BUITENLAND. Z. M. de koning heeft den Oostenrijkschen minister Von Beust begiftigd met het grootkruis der orde van den Nederl. Leeuw. De minister van koloniën zal den 12den dezer geene audiëntie verleenen. De minister van marine doet aanzienlijke bestellingen van gepantserde schepen in Engeland. Men verzekert dat vreemde mogendheden in onderhandeling zijn met een fa brikant hier te landeom dergelijke schepen te bouwen. Als er dus oorlog komt zullen we ons met materieel uit den vreemde moeten verdedigen tegen schepen in ons eigen land vervaardigd. De regens van de vorige week hebben aan de te veld staande gewassen zeer veel goed gedaan. In de omstreken van Bijnsburg, Valkenburg en Katwijk staan de granen, de bloemkool, het vlas en het koolzaad uitmun tend. Uit de opgaven in de Staatscourantbetreffende den veetyphus in de provincie Zuid-Holland over de weekbe ginnende den 26sten Mei en eindigende den lsten Juni, blijkt, dat er in die week zijn aangetast 26, aan de ziekte gestorven 2, afgemaakt 72, hersteld terwijl er sedert het begin der veeziekte in het geheel zijn aangetast 96,687 aan de ziekte gestorven 46,424afgemaakt 15,740hersteld 34,523 runderen. In Z.-Holland heerschte de typhus in 11 ge meenten dat is 4 minder dan in de voorafgegane week. Het waren Groot-Ammers, Peursum, Bleskensgraaf, Oud-Alblas en Vianen in het arrondissement Gorkum; 's-Gravenhage, Bijswijk en Hof van Delft in het arrondissement 's-Gra venhage, en Ouderkerk a./d. IJsel, Overschie en Kethel in het arrondissement Botterdam. Nog heeft al het vee in den Alblasserwaard de stallen niet verlaten. De meeste wei- en hooilanden staan nog dras. De oudste lieden kunnen zich niet herinneren, dat het vee zoo laat in de wei is gekomen. Te Noord wijkerhout is bij den landbouwer J. Kapteijn op nieuw de veeziekte uitgebrokenZaterdag zijn daar acht runderen afgemaakt. Te Leeuwen in Gelderland zijn 6 schapen door de veepest aangetast, tengevolge waarvan 118 schapen en lam meren zijn afgemaakt. Het aantal der in omloop zijnde valsche guldens en halve guldens neemt, volgens mededeeling van den mi nister van financiën, voortdurend toe. De politie heeft de valsche munters nog niet kunnen opsporen. Ieder wachte zich dus voor schade. De geheele spoorbaan van Goes tot de Ooster-Schelde is reeds met staven belegd. De gemeenteraad te Ouddorp heeft besloten de kermis af te schaffen. In de Grieksche kapel te 's-Hage is een Te-Deum gezongen tot dankzegging voor de redding van den czar. De secretarissen van de Eransche legatie, baron De Villestreux en baron "Wimpffen, overgeplaatst te Elorence hebben de residentie verlaten. De gedenkdag van het ontzet van Groningen in 1672 zal ook dit jaar weder op de gewone wijze gevierd worden. In de gieterij van Eijenoord is een zwaar bronzen stuk gegoten, lang 3.65 Ned. el, in diameter voor het lijf 0.865. Bij de gieting, die in 8 min. afliep, werden 17,928 Ned. ponden metaal gebezigd. Het stuk is naar Delft ge zonden om geboord en van een stalen kamer voorzien te worden. De kerkeraad van de Herv. gemeente te Utrecht heeft den gemeenteraad verzocht de kermis niet te doen plaats hebben. In de laatste 14 dagen zijn er van Z wo 11e ongeveer 10,000 stuks vee per centraal-spoor naar Utrecht ver zonden. Bij de heropening der veemarkt te Leeuwarden, Vrijdag 11., waren 692 runderen aangevoerd, 228 varkens en 1095 schapen. In de circulaire van de commissie tot regeling van het Nederl. letterkundig congres, dat van 19 tot 21 Aug. te Gent gehouden zal worden, leest men: De commissie rekent op de bijtreding van allen die belang stellen in het welgelukken eener onderneming, welke reeds eenen zoo heilzamen invloed op de betrekkingen tusschen twee broe derlanden uitgeoefend heeft, en nog zooveel kan bijdragen tot ontwikkeling en verspreiding der Nederlandsche lette ren. Zij rekent er des te meer opdaar nog nimmer, sedert de staatkundige splitsing der Nederlandsche gewesten, aan beide zijden de behoefte eener nauwe aaneensluiting zoo dringend gevoeld werdals in deze dagen van bekommering voor het lot der beide staten. Met 1 Juli zal te Maastricht een nieuw weekblad verschijnen, onder den naam van //De Limburger". Te Harlingen zijn nieuwe aardappelen uit Algiers via Londen, aangebracht, tegen 7 ets. per De Köln. Zeit. bericht, dat zich te Arnhem een honderdtal Hanoveranen heeft opgehouden, die bestemd waren voor het Hanoversche legioen; dat men ze echter, ingevolge eene aanschrijving van onze regeering, het ver blijf in die stad had ontzegd. Wij laten dit bericht voor rekening van het Keulsche blad. Wij voegen hierbij, dat de heer J. H. G. Boissevain in de Arnh. Cour. een ont kennend antwoord geeft op de vraagof Pruisische deser teurs of dienstplichtigen door Nederland mogen worden uitgeleverd. Uit de postzegelfabriek te Utrecht zijn in 1866 afgeleverd de navolgende hoeveelheden postzegelsals voor Nederland: 511,175 stuks oranje a 15 cent, 3,004,550 stuks roode a 10 cents, 3,004,125 stuks blauwe a 5 cents, te zamen 6,519,850 stuks, uitmakende eene nominale waarde van f 527,337.50. Voor Nederlandsch Indië: 4375 stuks roode postzegels a 10 cents, ter nominale waarde van f 437.50. Men schrijft uit Barmen (het punt van uitgang der beweging ten behoeve van den dichter Ereiligrath)dat deze zaak alom, ook in het buitenland, den meesten bijval vindt. In alle steden langs den Bijn vloeien de bijdragen in ruime mate. Zang-, muziek- en tooneelgezelschappen geven voorstellingen ten behoeve der Ereiligraths-dotatie en zelfs de gemeentebesturen dragen het hunne bij door het kosteloos afstaan van lokalen, gasverlichting enz. In Engeland heeft de heer Bulwer zich aan het hoofd der inzamelings-commissie gesteld. De vorstendommen Schwarzburg-Sonder3hausen en de beide Beussen hebben de bondsconstitutie aangenomen. Te Plön in Holstein en te Oraniënstein in Nassau zullen cadettenscholen worden opgericht, waardoor het Pruisisch cadetten-corps met 200 vermeerderd zal worden. Men verwacht de terugroeping van den Eranschen gezant Benedetti. De koning heeft een brief geschreven aan de ex-ko- ningin van Hanoverwaarin hij haar een alternatief steltof Mariënburg te verlaten, öf eene omgeving aan te nemen die Z. M. benoemen zal. Men zegt dat de koningin een voudig bedankt heeft voor het gezelschapdat men haar in haar eigen huis wilde octrooieeren, en besloten is alleen voor geweld te wijken. De arrestatiën gaan nog altijd voort. Er zal een afzonderlijk departement van marine wor den opgericht. In de laatste eeuw is de bevolking van Pruisen ge middeld 206 pet. toegenomendie van Groot-Brittannië 180 Busland 147, Oostenrijk 126, Erankrijk 50 pet. De koning heeft den dichter Karl v. Holtei de kroon orde 3de klasse geschonken. Nu Luxemburg als vesting verloren gaatbestaat de eerste verdedigings-linie langs den Bijn alleen nog uit de zwakke vestingen Saarlouis en Landau. Daarom worden de vestingen aan den Bijn, met name Koblentzzoo versterkt. Ook werkt men aan de vestingwerken van Wesel en Min den. Bij de Zuid-Duitsche staten wordt op de bevestiging van Bastadt en Ulm aangedrongen. - In Zevenbergen woedt reeds sedert een 14 dagen een allesverwoestende boschbrand. In het Maltadal in Boven-Karinthië heeft eene vreese- lijke aardstorting plaats gehad. Talrijke boomen zijn ont worteld. Botsblokken en gebouwen zijn mede in de diepte gesleurd. Hoevele menschen er bij omkwamen is nog on bekend. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zaterdag des na middags te 5 uren 67°, des avonds te 8 uren 60°, te 10 uren 58°, Wind: N. W. Maandag morgen te 5 uren 56°, te 8 uren 60°, 's mid dags te 12 uren 71°, 's namiddags te 4 uren 70°, te 5 uren 69°, W., te 8 uren 63°, te 10 uren 60°, Dinsdag morgen te 5 uren 55°, Z., te 8 uren 60°, 's middags te 12 uren 67°, N. O., te 4 uren 69°. Duitschland. Erailigrath zal even minals Lamartine van honger sterven. Hamburg bracht 4000 th. bijeen. Te Crefeld is 510 th. en te Stettin 300 th. ingekomen. Te New-York was binnen weinige dagen 20,000 dollars inge zameld. Pruisen. Het tolvereeniging-tractaat met de zuidelijke sta ten gesloten, is van de grootste beteekenis. De Zuid-Duitsche staten zullen rechtstreeks afgevaardigden bij het Noord - Duitsche parlement zenden voor tol- en handels aangele genheden. Ook zullen zij gevolmachtigden bij den bonds raad hebben. Oostenrijk. De kroning heeft Zaterdag 11. om halfnegen te Ofen plaats gehad. De minister-presidentgraaf Andrassy als palatijnen de vorst-primaat hebben den keizer gekroond. De eedsaflegging geschiedde om halftwaalf te Pesth. Er was groote opgewondenheid. Eene algemeene amnestie is afge kondigd, en van meer dan 450 veroordeelden de straf ge wijzigd.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2