BINNENLAND. BUITEKLA N D. LEIDEN, 19 Juni. Bij koninlfl. besluit is aan A. J. Krudop eervol ontslag verleend als burgem. der gem. Elburg, en zijn benoemd tot burgem. der gem. Barwouts- waarder, Rietveld en Waarder Mr. J. Brediusder gem. Tubbergen Jbr. Mr. L. E. F. J. von Bönningbausender gein. Walmenhuizen R. Slot. Verder zijn nog benoemd tot offic. van adm. 1ste kl., de offi ciereu van adm. 2de kl. M. G. J. A. Huisman van Dueren en C. J. S. Court; tot offic. vaD adm. 2de kl., de offic. van adm. 3de kl. E. Can- neman, H. L. F. Pisuisse, J. Beijer en W. K. Lentingen tot adj.-adm. de scheepsklerken F. W. Sprenger, F. D. Clarkson, F. H. A. Pool, A. M. Montijn en N. de Ronde Bresser; tot offic. van adm. 3de kl., de adj.-administrateurs D. A. van der Laan, J. Galles, P. J. Roest en H. Kist van Heyniugen; onder bepaling, dat later de adj.-administr. VV. F. Margadant, J. C. CoelandW. T. Klompé en L. C. Duhne, tot officier van adm. 3de kl. zullen benoemd worden. Verder is H. P. Looijen, eerste klerk bij het dep. van marine, met 1 Juli a.s. bevorderd tot adj.- commies. Wij vestigen de aandacht op het verslag der Vereeniging tot ondersteuning der nagelaten betrekkingen van veron gelukte visschers der reederijen te Katwijk a/z. en te Noord- wijk a/z., dat wij hierachter mededeelen. Ieder jaar neemt het getal bedeelden toe en het getal contribuantendoor overlijden of vertrek, af, zoodat, wil de vereeniging op den ingeslagen weg blijven voortgaan, hare bijdragen door het verkrijgen van nieuwe leden dienen te vermeerderen. Ieder lid der commissie alhier is bereid tot het inschrijven van leden voor eene jaarlijksche bijdrage van 50 cents of hooger. Wij hopen dat die heeren vele onzer lezers bij zich zullen zien. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal op Donderdag 20 dezer niet plaats hebben. In de groote vergadering van vrijmetselarenZondag 11. te 's-Hage gehouden, is namens de broederschap aan den groot-secretaris J. J. F. Noordziek een prachtig ge schenk in zilver aangeboden, bestaande in het beeld der waarheid, dat een opgeheven banier en lauwerkrans om hoog houdt en op een prachtig albasten voetstuk rust. Het geheel strekt de fabriek van den heer J. van Kem pen zeer tot eer. De gemeenteraad van Delft heeft gisteren met 10 tegen 9 stemmen bepaald, dat de kermis dit jaar zal ge houden worden. In den loop der discussie deelde de voor zitter mede, dat eenige onderteekenaars van de adressen tot afschaffing der kermis, inmiddels de Haagsche kermis druk bezocht hadden. Het provinciaal gerechtshof van Amsterdam heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak betreffende de on lusten te Yelzen. De drie beschuldigden Cornelis Yisser, de huisvrouw van J. A. van den Boschbenevens Jan Mooy zijn vrijgesproken, de beide eersten van moedwillige brandstichtingde andere van moedwillige verwondering omdat het voldoende bewezen is, dat de beschuldigden niet dan in overleg, of ten minste in vermeend overleg, met de openbare macht hebben gehandeld. De adviezen, door den inspect, van het middelb. on derwijs in N.-Hollandvan de plaatselijke commissie van toezicht op dat onderwijs enz. uitgebracht over de voorstellen van burgem. en wethouders te Amsterdam tot nadere regeling van het middelb. en lager onderwijs, die advie zen luiden in de hoofdzaak gunstig voor die regeling. Yooral de verlaging der schoolgelden heeft veel bijval ge vonden. Te Heerenveen zal eene rijks hoogere burger school met driejarigen cursus worden geopend. Te Deventer is Zondag een hevige brand uitge barsten in een pakhuis van lompen die zich zelfs aan eene belendende woning mededeelde en eerst een dreigend aan zien verkreegdoch dievooral door de manschappen van het 1ste reg. huzarenspoedig is gebluscht. Men verlangt in Drenthe naar 5 a 6 zonnige da gen om naar hartelust veen te kunnen branden en zoo meer uitzicht te hebben op een goeden boekweitoogst. In ééne gemeente van 6000 zielen staan de vuurpannen ge reed om 4000 bunders veen in brand te steken, die later 60,000 mud boekweit (eene waarde van drie ton gouds) zouden kunnen opleveren. Men schijnt in Harlingen pleizier-zeetochtjes te doen. Yoor f2 zijn gisteren ongeveer 50 passagiers naar den Helder geweest, en over 14 dagen gaat de reis naar Enkhuizen en Medemblik. Er is uit M e p p e 1 een koopman naar Londen ver huisd, die een tekort van ƒ200,000 heeft achtergelaten. Een kastelein te Coevorden zou op Pinkstermaan dag een zeegevecht op drijvende tonnen doen houden. Bijna alle inwoners der stad hadden zich buiten de poort verza meld en weldra verschenen de admiraals in prachtig water- costuum. Nauwelijks echter hadden zij den voet op hunne schepen gezetof deze kanteldende zeehelden vielen voor zij verslagen warenin het wateren door dit bad was hun moed geheel gebluscht. Te Breda zag de echtgenoot van den heer V. d. H., wonende in de Catharinastraattoen zij verleden Woens dag om halfvijf in hare slaapkamer kwam, twee mansbee- nen van onder het ledikant uitsteken. Ontsteld verliet zij de kamerdoch trad die een oogenblik later weder binnen en ontmoette toen een persoon, die haar met een Duit- schen tongval zeide//ik ben verkeerdwant ik moet bij dokter B. zijn", en zich daarop uit de voeten maakteeenige broches en een horloge met ketting, alles ter waarde van f 300, medenemende. Gisteren heeft het Pruisische infanterie-regiment N°. 69 de vesting Luxemburg verlatende overige troepen van het garnizoen zullen spoedig volgen. Het Luxemb. Wort bevat een hardroerend afscheidwaarbij de Pruisische sol daten zeer geprezen worden. //Wij hadden gewenschtzoo eindigt dat blad//het garnizoen nog langer hier te zien alleenlijk we willen en moeten de onafhankelijkheid van ons vaderland boven het garnizoen stellen." I)e Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dinsdag des na middags te 5 uren 60°, Wind: N. W., des avonds te S uren 58°, te 10 uren 56°, N. O., Woensdag morgen te 5 uren 51°, N. O., te 8 uren 48°, 's middags te 12 uren 66°, Z. O., 's namiddags te 4 uren 64°. Belgie. De machinist Schutz, die den stationschef Langlet doodgeschoten en daarna zich zelf van het leven beroofd heeft, schijnt door het volk voor een martelaar gehouden te worden, omdat men hem in zijne pogingen tot het be komen van arbeid had tegengewerkt. Men heeft zijne be grafenis 's nachts in stilte moeten doen plaats hebben, want reeds had het volk, dat in massa was opgekomen, de lijk koets, die het voor de plechtigheid bestemd achtte, met immortellen bekranst. Ook hebben eenige arrestatiën plaats gehad. Duitschland. In de laatste zitting van de commissie tot liquidatie van den Duitschen bond, die te Frankfort vergadert, vertegenwoordigt de heer Von Schubert, gevol machtigde van Beierenhet hertogdom Limburg. Pruisen. Een burger van Berlijn stelt 15,000 th. be schikbaar voor het oprichten van een monument ter eere van Francis Drake, die de aardappelen in Europa heeft ingevoerd. Hij heeft den gemeenteraad verzochthem daar toe eene geschikte plaats aan te wijzen. De Kreuzzeitung heeft het proefblad van het nieuwe Fransche Dagblad //la Situation" gezien en verklaart, dat dit alleen uit de middelen van den gewezen koning van Hanover kan zijn opgericht. De czar is gisterenna eene luisterrijke parade te Berlijn, naar Warschau vertrokken. Keizer Napoleon heeft beloofd in October Berlijn te zullen bezoeken. Den 28sten dezer zullen de koning en de prinsen in Berlijn tegenwoordig zijn, om het gedenkfeest van den slag van Königgratz bij te wonen. De kroonprins zal na eene inspectiereis in het begin van Juli zich weder naar Parijs begeven. Oostenrijk. De Darmstadtsche landen hebben te Weenen verzocht te mogen toetreden tot den Noord-Duitschen bond. Graaf Andrassv zal den keizer-koning naar Parijs ver gezellen. Frankrijk. Mevrouw Kambeaux, echtgenoot van den redder des czarsheeft voor 300,000 frs. diamanten van de keizerin van Kusland gekregen. Het supplement van het Gele boek, dat de stukken betreffende de Luxemburgsche zaak bevat, zal naar de ka mers verzonden worden. Men verwacht slechts eene korte discussie over die quaestie. Engeland. Men schijnt er zeer verlegen mee te zijn hoe men de 45 plaatsen in het parlement, die door het aannemen van het amendement-Laing (om aan de boroughs van minder dan 10,000 inwoners slechts één afgevaar digde te laten) open gekomen zijn, aan te vullen. De regeering wil ze over de counties verdeelen. Dezelfde heer Laing heeft gisteren voorgesteldom drie parlements-leden te geven aan boroughs van 150,000 inwoners en meer. Dit voorstel is echter door Disraëli bestreden en ten slotte met 247 tegen 239 stemmen verworpen. Yoor postzegel-verzamelaars is het zeker niet onbe langrijk te weten dat met den lsten Juli er ook postzegels van 10 pence en andere van 5 shilling in omloop zullen komen.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2