waar 't heen moet. opsch;riften. Boven de Gehoorzaal in het Athenaeum te Deventer. In den gevel van het Athenaeum te Deventer. Een tempel van Atheen is dit, maar heel in 't kleen; maak ons dus geen verwijt van wat A/emgeestigheid. Anders. binnenland. Waar moet het heen, och lieve deugd! als dat geleerd wordt aan de jeugd? .//Waar 't heen moet? daarheen, dat, na u, uw zonen, niet zóó bekrompen zichals gijbetoonen." Uit vrij hier uw convictie; edochmet één restrictie wiens woord den raad der stad mishaagt, die wordt onmidlijk weggejaagd. DE NODITS DUO. Curatoren hebben in de eerste plaats bezwaren tegen de wijze waarop deze hoogleeraar meermalen zijne gevoelens heeft uitgesproken omtrent zaken van godsdienstigen aard." Wie hier professor is mag vrij en open zeggen, hoe in 't godsdienstige zijn overtuiging luidt, mits hij 't maar zóó weet aan te leggen, dat óns de tnodus quo niet stuit. Men zegt, de geest van onzen tijd duldt geen gezag van de overheid, in 't uiten van convictie. Maar ik zeg, dat is fictie, als werklijk dit wel raakt het quid, maar niet alzoo den modus quo. LEIDEN, 14 Juni. Z. M. heeft benoemd tot 2den luit.-kwartierm. bij het 8de reg. inf. den sergeant e. H. i. Jansen van het korps; en aan den kolonel c. n. Peperkamp den rang verleend van generaal-majoor. Zondag a. s. zal de overwinning van Waterloo godsdienstig worden gevierd. Maandag en Dinsdag 17 en 18 Juni zal, van 's morgens te 9 urende collecte plaats hebben voor het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den ge- wapenden dienst in de Nederlanden. Burgemeester en wet houders noodigen alle ingezetenen uit, om, door onbe- krompene bijdragen krachtdadig mede te werken tot de ondersteuning en uitbreiding der instellingwelke dit zoo zeer behoeft. Het bestuur der vereeniging ter bevordering van fabrieks- en handwerksnijverheidara. 's-Gravenhage, heeft de industrieelen yan 's-Gravenhage uitgenoodigd tot het bijwonen van eene bijeenkomst, die hedenavond ge houden zal wordenter bespreking van de middelenwelke zouden kunnen worden in het werk gesteld om verdienste lijke handwerkslieden de Parijsche tentoonstelling te doen bezoeken. Hoe lang zal 't nog duren eer men iets dergelijks uit Leiden kan melden? In de zaal van het badhuis te Scheveningen hebben L. Lazare en Zn. een bazar geopend, waarin zeer smaakvol alles geëtaleerd iswat geacht kan worden in den bazar eener badinrichting voorhanden te moeten wezen. Heeft men nu eerst begrepen hoeveel partij hiervan te trekken is? Wij, Nederlanders, zijn geweldig achterlijk op dit punt. We klagenen we weten de gelegenheid niet aan te grijpen om ons voordeel te doen. Iu het buitenland vindt ge aan alle stations boekenbladenreisbenoodigd- hedenenz. enz. geëtaleerdkleine ververschingenvruch ten enz. worden er aan elke halt voor enkele centen aan- feboden. Waar vindt men dit hier te lande? Duitschers, 'ranschen en zoovele andere natiën verkoopen op de ten toonstelling te Parijs dagelijks aan duizenden voor eene kleinigheid een of ander voorwerp van industrie. En de Hollandsche boerenjongen zit zich in zijne boerderij met een paar boerinnen te vervelenin plaats van versche Hol landsche kaas te debiteerenals eene versnaperingmet een Haagsch beschuitje bijv. De Staatscourant bevat een rapport betreffende het laatste ongeval op? den Rijnspoorweg. Daaruit blijkt dat het derailleeren niet is toe te schrijven aan den slechten toestandj§vanJhetj|hout der,|dwarsleggers';"maar hoogst waar schijnlijk aan de uitzetting en doorbuiging der rails ten gevolge der groote^warmte[welk^ denkbeeld o. a. ook op grond zijner ervaring gedeeld wordt door den heer Wal dorp ingenieur der staatsspoorwegen. Wij achten het al leen noodig hier bij te voegen, dat dit het rapport is van den raad van toezicht op de staatsspoorwegdiensten. De Nederl. Maatsch. tot Nut van 't Algemeen ver krijgt op de tentoonstelling een buitengewonen prijs. Men leest in de Arnh. CourantAan heeren burge meesters wethouders en andere gemeente-notabiliteiten groote grondbezitters, administrateurs of beheerders van kasteelen, domeinen, hoeven of andere op zich zelf staande gebouwen, directeurs van fabrieken en industrieele of an dere instellingen; industrieelen, handelaars en verbruikers van licht in het algemeen, deelen wij bij dezen mede, dat voortaan door middel van de gebreveteerde methode en toestellen van den heer L. P. Mongrueldie door verschil lende academiën en geleerde genootschappen zijn [vermeld en met goud bekroonden waarvan de toepassing in 's rijks kanongieterij te 's-Gravenhage met bijzondere vergunning van Z. M. koning Willem III, verleend onder dagteeke- ning van 27 Januari 1867, plaats gehad heeft, de steden, dorpen en vlekkenafzonderlijke instellingen enz. kunnen verlicht worden voor zeer geringen prijs door het heldere en zuivere atmospherische licht of luchtgas, dat zonder vuur, rook of stank wordt vervaardigd. Deze nieuwe wijze van verlichting, die sedert eenige maanden regelmatig in werking is in twee groote Holland sche fabrieken, waar meer dan 100 lichten branden, is zóó goedkoopdat de prijs meer dan de helft minder bedraagt dan die van het gewone gas, vier of vijfmaal minder dan olie en zes a achtmaal minder dan was- of vetkaarsen. Dit gas geeft bovendien het voordeel, dat het geen walm of stank geeft, niet zwart of vuil maakt en niet ontploffen kan. De invoering van dit stelsel van verlichting moet eene geheele omkeering te weeg brengen op maatschappelijk zoowel als op hygiënisch gebied. Allen, gemeenten zoowel als particulieren, moeten zich beijveren om partij te trek ken van deze voordeelendie bevestigd worden door de meest vereerende rapporten, getuigschriften en verklarin gen, en gewaarborgd door de administratie, met de toe passing van deze methode belast. Ik kan het feit niet verzwijgen van den burgervader veehouder, zegt iemand in de Arnhemsche Courant die met een eigenhandig certificaat, dat ze van een onbe- smetten stal afkomstig was, bij scheepsladingen de mest van zijne runderen naar eene onbesmette gemeente afzond, terwijl (het was in den afgeloopen winter), de runderpest hevig op zijn stal woedde. Naar wij vernemen, zijn door de Hollandsche spoor wegmaatschappij op de beide Pinksterdagen vervoerd, op den lsten dag 16,000 en op 2den dag 36,000 reizigers alzoo te zamen 52,000 reizigers. Op de lijn Arnhem-Salz- bergen en Arnhem-Zwolle zijn ruim 15,000 reizigers ver voerd. Prof. Yan Vloten heeft een brief geplaatst in de N. Utr. Courant, waarin hij den hoogleeraar Yreede zijn ongeveinsden dank betuigt voor de wakkere wijze, waarop deze zich zijne eerlijke zaak en die aller vrije wetenschap heeft aangetrokken. De onderzeesche telegraafkabel tusschen Harlingen en Vlieland is hersteld. Men leest in de Eriesche Courant uit Harlingen, dd. 5 Juni: Heden werd eene partij visch afgekeurd, die reeds in den namiddag van 3 Juni was gevangen. De gods dienstige visschers zagen er geen bezwaar in voor hun ge weten niettegenstaande hunne vroomheidze te doen af slaan. Dachten zij aan de wet van Mozesdie zegthet geen verrot, stinkende of bedorven is, zult gij niet eten, maar verkoopen aan de vreemdelingen die in uwe poorten zijn, opdat zij het eten? Te Scharnier heeft in de vorige week eene papegaai- schieterij plaats gehad. De voorvaderlijke feesten zijn dus nog niet geheel vergeten. Als de heidensche voorgeslachten uit hun graf kon den opstaan, zouden ze aan christelijke hecatomben gaan gelooven. Men heeft te Leeuwen de 48 schapen en 70 lam meren na ze behoorlijk geslacht en het bloed in een kuil verzameld te hebbenplechtig verbrand op een altaar van groene boomstammen en bossen stroo, dat met teer en welriekende petroleum overgoten was. Zondag-avond ontwaarde men op den grooten toren te Gorkum oogenschijnlijk brand, waarop verscheidene

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2