geweest zijnde met de zieken, als verdacht moesten be schouwd worden. Ze worden hoog getaxeerd en afge maakt. Er waren er dus geen 17 maar 21maar de boer slim als de boeren zijn, verklaarde het verschil door op te merkendat de burgemeester hem zeker niet begrepen hadwant dat hij onder de opgegeven zeventien de vier zieken niet had meegeteld. De uitvoer van het vee uit Overijsel naar Utrecht gedurende de laatste weken hadbij zeer matige schatting eene waarde van 16 ton gouds. Eene algemeene vergadering van de Maatschappij voor Toonkunst zal voorafgaan aan het muziekfeest te Arnhem. Onder de verschillende belangrijke punten, die daar ter sprake zullen komen, behoort ook het geven van volks concerten en volkszangfeesten. Woensdag-voormiddag heeft op het protestantsche kerkhof te Ginneken bij Breda, de plechtige onthulling plaats gehad van het monument ter eere van wijlen den luit.-gen. Seelig. De heer W. J. Knoop, gen.-maj., hield bij die gelegenheid eene indrukwekkende toespraak. Het monument bestaat uit eene, in bas-relief uitgevoerde, alle gorische voorstelling, waarbij de Muse der geschiedenis, de graveerstift houdende, wijst naar het door haar op een bord geschetst plan van een vijfhoek. Tegenover haar staat, met vorschenden blik, een jeugdig, licht gewapend krijgs man, in antiek costuum. De buste van den generaal staat op een voetstuk tusschen de beide figuren. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag des na middags te 5 uren 56°, des avonds te 8 uren 54°, ie 10 uren 52°, Wind: N. W. Zaterdag morgen te 5 uren 50°, N. VV., te 8 uren 54°, 's middags te 12 uren 60°, N. W., 's namiddags te 4 uren 56°. BUITENLAND. Belgie. De graaf en gravin van Vlaanderen vertrekken heden naar Parijs. De koning en zijn broeder zijn gedagvaard door een oud bediende van wijlen hunnen vader. Hij beweert on rechtmatig ontslagen te zijnen vraagt daarom schadeloos stelling. Op den spoorweg van het Land van Waes is een per sonentrein tegen 3 beestenwagens aangereden. De machinist de stoker en eene dame zijn gedood, vele reizigers ernstig gekwetst. De koning van Pruisen en Von Bismarck zijn gisteren avond te 5 uren te Brussel gekomen en te 11 uren ver trokken. Pruisen. De heer Von Eorckenbeck, afgevaardigde van het kiesdistrict Wolmirstedt-Neuhaldenslebeuheeft voor zijne kiezers rapport uitgebracht over zijne verhouding tot de rijksconstitutie, staande boven op eene rustieke tafel boven op een berg bij Neuhaldenslebenin de linkerhand een parapluie houdende om zich tegen de zon te beschutten. Men zegt dat een Duitsch publicist eerlang authen tieke en zeer belangrijke mededeelingen zal doen omtrent de Luxemburgsche quaestie. De kabinetsraad zal verscheidene dringende zaken van bestuur, vooral de nieuwe provinciën betreffende, in be handeling nemen. De koning zal zich naar Leignitz be geven, ter bijwoning van het 150-jarig jubilé van het grenadier-regimentwaarvan Z. M. sedert 50 jaren offi cier is. De afkondiging der rijksconstitutie zal waarschijnlijk in het laatst der maand Juni in alle staten van den Noord- Duitschen Bond gelijktijdig en op dezelfde wijze plaats hebben. Men tracht te Berlijn te gissenwat er al besproken kan zijn in de langdurige geheime conferentiën die de ko ning gehad heeft met Napoleon en den czar, en vooral in de samenkomsten van de ministers Von Bismarck, Gort- schakoff, Kouher en De Moustier. Het kan echter nog lang duren eer men er achter is. Een bericht, dat keizerin Charlotte te Miramar in het water gesprongen zou zijn, wordt tegengesproken, alsmede dat de aartshertogin Sophia krankzinnig is. Oostenrijk. Den dag waarop de aartshertogin Mathilde stierf, bracht een lakei een reusachtige doos://Voor de door luchtige aartshertogin Mathilde!" 't Waren frissche Alpen- bloemen uit Berchtesgaden. De oude koning Ludwig van Beieren had zich gehaast, toen hij het ongeluk vernam dat zijn //lieveling" had getroffen, de aartshertogin met Alpenbloemen te verrassen; ze vonden slechts haar lijken zullen haar graf versieren. De keizer heeft Erans Liszt het kommandeurskruis der orde van Erans Joseph verleend. Ingevolge de verleende amnestie is generaal Klapka in Oostenrijk teruggekeerd. Erankrijk. In de leerboeken voor de geschiedenis op de Fransche gymnasiën, door den heer Duruy ingevoerd, leest menKeizer Maximiliaan regeert vreedzaam over een ge ukkig volk en de Eransche invloed is voor eeuwig, God zij dank, in die oorden gevestigd." Men zegt, dat weldra aan het wetg. lichaam een ontwerp zal aangeboden worden betreffende de terugbeta ling der Mexicaansche obligatiën. Er wordt trouwens we der zeer ernstig van eene verdaging der zitting tot Octo ber gesproken.-Het rapport der commissie betreffende het ontwerp van wet op het recht van vereeniging is Woens dag 11. ingediend. Het théatre international op het Champ de Mars is eindelijk Dinsdag 11. ingewijd. Men begroot de waarde der geschenkendie de czar te Parijs uitgedeeld heeftop niet minder dan een millioen francs. De redactie van den Constitutionnel heeft een aan tal ridderkruisen ontvangen. De czaf heeft o. a. een dinertje van 14 couverts ge geven in de //taverne anglaise", dat hem 1500 frs. gekost heeft. De koning van Pruisen heeft gisteren morgen te 10 uren Parijs verlaten. Men zegt, dat de Russische gezant, in de zaak van Bereyowski, stukken heeft overgelegd, die het bestaan van een komplot bewijzen. Kort voor dat de czar Parijs verliet, ontving hij de deputatie uit Warschau en stelde deze volkomen gerust omtrent het lot van Polen. Niet alleen zou de moord aanslag voor dat land geene slechte gevolgen hebben, maar zelfs zou de amnestie nog worden uitgebreid. De deputatie moest echter dadelijk vertrekken en mocht zelfs de ten toonstelling niet bezichtigen, naar men zegt, omdat graaf Sigismund Wielopolski er zich onder bevonddie indertijd prins Napoleon tot een duel had uitgedaagddat door den prins ontweken was. De Russische ambassade heeft last gekregen, om al de onderteekenaars der adressen van sympathie, vanwege den czar te bedanken. Lord Stanley is te Prrijs aangekomen en zal er de pinkstervacantie doorbrengen. Graaf Von Bismarck is veel openhartiger geweest dan prins Gortschakoff op het punt van politiek. Het is den heer Rouher niet gelukt laatstgenoemde over de Oos- tersche quaestie te doen praten. Het schijnt wel, dat de heer De Moustier terstond na het vertrek der vreemde vorsten zijn ontslag zal krijgen. Engeland. De minister van oorlog heeft, zonder het 1 lagerhuis te hooren, een besluit uitgevaardigd, waarbij de riflemen tot een soort van politie-macht worden verne derd. Men verwacht eene interpellatie hierover. De heer Gladstone heeft eene deputatie ontvangen van beambten der onderscheidene Londensche kerspelen, die hem verzocht hebben een voorstel in te dienen tot herstel der compound-belasting. Zij beweerden dat de gemeentekassen gemiddeld 25 pet. schade zouden lijden door de aanneming van het amend.-Hodgkinson. Gladstone hield het voor onmogelijk, om eene nieuwe verandering voor te stellen. Hij ried der gemeentebesturen aan, dat zij de eigenaars zouden verzoekenmet de huur ook de belasting wekelijks in te vorderen en die dan jaarlijks af te doen. Rusland. De regeering heeft na lang aarzelen besloten zich, evenals Nederland, België, Zwitserland, Italië, enz., op de conferentie voor de eenheid der munten te doen vertegenwoordigen, die den 17den Juni aan het ministerie van 'buitenlandsche zaken te Parijs zal worden geopend. Spanje. De minister van buitenlandsche zaken, de heer Calonge, heeft zijn ontslag aangeboden en wordt opgevolgd door den heer De Castro, minister van marine, wiens plaats door den heer Macfori zal worden ingenomen. De koningin zal nu weder wèl naar Parijs gaan. In het begin van Juli wordt zij daar verwacht. CORRESPONDENTIE. Aan den heer Redacteur van het Leidsch Dagblad. WelEd. Heer! Bij dezen nemen wij beleefdelijk de vrijheid UEd. te verzoeken, onder staande mededeelingen in uw blad te willen opnemen; het is een uittreksel van het algemeen rapport van beoordeeling der voorwerpen, ingezonden door de Leidsche werklieden op de eerste alg. tentoonstelling, gehouden door de vereeniging «Neerlandsch Werkman" te Amsterdam. Bekroond: N°. 90, J. Hartveldt; 94, J. Verkoren Jr.; 109, C. W. Hasselbach; 111, J. W. van Brussel; 197, C. du Croix Jzn.258 en 259, W. D. J. Lafeber; 272—276, J. J. van Rodenakker309en310, L. J. Engels; 319, J. S. Boogers; 320, H. van Gelder; 265 en 266, J. Noest; allen met getuigschrift. N°. 106, A. D. Bedier; 107, F. AG. Douwes Dekker; 108, J. G. van Parijs; 110, J. van der Kamp; 137 en 138, M. J. Lafeber; 177, J- Brevée; 278, A. Ingeneeger; allen met bronzen medaille. N°. 97, H. van Gelder; 264, J. J. Brico Cz.; beiden met zilveren medaille. N°. 260 en 261, W. van den Burgh- loffelijke vermelding.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2