BINNENLAND. BUITENLAND. behoud. Maar de heer Insinger las, met eene kleine ver andering: //er is een strijd van de revolutie enz." En nu begon hij den heer Yan de Putte voor te stellenals//een man der zwarte bendemet de roode vlag van de revolutie in de handgereed om het nationaal vermogen voor een spot prijs weg te werpen en te sloopen enz., enz." Toen hij op die wilde beschrijving met kalme waardigheid liet volgen: ik schaar mij liever onder de banier der ordemoet ieder wel gezegd hebbendat de heer Insinger veel fatsoenlijker man was dan de heer Yan de Putte. Ongelukkig had de geachte recruut der lichting van 1866" dien lof aan een klein misverstandaan eene kleine historische onnauwkeu righeid te danken. Op die wijze zou men evenzeer kun nen beweren, dat-de heer Yan de Putte had gezegd: //de conservatieve leden der Tweede Kamer willen de middel eeuwen herstellen en de Boomschen en Israëlieten niet in het parlement toelaten" en meer van dien aard. Wij zou den den heer Insinger en zijn geachten referent ook wel even willen doen opmerken, dat de oude garde, die moed en geestkracht genoeg bezat om te zeggen: //la garde meurt et ne se rend pas," niet was de garde van het ancien ré gime, maar de garde van Napoleon Bonaparte, het kind der fransche revolutie. De Haarlemsche Courant zegt, betreffende de quaestie- Prof. Yan Yloten //In het algemeen is het groote publiek door allerlei dagbladartikelen en verkeerde voorstellingen kwalijk op de hoogte dier veel besproken zaak, en weet men niet genoegdat het niet geldt de vrijheid van den ken en sprekenhet uiten van zelfstandige gevoelens en het voorstaan van bepaalde meeningenmaar enkel en alleen den vorm waarin, de gelegenheid waarbij, en de plaats waar dit geschied isterwijl de beleedigende en voor cu. ratoren hoogst kwetsende uitdrukkingen in het bekende „Naschrift", na de goedkeurende stem, eenparig door den Baad aan de handelingen van curatoren geschonken, hun nerzijds geen ander voorstel ten gevolge kon hebben dan het ingediende". Wij achten het niet ongepast onze lezersdie reeds zooveel poëzie over die quaestie onder de oogen gehad hebbenook van dit bezadigde proza kennis te doen nemen. LEIDEN, 24 Juni. Men schrijft ons uit Katwijk: Zaterdag 11. had al hier het volgende treffende voorval plaats. Een kind van 8 jaren, van de wed. K. te Katwijk a/Z., was met haren oom, die het toezicht had over den watermolen aan het Katwijksche kanaal, naar den molen gegaan. Het kind was zonder toezicht op den omgang van den molen ge klommen. De kleederen kwamen aldaar weldra zoodanig met een der wieken in aanraking, dat deze haar over de om heining van den omvang heenslingerde en haar aldus van eene aanmerkelijke hoogte deed nederstorten. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. De toestand van het kind is zeer zorgelijk. In de afgeloopen week zijn te Noordwijk a/Z. 137 baden gebruikt. De gewone audiëntie van den min. van koloniën zal Woensdag a. s. niet plaats hebben. De conservatieven te s - H a g e hebben voor het lid maatschap der Tweede Kamer, ter vervanging van baron Yan Zuylen, aanbevolen Mr. D. C. A. graaf van Hogen- gendorp, oud-resident op Java. Dinsdag 2 Juli zal in de hoofdplaatsen der provin ciën de gewone zomervergadering der provinciale staten wor den geopend. Op de onlangs gehouden groote vergadering derBe- monstrantsche broederschap heeft deze tot lid harer com missie benoemd den heer Dr. C. Leemans. In de vergadering der koninklijke academie van we tenschappen afd. letterkunde, den 17den dezer te Amster dam gehouden, is een brief gelezen van den Eranschen minister van onderwijs, den heer Duruy, waarbij hij de benoeming tot buitenlandsch lid der academie aanneemt. De secretaris droeg eene bijdrage voor van den heer Carutti, minister van Italië te 's-Hage, over Pamiilo Castaldi, dien velen in Italië voor den uitvinder der boek drukkunst houden. De heer Koenen leverde eene schets van het staatkundig leven van Cornelis Pieterszoon Hooft. De gemeenteraad van Amsterdam heeft de beraad slagingen over de nieuwe regeling van het openbaar on derwijs Yrijdag 11. ten einde gebracht. Burgemeester en wethouders zijn uitgenoodigd bij de regeering aanvrage te doenom een subsidie van een zoo hoog mogelijk bedrag. De jaarwedde van den leeraar-directeur der hoogere burger school evenals van dien der handelsschool is op /"40Ö0 be paald. Yerder is een voorstel aangenomen, om den leeraar in de warenkennis te doen vervallen en die betrekking op te dragen aan den leeraar in de scheikunde. Ook is de betrekking van leeraar in het boekhouden vervallen en aan een der leeraren in de wiskunde opgedragen. Uit de Haarlemmermeer zal men voortaan twee malen daags brieven kunnen verzendenzoowel in de rich ting van Amsterdam, als in die van Botterdam. Ook zul len daar de brievendie met twee verschillende gelegenheden ontvangen worden, in den omtrek van het Kruisdorp twee malen daags en in de meer verwijderde afdeelingen der gemeente éénmaal daags besteld worden. Morgen zullen de feesten te Utrecht bestaan in eene matinée in de Maliebaan van de schutterij-muziek; de maskerade, voorstellende den intocht van Maximiliaan van Oostenrijk en Maria van Bourgondië, te Brugge in Aug. 1477. De trein zal zich te halfvijf in beweging zetten en te halfnegen pauseeren in de Maliebaanwaar dan we der eene soirée van de schutterij-muziek zal plaats hebben. De maskarade schijnt iets te zullen krijgen van een zoo genaamde //cavalcade de bienfaisance", die in Prankrijk zeer in zwang zijn. Men verneemt ten minste dat eenige stu denten en oud-studenten den optocht zullen vergezellen, om bij die gelegenheid eene collecte voor de algemeene armen der stad te houden. Maandag 15 Juli zal te Utrecht de9dejaarlijksche vergadering der vereeniging van Instituteurs in Nederland worden gehouden. Aan het admissie-examen te Utrecht hebben 13 adspi- ranten deelgenomenwaarvan 11 tot de academische lessen zijn toegelaten. De brug over den spoorweg bij Arnhem zal weldra voltooid zijn. Ook de spoorweglijn Meppel-Heerenveen nadert hare voltooiing. In de week van 915 Juni zijn door den veetyphus aangetast in Zuid-Holland 8 runderen, gestorven geene, afgemaakt 21; in diezelfde week is in de prov. Utrecht aangetast 1 rund, in Noord-Holland 0, in Gelderland 0, totaal 9 runderen. De hooioogst levert te Mep pel verrassende uit komsten. Dank zij het droge weder, is men te Hoogesmilde sinds Donderdag 11. druk bezig met veenbranden. Zr. Ms. oefeningsbrik //Ternate" ligt voor Medem- blik ten anker. Nederlanders, die naar Oostenrijk willen gaan, moe ten een paspoort bij zich hebben, doch behoeven het daar niet te doen viseeren. Graaf Yon Bismarck is naar Pommeren vertrokken. In het Hongaarsche Lagerhuis is met 202 tegen 79 stemmen een voorstel van de linkerzijde verworpen, om de honveds (soldaten der revolutie van 1848) door den Bij kon. besl. zijn bij de hoogeschool te Utrecht benoemd: tot hoogl. in de medische faculteit de heer Dr. T. Halbertsma, thans hoogl. te Gro ningen, en tot hoogl. in de wis- en nataurk. fac. de heer Dr. C. H. C. Grinwis, thans hoogl. aan de polytechnische school te Delft; tot lid en teveni tot pres. van het collegie van curatoren van het weeshuis te Bu ren de heer J. Th. A. Braams, bargem. der gem. Buren, en tot curator van gemeld weeshuis de heer A. van Steeniste Erichem; tot griffier bij het kantonger. te Geldermalsen Mr. J. H. Verschoor, adv. te '»-Hertogen- bosch; tot ontv. der dir. bel. en acc. te Den-Bommel c. a., de heer J. J. Masman, thant ontv. te Hellendoorn; voorts is aan J. Evers Tijs eervol ontslag verleend als commissaris-speciaal van rijkspolitie te Lobith. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zaterdag de3 na middags te 5 uren 72°, Wind: Z. O., des avonds te 8 uren 66°, te 10 uren 63°, Zondag morgen te 5 uren 61°, Z. O., te 8 uren 67°, 's middags te 12 uren 72°, O., 's namiddags te 4 uren 72°, te 5 uren 72°, te 8 uren 68°, te 10 uren 64°, N. O. Maandag morgen te 5 uren 62°, N. O., te 8 uren 68°, 's middags te 12 uren 78°, te 4 uren 72°, N. O. Duitschland. Donderdag 11. heeft de koning van Beie ren de toetreding van dat land tot het tolverbond goed gekeurd. De ministerraad moet daaromtrent eenstemmig geweest zijn. Pruisen. De Kreuzzeitung beweert, dat de Porte het voorstel der mogendheden betreffende Candia heeft aan genomen en dat de internationale commissie te Konstan- tinopel zal bijeenkomen. Oostenrijk. De keizer heeft eene volledige amnestie verleend aan alle personen, die sedert 13 Maart 1848 we gens politieke handelingen zijn veroordeeld.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2