kende maatregelen, gedurende het verblijf der vreemde vorsten genomenen hem geluk te wenschen met den ijver en de goede houding der politie. Aan het hof bemerkt men eene steeds toenemende sympathie voor Oostenrijk. De onderkoning van Egypte heeft van Parijs uit een uitstapje naar Homburg gemaakt, waar men zegt, dat hij 400,000 francs verspeeld heeft. De heer Latour-Dumoulin, het hoofd van'de tiers-parti heeft Zaterdag 11. het eerst het woord gevoerd over de begrooting en o. a. gezegd, dat de Kamer geen genoeg zaam vertrouwen kon hebben in de officieele verklaringen der regeering, aangezien deze verklaard had, dat, in het voorstel tot afstand van Luxemburg, de groothertog het initiatief had genomen, terwijl het nu bleek, dat dit van de Eransche regeering was uitgegaan. Engeland. Lord Bath is belast met het overbrengen der insigniën van den Kouseband aan den keizer van Rusland. De artikelen der reformbill die tegenwoordig bedis cussieerd worden, zijn over 't geheel van minder belang. Evenwel verdient vermelding een amendement, om de wettige verkiezingskosten niet meer door den candidaat maar uit de kas van de county of de borough te doen betalen. Dit werd echter, om stroo-candidaten te weren, in dien zin gewijzigd, dat de candidaten eene vaste som zouden deponeeren, terwijl het surplus door het kies district zou betaald worden. Evenwel is het toch in beide vormen verworpen. De Japansche regeering heeft officieel aangekondigd, dat met 1° Januari 1868 de havens van Yedo Osaka en Hiago voor Engelsche onderdanen zullen worden open gesteld. De Times of India meent op goede gronden te kun nen melden, dat Dr. Livingstone nog in leven is. Men is er zeer verontwaardigd over geweest en heeft er lord Stanley over geïnterpelleerd, dat de onder koning van Egypte, gedurende zijn verblijf in Engeland, de gast zou zijn van zijn finantieelen agent. De vreemde vorst heeft dan nu ook eene uitnoodiging ontvangen en aangenomen om de gast van den staat te zijn. Op de straten van Londen heeft men tegenwoordig schoenpoetsmachines. Italië. De plechtigheid der canonisatie te Rome is ten einde gebracht. Talrijke vreemdelingen en bisschoppen wa ren tegenwoordig. BEROEPEN ENZ. Nederlandsche Hervormde Kerk. Christ. Afgesch. Geref. Kerk. GEVEILDE PERCEELEN. OFFICIEELE BERICHTEN. GEMEENTERAAD. Vergadering van 1 Juli. Voordracht van burgem. en wethouders om tijdelijk in de geldmiddelen der gemeente te voorzien, waarmee zich de com missie van financiën vereenigd heeft. De voordracht wordt niet gelezen, maar uit de discussie blijkt, dat het voorgesteld mid del bestaat in voorschotten aan de bank van leening. De HH. Hartevelt, Van Kaathoven en Meerburg hebben hiertegen be zwaar en meenendat het in andere gemeenten gevonden wordt door voorschotten van personeele belasting. De HH. StoffelsDe Fremery en de voorzitter repliceeren. De laatste, bij het be spreken van den langen tijd, dien de regeering neemt om de voorstellen van den gemeenteraad te beoordeelen, deelt o. a. mede, dat de zaak van de belasting der alleenwonenden tot 15 Aug. verdaagd is. In stemming gebracht, wordt de voor dracht aangenomen met 13 tegen 3 stemmen. (Tegen de HH. Hartevelt, Van Kaathoven en Meerburg.) N9. 2 en 3 (voorwaarden van verpachting) worden met al- gemeene stemmen goedgekeurd. De heer Meerburg vraagt inlichtingen omtrent het werk der commissie voor de armbakkerij. Bij afwezigheid van den voor zitter, Prof. Goudsmit, wenscht de heer Cock, lid dier com missie, dat deze diligent verklaard worde. Na eene korte woordenwisseling tusschen den heer Ilubrecht en de HH.Hoog en Cock, leden dier commissie, wordt deze diligent verklaard en de vergadering gesloten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van IJuli. De commissie voor de petitiën heeft rapport uitgebracht op een aantal adressen. Aan de orde zijn gesteld de onderstaande wetsontwerpen1° tot onteigening van perceelen ten behoeve van een kanaal van Veere naar Kleveskerkemet daarbij be- hoorende werken. Zonder discussie aangenomen met 43 tegen 3 stemmen, (de HH. Guljé, Heemskerk en Dullert.)2°. tot goedkeuring eener ruiling tusschen den staat en het gemeente bestuur van Groningen. Zonder discussie met algem. stemmen aangenomen. 3°. tot verhooging van hoofdstuk V der staats- begrooting van 1867. De minister van binnenlandsche zaken heeft de bedenkingen, in het eindverslag voorkomende beantwoord. De benoeming eener speciale commissie tot on derzoek van den invloed der werken van de Nieuwe Merwede, niet alleen samengesteld uit ambtenaren van den waterstaat, kwam hem niet noodzakelijk voor. De meerdere kosten, aangevraagd voor het onderwijs en de telegrafie konden niet wel worden uitgesteld. De duurte van het verblijf te Parijs en andere omstandigheden maken de reiskosten enz. voor de Tentoonstelling te Parijs dringend noodzakelijk. De heeren Bergram en Viruly drongen aan op een volledig en onpartij dig onderzoek van de benadeeling, welke uit de werken van de Nieuwe Merwede voorvloeit. De heer Yan Beyma achtte de oprichting van een tweede';telegaaafkantoor op Terschelling noodzakelijk. De heer Yan Nispen vond de oorzaak der schade door de werken van de Nieuwe Merwede in het afgeloopen jaar aangericht, in den hoogen stand der rivier te Keulen. De heer J. L. van Goltstein heeft bezwaren tegen deze aanvul- liugs-wet, en vooral bedenking tegen het lang uitblijven der aanvullings-wet op de middelen. Hij zou toch vóór het wets ontwerp stemmen. De heer Dullert heeft mede betoogd, dat de aanvullings-wet op de middelen waarschijnlijk bij de kamer zal inkomen, als zij voor goed is uiteengegaan. De min. van binnenl. zaken beantwoordde de sprekers, ver dedigde het wetsontwerphield vol dat de commissie voor de Pa- rijsche tentoonstelling zuinigheid heeft betracht en zag geen re den, waarom de Kamer geene zittingen meer zoude houden. In ieder geval zou de aanvullingswet op de middelen spoedig wor den ingediend. De heer Dullert beantwoordde den min. en zou de wet verwerpen, om de regeering te dwingen de bewuste aanvullingswet in te dienen. Na nog eenige discussie, waarbij de HH. Van de Putte en Godefroi krachtig zijn opgekomen tegen het toestaan van millioenen uitgavenvóór de middelen zijn gevoteerd, is het wetsontwerp met 44 tegen 12 stemmen aangenomen. Tegen de HH. Viruly, Van de Putte, Van Lim burg Brouwer, Heydenrijck, 's Jacob, Heemskerk, Fokker, Dam, Dullert, Van Delden, Dumbar en Guljé. Daarna zijn aangenomen de verhoogingen van hoofdstuk IVA der staatsbegrooting voor 1866 en 1867, het eerste wetsont werp met algemeene, het tweede met 37 tegen 13 stemmen. Ook eenige naturalisatiewetten werden hierna aangenomen. In de zitting van de Eerste Kamer der Staten-Generaal van lieden zijn benoemd tot voorzitters, de HH.: Cost JordensV. Eysinga, Smit en Hein; tot onder-voorzitters de HH. Van Aylva, Taets, Van Heeckeren en Tonckens. De discussie over de verschillende ontwerpen is bepaald op a. s. Donderdag11 uur. Beroepen: te Kapelle: W. Mense te Bodegraven; te Aalst: P. Boscam Abbing te Ginneken en Bavel; te Vaassen: W. J. Geselschap te IJsel- muidente Rijnsburg: C. P. van Tooren te Opheusden; te Alblasserdam M. J. Wentink te Loon-op-ZaDdte Leersum: E. J. van Wisselingh te Vuursche; te Overlangbroek: H. Roraenij H.Jz. te Rekken; te Dedems- vaart: W. Callenbach te Gaastmeer. Bedankt: te Eist: door D. H. Teljer te Nienwpoort; te Loenen a/d. Vecbt en te Rossum door J. H. F. Bloeraers te Waddinxveen; te Garst- huizen door H. Malcomesius te Kollumerzwaag. EmeritusW. Middelveld te Lemmer. Overleden: L. G. James, pred. bij de Waalsche gemeente te Breda; J. Koning te Bozum; J. L. A. Kremer Az. te Heeze en Leende. Beroepen: te Giesendam: H. Beuker te Rotterdam. Bedankt: te Oldehove: door J. Karsen te Hoogkerk. Gehouden verkooping aan den Burg alhier, op 29 Juni 1867 ten overstaan van den notaris Mr. J. L. Klaverwijden van: 2 Huizen en erven aan de noordzijde van de Hoogewoerd, Wijk III N°. 332 en 333. Niet verkocht. Een bouwmanswoning met koeien- en paardenstal, hooiberg en tuinland, onder de gemeente Oegstgeest en Poelgeest. Kooper II. van Klaveren, laudbouwer te Aalsmeer, voor f2230. Eerste Huwelijks-Afkondiging te Leiden, den 30sten Juni 1867. H. Kettenis jm. 23 j. en M. C. van Zijp jd. 28 j. G. C. van Hilten jm. 27 j. en E. C. Roman jd. 25 j. G. Epskarap jm. 32 j. en M. J. Bezier jd. 24 j. N. Bolleboom wedr. 62 j. en M. II. G. L. Ver ouden jd. 41 j. H. van den Bosch jm. 33 j. eD A. E. Hoogenstraa- ten jd. 31 j.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3