EERSTE KAMER DER STATEU-G-ENERAAL. De koning heeft een eigenhandig hartelijk schrijven van deelneming gericht aan keizer Franz Jozef. De //Hamburger Correspondent" behelst een brief van den gouverneur van Hanoverwaarbij deze de ex-koningin aanmaant binnen drie dagen het land te verlaten of haren hofkring te verwisselen voor de personen, die daartoe reeds zijn aangewezen. De koningin heeft dit alternatief van de hand gewezen en verklaard, dat zij slechts op bevel van haren gemaal van woonplaats veranderen zou. De Prov. Corr. zegtdat de smart der vorstenhuizen, tot welke Maxitniliaan en zijne gemalin'oehoorendoor het Pruisische koningshuis en het volk ten diepste gedeeld wordt. Hetzelfde blad wenscht, dat de geest, die uit de rede van Napoleon straalt, ook door het Fransche volk moge ge deeld worden. Oostenrijk. De keizerin gaat in Augustus naar het land goed Gödöllo in Hongarijeen van daar weder naar de badplaats Ischl. Men zegt dat de Russische konsul te Fiume door de heethoofdige Magyaren bedreigd wordt, weshalve drie ge pantserde Russische fregatten in de golf van Quarnero zullen kruisen. Frankrijk. Het bericht van het treurig uiteinde van keizer Maximiliaan heeft overal een diepen indruk gemaakt. De keizer heeft een oogenblik alle feestelijkheden willen doen staken en zich naar een badplaats terugtrekken, doch heeft hiervan voorloopig afgezien. Het groote feest ter eere van den sultan in het Hotel de Yille zal morgen doorgaanaangezien het geen officieel feest is. Na het vertrek van Yon Bismarck is een marmeren buste van den graaf op de tentoonstelling gearriveerd een kunstwerk van Elisabeth Nay te Berlijn. Zouden de Prui sen den Franschen voortdurend met die niet zeer inne- menden tronie vrees willen aanjagen De Weener bladen geven in heftige taal de Fransche regeering de schuld van keizer Maximiliaans dood. Men zegt, dat er eene verkoeling ontstaan is tusschen de hoven van Weenen en Parijs. Men houdt het er in Frankrijk voor, dat Mexico zich in groote moeilijkheden heeft gewikkeld, doordien nu alle vriendschappelijke betrekkingen van dat land met de Europeesche mogendheden zijn afgebroken en ook deYer- eenigde Staten het Mexicaansche gouvernement niet kunnen steunen, zonder gevaar van zedetijk voor medeplichtig aan den keizermoord gehouden te worden. Engeland. Graaf Derby bevindt zich thans beter. De sultan wordt den 12den te Londen verwacht; de maritieme revue te Spithead zal een paar dagen later plaats hebbenen het bal op Buckingham-Palace is wegens de treurige berichten aangaande Maximiliaan onbepaald verdaagd. Lord Stanley heeft in het lagerhuis officieele ver klaringen aangaande den dood van Maximiliaan afgelegd. In het hoogerhuis heeft lord Derby de beteekenis der woorden //collectieve waarborg", voorkomende in het Luxemburgsche tractaat, nader verklaard en zijne mee ning herhaalddat geen op zich zelf staande staat de neutraliteit van het groothertogdom behoefde te handhaven. Lord Cowley, de Engelsche gezant te Parijs, is se dert den lsten Juli door lord Lyons vervangen, doch zal nog eenigen tijd te Parijs vertoeven. De finantieele toestand van verscheidene Engelsche spoorweg-maatschappijen begint achterdocht te wekken bij het publiek. Uit een onderzoek van verscheidene Trades-unions blijkt, dat die vereenigingen weinig goeds uitrichten en zeer slecht geadministreerd worden. Eene nieuwe telegraafmaatschappij zal eene lijn aanleg gen van Susa naar Modica (Sicilië). Modica heeft reeds ge meenschap met Malta, en een lijn van Malta naar Suez enz. zal Europa, dus nog beter met Indië verbinden. Hoogstwaarschijnlijk zal men besluiten tot eene expe ditie tegen den koning van Abyssiniëdie slechts 5000 volgelingen heeft en over niet meer dan 500 vuurwape nen kan beschikken. Italië. In de zitting der Kamer is onlangs een inci dent voorgevallen, hetwelk eenigen indruk heeft gemaakt. Op het oogenblik, dat de Kamer stemde over een wets ontwerp van ondergeschikt belang, heeft namelijk een bejaard man, van de openbare tribune, onder het roepen van//Recht voor de volkengedrukte brief jes in de vergaderzaal geworpen, gericht aan de //kannibalen van het bewind", en onderteekend door zekeren Vincenzo Giordano. De bewuste persoon is in handen der nationale garde overgeleverd. Wat zijn doel is geweest met die ma nifestatie, is tot nu toe niet bekend geworden. De koning heeft het ontslag van Ferrara aangenomen. Ratazzi is met de portefeuille ad interim belast. De reis van prins Humbert naar Weenen is uitge steld, wegens den dood van Maximiliaan. Rusland. De grootvorst Alexis heeft de lange reis aan vaard, waarvan wij vroeger spraken. Hij gaat over Mos- kau, Nikolagev en Odessa naar Konstantinopelvan daar naar AtheneMalta en Cadixen vervolgens naar Amerika. Turkije. De regeering heeft eene leening gesloten van 2'/t mill. pd. st. met de société générale te Parijs. Denemarken. De laatste Pruisische nota is tot nog toe niet door de regeering beantwoord. In de //Folksthing" is een voorstel ingediend tot een adres aan den koning, in houdende: dat de uitvoering van het tractaat van Praag onmisbaar is voor de belangen van Denemarken; dat Prui- sens houding in deze zaak in tegenspraak is met de belof ten van die mogendheid; dat de vergadering hoopt op eene beslissing dezer quaestie, op den grondslag eener scheiding tusschen de Duitsche en Deensche elemententen einde de vriendschap tusschen Pruisen en Denemarken voor de toe komst te verzekeren. Portugal. De koning en zijn gevolg zijn met hun kor vet Bartholomeo Diaz naar Bordeaux vertrokken. Hij zal zich naar Genua begeven om de koningin te ontmoeten. Rumenie. Uit Jassy wordt gemelddat vorst Karei op zijne reis door Moldavië overal met geestdrift is begroet. Hij begaf zich aan boord van het Fransche schip Magicien, onder geleide van een EngelschRussisch en Oostenrijksch eskorte naar de monden van den Donau en de Rumeni- sche kusten van de Zwarte Zee. Bij zijne aankomst te Jassy vooral heerschte buitengewone geestdrift en wa3 eene groote menschenmassa samengestroomd, welke den vorst toejuichte en wenschen uitte voor het eenig en ondeelbaar Rumenië. Amerika. Uit Matamoras wordenonder dagteekening van 9 Juni, eenige bijzonderheden medegedeeld omtrent de wreed heden, die door de republikeinen jegens de keizerlijke soldaten na de inneming van Queretaro gepleegd zijn. De republikeinen zoo leest men onder anderen zijn vooral met wraakzucht bezield jegens de Franschen, en vandaar dat de Fransche gevangenen in de straten bij geheele hoopen werden vermoord. Evenwel hiermede volg den de Mexicanen slechts het voorbeeld hunner bevel hebbers, op wier last de generaals Mendez en Campos op eene wreede wijze werden ter dood gebracht. Campos was daags vóór de inneming der stad door de Juaristen zwaar gekwetst geworden, ten gevolge waarvan zijn been was afgezet. In weerwil van zijn gevaarlijken toestand liet Escobedo hem uit zijn bed lichten en overbrengen naar eene plaats, alwaar hij werd nedergelegd naast een graf kuil, die reeds voor hem was gereed gemaakt. Ten gevolge der pijnlijke operatie en de daarop gevolgde harde behan deling was hij zoo uitgeput, dat hij niet in staat was te knielen, om bet doodelijk schot te ontvangen. Zelfs met inspanning van alle krachten gelukte het hem niet zich zoo kordaat te houdenals hij in het gezicht van zijn vijand wel wenschte. Bij de eerste poging om zich op te heffen, viel hij weer achterover, terwijl Escobedo naast hem stond en hemzoo liggendereeds bijna stervende liet doodschieten, waarna hij een oogenblik bleef toezien tot het geheel met den lijder was afgeloopen. Denzelfden dag werd generaal Mendez gefussilleerdwaarbij Escobedo insgelijks eene poos op het lijk van zijn slachtoffer bleef staren, blijkbaar een voor hem welkom schouwspel. Tot genoemden datum had Escobedo reeds 14 van de officierendie bij de inneming van Queretaro waren ge vangen genomenter dood doen brengen. Azie. De bekende Hongaarsche reiziger Yanbery is thans in Tartarijewaar hij tevens den bijbel in de landtaal over zet voor het Engelsche bijbelgenootschap. Daarvoor krijgt hij f 500 per vel. Zitting van 5 Juli. Met algemeene stemmen worden goedgekeurd: 1°. het ont werp tot onteigening van perceelen ten behoeve van een ka naal van Veere naar Kleveskerkeen 2C. tot goedkeuring eener ruiling tusschen den staat en het gemeentebestuur van Gro ningen. Eveneens 3°. het ontwerp betreffende den accijns op de binnenlandsche suiker na eene korte discussie tusschen den min. van financiën en den heer Sassen, die vreest, dat deren dementen te hoog zijn gesteld en aandringt op eene wijziging, ook als die vóór 1871 noodig mocht zijn. Ook wordt 4°. een wetsontwerp tot naturalisatie zonder dis cussie aangenomen. Morgen zullen wetsontwerpen tot verhoo ging van H. Y. der staatsbegrootingop den accijns der bie ren en azijnen, op het zegel der buitenl. schuldbrieven en daarna de schutterij wet behandeld worden.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3