BINNENLAND. toestand niet houdbaar is, tenzij men door ontbinding der Kamer er in slagen mocht aan de politiek dier dertien heeren eene meerderheid te verschaffen." LEIDEN, 5 Juli. Z. M. heeft eerv. ontsl. Mr. P. G. Hubrecht, als burgem. van Leiderdorp; C. Hoekwater, als burgem. der gem. Hof van Delft, en in diens plaats benoemd P. Merkus, burgem. van Vrijenban. Benoemd Mr. R. W. C. J. Bake tot consul-gen. voor Pruisen; eerv. ontsl. den heer E. Barthold als Ned. consul te Montevideo, en A. de Gaay, als ontv. der dir. bel. en aec. te Hurwenen c. a., terwijl benoemd is tot ontv. te Hurwenen, A. de Gaay, thans geagr. klerk te Hurwenen, en tot ontv. der dir. bel. en acc. te Maurik c. a. den heer P. E. H. Leendertz, thans teLienden. Burgemeester en Wethouders zullen Maandag a. s. te 11 uren vaceeren om van belanghebbenden te vernemen of zij bezwaren hebben tegen het verzoek van J. J. Goddijn, schrijnwerker, om eene vuring te plaatsen in zijne werk plaats aan het Rapenburg, Wijk IV, N°. 860. Men schrijft ons uit K a t w ij kdat men voortdurend bezig is allerlei proeven te nemen met de reddingboot en schietpijlen, die bestemd zijn om touwen over te brengen naar een gestrand schip, ten einde schipbreukelingen in staat te stellen langs die lijnen zich op strand te redden. De vischvangst laat nog altijd veel te wenschen over. Men noemt, behalve den heer De Brauw, ook het lid van de Tweede Kamer, Mr. E. du Marchie van Voort- huysen, als opvolger van Mr. L. A. van Roijencommis saris des konings in Groningen. De heer J. J. F. Noordziek, bibliothecaris van de Tweede Kamer, zal waarschijnlijk benoemd worden tot re ferendaris van die Kamer. De minister van binnenl. zaken zal Zaterdag geene audiëntie geven. Het scherpschutterskorps te 's - Hage heeft heden voor de eerste maal deelgenomen aan de groote parade van het garnizoen, die, bij gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. prinses Maria, in de Maliebaan is gehouden. De afdeelingen van de provinciale staten van Zuid- Holland zijn Woensdag vergaderd geweest tot het onder zoek van de rapporten en ontwerpen nopens het hoogheem raadschap van Yoorne en Putten en van de ontwerpen' der begrooting voor 1868. Het congres der Ned. maatschappij ter bevordering van nijverheid heeft gisteren hare algemeene vergadering gehouden. Daarin werd door de secretarissen der verschil lende commissiën verslag uitgebracht nopens de discussiën in de afdeelingen van het congres, waaronder vele belang rijke punten voorkwamen, weswege op voorstel der af deelingen door het congres bepaalde beslissingen zijn ge nomen. Zoo is in handen van het hoofdbestuur gesteld, om zoo spoedig mogelijk in overweging te nemen, het voorstel, of van de tentoonstelling, die thans's-Hage gehou den wordt, niet het meeste nut zou zijn te trekken door visschers in de gelegenheid te stellen die tentoonstelling te bezoeken, en werd besloten eene prijsvraag uit te schrijven, bestaande in een gouden medaille of van eene premie in eens voor de beste verhandeling nopens hetgeen ter bevordering der oestervisscherij kan gedaan worden. Zoo heeft de heer donateur Zeegers Veeckens eene gouden medaille en f 100 ter beschikking van de maatschappij gesteld voor de beste verhandeling omtrent hetgeen ter bevordering van de ooftboomteelt kan gedaan worden. Eindelijk heeft het congres op voorstel van de afdeeling landbouw den dank betuigd aan den ijverigen redacteur van het tijdens de veeziekte uitgegeven blad de //Bunder- pest", zijnde de heer Dr. L. Mulderdie als afgevaardigde voor Arnhem op het congres tegenwoordig was, voor al hetgeen die heer heeft gedaan tot verspreiding van nuttige denkbeeldenen voor hetgeen hij door zijn ijvermoed en volharding zoo ruimschoots heeft bijgedragen tot de maat regelen, die de regeering tot stuiting van de veeziekte heeft genomen. Na afloop van het congres hield de maatschappij hare tweede algemeene vergadering, waarin tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen in plaats van de heeren Dr. G. Simons, Mr. Joh. Enschedé en prof. E. H. von Baumhauer, die als zoodanig moesten aftreden en niet herkiesbaar waren, de heeren Dr. Pas van Amsterdam, Travaglino en Préviniaire van Haarlem. Tot president in plaats van den heer Dr. G. Simons is gekozen de hoog leeraar Van der Boon Mesch te Leiden, terwijl de heer J. de Beucker, te Antwerpen tot honorair lid werd be noemd. Wijders werd bepaald, dat de maatschappij in het volgend jaar hare 91ste algemeene vergadering te Arnhem zal houden. Daarop is het congres en de algemeene ver gadering gesloten. De provinciale staten van Limburg zullen Z. M. den koning door eene commissie hunnen dank doen over brengen voor het losmaken der banden, die Limburg aan Duitschland verbonden. Men verneemt dat de voormalige Nederl. gezant bij het Fransche hof, de heer Lightenveltzich vooreenigen tijd naar Biarritz zal begeven, om er de baden te gebruiken. Nopens de feesten die de vereeniging //het Metalen Kruis" dit jaar (den 2527 Augustus) te Alkmaar zal vieren, vernemen wij het volgende: Den 25 Aug. des avonds te 7 uren, receptie met muziek. Den 26 plechtige optocht in de stad en naar het Nieuwediep, om het schip te beschouwen, dat den naam van: //het Metalen Kruis" voert. Wijders diner te Alkmaar, en verdere feestelijkhe den gedurende den avond, die met een vauxhall zal wor den besloten. De 27 Aug. zal aan het afscheid gewijd zijn dat ook op plechtige wijze zal plaats hebben. Te Amsterdam zal in October het standbeeld van Vondel worden onthuld. Naar men verneemtmoet bij den heer procureur-ge neraal bij den hoogen raad ter vervolging bij dat hooge rechtscollegie zijn ingekomen een relaas, opgemaakt tegen een der ministers ter zake van het laten losloopen van zijn hond. Dit is de tweede maal dat een Nederl. minister we gens eene overtreding zal terecht staan. Eenige jaren ge leden zou een lid van den raad van state zich ook, uit hoofde van eene politie-overtreding voor den hoogen raad hebben moeten verantwoorden, maar daar op dat feit eene enkele geldboete als straf was gesteld, kwam de overtre der door het betalen van het maximum der boetede rechtsvervolging voor. Nu echter tegen het feit ook ge vangenisstraf wordt bedreigdkan de rechtsvervolging niet worden voorkomen. De vroeger voorgevallene zaak tegen een vorig minister betrof een verzuim van aangifte van een zoon voor de nationale militie. De Hanoveraansche officieren te Arnhem hebben insgelijks den slag bij Langensalza feestelijk herdacht. Aan den maaltijd werd geen dronk gebracht aan het herberg zame Nederland. Daarvoor had de minister van justitie gezorgd. Maandag a. s. wordt de Indische mail verwacht. Te Terwispel in Friesland heeft Zaterdag een treu rig voorval plaats gehad. Terwijl de werkman Van der Mo len met zijne vrouw in het veen werk was, en zij hunne beide kinderen, 2'/2 jaar en 15 maanden oud, onder op zicht hadden gelaten van eene oude vrouw, is hunne wo ning (het oude mensch schijnt in slaap te zijn gekomen) in brand geraakt, met het ongelukkig gevolg, dat hunne beide kinderen, hun eenigsten, daarin zijn verbrand. Het oude mensch werd wakker toen het dak instortte en redde zich met moeite. Uit Luxemburg schrijft men, dat aldaar vele vreem delingen aankomen, om de vesting nog eens in oogenschouw te nemen voordat zij geheel of gedeeltelijk geslecht wordt. In de vorige week is zij onder anderen ook door den Oos- tenrijkschen maarschalk Benedek bezocht. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag des na middags te 5 uren 72°, Wind: Z. VV., des avonds te 8 uren 65°, te 10 uren 68°. Vrijdag morgen te 5 uren 63°, Z. W., te 8 uren 60°, N., 's middags te 12 uren 65°, N. W., 's namiddags te 4 uren 63°. BUITENLAND. Belgie. Men herinnert zich, dat de erfgenamen van wij len koning Leopold I in rechten zijn aangesproken door een voormaligen bediende van den overleden vorstBagart geheeten, omdat hij tegen eene uitdrukkelijke bepaling in het testament ontslagen was. Nadat er gepleit was, werd acht dagen daarna het openbaar ministerie gehoord en daal de gedaagden vernamen dat Bagart slechts drie maanden traktement had ontvangen na zijn ontslag, deden zij hem eene som van 300 francs voor de twee overige maanden aanbieden. De rechtbank, hoewel aannemende dat er geen enkele reden van ernstig beklag tegen Bagart bestond, en dat hem tot schadevergoeding een traktement van zes maan den toekwamheeft het aanbod van de gedaagden voldoende geoordeeld en den eischer veroordeeld in de kosten. De advocaat van den eischer is in hooger beroep gekomen. De koning en de koningin zullen in den loop dezer maand eenige steden, o. a. Mechelen bezoeken. Ongeveer 2000 Belgische schutters zullen deelnemen aan den schietstrijd te Wimbledon. Pruisen. De ex-koning van Hanover doet al zijn best om zijne particuliere eigendommen terug te krijgen. De regeering is bereid hierover met den verdreven vorst in overleg te tredendoch Z. M. moet vooraf formeel ab- diceeren. Zou men dan eindelijk tot de overtuiging zijn gekomen, dat de annexatie van het koninkrijk niet anders is geweest dan een schandelijke roof?

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2