CORRESPONDENTIE. RECHTSZAKEN. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. inwoners waaronder ook de brandmeester en verdere be ambten daarheen sneldendocb op bet bedoelde punt ge komen werden zij verwelkomd door een legioen muggen die een wolk of damp voorstelde, zoodat zij allen weder gerustgesteld en verwonderd over dit betooverend schouw spel huiswaarts keerden. De poldergasten of polderjongens staan in sommige gedeelten van ons land in kwaden reuk. De Friesche Cou rant heeft [hunne verdediging op zich genomen. //Ontwik keld naar den geest als ze zijn" zoo lezen wij in dit blad //hoe sterk, handig en werkzaam naar het lichaam, is er in hunne keten zeer dikwijls een geest heerschende van onderlinge broederschapvan ouder- en kinderliefde van menschenminwelke aan de tijden der oude Germanen doet denken. Voornamelijk is ook de gastvrijheid eene der hoofddeugden van dat geslacht, welke erfelijk voortduurt. Ben bewijs hiervan gaf onlangs eene keetbetrokken door een twintigtal personen, onder welke een paar vrouwen. Er kwam namelijk voor eenige dagen een poldergast, bij niemand bekendvan elders in die keet aan en werd er gastvrij ontvangen. Hem werd al dadelijk eenige verkwik king aangeboden, hij at en dronk mede, overnachtte er, vertrok den volgenden morgen vroeg, gaf ieder een hand tot afscheid en reisde verder. Men vroeg niet van waar hij kwam, welke zijne voornemens waren, of hij ook voor logies kon betalen; neen, van dat alles kwam niets, het was genoegdat hij de gewone type van het ras bezat en onmiskenbare sporen van zijn beroep in zijn uiterlijk vertoonde. Behalve bovengenoemde deugden hebben die pol dergasten een fijn gevoel van eerlijkheid en trouwen wee den aannemer, welken zij op bedrog en kwade trouw be trappen. Bij het vernemen van voortdurende trouw in hunne superieuren zijn ze verder de dankbaarste en erkentelijkste schepselen ter wereld." Bij de boekhandelaren Beijers en Van Boekhoven te Utrecht is verschenen een plaatwerk, vervaardigd door den zoo gunstig bekenden lithograaf IJzerdraadnaar de teekening van Jhr. Van Bijckevorsel, voorstellende den intocht van Maximiliaan van Oostenrijk en Maria van Bourgondië te Bruggeen de feesten bij die gelegenheid gegeven. Bij de ingezetenen gaat een adres rond om de kermis wel te laten doorgaan. Adressanten achten de re denen, door den kerkeraad tegen de kermis aangevoerd, als daar zijn: dreigend oorlogsgevaar, veepest en cholera, minder gegrond. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag des na middags te 5 uren 62°, des avonds te 8 uren 56°, te 10 uren 56°, Wind: N. W. Vrijdag morgen te 5 uren 56°, N. W., te 8 uren 56°, 's middags te 12 uren 63°, 's namiddags te 4 uren 57°, N. W. B U I T E N L A N D. Belgie. Een vreeselijke misdaad is te Antwerpen gepleegd. Dinsdag-middag, terwijl de heer Langlet, stationschef van den staatsspoorweg, op zijn bureau zat te schrijven, trad plotseling iemand binnen, die twee pistoolschoten op hem lostewaarvan het eerste het hoofdhet tweede den strot doorboorde. Onmiddellijk hierop zette de moordenaar het pistool zich zelf aan den mond en schoot zich dood. De heer Langlet is in een hopeloozen toestand naar zijne wo ning vervoerd. De moordenaar is een gewezen machinist fian den staatsspoorwegwien vier of vijf jaar geleden de dienst was opgezegd om bijziendheid en nalatigheid. Dit had hem zeer gegriefd en het schijnt dat hij toen reeds bedreigingen had laten hooren. De koning van Pruisen wordt dezen zomer nog te Ostende verwacht. Zondag 11. is te Seraing het stoffelijk overschot van den beroemden industrieel, aan wien genoemde fabriek - plaats hare opkomst te danken heeft gehad, John Cocke- rillplechtstatig bijgezet in den grafkelder der familie. Hij was 27 jaren geleden te Wai*schau overleden en werd thans door een der hoofden van de firma herwaarts overgebracht. Duitschland. Op voorstel van Prof. Ernst Ebermayer te Aschaffenburg zullen in Beieren verschillende meteoro logische stations worden opgericht. Pruisen. In goed onderrichte kringen beschouwt men het als ontwijfelbaardat aan Pruisen in den uitgebreiden bondsraad voor tolzaken, welke met de zes stemmen van Beieren achtenvijftig stemmen zal tellenhet recht van veto voorbehouden zal blijven. Frankrijk. Thiers ziet in de reizen der souvereinen naar Parijs het einde der monarchie in Europa. De vorsten zegt hij, komen hun billet d'enterrement halen. Bij deu wedstrijd voor militaire muziek op het Champ de Mars zal het Nederlandsche muziekkorps der grenadiers en jagers zich te meten hebben met de Belgische korpsen der garde en der grenadiers, het Spaansche korps van het lste reg. genie, het Oostenrijksche van het regiment Be- nedek en het Fransche korps der guides. De czar heeft grootkruisen der Andreas-orde uitge deeld aan aiie divisie-generaalsridderkruisen dier orde aan'alle kolonels, en grootkruisen der Stanislaus-orde aan allebrigade-generaalsdie de groote revue hebben bijge- woond. De sultan, die den I7den uit Konstantinopel zal 1 vertrekkenheeft bij een Parijsch juwelier eene prachtige parure van diamanten bestelddie hij voornemens is de keizerin aan te bieden. Ierland. In het graafschap Dublin sterft veel vee, niet aan de runderpest maar ten gevolge van apoplectische con gestion van een zeer kivaadaardig karakter. Italië. In het Napelsche zijn met de zuidwestenwinden ontzaglijke zwermen sprinkhanen uit Afrika overgekomen. Turkije. Er schijnt eene gisting te heerschen onder de bevolking van Konstantinopel wegens de nieuwe wet op de geestelijke goederen en de reis des sultans. Amerika. Escobedo heeft bevolendat keizer Maximi liaan voor een krijgsraad zal terecht staan. Een telegram uit New-York van gisteren meldt, dat Mi- ramon overleden is en dat, behalve Mendezook Castilla en Mejia door de republikeinen gefusilleerd zijn. In Louisiana is een stedeke dat Homerus heet. Al daar verschijnt een tijdschrift onder den titelDe Ilias van Homerus. Mijnheer de Redacteur! De lezing van het 9tuk in de Leydsche Courant van 12 Juni 11., inge zonden door een belastingbetaalder, tevens vereerder van den heer J. Scheltema Jz., heeft mij zeer versterkt in mijne meening; dat namelijk, naarmate een ambtenaar meer onverplichten ijver betoont in de waarneming zijner functiën, hij ook in hoogere mate kan rekenen op ondank en mis kenning, inzonderheid onder dat gedeelte van het publiekwaarbij de zelf zucht onder allerlei liefelijke en onliefelijke vormen, op den troon zit, zoodat: Die ijver wil zaaien Om ondank te maaien Diens oogst zal overvloedig zijn. In de correctioneele zitting der Rechtbank te Leiden van Vrijdag 14 Juni 1867, zijn veroordeeld: J. G. V. te Woerden, wegens overtreding van plaatselijke belasting op de honden, tot eene boete van ƒ5 of 1 dag gev. F. v. L. Pz. te Zevenhoven, wegens overtreding der verordenin gen tot wering der veeziekte, tot eene boete van ƒ25 of 3 dagen gev. M. P., huisvrouw van H. A., te Leiden, wegens diefstal, tot 8 dagen gev. D. van G. te Leiden, wegens beleediging en verzet tegen bedienden en beambten, tot een gev. van 8 dagen, en eene boete van ƒ25 of 3 dagen gev. G. L., wed. K. den H., te Leiden, wegens uitoefening derartsenijbereid- kunde, tot 2 geldb. ieder van 10 of voor iedere boete 2 dagen gev. G. M. te Bodegraven, wegens overtreding der wetten op de veeziekte, 3 m. gev. en 50 boete of 3 dagen gev. A. M. te Bodegraven, wegens mishande ling en bedreigingen aan bedienden en beambten, tot 3 m. gev. en f 25 boete of 2 dagen gev. J. G. te Bodegraven, wegens mishandeling aan bed. en beambten, tot 3 m en 1 dag gev. Zitting van 14 Juni. Voortzetting der discussiën over het ontwerp betreffende de traktements-verhooging der inlandsche hoofden. De heer Van Eek is niet bevredigd door het antwoord van den min., vooral niet wat betreft het publiceeren van stukkenhij ziet hierin vol strekt geen nadeel. De heer W. van Goltstein verdedigt zijne zienswijze tegenover den heer Jonckbloet en bespreekt voorts het ontwerp zelf en de politieke beschouwingendie in de discus siën zijn ter sprake gekomen. De heer De Casembroot doet uitkomen, dat hij in de zienswijze van mannen als Van de Putte, Keuchenius en Jonckbloet veel minder vertrouwen kan stellen dan in die van den onvergetelijken Van den Bosch. De heer Keuchenius herhaalt, dat hij geen strijd heeft gevoerd te gen 's ministers persoon, maar tegen 's ministers richting. De heer Pijnappel zegt, dat hij zich niet stoort aan den schijn dien men hem toedichthij wil op den piëdestal der overtuiging staan. Hij kan het gevraagde programma van de conciliante politiek niet leveren, omdat hij zich verklaard heeft tegen alle programma's en alle leuzen. Hij weidt hierover uit. De min. van koloniën beantwoordt in het breede de sprekers. De heer Van Nispen blijft de gisteren door hem vooropgestelde stellin gen handhaven. De heeren Fransen van de Putte en Keuchenius beantwoorden den min., waarop de algemeene beraadslagingen worden gesloten. Op voorstel des voorzitters wordt besloten, eerst de discussiën aan te vangen over de 12e afdeeling. De min. van koloniën stelt voor om de som van 1 millioen op de helft te verminderen, omdat de verhooging slechts voor 3 maanden behoeft te werken. De heer Kochussen stelt een amend, voor, om de traktements-verhooging met f 700.000 te vermin deren. De heer Fransen van de Putte stelt mede eene wijziging van den post voor.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3