~officieele berichten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. GEMEENTERAAD. Te Davanvanya in Hongarije zijn in den tijd van een paar uren 300 huizen een prooi der vlammen gewor den, waarbij veel vee is verbrand. Frankrijk. Geheel Frankrijk is verontwaardigd over den moordaanslagop den czar gepleegden het regent adressen. De Pruisische gezant te Parijs, de heer V. d. Goltz, heeft zich in een gesprek met den heer Nogent St.-Laurens laten ontvallen, dat de Fransche drukpers hem tijdens den Oostenrijksch-Pruisischen oorlog 82,000 francs had gekost. De heer Rouher heeft het bericht tegengesproken als zou de regeering het wetgevend lichaam willen ont binden. Prins Humbert is Zondag 11. te Parijs gearriveerd. Heden maken al de vorstelijke personen een uitstapje naar Fontainebleau. Engeland. Den 23sten Mei is te Glasgow overleden de uitstekende rechtsgeleerde en beroemde geschiedschrijver Achibald Alison. De //Times", het grootste dagblad van Engeland, plaatst iedere week voor een bedrag van ƒ36,000 aan adverten- tiën. In den tijd toen het spel in spoorwegaandeelen op zijn sterkst washad genoemd blad iedere weekal leen aan annonces voor spoorwegzakeneene ontvangst van ƒ84,000. In het lagerhuis is eene petitieom de wet op de kerkelijke belastingen te verandereningediend door een dissenter, die wegens niet-betaling van 1.13 p. st. in een proces gewikkeld is gewordendat hem op 257 p. st. te staan is gekomen. Daar hij die som niet betalen kan, zit hij sedert Maart gevangen. Geen der veroordeelde Fenians zal ter dood gebracht worden. Er is bij het lagerhuis eene petitie ingekomen, on derteekend door 225 leden der rechterlijke macht, waarin wordt aangedrongen op de indiening van een ontwerp tot geheele hervorming der jurisdicti een procedure bij de gerechts hoven. Het getal der kleermakersdie hun werk gestaakt hebben, is tot 3000 geklommen, waaronder 300 vrouwen. sItalië. In Florence sterft jaarlijks 1 persoon op de 24 inwoners, in Brescia 1 op de 26, in Turin, Milaan en Napels 1 op de 27; in Genua 1 op de 29, in Palermo 1 op de 32, in Como 1 op de 36, in Messina 1 op de 37. De gemiddelde sterfte in Italië is 1 op de 32. Het eiland Sardinië verkeert in treurige omstandig heden vooral doordat de sprinkhanen den oogst vernielen. De inwoners hebben eene petitie ingediend bij den senaat te Florence, waarin zij klagen over de stiefmoederlijke be handeling van het gouvernement. Zwitserland. In Waadtland zijn lichte aardschokken waargenomen. Rusland. De geheele stad Warschau heeft den rouw aangenomen, bij het vernemen van den aanslag op 'skei zers leven. De adel heeft aanstonds een adres opgesteld, waarin het zijne afschuw betuigt over deze daad. Het is reeds naar Parijs gezonden. Het bericht heeft te St.-Peters- burg een ontzettenden indruk gemaakt. In alle kerken werd een dankstond gehouden en 's avonds heeft er illuminatie plaats gehad. Turkije. De regeering heeft verscheidene aanzienlijke Turkenbehoorende tot de partij van den Egyptischen prins Mustapha Pacha, doen arresteerenals verdacht van samen spanning. De sultan zal van zijne reis naar Parijs en Londen over Berlijn en Weenen terugkeeren. Griekenland. De //Times" is van meening, dat niet alleen Candia, maar ook Epirus en Thessalië aan Griekenland moeten gegeven worden. De Grieksche nationaliteit, zegt het blad, wint dagelijks aan zelfstandigheid. Zoo het zijn ge bied niet kan uitbreiden, zal Griekenland een brandpunt blijven van intrige en revolutie. Griekenland kan niet blij ven wat het is. Europa is verantwoordelijk voor zijne woe lingen en uitvallen. Want wat het is, heeft Europa het gemaakt. Het moet leven, en tenzij de middelen om te leven gegeven worden, moet het strijden voor zijn zelf behoud met de ellendige wapenendie het alleen tot zijne beschikking heeft. Amerika. Een bericht uit New-York van 8 Juni meldt, dat Maximiliaan door Lopez te Queretaro verraden is. BEROEPEN ENZ. Nederlandsche Hervormde Kerk. Beroepen: te Willemstad: J. D. B. Brouwer te Harderwijk; te Hier- den: J. van Walsem te Veessen; te Oud-Alblas: J. C. Eijkman te Bru- chem c. a.; te Loenen a./d. Vecht: H. F. Bloemers te Waddingiveen te Pingjum c. a.: J. F. L. Muller Jr., cand. te Amsterdamte Helmond G. J. van Lakerveld te Vierlingsbeek. Bedankt: te Berkel c. a.door W. van den Bijtel te Nanspeet; te Al- blasserdam: door J. J. Ruijs te Oud-Beierland; te Veenendaal: door J. A. Barbas te Zeerijp; te 's-Grevelduin-Kapelle: door A. D. Kingma te Ri- numageest. Eerste Huwelijks-Afkondiging te Leiden den 9den Juni 1367. G. A. C. Wijtenburg wedr. 32 j. en C. E. A. Vogelvanger jd. 27 j. K. Hendriks wedr. 53 j. en M. de Jong wedr. 56 j. W. Brinkman wedr. 53 j. en E. van der Spreeuw wed. 45 j. L. Spierenburg jm. 23 j. en L. Moone jd. 27 j. P. W. Nollee jm. 25 j. en S. Blok jd. 25 j. Zitting van 11 Juni. Is ingekomen eene missive van den heer Yan Zuylen van Nyeveltdat hij zijn ontlag neemt als lid der Kamer. Voorts is met algemeene stemmen besloten, tot de prise en conside ration van het voorstel-De Brauw tot herziening van de wet op het lager onderwijs. De heer Rochussen vroeg en verkreeg verlof tot het richten van drie vragen aan den minister van koloniën: 1°. of de mi nister het vier-palen-besluit gehandhaafd heeft; 2°. nopens de regeling van de suiker-cultuur, en 3°. nopens de drukpers regeling, welke beide regelingen toegezegd, maar nog niet in behandeling gekomen zijn. De min. van kol. antwoordt ad Ium dat hij de intrekking van dat besluit heeft gehandhaafdad Ilum dat binnen weinige dagen daartoe de voordracht aan den raad van state zal worden toegezonden, en ad Illum dat die zaak van zeer teederen aard is, maar dat de min. die niet uit het oog verliest. De heer Rochussen i3 niet zeer voldaan met het antwoord op zijne tweede vraag. De heer Fransen van de Putte is in het zonderling geval partij voor den heer Mijer te moe ten trekken nopens het vier-palen-besluit. Hij vraagt of de gouv.-gen. geene andere meer gegronde redenen heeft bijge bracht tot het niet intrekken daarvan. De heer Keuchenius meent ook dat de heer Mijer meer ge gronde redenen zal hebben gehad, zooals b. v. de vrees om de inlandsche hoofden niet meer te verbijsteren door die tegen strijdige bevelen. De heer Jonckbloet verwondert zich over de verklaring der regeeringdat er overeenstemming tusschen haar en den gouv.-gen. zou bestaan, terwijl het toch uit de discus sie is gebleken, dat de gouv.-gen. het meergemeld besluit heeft gehandhaafd tegen het bevel in van de regeering. De heer Pijn appel toont aan, dat door de groote verandering die ten vori- gen jare in het ministerie heeft plaats gehad, het in den aard der zaak lag, dat er eene enkele moeilijkheid ontstaan zou, maar de homogeniteit daardoor niet is verstoord. De min. van koloniën beaamt dit ten volle. Thans is aan de orde het ontwerp tot verhooging der be grooting van Ned.-Indie voor 1867 (verhooging traktementen inlandsche hoofden). De heer 's Jacob verklaart zich daarvoor, omdat het den weg van vooruitgang zonder schokken betreedt. De heer Jonckbloet is daar tegenomdat de afschaffing der hee rendiensten aan den maatregel niet verbonden is. Vergadering van 11 Juni. Afwezig de HH. Wttewaall, Kneppelhout, De Fremery, Yan Kaathoven en Rutgers. De voorzitter deelt mede dat hem officieele kennisgeving is geworden van de aanneming door de Tweede Kamer der St.-Generaal van het ontwerp tot vernietiging der aangegane overeenkomst tusschen het Rijk en de gemeente om trent het Nosocomium. Tot hulponderwijzers der 4de klasse aan de openbare lagere school N°. 2 voor onvermogenden wor den benoemd W. F. Oostveen met 14 stemmen, en I. Brevee met 15 stemmen. Tot hulponderwijzer der 4de klasse aan de openbare lagere school N° 1 voor onvermogenden J. J. Cuyle met 15 stemmen. Over liet voorstel van het raadslid A. Tielemanom de kermis binnen deze Gemeente in te gaan met het loopende jaar af te schaffen, wordt het woord gevoerd door de HH. De Moen, Meer burg Driessen KrantzHarteveltTieleman HoogHubrecht Van der Hoeven, Yan Outeren, Van Heukelom, Scheltema, Goudsmit, den Burgemeester. Wij deelen morgen de discussie uitvoerig mede. Het voorstel van den heer Tieleman werd ver worpen met 14 tegen 4 stemmen. Voor de HeerenDe Moen, Van der Hoeven, Tieleman en Goudsmit. Op de voordragt tot plaatsing van een gebouw voor bronolie wordt een amendement voorgesteld door den heer Van der Hoeven om op de vorige aangegeven plaats het gebouw te zetten. Dit wordt aangenomen. Het verzoek van het Gen. Mathesis is aangenomen. Het ver zoek van M. van Leeuwen is insgelijks aangenomen. Even zoo dat van S. Bronsgeest; maar op het verzoek van P. van den Broek is afwijzend beschikt. De rekening der schoolcommissie is goedgekeurd.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3