BUITENLAND. de gevolgen zijn voor uwe rekening. De man opent daarop den zak en wip, de hond springt er uit en zet het op een loopje naar zijn huis. Ziet ge wel sprak de smokke laar wat nu te doenDe schildwacht zat niet weinig in den angst, en vraagde of de hond niet naar zijn vo- rigen meester zou geloopen zijn. Ik wil het zien, zeide de smokkelaar hij gaat naar den slachter terug en vult nu den zak met vleesch. Onmiddellijk gaat hij op weg, komt nu bij de wacht met zijn vracht op den rug en de soldaat, denkende dat de teruggevonden hond in den zak is, laat den smokkelbroeder met zijn vleesch rustig voor bijgaan. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dinsdag des na middags te 5 uren 66°, Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 60°, te 10 uren 58°. Woensdag morgen te 5 uren 58°, N. W., te 8 uren 56°,'s middags te 12 uren 64°, 's namiddags te 4 uren 58°. Pruisen. Te Frankfort worden gedurig vreemde bladen in beslag genomen. De inwoners moeten het weten, dat zij niet meer in de vrije stad Frankfort wonen. Er is sprake van eene belasting op het bier in de staten van den Noord-Duitschen bond en van de afschaf fing van het dagbladzegel, terwijl daarvoor een recht op de advertentiën zou geheven worden. Oostenrijk. Uit Suez wordt aan de //Triest. Zeitung" omtrent de opening van het goederenvervoer op het kanaal van Suez het volgende geschreven: Eene lading van 5000 colis, welke het Fransche fregat Eldorado naar Port Said had gebracht, om naar Suez te worden overgevoerd en met het fregat Sarthe naar Cochin-China gezonden te worden, is in zeven dagen geheel ontscheept, naar Suez vervoerd en weder ingescheept. Deze eerste proefneming in het groot is volkomen geslaagd. De heer Yon Beust heeft in eene conferentie met den pauselijken nuntius zijn besluit kenbaar gemaakt om het concordaat af te schaffen en een wetsontwerp in te die nen tot invoering van het burgerlijk huwelijk. Hij wenscht insgelijks eene wet op het onderwijs voor te dragenwaarbij de geestelijkheid bijna al haar invloed verliezen zal. Ook heeft de minister laten doorschemeren, dat de finantieele aangelegenheden van den staat het ministerie wel eens zouden kunnen dwingen om zich de kerkelijke goederen geheel of gedeeltelijk toe te eigenen. Ook de gravin Gabriële van Thurn is op het slot Bleiburg in Karinthië bezweken aan de gevolgen van brand wonden. Bij het aansteken van eene lamp had haar kleed door eene lucifer vuur gevat. Frankrijk. Op 23 Augustus zal te Parijs een interna tionaal botanisch congres bijeenkomen. De prefect van de Seinebaron Haussmannheeft bij den beeldhouwer Clefinger twee marmeren busten besteld, van keizer Alexander en van koning Wilhelm, voor het stadhuis te Parijs. Eergisteren heeft in het palais de l'Industrie der Champs- Elyseés de plechtige uitreiking plaats gehad van de op de wereldtentoonstelling behaalde bekroningen. Deze geheele ceremonie moet nog al zijn tegengevallen, bovenal daar het aangekondigde monsterconcert niet bijzonder voldaan heeft. Het gebouw is uit het oogpunt van acoustiek zeer slecht ingericht en het geluid miste kracht en volheid. Ook het veel besproken koor van Rossini moet niet aan de verwachting voldaan hebben. Na een zeer lang rapport van den heer Rouher heeft de keizer eene redevoering gehouden, die slechts weinigen konden verstaan, en die over het geheel eene vredelievende strekking moet gehad hebben. Men kan trouwens niet anders verwachten, daar er voorloopig geene quaestion brülante bestaat en men den oorlog wel met de haren bij de tentoonstelling zou moeten hebben slepen. Sommige pessimisten hebben een volzin betreffende //de nationale zenuw, die steeds gereed is te trillen, zoodra de eer van het vaderland op het spel staat", als een slecht voorteeken beschouwd. Maar de Fran sche ijdelheid heeft zulke streelingen noodig. De vorstelijke redenaar is begonnen met eene herinnering aan de be kroningen op de Grieksche olympische spelen, en heeft er verder bovenal op gewezen, dat Frankrijk er trotsch op kon zijn, aan zooveel vreemdelingen en vorsten getoond te hebben, hoe groot, hoe welvarend en hoe vrij het was. Ten slotte heeft hij bekend vast te gelooven //aan den triomf der groote beginselen van zedelijkheid en recht vaardigheid, die alleen de tronen kunnen bevestigen, de volken verheffen en de menschheid veredelen." Na afloop der redevoering hebben de groepen der tentoonstelling, met banieren aan het hoofd, door het gebouw gedefileerd, en bij het passeeren van den keizerlijken troon zijn aan de bekroonden, voor zooverre zij tegenwoordig waren, de bekroningen ter hand gesteld. Daar bij den lOden groep (arbeiderswoningen) de keizer zelf eene medaille had be haald, zoo heeft de keizerlijke prins als president der com missie deze aan zijn vader overhandigd. Na afloop dezer plechtigheid heeft de keizer met de keizerin, den sultan, den prins van Walles, den prins van Pruisen en andere vorstelijke personen zich naar het schip van het gebouw begeven, om de verschillende buitenlandsche commissiën te complimenteeren. Hiermede was de plechtigheid afge- loopen. In het wetg. lichaam heeft de heer Rouher de Mexicaansche expeditie slechts een zwarte stip genoemd in het schitterend tafereel des lands, en tevens gezegd, dat de regeering af zou zien van het stellen van officieele candidaten voor de verkiezingen, zoo de oppositie van hare zijde alle slechte hartstochten en bedrieglijke beloften wilde nalaten. Engeland. In de kolenmijn Lea bij Manchester zijn 7 arbeiders door eene ontploffing omgekomen. Het aantal Duitsche Israëlieten is te Londen in de laatste 20 jaren zoozeer toegenomen, dat zij eene nieuwe synagoge hebben gebouwd, die ongeveer 1000 menschen bevatten kan. Dr. Friedlander heeft dit gebouw onlangs ingewijd met eene rede in de Duitsche taal. De gunstige berichten omtrent Dr. Livingstone zou den afkomstig zijn van een soldaat, die uit Zanzicar is aangekomen. Carlotta Patti heeft zich met den impresario Ullmann verzoendmet wien zij verschil had gehad. Zij zullen hunne concert-reizen voortzetten. De koningin van Pruisen heeft aan den graaf van Parijs te Twickenham een bezoek gebracht. Italië. De kamer van afgevaardigden heeft besloten om Vrijdag te beraadslagen over het wetsontwerp betref fende de geestelijke goederen. Daarna is de discussie geopend over het handelsverdrag met Oostenrijk. In Turin heeft onlangs de onthulling plaats gehad van het kolossale standbeeld van den mathematicus La grange, in 1736 aldaar geboren. Dit kunstwerk van den beeldhouwer Albertini versiert de piazetta Belloni, thans Lagrange geheeten. De cholera neemt in Lombardije zeer toe. Van 7 tot 10 Juni kwamen in de provincie Bergamo 114 gevallen voor. Ook in de provinciën Brescia en Milaan en in Cre mona breidt de ziekte zich uit. Bij de uitgravingen te Pompeji heeft men onlangs een bronzen geldkist gevondenzooals die bij de wisselaars in gebruik waren. Rusland. Er schijnt in dit land eene sekte van vrij denkers te bestaannihilisten genoemd. Hun stelsel schijnt ontwikkeld te zijn in een geschrift van kolonel Sokoloff //de afvalligen", dat den kolonel 16 maanden vestingarrest zal kosten. Prins Gortschakoff is, bij gelegenheid dat hij zijn öOjarig dienst-jubilé vierde, tot rijkskanselier benoemd. De keizerin is in de Krim aangekomen. Turkije. De sultan moet niet genegen zijn om Candia autonomie te verleenen onder bestuur van een of ander christenvorst, door hem te benoemen. Zweden. De Zweedsch-Noorweegsche handelsmarine be draagt thans 8605 schepen met 1,440,009 tonnen. Amerika. Men weet dat indertijd Theodore Parker, toen hij de gevluchte slaven beschermde en verborg, met een ge laden pistool naast zich zijn preek schreef. Men zou haast kunnen zeggen, dat er van die edele houding een vulgaire parodie geleverd is door een predikant te Wrad- fortdiemet een revolver in denzak op den kansel staande toen eenige jongelieden de kerk met veel gedruisch binnendrongen, zijn wapen te voorschijn haalde en een der levenmakers dood schoot. Eerst na de preek, die hij bedaard voortzette, stelde hij zich ter beschikking der jus titie en werd onder borgstelling vrijgelaten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Heden is aan de leden voorgesteld het voorloopig ver slag van de commissie van rapporteurs over het voorstel- De Brauw. Daaruit blijkt dat: eenige leden zich verklaar den voor het beginsel van den voorsteller; anderen meen den, dat er wel iets aan de onpartijdige uitvoering der wet van 1857 ontbrak; de meesten van oordeel waren, dat men met de gemoedsbezwaren de openbare school on recht aandeed. Velen achtten het voorgestelde middel: 1°. ongeschikt om aan die bezwaren te gemoet te komen 29. in strijd met art. 194 der grondwet, en 3'. met de ware denkbeel den over het verleenen van staats- of gemeentehulp. Hoe meer men in het voorstel doordrong, hoe onnatuurlijker men het vond.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3