staat te doen onderhouden. De heer Bernath, lidr der lin kerzijde, heeft van de regeering wetsontwerpen verlangd tot emancipatie der Joden, op het stelsel der weerbaarheid, afschaffing van het concordaat, tegemoetkoming van de scheepvaartenz. Er is beslotenden verdaagden landdag van Zeven bergen te ontbinden. Te Essigde hoofdstad van Slavoniëhebben demon - stratiën van burgers op groote schaal plaats gehad, ten gunste van eene vereeniging met Hongarije. Generaal Klapka is zeer ingenomen met de tegenwoor dige orde van zaken in Hongarije en zal, na vele jaren van ballingschap, eerstdaags naar zijn vaderland terugkeeren. De dikste ijzeren pantserplaten, die op de Parijsche tentoonstelling aanwezig zijn, zijn, bij eene proefneming te Vincennes, geheel doorboord door de kogels der eenvoudige Fransche 24-ponders. De militaire partij moet zeer ontevreden zijn over de welwillende houding, door keizer Napoleon tegenover koning Wilhelm, Von Bismarck en de Pruisische politiek aangenomen, vooral, daar zij meent, dat de keizer de Duitsche eenheid in den grond zeer toegedaan is en ze eer zal bevorderen dan tegenwerken. Er zal te Parijs geene revue ter eere jvan den sultan plaats hebben, maar de keizer zal zich met zijn gast naar het kamp te Chalons begeven. In het Huis der lords heeft graaf Bussel Vrijdag 11. zijne hooge ingenomenheid betuigd met lord Stanley's po litiek in de Luxemburgsche quaestie. Anderen betwijfelden of de //collectieve garantie" wel zoo dood onschuldig was, als lord Stanley ze had doen voorkomen, vooral omdat Pruisen ze uitdrukkelijk als voorwaarde had gesteld voor zijne deelneming aan de conferentie. De lords hadden moeite hunne opinie te vestigen en lord Houghton zeide, dat hij de vrijheid zou nemen graaf Derby Dinsdag a. s. nog eens over die garantie te interpelleeren. Deze meende, dat de gegeven verklaringen voldoende warenmaar lord Hough ton bleef bij zijn voornemen volharden. De lord-mayor van Londen, benevens de sheriffs en onder-sheriffs zullen zich den 29sten met groote praal naar Parijs begeven. Generaal Santa-Annadie van de tegenwoordige woe lingen in Mexico had willen gebruik maken om den dic- tatorialen zetel te bemachtigenis door de Juaristen ge vangen genomen. BEROEPEN ENZ. Nederlandsche Hervormde Kerk. Christ. Afgesch. Geref. Kerk. GEVEILDE PERCEELEN. OFFICIEELE BERICHTEN^ TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Interpellatie van den heer Dullert nopens de toepassing van de vreemdelingenwet. De heer Dullert bepaalt zich tot het stellen der feitenzooals hij ze heeft vernomenzonder gevolg trekkingen te maken, omdat hij eerst 's ministers antwoord wenscht te vernemen. Naar zijne voorstelling der feiten zou de vreemdelingenwet verkeerd zijn toegepast. De min. van justitie antwoordt, dat de bedoelde 160 man met 8 officieren van het voormalige Hanoversche leger zich te Arnhem hebben geves tigd, volgens informatie, om zich tot een vrijkorps, bij moge lijke verwikkelingen, te vereenigen tegen Pruisen. Hij gaat ver der den geheelen loop dezer quaestie na, waaruit blijkt dat hij last heeft gegeven om hen met de meest mogelijke heusch- heid het land te doen verlaten. Dit bevel acht hij niet in strijd met de wet. De min. bestrijdt het denkbeeld, dat) uitge wekenen toegelaten vreemdelingen zijn. Hij erkent de nood zakelijkheid eener herziening der wet. De heer Godefroi doet opmerkendat de min. door zijne onder handelingen heeft medegewerkt t ot de opvattingdat deze vreem delingen zich als toegelaten zouden beschouwen. De heer Limburg Brouwer komt op verschillende uitdrukkingen van den minister terug. De heer Van Eek blijft instemmen met het oordeel van den interpellant. De minister beantwoordt de HH. Godefroi en Limburg Brouwer, en hoopt bij de Kamer de overtuiging te hebben doen ontstaandat hij niet gehandeld heeft in strijd met de wet. De HH. BeimaV. d. LindenZinnicq Bergman en de min. voeren nog het woord, waarop de discussie over de interpellatie een einde neemt. Voortzetting der beraadslagingen over de erfpachtwet en wel over art. 3. De HH. Van de Putte en W. van Goltstein geven in overweging het art. te doen vervallen. De min. heeft daar tegen geen bezwaar. De heer Yan de Putte stelt een nieuw art. 3 voor. Over dit amend, ontstaat discussie. Frankrijk. Het schijnt zoo goed als zeker te zijn, dat keizer Napoleon niet in October naar Berlijn zal gaan. Koningin Victoria moet Zaterdag in het strengste incog nito te Parijs zijn aangekomen. Engeland. Er bestaat zeker niet veel kans, dat het nieuwe ontwerp tot scherping van de bepalingen der Zon dagswet zal worden ingetrokken of afgestemd. Er is ten minste onlangs weder een voorstel door het Lagerhuis, zelfs zonder hoofdelijke stemmingverworpenom vrijheid te geven tot het houden van volksvoordrachten op Zondag. Italië. Tegen den 8sten December van het volgend jaar zal waarschijnlijk eene nieuwe oecumenische kerkvergade ring door den paus worden belegd. Busland. Ook de Bussische regeering is toegetreden tot het tractaat van Genève tot neutraalverklaring der in den veldslag gewonden en der ambulances met het perso neel. Nu blijven alleen nog de Vereenigde Staten over. Spanje. Er moet in dat land eene militaire samenzwering ontdekt zijn, die groote vertakkingen heeft. Portugal. Met groote meerderheid heeft de kamer van afgevaardigden de regeeringsvoordracht aangenomen tot afschaffing der doodstraf. Aerika. De inboorlingen op de westkust van Afrika hebben hunne eigene wijze van telegrafeeren. Zij gebruiken daartoe een instrumentdat zij Elliembic noemenwaarop zij verschillende, op meerdere mijlen afstands hoorbare tonen voortbrengenzoodat ze daaruit eene soort van taal hebben samengesteld. In die taal verspreiden zij hunne telegrammen van punt tot punt. Men zegt, dat het ge bruik van dat instrument tot dat doel zeer oud is. Amerika. Eene dépêche van den heer Seward aan de Amerikaansche legatie te Weenen moet inhouden, dat Maximiliaan veroordeeld is tot verbanning en dat hij reeds naar Europa is vertrokken. Beroepente Berkel c. a.: L. Kijlstra te Scbanegoutum c. a.; te Kethel J. D. Sigal te Lage Zwaluwe; te Haarlemmermeer: J. J. Ruy» t# Oud- Beierland; te Utrecht: A. Kuyper te Beest; te Willemsoord: H. Dons, candidaat. Aangenomen; te Hardegarijp: door J. van Loenen L.Lzn.; te Helmond door G. J. van Lakerveld te Yierlingsbeek; te Beilen: door H. A. Span- daw te Vrie». Bedankt: te Bergschenhoek: door H. Malcomesius te Kollumerzwaag; te Hierden en Wezep: door J. van Walsem te Veessente Hillegersberg door I. Montagne Az. te Ter-Aar; te Oud-Alblas: door J. C. Eijkman te Bruchem c. a.; te Ernst: door H. Hasselman te Dedemsvaart; te De- demsvaart: door G. J. Sijkens te Hardenberg. Beroepen: te Zegwaard: G. Lampen te Herwijnen; te Meenwen: M. van Minnen te Tholen; te Hijken A. J. Abels te Dalfsen; te Graiselter Nieveen G. H. Deddens te Oude-Pekela. Aangenomen: te Bodegraven: door W. Postmus te Veendam. Bedankt: te Wissekerke: door A. de Buijne Jz. te Goes. Gehouden verkooping aan den Burg alhier, op 22 Juni 1867, tan overstaan van den notaris J. M. E. Dercksen van: Een heerenhuiserf en tuingrondaan den Nieuwen Rijn tegenover de Heerengracht, Wijk III, N°. 10. Opgehouden. Een huis"*en erf, ingericht tot smederij, aan de Haarlemmerstraat, Wijk VI, N°s. 386 en 1382. Kooper C. Blansjaar, architect en bouwkundig teeken meestervoor ƒ2800. Eerste Huwelijks-Afkondiging te Leiden den 23sten Juni 1867. L. Prins wett. gesch. 37 j. en C. E. van der Kop wed. 24 j. A. van Haarlem jm. 19 j. en C. A. Omvlee jd. 18 j. G. H. Wagemans jm. 29 j. en M. A. van der Horst jd. 32 j. H. Duk jm. 31 j. an J. Gressie jd. 28 j. W. J. Kruit jm. 32 j. en A. Teske jd. 28 j. J. J. Rietbergen jm. 23 j. en E. van der Voort jd. 24 j. G. J. C. Kra mer" jm. 27 j. en G. C. M. Roijaards jd. 21 j. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leyden doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het, op den 12den dezer maand, invorderbaar verklaard ko hier van het Patentregt over het dienstjaar 1866 en 1867vierde quartaal, en dat ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. HEK-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN herinneren bij deze den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligtingtot het doen her. ijken van al de bereids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en ge- wigten, benevens de bij de inhoudsmaten van drooge waren behoorende strijksels. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der ge melde maten en gewigtenwel schoon gemaakt en gezniverdaan het Lo kaal van den Uk, op de Breêstraat, in het Stadhuis; zullende daartoe tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk V, van den 21 tot den 26 Junij. van des morgens 9 tot des namiddags 1 uur, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. En wordt wijders door deze ter kennis van de belanghebbenden gebragt dat tot jaarletter gedurende 1867 voor den ijk der maten en gewigten bepaald is de letter X. Zitting van 24 Juni.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3