N°. 22611. Vrijdag A0. 1867. 6 Juli. LEIDSCH DAGBLAD Prijs dezer Courant. Voor Leiden, per 3 maandenf 1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meer f 0.121. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.15. Spoortreinen van Leiden naar 's-GraveuhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 ra 10 u. 17 m.; I u. 55 ra.; 3 u. 52 ra., 6 u. 9 ra.; 8 u. 55 m.; 9 u. 42 ra.; naar Haarlemen Amsterdam: te 8 u. 35 ra.; 10 u. 26 m.; II u. 55 ra.; 3 u. 1 ra.; 4 n. 57 ra.; 7 u. 45 m.; 9 u. 56 m. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 n.; van Amsterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 m. overige dagen nam. te 3 n. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 u.. overige dagen 5 n. 30 ra. en 1 u. 45 ra. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. 30. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 'snam. te 3^ u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., :9 nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen(Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 30 ra., 10 u. 55 m.; 3 u. 35 m.; 7 u. 55 ra. en op Zondag 10 u. 55 m. en 3 u. 35 m. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. SpoorWegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 ra. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van FabricageWoensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdag3 van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 104 Thesaurie, van 9—2; Zaterdag van 912. Be Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 9—1 en van 46 urenvan's Rijks Dir. Belastingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2; van Zegel en Registratie van 84; van de Hypoth. en het Kadaster van 9—4. Doet Europa ons onrecht, wanneer het ons niet meer de achting van vroeger toedraagt Op hoe menig gebied hebben wij ons niet gedurende de laatste anderhalve eeuw laten voorbij streven Moest nog niet dezer dagen een van de corypheën der conservatieve partijde heer Si mons in het openbaar verklarendat wij in een bij uit nemendheid nationalen tak van nijverheid met andere vol ken geen gelijken tred hadden weten te houden? Ongelukkig staat hierbij nog iets anders dan onze na tionale ijdelheid op het spel. Immers de mate van achting die eene kleine natie aan hare naburen weet in te boeze men zal voor het behoud harer onafhankelijkheid op den duur van oneindig meer gewicht zijn dan het grootere of kleinere aantal van gepantserde fregatten of getrok- kene vuurmonden, waarmede zij ten strijde kan trekken. Kunnen, mogen wij nu de candidatuur ondersteunen van personen, die getoond hebben niet te willen medewer ken tot de loyale uitvoering van wetten, bestemd om het intellectueele peil van het volk hooger op te voeren en de natie haren vroegeren rang te doen hernemen? De politieke hemel begint langzamerhand weer te be trekken. De verhouding tusschen Pruisen en Denemarken wordt meer en nieer gespannen. Denemarken eischt niets meer of niets minder dan de slechting van de vestingwer ken van Duppel en op het eiland Alsen. Men vermoedt dat het hiertoe wordt aangezet door Eranknjk. Het laat zich ook bezwaarlijk denken, dat koning Christiaan IX zulk een stoute toon zou durven aanslaan tegenover het hof van Berlijn, indien hij verwachten kon andermaal alleen tegenover het thans nog zooveel machtiger Pruisen te staan, wanneer het verschil over de grensscheiding in Sleeswijk eens een casus belli werd. Wij hebben er reeds meermalen op gewezen, hoe de Pruisen in Sleeswijk te werk gaan. Particuliere brieven uit die streken vloeien over van bittere klachtenen deelen telkens feiten mededie men niet gelooven zou, indien de waarheidliefde der berichtgevers niet boven alle bedenking verheven was. Dit is het recht van den sterkste, dat willekeurig nationaliteiten vertrapt. Europa schijnt doof te blijven voor de noodkreten der arme Denen, gelijk het ook onverschillig de vernietiging der Poolsche nationaliteit heeft aanschouwd, 't Zou dwaasheid zijn, indien Nederland zijne stem wilde verheffen tegen het onrecht, dat in de hertogdommen wordt gepleegd. Maar ons volk, dat nog niet vergeten is wat het geleden heeft, toen het eens bij het Eransche keizerrijk was ingelijfdkan hiervoor niet on verschillig zijn. Het ziet wat wij van Pruisen te verwach ten zouden hebben, bijaldien ooit het gevaar eener an nexatie ons bedreigen mocht. Zie hier wat het in Kopen hagen verschijnend Dagbladet" dezer dagen mededeelde. tt De Pruisische autoriteiten in de hertogdommen gaan steeds voort met hun systeem van demoralisatie en bru taal geweld. De persoon, die meer dan ieder ander de verantwoordelijkheid draagt der schandalen, welke dage lijks in Sleeswijk plaats hebben, is de commissaris der Pruisische regeering, baron Karei von Scheel-Plessen. Na zich schuldig te hebben gemaakt aan drievoudig verraad jegens koning Christiaan IXvoor wiens persoon hij eene groote vriendschap huichelde, jegens Denemarken, waarin zijne eigendommen gelegen zijn en jegens de partij der Slees- wijk-Holsteinerswier leider hij jaren lang geweest was, speelt hij thans in Sleeswijk de rol van een Pruisischen Gessier en mishandelt met zekere hartstochtelijke verfijnd heid de Deensche bevolking. Yan dezen te Berlijn zeer in vloedrijken persoon gaan de voornaamste bezwaren uit tegen eene loyale tenuitvoerlegging van het Prager-vredestractaat, en zoolang hij aan het hoofd zal staan van het bestuur in het hertogdomzal men het systeem handhavenwaar door de getrouwe Sleeswijkers eindelijk tot wanhoop moe ten worden gebracht. //Het officieel orgaan van Sleeswijk bevat de lijst van zesentwintig predikantendie afgezet zijn zonder toe kenning van pensioen, omdat zij weigerden den eed van getrouwheid aan den kooing van Pruisen af te leggen. Het aantal schoolmeesters om die reden afgezet is nog niet bekend. Het is natuurlijk grooter dan dat der predikanten men vervangt thans beide door Duitschers, die de bevol king langzamerhand moeten germaniseeren. //De vervolgingen en willekeurige handelingen bij en naar aanleiding van militaire recruteeringen gaan alle be grip te boven. Een jong Sleeswijker van 28 jaar, zoon van een grondeigenaar te Kaalund bij Flensborg, werd met een aantal zijner kameraden, eenigen tijd geleden, geroepen tot het afleggen van den eed aan den koning van Pruisen. Zij allen hadden besloten om dien eed niet af te leggen, hetwelk door eerstbedoelden werd verklaard aan den Pruisischen officieronder mededeely; liever gebruik wilden maken van de hun bij,/met tract flat van Weenen verleende bevoegdheid om naar Denemarken.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1