.V. 2268. Donderdag A®. '1867. 4 Juli. Prijs dezer Courant. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-GraveuhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 55 m.; 3 u. 52 m., 6 u. 9 m.; 8 u. 55 m.; 9 u. 42 m.; naar Haarlemen Amsterdam: te8 u. 35 ra.; 10 n. 26 m.; 11 u. 55 m.; 3 u. 1 m.; 4 u. 57 m.; 7 n. 45 m.; 9 u. 56 m. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Arasterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 m. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 overige dagen 5 u. 30 m. en 1 u. 45 ra. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 ra., overige dagen 10 u. en 5 u. 30. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u,, overige dagen te 5 u., 's nam. te 3$£ u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 's nam. te 3 ju. Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen: (Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 30 ra., 10 u. 55 m.; 3 u. 35 m.; 7 u. 55 m. en op Zondag 10 u 55 m. en 3 u. 35 m. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdags van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 104. Thesaurie, van 92; Zaterdag van 912. De Gemeente-ar chit eet is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 9—1 en van 46 urenvan 's Rijks Dir. Belastingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2; van Zegel en Registratie van 84van de Hypoth. en het Kadaster van 9—4. LEIDSCH DAGBLAD. Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.S0. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen uitgegeven. Yan 1-6 regels f 0.75; iedere regel meer f 0.12u. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.15. De Arnh. Cour. van 27 Juni opende hare kolommen met een hoofdartikel, waaraan wij de volgende aphorismen ontleenen Het is reeds langer dan vijftig jaren, dat men heeft hooren zeggende koningen gaan weg. Maar zij zijn niet weggegaan en schijnen ook niet voornemens te zijn ons reeds zoo spoedig te verlaten. Maar zoo al de koningen blij ven, de monarchie gaat weg. Wij lachen thans om de koningen en keizers onzer ge- loovige jeugd, om de monarchen der kinderboekjes. Men kan niet meer gelooven aan de heiligheidaan de onfeil baarheid en onschendbaarheid der monarchie, aan de fan tasie-vorsten uit de kinderboekjes, die de Voorzienigheid op de aarde spelen. De monarchen zijn zeiven de revolutionairste sloopers van hetgeen den grondslag van hun gezag uitmaakt. Wanneer de volken de grootste monarchen, de alleen- heerschers bij goddelijk recht, naar Parijs zien snellen om hun hof te gaan maken bij een parvenu-keizer van één daghoe kunnen zij aan het oude monarchaal geloof vasthouden, dat de vorst G-ods wereldlijke stedehouder op aarde is? Wanneer zij op de Parijsche Vanity-fair al deze vor sten uitgestald zien, die opzettelijk schijnen gekomen te zijn om zich ten toon te stellen en ten toon gesteld te worden, op theatrale tronen, en hunne hulde biedende aan opera-danseressen, wat kan er dan van het prestige der monarchen overblijven? Wat is, zonder het prestige, de alleenheerschappij an ders, dan de grootste en onmogelijkste der parodoxen? Deze reizende en vagebonde monarchendie met over jassen en ronde hoeden over de boulevards slenteren als de meest alledaagsche der alledaagsche menschendie elkander rendez-vous geven en op het dessert afspreken wat met de landen en de volken zal gedaan worden, zij ge wennen zeiven de volkenin hen slechts feitelijke machtheb bers in plaats van godsgenadige voorbeschikte heerschers te zien. Deze uitstallingen van potentaten aan het hof van Bo naparte zijn meer dan iets anders geschikt de vorsten-af- goderij met wortel en tak uit te roeien. De wijze waarop monarchen met elkander en met elkan ders monarchieën omspringenzoodra zij niet meer vriend schappelijk naast elkander champagne drinken of les filles d'opéra bewonderen, is meer dan iets anders geschikt de fictie van het goddelijk recht der monarchen uit te roeieu. Wanneer de godsgenadige Wilhelm meer en betere ka nonnen heeft dan de godsgenadige George, aarzelt Wil helm niet zich Georges aandeel toe te eigenen en zelf het nest in bezit te nemen, waaruit hij hem verjaagd heeft. Doch heeft hij wel bedacht, welke moraal het volk uit dit jeu de prince trekken moet en zal Het grondwettig koningschap is de eenige solide ver zekering der monarchieën, omdat ook hier in de rechtens gevestigde en rechtens erkende monarchie de individu met zijne individueele eigenschappen zijne hartstochten en wille keuren, verdwijnt. Juist omdat het geene willekeurige macht, geene macht van persoonlijk welbehagen is, omdat hier de wet den monarch en niet de monarch de wet maakt, omdat hij daardoor van de persoonlijke verant woordelijkheid voor daden zijner regeering ontheven is, heeft hij een vasten grondslagdie geen willekeurig gezag g)sven kan. Men schrijft uit 's-Hage aan de Arnh. Cour. omtrent de ministerieele crisis //Het kabinet is deerlijk met de zaak verlegen. De hee- ren Swarfc en Hartsen hebben, zegt men, bedankt, en dat is zeer verstandig van hen. De heer Swart is geen spre ker en de heer Hartsen is niets dan een spreker. Beiden kunnen dienen om eene ledige plaats in te nemen, maar om het koloniaal programma van dit ministerie te redden, zijn, indien redding mogelijk is, eigenschappen noodig, die niet tot de alledaagsche behooren. Welke dus de afloop van de zaak moet zijn, is voor een ieder duidelijk. Het kabinet zal hier of daar wel eene onbekende groot heid opduiken en die met de portefeuille van koloniën be lasten. Die arme man zal veel te verdragen hebbenzal evenals de heer Trakranenhonderdmaal bet oogenblik verwenscben waarop hij zoo dwaas was minister te willen zijnzal eenige maanden lijdeu ensterven in De cember a. s. En dan krijgen wijzooals een ieder kan voorzien, een liberaal kabinet." Verder zegt de berichtgever: //Het is voor niemand in 's-Hage een geheimdat de heeren graven Van Zuylen en Schimmelpenninck confereeren met Lionde artikelen van bet Dagblad tegen den beer Trakranen (die de arme zich NB. aantrok) werden dus denkelijk géinspireerc halve door den heer Bockussen en den ouden heer^fmon^j. door zijne beide collega's. De leden van het kat iVH k fv; '-«-V V

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1