leerstellig onderwijs ontvangen; daarom hebben wij aan de openbare school niet genoeg, wij verlangen meer." Maar dan, antwoorden wij, zoudt gij des noods, zonder uw geweten te bezwaren, uwe kinderen naar de openbare school kunnen zenden, en verkeert gij dan niet nagenoeg in hetzelfde geval als een ander, die boven de openbare school stelt eene bijzondere, waar van lichaamsoefeningen, taal studie of iets dergelijks meer werk gemaakt wordt dan op de openbare mogelijk is Hebt gij meer reden van klagen dan zoo velen onzer, die zaken moeten helpen bekostigen, waarvan zij geen gebruik willen makenof waarvan zij het nut niet inzien? Hoe velen zijn er niet, die bij bet sluiten eener overeenkomst bedingen, dat, zoo er nader hand verschil omtrent de uitvoering ontstaat, de zaak door arbiters zal worden uitgemaakt? Zouden de zooda- nigen niet kunnen bewerendat zijdie aan rechters door de overheid aangesteld, de voorkeur geven, ook in het onderhoud dier rechters moeten voorzien, en dat het eene schreeuwende onrechtvaardigheid iseen gedeelte van dien last te laten dragen door hen, die als voorstanders van bijzondere rechtspraak bekend staan? Zij zouden er wellicht kunnen bijvoegen, dat er vrij wat minder pro cessen gevoerd zouden worden, zoo ieder, die er een ver liest, niet alleen de advocaten en procureurs, maar daar enboven nog de rechters, die in de zaak gezeten hadden, moest betalen. En zij die beweren, dat wij aan die zoo kostbare diplo matie geene behoefte hebbendat alles zeer goed door een voudige consulaire agenten zou kunnen worden afgedaan en die anderen, die telken jare zulke aanzienlijke bezuinigin gen op de begrootingen voor oorlog en marine komen voorstellenzouden deze allen ons niet kunnen toevoegen dat wijdie de uitgaven goedkeurenook dan maar het noodige er voor moeten opbrengen, maar niet moeten eischen dat zijdie de uitgaven zoo hoogelijk afkeuren even veel zullen bijdragen Men ziet het: tot zulke ongerijmde gevolgtrekkingen komt men, wanneer men afwijkt van het groote beginsel, dat, wanneer de bevoegde macht beslist heeft, dat eene uitgave in het publieke belang isieder onzer er het zijne toe moet bijdragen. De Daily Telegraph" gaf onlangs een artikel over het plan tot droogmaking van de Zuiderzeedat zoowel in Duitschland als in Engeland zeer de aandacht trekt. Het blad herinnerde hoe de Nederlanders door groote volharding zich meester hebben gemaakt van de zee, hoe zij Spanje en Rome hebben onderworpen, hoe zij de droogmaking van het Haarlemmermeer hebben tot stand gebracht, en nu gereed staan een ander reuzenwerk te aanvaarden. Het besloot met deze merkwaardige woorden; //Men zegt dat de tijd der kleinere staten voorbij is. Wij voor ons heb ben een afkeer van zulke algemeene halve waarheden maar wij gelooven dat, indien de kaart van Europa ver anderd moet wordenhet vrij zeker is dat de lotgevallen van Holland slechts met de vrije toestemming der Hol landers veranderd zullen worden. Eu men mag als een ge loofsartikel aannemen, waarbij men niet zeer lichtgeloovig behoeft te zijn, dat de Hollanders, zooals zij nu gestemd zijn, hunne nationale onafhankelijkheid en het droogma ken der Zuiderzee de voorkeur zullen geven boven eene speculatieve alliantie, zelfs met zulke betooverende leids lieden als die van gaaf Yon Bismarck."

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1