ken elkander zoodoende onderling af en zij konden toch voorzien dat zij aldus een put graafden voor zich zei ven. Men verhaalt nu dat de toeleg is om ook den heer Heemkerk uit het kabinet te verdrijven als te liberaal Zou met dit laatste ook in verband gebracht moeten worden de omstandigheid, dat de heer Hartsen herhaalde conferenties heeft gehad met de graven Yan Zuylen en Schiinmelpenninck en met den heer Borret, terwijl van den minister van binnenlandsche zaken in 't geheel geen sprake is? Leidsehe belangen. Mijnheer de Eedacteur Gisterenavond even na negen uren bevonden wij ons bij de brug aan de gedempte IJzeren gracht, in de wan deling de Schapenbrug" genaamd, welke juist open ge draaid moest worden om een klein vaartuig te laten passee- ren. Op de brug bevonden zich een aantal personen waaronder een klein meisje, een wagentje voorttrekkende waarin twee kinderen zaten. Terwijl elk zich spoedde om van de brug af te komen, werd deze inmiddels op eene nonchalante wijze opengedraaid. De kinderwagen, hoe haastig ook voortgetrokken, kwam echter te laat, de achterwielen stonden nog op het wijkende gedeelteterwijl de voorwie len reeds den vasten wal hadden bereikt. Een oogenblik later en de geschiedenis dezer brug ware met eene bloedige bladzijde vermeerderd. Gelukkig dat wij het gevaar bemerktenals in een oog wenk de sluitboom van den grond lichtende, rukten wij de wagen van de brug af, die bijna op denzelfden stond geheel geopend was. Uw geacht blad reeds eenmaal over het onvoldoende toezicht bij soortgelijke bruggen gesproken hebbende, na men wij ons voor u te verzoeken ook het bovenstaande feit te vermelden, opdat de bevoegde autoriteit paal en perk stelle aan de onverantwoordelijke wijze, waarop dik wijls de dienst aan zulke bruggen wordt uitgeoefend. 2 Juli 1867. X.X. "Wij voegen er bijdat ook de brug aan de Jan- vossensteeg geregeld wordt opengedraaid, zonder dat de toegangen door kettingen zijn afgesloten. Over dag staan er gewoonlijk vele kleine kinderen aan die brug, en zoo er tot dusverre geene in 't water zijn gevallendan is dit een gevolg van het toezicht dat volwassen personen, die ook moeten wachten, op die kleinen uitoefenen, niet van behoorlijke maatregelen van voorzorg. Red. BINNENLAND. LEIDEN, 3 Juli. Onze stadgenoot, de heer J. D. Erenay, herdacht giste ren de 25jarige vervulling van zijne betrekking als ge neesheer. Yan de HH. doctoren, en allen, die er kennis droegen, ontving de jubilaris vele bewijzen van oprechte belangstelling. Men meldt uit 'sHage dat bij de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal (Hoofd kiesdistrict; 'sGravenhage) zijn uitgebracht 814 stem men waarvan, 13 van onwaarde. Yolstrekte meerderheic. 402 stemmen. Gekozen Jhr. C. A. van Sypensteyn met 638 stemmen, De heer Dr. J. Bosscha verkreeg 99, Jhr, Mr. W. T. Gevers Deijnoot 12, terwijl de overige stem men verdeeld waren. Men bericht uit 's-Hage aan het Handelsbladdat over de portefeuille van koloniën onderhandeld wordt me den oud-resident Potter. In tegenspraak met hetgeen ons uit 's-Hage was bericht, heeft de Middelb. Courant vernomen, dat bij de wet op het hooger onderwijs de drie bestaande universi teiten zullen worden gehandhaafdterwijl dat blad tevens vermeldt, dat de theologische faculteiten zouden worden opgeheven, terwijl door eene uitbreiding van het gymna siaal onderwijs de literarische studiën aan de hoogescho- len voor een groot deel zouden vervallen. In de zitting van den gemeenteraad van Delft is gisteren de zaak der duinwaterleiding van de heeren De Yeer c. s. ter sprake gebracht, in verband met een voor stel, om die heeren, ingeval zij te 's-Hage concessionaris sen worden, gedurende 20 jaar f 7000 uit te keeren, waar voor zij dan op 50 a 60 plaatsen binnen de gemeente Delft iosteloos duinwater zouden brengen. Na lange discus sies is er besloten de zaak aan te houden tot Dinsdag a. s. om nadere inlichtingen en schriftelijke waarborgen van de ïeeren De Yeer c. s. te verkrijgen. Het bleek echter uit de mededeelingen van den voorzitter, dat de hooge regee ring en andere autoriteiten de concessie aan diegenen zul- en verleenen, die de duinwaterleiding alleen ten behoeve van 's-Hage wenschen aan te leggen. Gisterennamiddag werd door den commissaris des konings, Mr. J. Loudon, op het groot stedelijk badhuis een diner gegeven, waarop verschillende provinciale auto riteiten enz. genoodigd waren. Omtrent de werken der Amsterdamsche Kanaal-Maat schappij wordt medegedeeld, dat het werk in Mei is voort gezet met 1100 tot 1220 arbeiders39 tot 54 paarden 6 locomotieven, 140 wagens, 3 stoompompwerktuigen, 1 tot 3 stoombaggervaartuigen en 60 tot 80 vletschuiten en grondschouwen. Wij vernemen nader uit Deventer: Maandag-namid dag te 1 uur heeft de raad dezer gemeente met algemeene stemmen besloten den heer Dr. J. van Yloten, bij het einde van dezen cursus (dus op staanden voet) te ontslaan als hoogleeraar aan het athenaeum illustre. Er was een brief van hem ingekomen, waarbij hij verklaarde dat cu ratoren hem beleedigd hadden en dat, wanneer van ver schooning vragen sprake was, deze dus hem vóór alles verschooning dienden te vragen. Daarop werd, zonder dat een der leden het woord verlangde, bovengenoemd besluit genomen. Afwezig waren wegens ziekte de heer Piekema wegens ambtsbezigheden Mr. H. Ilouck, terwijl de heer Cost Jordens als lid der Eerste Kamer in de residentie is. Er werd nog besloten voor gemeente-rekening eene geschiedenis van het geheele proces te doen drukken, ten einde daarin alle bescheiden en correspondentiën te kunnen opnemen, en dit te verspreiden. Een talrijk publiek woonde natuurlijk ook deze finale zitting in de veelbesproken zaak bij. Waarschijnlijk zal de brug te Boerinond in het laatst der volgende maand of in het begin van Augustus voor het verkeer worden geopend. Bij die gelegenheid zullen daar eenige feestelijkheden plaats hebben. Met het uitbakenen, opmeten en waterpassen van den geprojecteerden spoorweg Bosel-Kleef is men tot aan Yeghel gevorderd. De heer S. Nühs te Nieuw-Buinen (prov. Drenthe) heeft bekend gemaakt, dat hij eene machine meent te kunnen vervaardigenwaarmede men allerlei soort van kanalen tot stand kan brengendie allerlei soort van grondmits geen rotsachtigenkan verwerkenen die men ook als baggermachine zal kunnen gebruiken. De machine moet dagelijks voor 500 tot 1000 man werk kunnen ver richten, en moet zeer gemakkelijk te verplaatsen zijn. Om evenwel eene proef-machine in miniatuur te maken, heeft de uitvinder de som van f 2000 noodig en roept, om die te verkrijgen, de hulp in van belangstellenden. Het blijkt uit alles, dat er zelfs geen schijn bestaat om te meenen, dat de heer Nühs oneerlijke bedoelingen zou hebben of dat gedienstige geldschieters er mede zouden inloopen. Te Meppel is door de koude Meimaand eens zoo veel hooi verkregen als in het vorige jaar. Onder de personen, die bij gelegenheid der Parijsche tentoonstelling met het Legioen van Eer gedecoreerd zijn komen voor uit Nederland de heeren J. W. L. van Oordt en Yan Goonsbeeck, die tot officier, en de heeren M. E. Coster en Yan den Broek, die tot ridder benoemd zijn. Te Zwolle is de boterprijs in een oogenblik zoo sterk gedaald, dat het ongeveer de helft verschilt bij 't vorige jaar om denzelfden tijd. De stand van het vlas moet op het eiland Dirks- land slecht zijn; de tarwe en gerst moeten een redelijken oogst beloven, terwijl de overige gewassen tot dusverre goed staan. Er zijn ter opluistering van den zeil- en roeiwedstrijd te Harlingen oorlogsvaartuigen aangekomen, o. a. de brik //Ternate" bemand met 80 koppen, benevens de kanonneer- booten //Clandius Civilis" en //Pro Patria". De verzendingen van vee uit de Noordelijke provin ciën worden steeds voortgezet. De maatregelen ter beteugeling van de veepest gaven aanleiding tot verschillende canards. Zoo verhaalt men, dat iemand bij een slachter buiten de linie eene tamelijk groote hoeveelheid vleesch kocht en het volgende middel aanwendde om het binnen te smokkelen. In een grooten zak deed hij den hond van den slachter en ging met den zak op den rug voorbij den schildwacht. Wat is indien zak vraagde de schildwacht. Een hond. Laat zien Ik verzeker uhet is een honddien ik zoo even gekocht heb. Laat zienMaar als hij weglooptwat dan Het komt er niet op aan! Ik zal er aan voldoen, maar Z. M. heeft benoemd tot ontv. der reg. en dom. te Delft den heer H. W. M. Habraken, thans te Meersen; tot ontv. der in- en uitg. rechten en acc. te Nieuw-Schoonebeek (Drenthe) den heer L. S. van de Werken, thans ontv. te Veedendaal (Gelderland); tot ontv. der dir. bel. en ace. op het nieuwingestelde ontvangkantoor te Amstenrade c. a. den heer C. J. A. Stakman, tban9 ontv. te Ingen (Gelderland).

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2