De regeering heeft bij het Amerikaansche gouverne ment ernstig aangedrongen op het nemen van krachtige maatregelen, ten einde het leven van keizer Maiimiliaan te sparen. De ongeregeldheden te Birmingham zijn veroorzaakt door eene lezing van den heer W. Murphy tegen het roomsch catholicisme. Men schijnt zeer verlegen te zijn met de zaak der Engelsche gevangenen in Abyssinië. Alle pogingenlist goede woorden, bedreigingen, geschenken, niets heeft bij koning Theodorus gebaat. Wie er als onderhandelaar heen gaat, wordt bij de gevangenen opgesloten. Men zou er wel eene expeditie willen heenzenden, maar op het bericht hiervan zou koning Theodorus zeker alle gevangenen laten ombrengen. Waarschijnlijk zal men hem zelf maar een los geld laten bepalen en dat voldoen. De Peninsular and Oriental Steam Company heeft dit jaar geen dividend uitgedeeld. Men is hierover zeer veront waardigd daar de maatschappij nog pas de aandeelhouders het kapitaal met 2/5 van het bedrag had doen vergrooten. Er is eene nieuwe pharmacopoea ingevoerdwier ge bruik verplichtend is gemaakt. Italië. Garibaldi lijdt hevig aan rheumatisme en houdt zich bezig met het schrijven zijner gedenkschriften. De afgevaardigde Crispi heeft eene enquête voorgesteld voor het gebruik van geheime fondsen, die echter ver worpen is. Rusland. De Slavische gedelegeerden der ethnographische tentoonstelling te Moskou hebben een dankadres aan het volk gericht. Tubkije. Vreemdelingen mogen voortaan eigendom in dit land bezitten. Het vertrek van den sultan is op den 22sten Juni bepaald. De Israëlieten te Smyrna hebben zes klokken gekocht door de Turken uit de Grieksche kerk weggeroofd, en ze aan de Grieksche gemeente te Smyrna ten geschenke aan geboden. Den 15den dezer hebben de mogendheden eene col lectieve nota aan de Porte doen toekomen, om eene en quête op Candia voor te stellen. Amerika. Maximiliaan moet geëischt hebbendat zijne zaak onderzocht zou worden door een staten-congres. ACADEMIE. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 19 Juni. KUNST. Op het hoftheater te Schwerin is een nieuw treurspel van Em. Gei tel simphyoniste" met grooten bijval opgevoerd. De eerste opvoering van Wagner's Meistersinger" zal 12 Oct. te Munchen plaats hebben bij de feestelijkheden ter gelegenheid van het hu welijk des konings van Beieren. De partituur van Romeo en Juliette van Gonuod is voor 50,000 frs. verkocht. Offenbach is bezig twee nieuwe opera's te componeeren. De eerste zal - Pannrge" hceten en uit 4 bedrijven bestaan. Men bericht uit Parijs, dat de jeugdige zangeres, Mile. Jeanne de Vries (dochter van mevr. Rosa de Vries-van Os) op het thé&tre Lyrique in de Somnambule heeft gedebuteerden dat onbevangen kunstrechters zich bijzonder gunstig over haren aanleg en haar talent hebben uitgelaten. Haar stemgeluid is warm en schitterenden niettegenstaande eenige on bedrevenheid in het spel en eenige gebreken van stijl, moet zij reeds menigmaal, vooral in de eavatine, waarmede Amina optreedt, en aan het einde van haar rol, zeer veel effect gemaakt hebben. Men ziet voor haar eene schitterende toekomst te gemoet en erkent in haar oorspronkelijkheid en diep gevoel voor de kunst. Men zal weldra te Parijs een aanvang maken met de historische concerten, die ter gelegenheid der tentoonstelling gegeven zullen worden. Zes er van zijn bestemd voor de uitvoering van de muzikale producten der ver schillende tijdvakken van het laatst der 15de tot de 19de eeuw de zes andere voor de uitvoering van godsdienstige muziek, liturygische drama'sopera-» volks-, salon- en dansmuziek. Bij de opera te Rotterdam zijn voor het volgende seizoen geënga geerd, in plaats vau de dames Weyringer en Otto Mevr. Rübsamen Veith en mej. Reeht. Als heldentenor zal de heer Bernard optreden en als eerste baryton de heer Schaffgans. Als die heer Bernard Joseph Fer dinand heet en dezelfde isdie indertijd aan het theater te Genève ont slagen isomdat het niet langer mogelijk was hem aan te hooren doch die door eene heldhaftige actie en veel «éclats de voix" een zeker effect weet te maken, kunnen wij die kenze niet gelukkig noemeu. De Senaat der Leidsche Academie heeft het doctoraat in de letteren honoris causa verleend aan den heer Konozavzlrog 2zuvqóq Kóvzoq 'Agyiaoirq, die, nadat hij reeds te Athene met roem de Grieksche lite ratuur had gedoceerd naar Leiden is gekomen omonder Prof. Cobet de studie van het Grieksch voort te zetten. Gedurende zijn tweejarig ver blijf alhier heeft hij de uitgave begonnen van een tijdschrift dat onder den titel Aóyioq 'E.Q/zrjq bij den beer E. J. Brill verschijnt. De plechtige promotie heeft heden plaats gehad in den Academischen Senaat, waarbij Prof, Cobet als promotor den heer Kóvzoq heeft toegesproken. JAARL.IJKSOH VERSLAG van de Vereeniging tot voortdurende ondersteuning der nagelaten betrek kingen van verongelukte visschers der reederijen te Katwijk aan Zee en te Noordwijk aan Zee. In het afgeloopen boekjaar zijn ontvangen aan contributiën van de reedersdie zulks gedeeltelijk van de inkomsten der visschers afhouden aan 56 bomschuiten, waarvan 47 te Katwijk en 9 te Noordwijk a 3 168. jaarlijksche bijdragen van 50 cents of booger971.90 interest581.80s /1721.70s en is door de respectieve commissie te Amsterdam ontvangen: aan giften voor eens112.20. De vereeniging heeft dit jaar ondersteund 18 weduwen, 40 weezen en 2 bejaarde personen, zijnde de nagelaten betrekkingen van de veronge lukte bemanning der bomschuiten de Industrie, Zorg en Vlijt, Vrouw NeelljeKaiwijks welzijn, de Adriana, Katwijks welvaren en de Jonge Dirk. De tijdelijke commissie te Katwijk heeft in de ondersteuning der na gelaten betrekkingen, zijnde thans 4 weduwen en 8 weezen, van de be- bemanning der verongelukte bomschuit de Drie Gebroederstot nog toe uit de door haar ontvangen giften kunnen voorzien, doch zullen deze na gelaten betrekkingen dit jaar ook ten laste van de kas der vereeniging komen. Door de vereeniging is uitgekeerd in dit boekjaar ƒ1707.90; gedurende de zomermaanden werd voor elke weduwe/1.25, voor elke bejaarde 0.87' en voor elk kind ƒ0.25 per week uitgekeerden gedurende de winter maanden voor elke weduwe ƒ1.50, voor elke bejaarde ƒ1.10 en voor elk kind ƒ0.35 per week. Het kapitaal bestaat nu uit 23,500.nominaal Nationale Werkelijke Schuld 2% pet., ƒ1711.28 in contanten en ƒ92.25 nog in te vorderen. De vereeniging eindigt baar verslag met oprechte; dankbetuiging aan allendie hare pogingen hebben ondersteund en met den wensch dat door jaarlijksche bijdragengiften en legaten haar fonds meer en meer aanwas sen moge. De Vereeniging voornoemd, J. H. MARONIER loco President. A. VAN DRIEL, Secretaris. Katwijk aan Zee, 17 Juni 1867. Interpellatie over het déraillement op den Rijnspoorweg. De heer Dumbar wenschte van den min. te vernemen, of de mo gelijkheid bestaat om op andere wijze dan tot nu toe het ge val is geweest, een onderzoek te doen instellen naar de oor zaak van het déraillement op 30 Mei jl. De min. van binnenl. zaken antwoordde, met verwijzing naar de rapporten van den spoorweg-opzichter en den raad van toezicht, die dezelfde oor zaak de hitte aannemendat die raadde meest bevoegde autoriteit is, en achtte daarom de benoeming eener speciale commissie van onderzoek niet wenschelijk. De heer Godefroi meende dat er nog genoeg punten te onderzoeken waren, om den officier van justitie te machtigen een nieuw onderzoek of eene vervolging in te stellen. De heer Yan Nispen drong aan op meerder onderzoek van den rijnspoorweg. De min. zou trachten aan het verzoek van den laatsten spr. te voldoen en zou voorts de opmerkingen van den heer Godefroi aan zijn ambtgenoot voor justitie mededeelen. De heer Dumbar wilde thans niet op een nieuw onderzoek aandringen, maar hoopte dat het hier gesprokene een voortdurend ijverig toezicht tot resultaat zou hebben. Yoortzetting der beraadslagingen over het ontwerp tot rege ling der uitgifte in erfpacht van gronden in Nederlandsch-Indië. De heer Stieltjes zou zich geheel met de wet kunnen vereeni gen ware het niet dat de wetten door deze Kamer nog al aan veranderingen zijn onderworpen, en daarom zou hij zich zijn eind oordeel voorbehouden. De min. van koloniën beantwoordde de heeren Rochussen en Stieltjes. De heer Saaymans Vader achtte de aanneming van dit ontwerp hoogst gevaarlijk en zag daarin den val van het kultuurstelselwaarvan hij een groot voorstan der was. Hij zou dus tegen het ontwerp stemmen. De heer Yan Nispen duchtte de ontevredenheid der bevolkingde stoornis van den gang van het bestuur en de vernietiging van het kultuur stelsel bij aanneming van het wetsontwerp. De heer De Brauw wees op de twijfelmoedigheid en inconsequentie van dezen min. Tegen het ontwerp zelf had spr. verschillende bezwaren. De heer Keuchenius ging evenzoo de inconsequente handelingen des ministers na, dien hij een uitstekende type van dit geheele kabinet noemde. De heer 's Jacob zeide, dat dit ontwerp drie zaken vorderdegrondenmenschen en kapitalenen vóór dat deze drie zaken op Java in voldoende hoeveelheid waren, zou nog veel tijd voorbijgaan. Hij had geen bezwaar tegen het grond denkbeeld der voordracht, doch wel tegen de toepassing.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3