BUITENLAND. kroningsfeest van Z. H. den Paus, aan de aldaar aanwe zige R. K. geestelijken een groot diner aangeboden. De heer W. F. Gr. Nicolaï te 's-Hage is door de keizerlijke commissie der Parijsche tentoonstelling benoemd tot lid van de jury voor Nederland bij gelegenheid van den internationalen muziek wedstrijd, die aldaar zal plaats hebben. Te Scheveningen hebben reeds een vrij aanzienlijk aantal familiën, zoo bij particulieren als in de hotels hun intrek genomen. Aan den geleerden en uitstekenden hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft, Dr. F. Bahris de on derscheiding te beurt gevallenom benoemd te worden tot lid van het Bataafsch genootschap van proefondervindelijke wijsbegeerte. Woensdag 11. is te Rotterdam de 21ste algem. vergadering der Nederlandsche maatschappij ter bevorde ring van pharmacie gehouden. Men wenschte er de betrek king van apotheker wat meer te releveeren en zou gaarne ziendat voor 't vervolg de graad van doctor in de pharmacie aan onze hoogescholen verkrijgbaar was, afgescheiden van den graad van doctor in de geneeskunde. Ook sprak de vergadering eenparig het gevoelen uitdat het appliceeren van clisma's en bloedzuigers niet tot den werkkring van apothekers behoort en besloot maatregelen te nemen, om dit bij de wet te doen bepalen. In de omstreken van Zwolle worden zooveel big gen geworpen, dat de landbouwers ze aan elkaar ten ge schenke gevenen men voorzietdat de vette varkens veel minder in prijs zullen worden dan sedert tijden het geval was. Op de 38ste algem. vergadering der Nederlandsche maatschappij ter bevordering van toonkunst, Dinsdag 11. te Arnhem gehoudenis aan het bestuur o. a. opgedra gen: het voorbereiden van volkszangfeesten voor gemengd koor; het bevorderen van zangwedstrijden tusschen lagere scholendoor het beschikbaar stellen van zilveren en bron zen medailles het geven van historische concertenenz. enz. De militairendie langen tijd de lijn van afsluiting te Herwijnen gevormd hebben, zijn Woensdag 11. vertrok ken. In diezelfde streek rooit men aardappelen op de hoog gelegen landerijen en begint ze pas te pooten op diewelke nu eerst droog geworden zijn. In de troonrede, door Z. K. H. den prins-stadhouder tot opening van de buitengewone zitting der Staten van Luxemburg uitgesproken, heeft'de prins o. a. gezegd, dat de koning-groothertogom aan den onzekeren toe stand, waarin Luxemburg sinds de ontbinding van den Duitschen bond geraakt was, een einde te maken en om ;den vrede in Europa te bewaren, zich tot de groote mo gendheden gewend heeft, die aan zijne oproeping gehooT gegeven hebben door de sluiting van het tractaat van 11 Mei." De prins hoopt voortsdat de gehechtheiddoor de Luxemburgers aan hunnen souverein betoondstandvas tig zal zijn. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag des na middags te 5 uren 67°, des avonds te 8 uren 60°, Wind: N. O., te 10 uren 58°, Zaterdag morgen te 5 uren 58°, N. O., te 8 uren 62°, 's middags te 12 uren 71°, 's namiddags te 4 uren 73°. Z. O. Duttschland. In Oldenburg zullen weldra onderhande lingen geopend worden over een met Pruisen te sluiten militaire conventie. De landdag van Brunswijk behoeft zich niet met de bondsconstitutie bezig te houdenwant toen de Brunswijk- sche afgevaardigden te Berlijn den rijksdag gingen bijwo nen, hadden zij volmacht om besluiten te nemen, zoodat de constitutie nu rechtens voor het hertogdom bestaat. Men zegt dat koningin Maria van Hanover, tegen den wensch van haar gemaal, Mariënburg zal verlaten. Er zullen te Hanoveronder voorzitting van den min. van binnenl. zaken conferentiën gehouden worden, om over de nieuwe regeling van den staat van zaken in die provincie te beraadslagen. Pruisen. Maandag a.s. zal de laatste stemming over de rijks- constitutie in het Hoogerhuis plaats hebben en alsdan de zit ting van den landdag worden gesloten. Het Pruisische ministerie heeft een besluit genomen om de traktementen der ambtenaren te verbeteren, maar hun tevens verboden, voortaan buiten hunne betrekking iets 'waar te nemen, dat hun inkomen zou kunnen ver- li o ogen. De rede van lord Stanley over de Luxemburgsche quaestie wordt door de Kreuzzeitung zeer afgekeurd. Men heeft proeven genomen met de Fransche Chas- sepot-gewerendoch ze ver beneden het Pruisische naald geweer bevonden. Oostenrijk. Het gevolg des keizers als hij naar Parijs gaat, zal uit 60 personen bestaan. Frankrijk. De Avenir en de Liberté mogen weder op straat verkocht worden. Men zegt dat de keizerlijke commissie voor de ten toonstelling aan de exposanten een feest zal geven na de plechtigheid der uitreiking van de medailles, hetwelk zou bestaan in een fête de nuit in den Pré Catelan van het Bois de Boulogne. In het wetgevend lichaam is gisteren met 210 tegen 34 stemmen, op voordracht der regeering, besloten, om de discussie over het budget aan de orde te stellen. Al de overige wetten zullen zoo waarschijnlijk verdaagd worden tot de volgende zitting der Kamer (1 Januari 1868). Men zegt dat de regeering vooral de aanneming der drukpers wet zou willen uitstellenom de liberale pers niet te zeer vrij te laten bij de groote verkiezingen van September voor het wetg. lichaam. De onderkoning van Egypte heeft, na een bezoek van den keizer, den keizerlijken prins te St.-Cloud zijne opwachting gemaakt. Den 23sten Juni zal de eerste wetenschappelijke luchtreis van den heer Nadar met zijn bekenden ballon //le Géant" plaats hebben. De internationale schaakwedstrijd, den 2den Juni ge opend wordt nog geregeld voortgezet door 14 strijders waaronder 4 Franken, 3 Polen, 1 Oostenrijker, 1 Hon gaar, 1 Deen, 1 Pruis, 1 Spanjaard, 1 Engelschman en 1 Amerikaan. In het ontwerp der begrooting voor 1868 wordt 200,000 frs. meer gevraagd dan het vorige jaar tot onder steuning der uitgewekene Polen. De te Parijs aanwezige vluchtelingen uit Griekenland Bulgarije enz. zijn officieel vermaandzich gedurende het verblijf des sultans van elke manifestatie te onthouden. De fooi dien de gezamenlijke hofbedienden van den czar en dien zij van den koning van Pruisen gekregen heb ben, is 50,000 frs. groot; die van den prins van Pruisen 40,000 frs. Dat de politie te Parijs zoo uitstekend ingericht is, zal minder verwonderen, als men weet dat daaraan jaarlijks 14,579,062 frs. worden besteed. -- Prins Napoleon heeft bij gelegenheid van een bezoek aan den keizer den moordaanslag ter sprake gebracht en, ook uit naam zijner Poolsche vriendendaartegen geprotes teerd, maar er bijgevoegd, dat de bevrijding van Polen toch het einddoel moet zijn. De keizer was dit niet zoo terstond met zijn neef eens. Engeland. Het Lagerhuis is op zijn votumbetreffende het recht der universiteit Durham, om een lid naar het par lement af te vaardigen, teruggekomen en heeft die instel ling van dat privilegie uitgesloten. De sultan zal gedurende de revue der vloot bij Spitheaddie ter zijner eere plaats moet hebbenaan boord van het stoomjacht der koningin en in gezelschap zijner vorstelijke gastvrouw, tusschen de gelederen der oorlog schepen heen en wedervaren. Hij heeft intusschen reeds eene uitnoodiging tot een feest op het stadhuis te Londen aan genomen. Door den gemeenteraad te Londen zijn adressen van gelukwensching aan den czar en keizer Napoleon toege zonden. Dinsdag heeft de hertog van Manchester er bij de regeering op aangedrongen, dat zij van haar besluit zou terugkomen, om de geregelde krijgsmacht uit de Kaap kolonie terug te trekken, aangezien deze noodig was tot bescherming der grenzen tegen de woeste volksstammen. De heer Cavarnon antwoordde echter, dat het onder houd dier troepen te zwaar op het moederland drukte, omdat die kolonie er zoo weinig toe bijdroeg. In het glazen paleis te Sydenham is eergisteren een concert uitgevoerd, waarbij 5000 zangers en zangeressen (3500 kinderen en 1500 volwassenen) zich hebben doen hooren. De wind der reform-leagues is naar het Noorden gaan waaien. Te Edinburg is nl. eene groote meeting ge houden, waarop besloten is eene agitatie op touw te zet ten, om de vertegenwoordiging van Schotland uit te breiden. Italië. 200 gewapende manschappen hebben getracht de Romeinsche grenzen te overschrijden. Men heeft er 47 gearresteerd en de overige hebben de vlucht genomen. Denemarken. In den laatsten tijd hebben tusschen de kabinetten van Berlijn en Kopenhagen onderhandelingen over het Noord-Sleeswijksche vraagstuk plaats gehad. Het Deensche Dagbladet houdt de stappen van Pruisen in dezen niet voor ernstig gemeend en raadt de Deensche staats lieden aan, die quaestie nog slepende te houdentotdat het gevoel van recht en billijkheid in Europa krachtiger ont-

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2