N°. 2252. Zaterdag A°. 1 15 Juni. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 m.; 10 n. 17 m.; 1 u. 55 m.; 3 u. 52 m., 6 u. 9 m.; 8 u. 55 m.; 9 u. 42 m.; naar Haarlem en Amsterdamte 8 u. 35 m.; 10 u. 26 m.; 11 u. 55 m.; 3 u. 1 m.; 4 u. 57 m.; 7 u. 45 m.; 9 u. 56 m. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Arasterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 in. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 u., overige dagen 5 u. 30 m. en 1 u. 45 m. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. 30. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 'snam. te 3 n.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., snam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen(Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 30 m., 10 u. 55 m.; 3 u. 35 m.; 7 u. 55 ra. en op Zondag 10 u. 55 m. en 3 u. 35 m. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 7 uren 'sra. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 ra. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van FabricageWoensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabrieage Zaterdags van 11 1. Plaatselijke Secre tarie, van 104. Thesaurievan 92; Zaterdag van 912. De Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 12 1. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 9—1 en van46 uren; van's Rijks Dir. Belastingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2van Zegel en Registratie van 84van de Hypoth. en het Kadaster van 9 4. Wij lazen dezer dagen in de Arnh. Courant bij bet bericht, dat eene commissie door vrijwillige bijdragen in staat was gesteld om 10 a 12 bekwame werklieden uit Arn hem naar Parijs te zenden bet volgende In andere landen is bet gewoonte om bij tentoonstellin gen de werklieden in de gelegenheid te stellen deze kos teloos te bezoeken. In Engeland, Duitschland en Frankrijk worden arbeiderstreinen georganiseerd en ook ten ontzent wint die goede gewoonte veld. Zij ondervindt evenwel nog geene algemeene ondersteuning, omdat velen van oordeel zijn, dat de werkman geen nut kan trekken van betgeen hij slechts ziet als bet voltooid isdat hij de vervaardiging zelve moet bijwonen. De bewering is niet van allen grond ontblootmaar men zou dan de werklieden gedurende eenige maanden, ja misschien jaren, in groote buitenlandsche fabrieken moeten zenden, en daar hiertoe de fondsen wel niet zullen zijn bijeen te brengenmoet men zich tevreden stellen met bet minderemaar dat bereikbaar is. Men meene evenwel niet dat eene tentoonstellingook al ziet hij slechts wat gemaakt en niet boe het gemaakt isvoor den werk man geen voordeel oplevert: bet geeft hem in de eerste plaats het besef dat er iets meer, iets beters, iets groot- scber te maken is, dan bij had leeren kennen. Het ver ruimt ziju blik; bet breidt den kring van zijne verbeelding uit; bet vormt zijn smaak; bet geeft hem aanleiding tot opmerkingen ééne enkele opmerking is vaak de kiem van eene gedachte, die, rijp geworden, tot eene belangrijke verbetering leidt. Te zien wat anderen leverenkan slechts ten voordeele van eigen fabrikaat dienen, en zooals bet werk van den kunstenaar voortreffelijker wordt, naarmate bij meer kunstgewrochten heeft gezienzoo moet ook de werkman een beter blik werpen op zijn vak, wanneer bij weet wat anderen leveren kunnen. De tentoonstelling te Parijs is de afspiegeling van de wereld der nijverheid, en daar bet aan middelen ontbreekt om den arbeider groote reizen te laten doen, die hem den algemeenen stand der bedendaagscbe beschaving doen kennenis een bezoek aan de Parijsche tentoonstelling ook voor hem eene zaak van groot nut. Tot waarschuwing voor allen, die misschien lust moch ten gevoelen om naar Amerika te gaandeelen we bet vol gende mede uit een brief van een landverhuizer aan een zijner vrienden te Groningen WaarlijkAmerika is niet het Eldoradodat velen zich voorstellen, 't is hier werken en zwoegen en, al ontvangt men ook hooge dagloonen, wat blijft er van over! Hier komen da gelijks eene menigte landverhuizers aan en volgens gerucht zullen ze nog door honderden gevolgd worden; maar laten de menscben toch niet al te onvoorzichtig oude schoenen wegwer pen, eer ze nieuwe terug hebben. Duizenden menscben, die gaarne willen en moeten werken, loopen hier ledig; ze kunnen geen werk bekomen. De nieuwe wet op de werkuren doet de voornaamste werken stilstaan. Schreiende vragen ze werk, om de ledige magen hunner familie te vullen, 't Is treurig al die jonge, krachtige mannen en vrouwen te zien aankomen. Kan dan in Nederland de toestand van den werkman niet verbeterd worden? Waarom moet de arbeid zoo verre beneden het kapi taal staan? Produceert niet de arbeid het kapitaal? Mag ik mijnen landgenooten een goeden raad geven, dan roep ik ben toe: //llebt ge uw brood, blijf dan waar ge zijt, want Ne derland is een goed land; gij verbetert u hier niet. Wilt ge echter toch naar Amerika, gaat dan niet, waar zoo velen u reeds zijn voorgegaangaat meer Zuidwaarts naar de staten Missouri of Missisippi, bewerkt daar bet land. Duizenden bij duizenden akkers liggen er nog onbebouwd; gij hebt er niet tegen een ruw kbmaat te kampen." Naar aanleiding van de Deventersche quaestie leest men in de N. Utr. Courant Wij zijn 't die den man betalen; dus zijn wij 't ook die bepalen hoe bij zich uiten mag, hoe niet, als hij voortaan ons brood wil eten. //Beduidt dat, dat ge hem verbiedt het beter dan gijzelf te weten?" Als zulk een man hier blijft doceren, is 't met onze achtbaarheid gedaan. Slechts zijn ontslag kan haar sauveren. Als dat zoo isweest dan gerustmeneeren dan is ze tóch al naar de maan." DAGBL Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels f 0.75iedere regel meer f 0.12". Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.15. //"WIENS BROOD MEN EET, DIENS WOORD MEN SPREEKT." 't Is aan ons om te bepalen wat professor vrij mag zeggen; dat is niet te wederleggen, want wij zijn 't die den man betalen. VERBOD. NOODELOOZE ONGERUSTHEID.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1