N°. 2256. Donderdag A0. Iff.#' fefw c 20 Juni. Prijs dezer Courant. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage Delft, Scliiedam en Rotterdam: te 8 n. 30 m; 10 u. 17 ra.; L u. 55 m.; 3 u. 52 ra., 6 u. 9 ra.; 8 u. 55 m.; 9 n. 42 ra.; naar Haarlemen Arasterdam: te 8 u. 35 m.; 10 n. 26 m.; 1! u. 55 ra.; 3 u. 1 ra.; 4 u. 57 m.; 7 n. 45 m.; 9 u. 56 m. Stoomboot Volharding vau Leiden (Haven) naar Arasterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Am9tel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 m. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 u., overige dagen 5 u. 30 m. en 1 u. 45 m. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. 30. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Amsterdam: dagelijks 's nam. te u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: dagelijks 's morgens te 5 u. Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen: (Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 30 m., 10 u. 55 m.; 3 u. 35 ra.; 7 u. 55; m. en op Zondag 10 u. 55 m. en 3 u. 35 m. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 ra. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdags van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 104. Thesaurie, van 92; Zaterdag van 912. De Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 9—1 en van 4—6 uren; van's Rijks Dir. Belastingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92; van Zegel en Registratie van 84; van de Hypoth. en het Kadaster van 94. LEIDSGH mm è^'i "7 U -xP. L i'A Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Van 1-6 regels f 0.75iedere regel meer f 0.12s. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.15. De N. Utr. Cour. meent, dat de heer Van Zuylennaar Parijs is gezonden om hem een lucratieven post te bezor gen. De Arnh. Cour. betwijfelt dit, zeggende: //debetrek king van gezant is eene zeer kostbare voor hem die haar bekleedt en indien wij niet beter overtuigd waren van de goede verstandhouding tusschen de graven en de baronnen Van Zuylen, dan zou men eer aan eene diplomatieke jok- kernij van onzen minister van buitenlandsche zaken geloo- ven, die een niet bemiddeld edelman tot eene ruïneerende betrekking benoemt." Het orgaan der conservatieven bestreed de uitgifte van woeste gronden in Indië o. a. met te zeggendat er groote vrees is dat Indië door een bijzonder groot getal van vreemde gelukzoekers zal worden overstroomd en het Ne- derlandsche element daar zal verstikt worden, "Waarom", vraagt de N. Utr. Cour. zeer gepasttt waarom zou men luisteren naar de stem van hendie ieder die slechts eer lijk zijn brood zoekt te verdienen een fortuinzoeker, en den man die naar schatten dorst om die uit Indië mee te brengen, een groot, bedaard en bekwaam man noemen? Neen, het grootste gevaar brengen de groote (Nederland- sche) fortuinzoekers aan; maar het gaat hier als met den straatroover en den roover van koninkrijkende vleiers en die uit eigenbelang hem dienen, verachten den eerste en buigen voor den laatste in het stof." Onder de plechtigheden bij de kroning van een Hon- gaarsch koning behoort ookdat de minister van financiën geld strooit onder het volk. De Arnh. Courant verblijdt zich, dat de heer Van Bosse in der tijd weerstand heeft geboden aan de verzoekingom zich met het beheer der Oostenrijksche geldmiddelen te belasten. Mr. P. P. van Bosse op een wit of zwart paard, keizer Prans Jozef met een vollen geldbuidel volgende, waarvan hij den inhoud aan het volk toewerptis eene voorstellingwaartoe onze verbeeldingskracht haar dienst weigert te leenenzelfs al behoeven wij onzen gewezen minister van financiën niet in het Hongaarsch costuum met een attila en een pallache te denken, eene dracht welke voor de niet-Hongaarsche leden van den stoet niet verplichtend was. De heer Van Bosse had gelijk, dat hij niet in Oostenrijkschen staatsdienst tradzulke oogenblikken moeten eiken minister van finan ciën voor zijn leven knakken." De Arnh. Ct. van heden doet opmerkendat er eigenlijk maar twee politieke richtingen bestaan, die van vooruit gang en die van reactie. Maar aangezien nu niemand gaarne reactionair wil heeten, zoo doopt hij zich met allerlei na men, die zouden doen gelooven dat hij iets anders is, eu vindt richtingen uit, die gewoonlijk alleen in zijne ver beelding bestaan. Zoo heeft de heer Pijnappel, zegt dat blad, de conciliante richting uitgevonden, dat is de richting die niet vooruit gaat en niet achteruitniet rechts en niet linksmaarin één woordde conciliante richting; 't is zoo duidelijk als de dag. En wat is nu het kenmerkende van die richting De heer Pijnappel zegt dat zij zich kenmerkt door onthouding van hatelijkheden, insinuatiën, verdenking en miskenning; voorts door de er kenning van menschelijke feilbaarheid, het geloof aan het onvolmaakte van alle menschelijke meeningen; het zoeken naar het beste. //Het zijn prijzenswaardige beginselenzegt de Arnh. Cou rant, //maar naar onze bescheiden meening vormen zij nog geene politieke richting. Zij vormen alleen den plicht van elk man van eer en geweten en, zoo er tegen gezondigd wordtdan is dit niet omdat men liberaal of omdat men conservatief ismaar alleen omdat men niet doet wat men behoort te doen." Juist gesproken. Het zou an ders niet onaardig zijn, als men de politieke partijen voortaan alleen ging indeelen naar den maatstaf der zede lijkheid harer volgelingen en alleen sprak van de eerlijke en o n e e r 1 ij k e lui. Maar waarschijnlijk zou de heer Pijn appel dan weder de beleefde partij uitvinden en zeggen dat die de beste wasomdat ze noch eerlijknoch on eerlijk wilde zijn. Met zijne //conciliante politiek," doet hij ons ten minste denken aan iemanddie wel achteruitloopt maar toch beweert dat hij dit niet doet, omdat hij de menschen die vooruitgaan, als hij ze tegenkomt, beleefde lijk groet. De letter M schijnt eene fatale letter te zijn voor den ongelukkigen vorst, die aan gene zijde van den oceaan eene keizerskroon is gaan zoeken. Volgens de jongste be richten is generaal Marquez opgesloten in Mexicois Mira- mon, 's keizers adjudant, overleden aan de koorts en zijn de generaals Mendez en Mejia door de Juaristen gedood. Wordt het leven van den ongelukkigen Maximiliaan ge spaard dan zal hij uit Mexico terugkeeren om op Miramar zijne gemalin in diep beklagenswaardigen toestand weder te vinden.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1