N°. 2233. Maandag A°. 1867^ 17 Juni. BINNENLAND. Prijs dezer Courant. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naav 's-GravenhageHelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 m 10 u. 17 m.; I u. 55 m.; 3 u. 52 m., Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binneu- Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 ra. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 u., overige dagen 5 u. 30 m. en 1 u. 45 ra. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. 30. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochteud te 4 u., overige dagen te 5 u., 'snam. te 3 u.; van Arasterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 's nara. te 3 u. Zondags buiten dienst. LEIDSCH DAGBLAD Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen uitgegeven. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meer f 0.126. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten vau 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.15. 6 u. 9 m.; 8 u. 55 m.; 9 u. 42 ra.; naar Haarlemen Arasterdam: te 8 u. 35 m.; 10 u. 26 m.; 11 u. 55 m.; 3 u. 1 ra.; 4 57 ra.; 7 u. 45 ra.; 9 u. 56 ra. Er loopt in de residentie een geruchtdat al de snel schrijvers van de Tweede Kamer besloten hebbenzich in de volgende week voor het admissie-examen aan de hoogeschool alhier aan te melden. De heer Pijnappel heeft hun in de zitting van 11 Juni eene leelijke kool gestoofd door eenige monden vol Grieksch te spreken. Dat Grieksch is afgedrukt in het Bijblad, maar zóó, dat alle gymnasiën en Latijnsche scholen in het land er schande van spreken. Alle accenten staan verkeerd, en geen woord is er, waar niet minstens één drukfout in gevouden wordt. Om nu te zorgen dat zij niet weder aldus door den heer Pijnappel beet genomen worden, zullen, naar men zegt, de snel schrijvers zich haasten den rang van candidaat in de let teren te verkrijgen en bovendien Prof. Cobet verzoeken om voor hen een speciaal college in de Grieksche tachy- graphie te geven. Van de bekende humaniteit van dezen hoogleeraar mag men verwachten, dat hij aan dit verzoek zal voldoen. LEIDEN, 15 Juni. Bij kon. besluit is aan M. S. Korsten eervolontslag verleend als'bnrgem. der gsra. Herten, en in diens plaats benoemd Cbr. Korsten; benoemd tot griff. der arr.-rechtb. te Assen Mr. E. K. J. Bertling, thans raadsheer in het prov. gerechtshof in Drenthe; tot griff. bij het kantonger. te Lem mer S. L. Andreae, adv. te Sneek; bij den plaatselijken staf tot lsten lnit. de 2de luits. J. W. Bichelmeijer, K. H. Bode en F. Spronk. De onder-intend. der 2de kl. M. R. Hamming is op non-activiteit gesteld. De gepasporteerde adj.-onderoff., dienstd. 2de luit., van het leger in Ned. Indië, J. P. Coenen, is benoemd tot huismeester in het koloniaal militair Invaliedenhuis op Bronbeek. Wij vestigen zeer de aandacht op de bekroningen van onze Leidsche werklieden, wier namen in een brief hier achter worden opgegeven. Wij verblijden ons over het gunstig succes der vereeniging //Nut en Genoegen" en twijfelen niet of dit zal haar aansporen om op den inge slagen weg voort te gaan. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 118 tot 134 volwassen personen en van 64 tot 78 kinderen. Men schrijft ons uit O u d s h o o r nDe gemeenteraad heeft besloten, dat de kermis als naar gewoonte zal plaats hebben. Eerlang zal een aanvang worden gemaakt met de werkzaamheden tot de nieuwe straatverlichting. Z. K. H. prins Erederik is alleen op het huis te Pauw teruggekeerd. De Haagsche correspondent van den //Precurseur" wenscht, dat onze minister van buitenlandsche zaken de stukken betreffende de Luxemburgsche zaak volledig zal overleggen, opdat men wete wat er zij van de tegenstrij dige verklaringen van den heer De Moustier in de Eransche en van den heer Van Zuylen in de Nederlandsche Kamer. Hierdoor zou ook alle onzekerheid omtrent het ontstaan der quaestie worden weggenomen. Het ministerie van buitenlandsche zaken is van ge voelen, dat het bondsartikel van 1832 aangaande het uit leveren van deserteurs en dienstplichtigen heeft opgehou den voor ons land van kracht te zijn. Aan het departement van binnenlandsche zaken blijft men aanhoudend arbeiden aan een nieuw wetsontwerp op de banken van leening. Het bericht omtrent de wet op het hooger onderwijs was inderdaad te voorbarig, maar wij meenen toch te kunnen verzekeren, dat dit wetsontwerp zoo goed als gereed ligt. In Augustus zal aan het depart, van financiën te 's-Hage een vergelijkend onderzoek plaats hebben van adspiranten naar de betrekking van surnumerair bij de posterijen. Er kunnen 7 geplaatst worden. Men moet zich vóór 10 Juli, bij een op zegel geschreven requesttot den mniister wenden. Maandag zal men te 's-Hage beginnen met het af nemen van het voorbereidend examen voor hen die wen- schen opgeleid te worden tot Indische ambtenaren. Er hebben zich 36 candidaten aangemeld. Men weet dat Maandaga. s., op den verjaardag van H. M. de koningin, in het Bosch te 's-Hage eene schitterende illu minatie ontstoken zal worden. Er is een muziektempel opge richt in de entréelaan voor de kapel der stedelijke schutterij. Aan het einde dier laan zal een transparent met het naam cijfer der koningin verlicht worden. De Jacoba-laan en de vijvers zullen op de gewone wijze verlicht zijn; ook zullen in het paviljoen en in een muziektempel op de Zwitser- sche brug muzikanten zich doen hooren. Aan het einde van den grooteu vijver is eene stellage opgerichtvoor stellende de Kialtobrug te Venetië, waarboven het ge kroonde naamcijfer van H. M. Wanneer het weder, zoo wij hopen, gunstig is, zullen ook vele onzer stadgenoo- ten gebruik maken van de gelegenheid om dit feest bij te wonen, daar de directie der Holl. IJzeren Spoorweg - Maatsch. retourkaarten verkrijgbaar heeft gesteld, terwijl 's nachts te 12 uren een extra-trein zal rijden. Sedert men in den afgeloopen winter te Scheve- ningen een ijskelder heeft gemaakt, kan de verzending van visch naar het buitenland in ijs plaats hebben. Het gemeentebestuur te Delft heeft de uitmondin gen der riolen in de stadsgrachten, voor zooverre die bo ven het watervlak zijn gelegen, doen dicbtmetselen, waar door belet wordt dat de schadelijke dampendie zich anders uit die gaten ontwikkelen, in de lucht worden opgenomen. Op Pinksteren heeft een infanterist van het garni zoen te Gouda, die in den laten avond de gracht werd overgezet om ter sluiks in de kazerne te komen, onver hoeds den sergeant van de wacht in het water geduwd, dat hem echter waarschijnlijk duur zal te staan komen. Op de paardenmarkt te Nu mansdorp waren 900 paarden aan de lijn. Wederom hebben Eransche kooplieden gekocht voor buitensporig hooge prijzen. Op 13 Juli zal de Nederl. entomologische ver eeniging te Utrecht hare algemeene vergadering houden. Een boer gaf een paar weken geleden vier zieke runderen bij zijn burgemeester aan. Hoe groot is de koppel, waar ze toe behooreu was de vraag, en de boer ant woordde: zeventien. De afmakingswet zou dus op de zeven tien koeien worden toegepast. Nu is de taxatie in den regel zeer hoog. De boer bemerkt dit, en haalt, toen men aan het afmaken beginnen zou, nog vier runderen uit de weide, voorgevende, dat hij die denzelfden middag nog uit den «tal verwijderd had, maar dat ze, ais in aanraking

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1