N°. 2259. Maandag A». 1867. 24 Juni. BINNENLAND. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen vau Leiden naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 ra 10 u. 17 ra.; 1 u. 55 m.; 3 u. 52 m., 6 u. 9 m.; 8 u. 55 m.; 9 u. 42 ra.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 35 m.; 10 u. 26 m.; 11 u. 55 m.; 3 u. 1 ra.; 4 u. 57 m.; 7 u. 45 m.; 9 u. 56 ni. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Amstcl) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 ra. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 overige dagen 5 u. 30 m. en 1 u. 45 in. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. 30. Nieuw© Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Amsterdam: dagelijks 's nam. te 3$£ u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: dagelijks 's morgens te 5 u. Zondags buiten dienst. Men moet eigenlijk erkennendat de conservatieven toeh niet ZOO keel illiberaal zijnwanneer zij er twee syste men op na houdeneen voor het moederland en een voor de koloniënwanneer zij hier verlichting willendaar ver duistering; .hier vrijen arbeid, daar heeredienstenhier recht voor allen, daar recht voor sommigen. Want maken ook niet de liberalen of zoo ge wilt de radicaleneene groote klQve tusschen Nederland en Java, tusschen blanke en kleurling? Zijn zij niet geheel andere menschen hier dan ginder? Daar hebt ge bijv. den heer Fransen van de Putte die eergisteren in de Kamer, toen de heer Wintgens steeds had gesproken van rechtsquaesties en van juridische dis tincties,, in wanhoop uitriep Verlos ons van juristen, Heer G-eef ons natuur en waarheid weer!" En nu lezen we in het Tijdschrift van Nederl. Indië Januari-nommer)dat het ook daarom zoo jammer isdat de rechterlijke macht aan de residenten is opgedragen, omdat deze geen juristen zijn, en bijv. een inlander straffen, als deze een zwarten vogel voor de deur van zijn buurman begraaft, om hem te betooveren. Dat wil zeggen, hier bidt men: //verlos ons van juristen!" d&ar: //geef ons juristen!" hier vraagt men natuur, daar juris terij hier is men tuinman en smeekt Jupiter om regen daar is men pottebakker en bedelt den god om zonne schijn. Toen ik dit artikeltje aan den drukker wilde geven deed een vriend mij opmerkendat ik onzin schreef. Voor eerst toch vergat ik dat een natuurmenschgelijk de heer Van de Putte, heel iets anders was dan een natuurmensch, gelijk een inlandsch resident. En ten andere, dat variabel te zijn in zijne wenschen, volstrekt niet gelijk stond met variabel te zijn in zijne beginselen. Men had volle vrijheid om zijne begeerten te wijzigen naar de omstandigheden dat ^a9 menschelijk en kon wel niet anders; maar met de beginselen van eerlijkheid en deugd evenzoo te hande len dat mocht niet. Het was liberaal om te zeggen, als het water warm wasik wil er in", en als het koud was: //ik wil er uit." Maar het was conservatief, om van den eenen drenkeling te zeggenredt hemen vanjden anderenlaat hem maar verz Welnu, antwoordde ik, dan blijkt het alweer, dat de heer Groen van Prinsterer gelijk had, toen hij zeide: //de conservatieven doen alleswat de liberalen doenmaar zij doen hetslechter." Het heeft aan de liberale bladen inderdaad weinig moeite gekost het gebouwdoor den heer De Brauw met zooveel zorg opgetrokkenals een kaartenhuis ineen te doen stor ten. Lieden die nog weigene weken geleden zooveel hadden in te brengen tegen het schreeuwende onrechtdat aan het bijzonder onderwijs werd aangedaantegen de on- vergeefelijke partijdigheid van hen, die voor het openbaar onderwijs zoo veelvoor het bijzonder onderwijs zoo wei nig over haddenwij hebben hen schier allenden een voor, den ander na, den heer De Brauw den rug zien toekeeren. Eenige weinigen blijven de hoofdgedachte" toejuichenmaar het is hun aan te zien, dat niets hun aan genamer zal zijn dan in het vervolg ook van de hoofd gedachte" zoo weinig mogelijk te vernemen. Wij verwach ten dan ookdat spoedig door de conservatieve bladen over het subsidiestelsel geen woord meer gerept zal mogen wor den, en dat zij ieder voor een lasteraar zullen uitkrijten, die er aan durft te herinneren, dat bijv. een, gelijk wij zoo dikwerf vernamen, bij uitstek practisch man, Dr. Simons, datzelfde Btelsel in de Tweede Kamer bij herhaling heeft aan geprezen als het eenige middel om tot eene vreedzama oplossing der onderwijs-quaestie te geraken. Te oordeelen naar de wijze, waarop de Commissie van rapporteurs is samengesteld, is het te voorzien dat wij op het Binnenhof eene spoedige teraardebestelling te wachten hebben. Aan lijkzangen en eerbewijzen zal het ondertus- schen niet ontbreken. LEIDEN, 22 Juni. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie, van den administrateur der Hollandsche Uzeren Spoorweg- Maatschappijwaarin wordt aangekondigd, dat, te be ginnen met Maandag a. s., van en naar alle stations, op werkdagen, zoowel als op Zondagen, retourbiljetten zullen worden uitgegeven tegen veel verminderde vracht prijzen. Zelden is zeker een maatregel van die maatschappij aan het reizend publiek aangenamer geweest dan deze. Wij vernemen dat onze geachte burgemeesterde heer W. C. van den Brandeler, de hem door de kiesvereeniging Grondwet en Koning" aangebodene candidatuur voor den gemeenteraadter vervanging van den heer Ten Sande, heeft aangenomen. In de week van 15 tot 22 Juni zijn aan de badin richting //Bijnzicht" van den heer Kramer 1122 baden ge bruikt. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 119 tot 131 volwassen personen en van 63 tot 83 kinderen. Z. K. H. prins Erederik is Woensdag-namiddag reeds weder van het Loo naar de residentie teruggekeerd en heeft zich spoedig daarop naar het huis de Pauw begeven. Gisteren heeft Mgr. Cattani, apostolisch internu tius te 's-Hage, bij. gelegenheid der verjaring van het LEIDSCH DAGBLAD Yoor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regel» f 0.75; iedere regel meer f 0.1ïs. Qeboorte-, huwelijke- en doodberichten ran 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.15. Z. M. heeft den vice-admiraal A. A. de Vriea eervol ontheven van da betrekking van directeur en kommandant der marine te Vlissingen, en die betrekking tijdelijk opgedragen aan den kapit. ter zee A. F. Siedeu- burg; aan den gepensioneerden gen.-maj. C. T. van Meurs den rang van luit.-gen. verleend; benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon F. M. Schmolk, notaris te 's-Hage, en tot ridder dier orde den heerJ. Ragut ondersecret. {van \Z. K. H. prins Hendrik.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1