Leidsche belangen. AVij ontvingen den volgenden brief: Mijnheer de Eedacteur! Uit Uw veelgelezen blad heb ik meer dan eens bemerkt, dat gij een warm voorstander zijt van volksgezondheid. Daarom aarzel ik dan ook niet uwe bemiddeling in te roe pen, om de voor korten tijd alhier opgerichte commissie voor de volksgezondheid er opmerkzaam op te maken, dat in de Heerensteeg nabij de Pieterskerk een slachtstal is, waarachter zich een mestvaalt bevindt. Bedoelde mest vaalt toch verspreidt bij warme dagen zulk een alleronaange- naamsten reukdat het op de achterplaatsjes der woningen, die in de nabijheid gelegen zijnniet uit te houden isterwijl ook het vee in die stal des nachts menigmaal zoo hevig loeit en huilt, dat de bewoners dier huizen en hunne kin deren niet kunnen slapen. Daarbij komt, en dat is nog wel het belangrijkste, dat het drinkwater geheel bedorven is en door de bewoners -aan deze zijde van de vaalt in het geheel niet kan worden gebruikt. Het ware te wenschen dat aan dezen toestand een einde werd gemaakt en de stal b. v. naar een onbewoonde steeg werd overgebracht. Ontvang Mijnheer, enz. AVij bedanken onzen correspondent voor zijne belang rijke mededeeling en twijfelen niet, of de commissie voor volksgezondheid alhier zal zich haasten een onderzoek naar zijne grieve in te stellen. BINNENLAND. LEIDEN, 28 Juni. Sedert Zondag 11. is de nieuwe brug aan de voormalige Eijnsburgsche poort voor het publiek opengesteld. Ieder zal moeten erkennen, dat niet alleen door den ruimen toe gang, dien men nu van het spoorweg-station tot de stad heeft, eene aanmerkelijke verbetering is aangebracht, maar dat de ontwerper en het bestuur onzer stad tevens door de smaakvolle inrichting der brug ten volle aanspraak heb ben op den dank der ingezetenen en van het reizend publiek. AVij ontvingen gisteren avond, na het afdrukken van ons nummer van heden, uit 's-Hage een telegramwaarin gemeld werd, dat het gerucht vrij algemeen was, als zou de heer 's Jacob, lid der Tweede Kamer, den heer Trakra nen ais minister van koloniën vervangen. Men verzekert ons uit 's-Hage, dat de wet op het hooger onderwijs in het laatst der vorige week bij den raad van state is ingekomen. De Eranschegezant te 's-Hage, M. Charles Baudin ging eergisteren als gewoonlijk een wandelrit te paard doen met zijne echtgenoot. Aan de boschbrug gekomen wilde men het regiment huzarendat zich daar bevondvooruit komen, toen het paard van mevrouw struikelde en dat van den gezant, die zijne echtgenoot wilde te hulp komen, eveneens ter aarde vielten gevolge waarvan beiden van hunne paarden werden afgeworpen. Mevrouw Baudin is met den schrik vrijgekomen, terwijl de gezant eenigszins aan den hals is gewond. De commissaris des konings in deze provincie is eer gisteren uit de residentie op zijne inspectiereis naar het Overmaasche vertrokken. Zijne functiën worden gedurende zijne afwezigheid door het lid van gedep. staten, den heer baron Eengers van AVarmenhuyzenwaargenomen. Dinsdag 11. zijn te Utrecht tot bijwoning der mas kerade aangekomen met de verschillende spoortreinenmet die van Eotterdam 2100, met die van Amsterdam 4300, met die van Arnhem 1000 en met den centraalspoorweg 1600 personen. De collecte, bij gelegenheid van den optocht door eenige studenten en oud-studenten gehouden heeft f 550 opgebracht, terwijl aan entrée-gelden op het feestterrein op den maskerade-avond ruim 1700 is ont vangen. Morgen zullen de feestelijkheden te Utrecht be staan ineene matinee van de guides in de Nieuwe Baan 's avonds groot vauxhall, eene illuminatie en bal in de Nieuwe Baan, met muziek der guides. Het dagblad //de Tijd" vermeldt nader, dat de Eran sche regeering tijdig kennis heeft gedragen van de terug roeping van den heer Lightenvelt en de benoeming van baron Van Zuylen van Nyevelt, en dat zij daarmede ge- juoegea heeft genomen. Te Eotterdam is eergisteren aangekomen en inge scheept aan boord van de //Kosmopoliet", bestemd naar Batavia, een detachement militairen, sterk 150 man. Een allerdroevigst ongeval heeft den 14den April 11. plaats gehad op Zr. Ms. stoomtransportschip Java." Het vaartuig was op de hoogte van het eiland Eodrigues geko men, toen het tegen 3 uren overvallen werd door een hevigen stormdie weldra een orkaan werd en het schip zoo geweldig deed slingeren, dat het somtijds geheel op zijde lag. De kommandant van het schip, de AVeledelGestr. heer H. A. Mod derman, kapit.-luit. ter zee, was op het dek gebleven om zelf de verschillende manoeuvres te leiden. Tegen 7 uren begaf hij zich evenwel naar de kajuit om den barometer te observeeren en de orkaankaart te raadplegen. Toen hij echter, om naar het dek terug te keeren, boven aan de officierstrap gekomen was, slingerde het schip zoo hevig, dat hij het evenwicht verloor en, na zich vruchteloos aan een der dekbalken en aan de leuning van den trap te heb ben willen vastgrijpen, achterover stortte in het portaal achter den longroom. Dadelijk snelden de officieren van gezondheid en andere officierendie om en bij de plaats des onheils tegenwoordig waren, toe, doch al hunne po gingen, om den geliefden kommandant in het leven terug te roepen, bleven vruchteloos. De dood was bijna onmid dellijk op den val gevolgd, waardoor, zooals later bleek, de achterschedel geheel verbrijzeld was. Een ooggetuige verzekert, dat het hem onmogelijk is den indruk te schet sen die dit onverwacht en schrikkelijk verlies op de ge- heele equipage maakte, terwijl de orkaan steeds voortloeide en de hooge zeeën het schip nog altijd geweldig deden slingeren. De eerste officier, die nu het kommando overnam, de luit. t. z. 1ste kl. F. van Alphenliet het lichaam van den diepbetreurden gezagvoerder bewaren en den 25sten Mei te St.-Helena ter aarde bestellen. Eerst werd door de offi cieren en de geheele equipage aan het lijk dezelfde eer be wezen alsof het overboord gezet werdterwijl de kapit t. z. A^an Hasselt, die als passagier de reis mede deed, eene zeer indrukwekkende aanspraak hield; bij het van boord gaan salueerde de //Java" met 9 kanonschoten, en toen de kist aan wal was gebracht en door de stad werd gedragen, werd ze gevolgdbehalve door al de officieren en adelbors ten van de //Java" ook door de officieren van het garni zoen en van een ter reede liggend Engelsch oorlogschip, den Amerikaanscheu consul en de officieren van het korps ATolunteers van St.-Helena. Deze reden vervolgens naar het 4 mijlen verder gelegen kerkhof, waar ook de gouverneur van het eiland de treurige plechtigheid bijwoonde. In de stad op de forten en op de ter reede liggende schepen woeien alle vlaggen den ganschen dag halfstok. De officieren van den Etat Major beproefden te vergeefs op St.-Helena een'gedenksteen te doen vervaardigen, doch hopen dien later door bemiddeling van den Engelschen consul daarheen te zenden. Allen, die onder bevelen van den wakkeren braven bevelhebber gestaan hadden, verlieten met weemoed het eiland en de Nederlandsche marine zal dit verlies lang betreuren. BUITENLAND. Dinsdag 11. is de tolconferentie geopend. In de zitting van het Hongaarsche lagerhuis heeft Eötvös in antwoord op Deak beloofddat hijonmiddel lijk na afloop van den tijd der verdaging, wetsontwerpen zal indienen over de nationaliteiten, over de vereeniging van Zevenbergen, over de emancipatie der Joden en de naturalisatie. o o Eek bewoner der Heerensteeg. Leiden, 26 Juni 1867. Z. M. heeft benoemd tot on tv. der dir. bel. en ace. te Wilnis c. a., den heer G. C. G. van Ketel, thans ontv. te 's-Gravenlandtot apotheker 2de kl. bij de landmacht den apoth. 3de kl. I). P. Vermaas; voorts aan Jhr. Mr. Carel Willem Eraile Catherinus de Geer, te Arnhem, ver leend de titel van baronovergaande op al zijne wettige mannelijke af stammelingen bij recht van eerstgeboorte. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag des na middags te 5 uren 66°, Wind: N. O., des avonds te 8 uren 60°, te 10 uren 58°, Vrijdag morgen te 5 uren 56°, N., te 8 uren 60°, 's mid dags te 12 uren 04°, N., 's namiddags te 4 uren 59°. Pruisen. Het blijkt nu tochdat de sluiting der school te Ihleveld in Hanover ten gevolge van politieke demonstra tion heeft plaats gehad. Bij gelegenheid nl. van een bezoek van den Pruisischen inspecteur Dr. AViese droegen een groot aantal leerlingen dassen, van witte en gele linten (de Hanoversche kleuren) vervaardigd, terwijl sommigen, in plaats van den inspecteur te antwoorden, hem den rug toekeerden. Oostenrijk. Het staat nu vast, dat de keizer en de keizerin naar Parijs zullen gaan. Eeeds heeft vorst Metter- nich hieromtrent de noodige instruction ontvangen. Frankrijk. Het blijkt dat czar Peter van Eusland, gedurende zijn verblijf te Parijs in 1717, kariger geweest is in het beloonen van diensten dan zijn doorluchtige na zaat, keizer Alexander. Zoo schonk hij aan de lieden, die hem, namens den koning, prachtige Gobelins-tapijten kwamen aanbiedendrie frcs., en aan de dienstdoende officieren elk vijf-

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2