OFFICIEELE BERICHTEN. nis se is door hulponderwijzers een wedstrijd gehouden in het voor de vuist spreken over een wetenschappelijk on derwerp, waaraan 6 hulponderwijzers hebben deelgenomen. In den gemeenteraad te Schiedam is een voorstel gedaan om den prijs van het gas van 14 tot op 12 cents per kub. el te verminderen. Zondagavond a. s. zal het muziekcorps der guides uit Brussel een concert geven in het lokaal der sociëteit //Ons genoegen" te Gouda. Den 20sten dezer is te Zevenhuizen overleden de heer Willem Jongeneel, die den hoogen ouderdom van bijna 102 jaren had bereikt. De Asser-Courant haalt, ten bewijze dat de prijzen der levensmiddelen in de laatste jaren sterk gerezen zijn, eene opgave aanvoorkomende in de kroniek van D e 1 fz ij 1 van het jaar 1822. Toen kostteeen roggebrood van 8 oude ponden 17cent; vijf ons boekweitmeel 7'/2 cent; een zak beste aardappelen 40 cent; een stuk boter van 11/2 pond 10 cent; 20 eieren 10 cent. De minister van binnenl. zaken heeft den commissaris des konings in de prov. Drenthe gemachtigdom namens en voor rekening van het rijk de schoolgebouwenonderwijzers woningen en daarbij behoorende gronden te Frederika- oord en te Wilhelmina-oord over te nemen. Men verheugt er zich daar zeer over, dat het onderwijs voortaan van rijkswege zal gegeven worden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag des na middags te 5 uren 57°, Wind: N., des avonds te 8 uren 54°, te 10 uren 52°, Donderdag morgen te 5 uren 55°, N. O., te 8 uren 63°, 's middags te 12 uren 70°, N. O., 's namiddags te 4 uren 68°. BUITENLAND. Pruisen. De verkiezingen van den nieuwen rijksdag van den Noord-Duitschen bond zullen waarschijnlijk tegen de laatste dagen van Augustus worden uitgeschreven. Den 20sten dezer heeft te Berlijn eene vergadering plaats gehad van een groot aantal tabaksfabrikantenwaarop besloten is door de verspreiding van brochures als anders zins de voorgenomen belastingverhooging op de tabak tegen te gaan. Graaf Von Bismarck, die voortaan alsjbondskanselier zal fungeeren, wordt met het einde van juli te Berlijn terugverwacht. De faculteit der wijsbegeerte te ïïalle heeft den graaf honoris causa den titel van doctor philo- sophiae verleend. Ook de ministers Yon Boon en Yon Miihler en de generaal Yon Moltke deelen in die eer. Yrijdag zijn de onderhandelingen tusschen Pruisen en de Thuringsche staten geopend wegens sluiting eener militaire overeenkomst. Oostenrijk. Volgens den Parijschen correspondent van de Londensche //Globe" zou Oostenrijk vrij verstoord zijn over de wijze, waarop de Pruisische officieele organen zich over dat land uitlaten, doordien zij veronderstellen, dat Pruisens plannen tot eene meer nauwe vereeniging tusschen Noord- en Zuid-Duitschland te Weenen worden tegenge werkt. Dit slaat op het ontkennend antwoord, door Oos tenrijk gegeven op de vraag der Hessische regeering: of de aansluiting van het Hessische grondgebiedten zuiden van den Mainmet het oog op het Prager vredesverdrag aannemelijk was? Frankrijk. De keizer heeft den graaf van Vlaanderen en den hertog van Aosta het grootkruis van het Legioen van Eer toegekend. Eene invloedrijke partijaan welker hoofd de heer Fould staat, tracht den keizer te bewegen zijne plannen omtrent de legerorganisatie los te laten. Inzonderheid tracht zij te verkrijgen, dat het contingent niet worde verdub beld omdat daarvoor in de tegenwoordige omstandigheden geen reden bestaat. In de benoeming van prins Napoleon tot voorzitter der muntconferentie wordt een bewijs gezien van meerdere toenadering tusschen den keizer en zijn neef. De uitzetting der Hanoveranen uit Nederland wordt te Parijs opgenomen en besproken op eene wijze, die voor Pruisen zeer ongunstig is. Men zegt, dat Victor Hugo aan Juarez een brief heeft geschreven om hem te verzoeken, aan keizer Maxi- miliaan genade te verleenen. De keizerlijke prins heeft Maandag in het Paleis van het Champ de Mars eene lange wandeling te voet gedaan, vergezeld van zijn gouverneur, generaal Frossard. Engeland. Men berekent, dat op 't einde van dit jaar de transatlantische telegraafmaatschappij 450,000 p. st. zal verdiend hebbend. i. drievierde van de aanlegkosten van den kabel van 1866. Een telegram van gisteren uit Londen meldt, dat keizer Maximiliaan nog steeds gevangen wordt gehouden en dat de onderhandelingen over hem voortduren. Italië. Men herinnert zich de moordtooneelen van Bar- letta, die verleden jaar ieders verontwaardiging opwekten. Onlangs zijn in datzelfde Barletta weder verwikkelingen tusschen protestanten en katholieken ontstaan. Een jong protestant, door de cholera aangetast, werd door een pries ter bezocht, maar weigerde dezen te zien en stierf in de armen van een protestantsch leeraar. Toen zich daarop het gerucht verspreidde, dat de aartsbisschop van Trani den overledene gevloekt had, werd de aartsbisschop door een protestantsch leeraareen bloedverwant van den over ledene, aangerand en geslagen. Hierop volgde een groot tumultplundering van de huizen der protestanten en an dere ongeregeldhedendie met moeite door de militaire macht eenigszins werden bedwongen. De minister van financiën heeft het ontwerp ingediend op den voorloopigen dienst tot het einde van Juli a. s. ACADEMIE. Heden promoveerde tot Doctor in de geneeskunde, de heer C. I. A. W. Honig, geb. te Oude Niedorp (West-Friesland), met een acad. proef schrift, getiteld: «Verslag omtrent de Vronwen-kliniekin het Noiocomium Academicum te Leiden, gedurende den academischen cursus 186667. Burgerlijke stand van Leiden, van den 20sten tot en met den 26sten Juni 1867. Bevallen: J. M. ReidiDger, geb. Verbrugge, D. S. Klein, geb. Verlind, Z. J. M. Larrewijngeb. Beun, D. W. M. van Iter- son, geb. Blom, D. F. de Laaf, geb. Van der Hoek, Z. J. de Koning, geb. Baartmans, D. C. Schreuder geb. Riebeek, D. M. Fak kel, geb. Taffijn, Z. M. M. Slok, geb. Najer, D. W. Metscher, geb. Buttijn, D. A. van Bemmel, geb. Maleijs, Z. M. Beurse, geb. StikkeloruraD. J. van Leeuwengeb. BruistensD. C. W. Flaman, geb. Selier, Z. M. Ruitenbeek, geb. Selier, Z. A. Lem pers, geb. Randoe, tweel. Z. en D. M. E. Valk, geb. Ebbers, D. J. Diemei, geb. Kooreman, Z. S. M. M. van Nassau geb. KookeD. M. van Vliet, geb. Hamet', Z. L. Jonk, geb. Van der Meer, D. J. Eikerbout, geb. Tegelaar, D. G. B. de Ridder, geb. Papendrecht, D. J, C. Schuddemat, geb. Verstraaten, D. H. G. Bender geb. VerboogD. GehuwdJ. J. Arkeveld jm. en S. Laven jd.M. Hovestadjm. en A. van Leeuwen jd. L. Seriier wedr. en E. van As jd. P. S. Sohoondergang jm. en A. de Jager jd. G. H. Blanken jm. en M. Ver meulen jd. A. Haverkamp wedr.'jen W. Wijnnobel jd. Overleden J. S. Stakenburg D. 3 m. H. B. van der Kaay Z. bijna 2 m. C. van der Kaay, wed. P. Goedeljée, 67 j- J. Knol Z. 2 m. L. W. Wallaart Z. bijna 5 m. J. H. Momberg ruim 5 w. J. J. den Donkelaar ruim 15 m. J. Timmermans 79 j. P. J. W. Hoefnagel Z. 19 d. H. van Zanten 87 j. J. Koet ruim 5 m. M. P. M. Engelhart 7 w. W. Wolters 28 j. M. J. Vogelezang geb. Marbus 61 j. S. van Iterson D. 5 d. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. i Zitting van 27 Juni. De ministers van binnenl. zaken en van financiën zijn tegen woordig. De voorzitter laat voorlezing geven der missive van den heer Trakranen, waarin deze verklaart door den koning gemachtigd te zijnhet ontwerp op de uitgifte van gronden in erfpacht in Indië in te trekken, en tevens verzoekt, de ove rige onderwerpen nopens koloniaal beheer voorshands niet te behandelen. Aangenomen voor kennisgeving. De Kamer heeft daarop in behandeling genomen het ontwerp omtrent de heffing en verzekering van den accijns op de binnenlandsche suiker. De heer Guljé heeft bezwaar tegen de ongelijke bescher ming, in strijd met het beginsel van gelijkheid voor de wet. Hij zal een amend, voorstellen. De heer Yerheyen meentdat door te hoogen maatstaf de Nederlandsche fabrikanten bij de Belgische zullen achterstaan. De heer Viruly Yerbrugge hoopt de verwerping der wet, ten einde de min. eene nieuwe ver- lengingswet kunne voorstellen. De heer Van Kerkwijk betoogt dat door dit ontwerp de beetwortelsuikerfabrieken in zeer on- gunstigen toestand zullen geraken. De heer Fokker acht de aanneming van dit ontwerp in het belang der schatkist en der rechtvaardigheid. De heeren Van Naamen en Van Lijnden verheugen zich in de opheffing hunner bezwaren tegen het eerste ontwerp, door de wijzigingen dooi den minister daarin gebracht. De heer Hollingerus Pijpers be strijdt den maatstaf van het ontwerp. De heer Van der Maesen betoogt, dat dit ontwerp te kort doet aan het doeldat daarbij op den voorgrond moet staan. De heer Kochussen verdedigt het ontwerp. Nadat de min. van financiën de sprekers beant woord heeft, worden de algemeene beraadslagingen gesloten. Na discussie wordt een voorstel des voorzitters aangenomen tot regeling der werkzaamheden. Hiermede is de zitting ge sloten.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3