Pot neemt daarop weemoedig een pakje papieren, bijeen gebonden door een ruw koorduit het kabinet enwe tende dat de ure zijner denkbeelden nog niet gekomen is maar dat zij toch komen zal, schrijft hij er op//Voor mijn opvolger in 't derde lid." "Wij wagen het vermoeden, dat op het oogenblik die bedoelde opvolger in de school van wijlen Meester Pot on derwijst; wij nemen dan ook de vrijheid het pakje open te maken en enkele van de aphorismen des grooten mans aan onze lezers mede te deelen. Onderwijzers, ouders van schoolkinderen, kortom ieder, die in het onderwijs belang steltzelfs zij die het in sommige opzichten tegenwerken kunnen er hun voordeel mede doen: //De jongens zijn niet om de school, maar de school om de jongens." Het leeren der kinderen moet nooit een soort van onderwijsgymnastiek van den meester worden." //Een meester met twee hoofden en geen hart zou nog niet eenmaal voor kweekeling deugen." //Een schoolmeester, die 's nachts driemaal van den schoolopziener droomt tegen éénmaal van de jongens, is een prul." ////Wat een kind leert, moet 't goed leeren." Dat is waar, doch smeden bestaat wel in 't slaan op één en 't zelfde aanbeeldmaar niet op één en 't zelfde stuk 'ijzer." Als Meester Pot eene bijzondere school had gehad, was hij misschien voor het subsidiestelsel geweestmaar het lijdt geen twijfel, of hij was een warm voorstander van de openbare schoolen hij zou bepaald hebben aangeraden i de schoolgelden zoo laag mogelijk te stellen. Hij zegt ten minste: //de grootste weldaad aan 't onderwijs is de gelde lijke onafhankelijkheid van den meester tegenover de ouders en voogden zijner leerlingen. Al laat een meester zich niet omkoopende ouders moeten weten, dat hij onom koopbaar is." Elk gemeentebestuur" gaat hij voort moest verplicht zijn, om 't geheele onderwijzende personeel, op kosten der gemeente, jaarlijks drie weken op reis te zen den." Van de vacantie zegt hij: //Kust is geen werkeloos heid, maar moet bestaan in het ontvangen van versche, niet-gewone indrukken." Ik begin te betwijfelenof Meester Pot al een opvolger in het derde lid heeft gekregenwant hij moet de //school wetagitatie" gekend hebben. Wij lezen ten minste: //Men beweegt hemel en aarde over de vraag, of de bijbel op de school moet gebruikt worden." Evenwel begreep hij er nog het fijne niet van, want zijne opmerking dien aangaande is sommigen zeker veel te naïef: //Ik wou, zegt hijdat men met even veel vuur de quaestie behan delde, of de bijbel in huis gebruikt moet worden. We zouden 't dan omtrent de school gauw eens zijn." Ziedaar eenige spreuken van Meester Pot. En zoo zijn er meer. Wie lust heeft leze ze, en vindt hij den voorraad nog niet groot genoeg, welnu, hij ga zelf aan het naden ken, en trachte wat Pottiaantjes uitte vinden. Gaarne zullen wij ze ter kennisse van het publiek brengen. BINNENLAND. LEIDEN, 27 Juni. Het prov. genootschap van kunsten en wetenschappen in Noord-Brabant heeft tot lid benoemd den heer J. H. L. van der Schaaff, stud, aan de hoogeschool alhier. Eergisteren heeft de Eerste Kamer hare werkzaam heden hervat. De wet op de schutterijen, die tot over brugging van het Hollandsch Diep en die tot verhooging der traktementen van Indische ambtenaren zijn naar de afdee- lingen verzonden. De audiëntie van den minister van binnenl. zaken zal Zaterdag 29 dezer niet plaats hebben. Gisteren is de eerste volkstrein van Amsterdam en Haarlem naar 's-Hage en Botterdam vertrokken. Men schat het aantal reizigers op ongeveer 1200. De kiesvereeniging//Nederland" te 's-Hage heeft tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer geko zen den heer Dr. J. Bosscha, inspect, van het middelbaar onderwijs, die de candidatuur heeft aangenomen. Z. K. H. prins Frederik is gisteren van Breda op het Huis de Pauw teruggekeerd. HH. MM. de koning en de koningin worden a. s. Maandag van het Loo in de re sidentie terugverwacht. Zaterdag a. s. zal te 's-Hage de plechtige uitreiking plaats hebben van de banier, door Z. M. den koning aan de vereeniging het Zilveren Kruis" geschonken. Z. K. H. prins Frederik zal de banier in naam des konings over geven en na ze ontvangen te hebben zullen de leden der vereeniging en de dragers van het zilveren kruis, die zich allen aan den trein mogen aansluitenzich in optocht be geven naar het standbeeld van wijlen koning Willem II. De koningin van Zweden en Noorwegen en de prinses Louise worden eerlang te 's-Hage verwacht, terwijl de koning van Zweden, na in de volgende maand eenige we ken te Vichy te hebben doorgebrachtzijne gemalin en dochter denkt af te halen. Eergisteren heeft baron Van Zuylen van Nyevelt een afscheidsdiner gegeven in het badhuis te Scheveningen en in de eerste dagen der volgende maand zal hij naar Parijs vertrekken. Te Arnhem heeft een dames-comité van den koning vergunning bekomen tot het aanbieden van een prachtig vaandel aan de aldaar opgerichte scherpschuttersvereeniging //Volksweerbaarheid." In een particulieren tuin in de Oeverstraat te Arn hem heeft een wilde kanarie een nest gebouwd en daarin zes eieren gelegdwaarvan er nu vier zijn uitgebroeid. Men meent, dat zoo iets tot de groote zeldzaamheden behoort. De studenten der Utrechtsche hoogeschool zijn voor nemens Zondag a. s. na afloop der maskeradefeesten, in hun costuum de stad Arnhem te bezoeken. Zij zullen zich omstreeks 1 uur met een extratrein naar die stad begeven en daar tot 11 uur 's avonds vertoeven. Morgen zullen de feestelijkheden te Utrecht be staan in eene matineegegeven door de studenten-sociëteit, in de Nieuwe Baan, door het orkest van den heer Stumpf, en eene soirée op de studenten-sociëteit van hetzelfde mu ziekkorps. De jaarlijksche vergadering van het prov. Utrechtsch genootschap werd eergisteren te Utrecht op bijzonder geestige wijze geopend door Dr. N. Beets, den dichter der //Maskerade" van 't jaar 1835, die ook nu weder in nieuwe rijmen het feest van den dag had bezongen en in zijne verzen ook de belangen van staat en maatschappij de geschiedenis en zelfs de afgestorvene leden van het ge nootschap had herdacht. Er werd verder eene ingezon den prijsverhandeling over Prof. K. M. van Goens met goud bekroondwaarvan de schrijver bleek te zijn Mr. B. ten Brink te Utrecht. Men verneemt dat Z. K. H. prins Frederik en Z. Exc. de minister van binnenl. zaken Vrijdag a. s. de belangrijke werken der afdamming van de Ooster- Schelde in oogenscbouw zullen gaan nemen. De //Runderpest" (Bijlage tot de Landbouw-Courant) heeft bekend gemaakt, dat zij hare taak volbracht rekent en ophoudt te verschijnen. Op de algemeene vergadering van het landbouwkun dig congres te Breda, eergisteren in de Groote Kerk ge houden, is ook door prins Frederik het woord gevoerd, terwijl men onder de verdere redevoeringen er eene opmerkte van mevr. Storm—Van der Chijs. De historische optocht, bij die gelegenheid gehoudenmoet uitstekend voldaan hebben. Een inwoner van Amsterdam moet aan de hooge regeering een plan hebben ingezonden tot verbetering van het spoorwegmaterieel, waardoor het gebrek zou worden weggenomen, dat den 30sten Mei een trein op den Rijn- spoor heeft doen derailleeren. In den nacht van Zondag op Maandag heeft men te Zaandam beproefd brand te stichten in een huisdat door vier huisgezinnen bewoond werd, doch dat plan is mislukt. Aan de firma RavenswaayFercken Jager en Comp., te Rosendaal (N.-Brabant) en aan de firma Heere en Comp. te Stakendam (gem. Geertruidenberg) is vergun ning verleend tot het oprichten eener door stoom te drij ven beetwortel-suikerfabriek. Op eene vergadering van de onderwijzersvereeniging in het 2de en 3de schooldistrict van Zeeland te Stave- h 't Hoofddoel eener school moet zijnvorming van verstand en hart maar daarbij komt nog een] derdede verbeelding. Knap en braaf kan nog zeer vervelend zijn." Bij kon. besluit zijn de ontvangkautoren der dir. bel. en acc. te Neer en Heithuizen (Limburg), bevattende de gemeenten Neer, Bruggenum, Nunhem, Haelen, Heithuizen, Hom, Roggel en Baexem, opgeheven, en is ingesteld een ontvangkantoor der dir. bel. en acc. te Haelen, voor die gemeenten, met benoeming tot ontv. der dir. bel. en acc. te Haelen c. a. van den heer J. W. F. I. P. Hilgers, thans ontv. te Heithuizen c. a.; verder is benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Zaandijk c. a. de heer G. L. Wijnen, thans ontv. te Wamel c. a.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2