N°. 2255. Woensdag A0. 18<p.'| '19 Juni. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft', Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 55 m.; 3 u. 52 m., 6 u. 9 m.; 8 u. 55 m.; 9 u. 42 ra.; naar Haarlemen Amsterdam: te 8 u. 35 m.; 10 u. 26 m.; 11 u. 55 ra.; 3 u. 1 ra.; 4 u. 57 m.; 7 u. 45 m.; 9 u. 56 ra. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binneu- Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 m. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 u., overige dagen 5 u. 30 m. en 1 u. 45 ra. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. 30. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Amsterdam: dagelijks 's nam. te 3$4 u-i van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: dagelijks 's morgens te 5 u. Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen(Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 30 m., 10 u. 55 m.; 3 a. 35 m.; 7 u. 55 m. en op Zondag 10 u. 55 m. en 3 u. 35 m. O.-I. LandpOSt. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdags van 111. Plaatselijke Secre* tarievan 104. Thesaurie, van 92; Zaterdag van 912. De Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 91 en van 46 uren; van 's Rijks Dir. Belastingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2; van Zegel en Registratie van 84; van de Hypoth.. en het Kadaster van 94. Zoo wij niet wistendat het Haagsche Dagblad mees ter is in het valsch voorstellen van feiten, zouden wij dat kunnen leeren uit het overzicht, in dat blad gegeven van de zitting der Tweede Kamer van 15 dezer. De ultra-behoudende koloniale politiek, door het Dag blad vertegenwoordigd, had in die zitting eene merkwaar dige nederlaag geleden. Een amendementvoorgesteld door den heer Eochussen en strekkende om de traktementsver- hooging der inlandsche hoofden geheel los te maken van de regeling der persoonlijke diensten, door de Javaansche bevolking aan de hoofden bewezen, had slechts twaalf stemmen op zich vereenigd. "Wel een afdoend bewijs, dat een ultra-behoudend minister van koloniëngelijk het Dagblad dien wenscht, onmogelijk zou kunnen blijven zitten. IVij waren er benieuwd naar, hoe bet Dagblad de nederlaag, door zijne koloniale politiek geleden, zou ver bloemen en wij lazen dat de minister Trakranen het araendement van den heer Eochussen eerst met kracht bestreed, maar eenige oogenblikken later, bij het voorstellen van eene wijziging in den considerans van het wetsontwerptoonde volkomen het beginsel te beamendat ten grondslag strekte aan bet amendement van den heer Eochussen. Die heer had dus nu zijn amendement moeten intrekkendaar de verwerping zou kunnen doen geloovendat er een beginsel is verwor pen, terwijl het inderdaad nu slechts eene quaestie van cijfers was." Wij willen dat alles nu eens aannemen; wij willen er zelfs niet op drukken, dat het beginsel der behoudende partij dan toch het zuiverste gesteld was in het amende ment van den heer Eochussenen er geen enkele reden bestond om tegen dat amendement te stemmenindien men het beginsel deelde. Maar dan is dit toch zeker, dat het amendement van den heer Thorbecke, waarin wordt uit gedrukt, dat de traktement-verhooging zal plaats hebben in verband met de beperking van de persoon lijke diensten, in lijnrechten strijd was met het amende ment van den heer Eochussen en met het beginsel der ultra- behoudende koloniale partijom die beide onderwerpen ge heel los van elkander te makenof liever, om de persoon lijke diensten in stand te houdenten einde daardoor het prestige der regenten te bewaren. De vertegenwoordigers van die partij stemden dan ook tegen het amendement- Thorbecke, dat echter met 51 tegen 13 stemmen werd aangenomen. Nu te beweren dat die partij geen nederlaag heeft ge leden, gaat wel wat ver, en evenzoo is de verklaring van het Dagblad aan het slot van zijn overzicht//dat in be ginsel tusschen het amendement-Thorbecke en het amen- dement-Eochussen geenerlei verschil was, maar alleen in de wijze van toepassing," wat kras. Wij doen alleen opmerken dat de heer Eochussen op 12 JunizeideMij resumee- rende, kan ik mij met het stelsel van den mi nister, om de beerendiensten te beperken, niet vereenigen." Duidelijker kan het wel niet. Het is bekenddat Victor Hugo steeds hevig tegen de doodstraf geijverd beeft en nog ijvert. Niemand heeft bet dan ook bevreemd, dat de beroemde Eranscbe schrijver, toen bet lot van den Eenian Burke en zijne medestanders nog niet beslist was, een brief ten gunste der ongelukki- gen aan de Eranscbe dagbladen heeft gezonden. Ofschoon dit schrijven eerst publiek gemaakt is, toen de koningin den ter dood veroordeelden Burke reeds gratie had verleend, zoo heeft het toch overal een diepen indruk gemaakt. //Men meldt ons," zegt de beroemde schrijver, //dat het schavot reeds is opgeslagenmaar wij antwoordendat is niet mogelijkhet staatkundig schavot is in Engeland eene onmogelijkheid. Engeland heeft Kossuth niet toegejuicht, ten einde de galgen van Hongarije weder op te richten; het heeft Garibaldi niet verheerlijkt, om de Siciliaansche terechtstellingen te vernieuwen. Wat zouden, indien dit waar kon zijn, de hosanna's van Londen en van Sou thampton te beteekenen hebben gehad? Neen, Engeland zal in 1867 aan Ierland bet doodvonnis niet voltrekken. Déze Elisabeth zal déze Maria Stuart het hoofd niet voor de voeten leggen." //Gij heet Engeland", zoo eindigt hij, //om aan de na tiën te toonenwat vooruitgangarbeidwaarheidrecht rede, wat de majesteit der vrijheid is! Gij zijt Enge land, om het toonbeeld van het leven te zijn; niet, om het schouwspel van den dood te leveren. Europa zou u anders tot uwen plicht roepen. Burke en de overigen zullen niet sterven. Vrouwen en dochters dier mannengij behoeft u geene rouwkleederen te vervaardigen! Engeland wordt door eene rouwdragende koningin geregeerd. Eene moeder kan geene kinderen tot weezeneene weduwe geene vrouwen tot weduwen maken." De N. Utr. Cour. dacht, bij gelegenheid van de ver oordeeling der Eenians, meer bepaald aan ons stelsel van LEIDSCH MO BH Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meer f 0.12*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.15. Rijkstelegraaf van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 ra. 'sav, Ingezonden.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1